Simona

aurora

Re: Simona

Mesaj de aurora » 30 Mar 2008, 16:12

simona scrie: Ar fi bine ca si aici sa fie virsta de sofat tot 18 ani. Virsta de sofat este prea devreme si virsta de baut prea tirziu, la 21. Dupa mine, ar trebui inversate. :smile:

simo... ai de grija ce-ti doresti :lol: nici invers n-ar fi bine, ca si beutura e periculoasa prae devreme

eu cred ca toate drepturile astea ar trebui sa fie dupa 18 ani, asa cum si dreptul de munca este dupa 18 ani... sa fie cat mai copti la minte!

simona

Mesaj de simona » 30 Mar 2008, 16:25

jeda scrie:simona, sint aici si nu sint nici un fel de psihi/social worker, asa ca ce vorbim sa incercam sa descurcam situatia, de la coforumista la coforumista, daca vorbim poate incepem sa vedem solutia. iti spun eu ce vad de aici de dupa ecran. vad o femeie frumoasa si desteapta, curioasa si articulata care nu se respecta. copiii tai simt asta si te exploateaza. inteleg ca ai fost sa vorbesti cu cineva de specialitate despre solutii. parerea mea e sa te duci inca o data, singura, daca nu vine sotul si sa-ti recapeti puterea si increderea in tine. spuneai ca copiii o duc prea bine. eu zic ca o duc rau ca prea mult e rau, chiar mai rau ca prea putin. o criza e o nenorocire cite o data da si o binefacere. daca nu ai o criza in viitorul imediat. inveta rapid una. nu mai ai bani pentru ca..... ai donat, ai infiat, te-ai dus tu la scoala, vrei sa pleci in bora bora. aduti oamnei in casa, vorbeste romaneste, chinezeste, suahili, invita noi veniti la tine in casa ca e un lucru de care s-ar bucura si ei, orice sa le scoata din rutina, in casa la tine, in mijlocul salonului, pe unde trec ele. poate devi foster parent, adu copilul in casa si obliga-le calm dar foarte ferm sa fie respectuase. cel mai tare m-a mirat ca ele poa sa hotarasca daca invitatiile de ziua de nastere sint la restaurant sau acasa. absolut nu la restaurant platit de voi daca e o povara financiara. du-te repede si repara-ti increderea in tine ca copiii au nevoie de o care se respecta. cred ca le datorezi asta.

astea sint desigur idei. poate nu lucreaza in special daca tu zici nu si sotul scoate imediat portofelul cind zic ele pis, poate vine cineva cu altele, da cel mai important e sa-ti recapeti tu increderea ca poti fi in control. simona, nu o sa fie usor, da daca esti suficient de furioasa pe situatie, se poate remedia. eu zic ca trebuie sa o remediezi ca nu ai incotro.

Nu e adevarat ca nu ma respect. Ma respect dar nu se vede poate. Problema este mai complicata si greu de detectat din afara. Am chiar prieteni, cunostiinte (online, nu cu care ma vizitez) care sint in domeniu, psihologi si si-au batut si ei gura cu mine. Nu pot sa fiu foarte ferma cum zici, pentru ca nu sint sprijinita in familie. Sint doar descurajata si ca sa-mi apar cit de cit sanatatea, tot mai mult caut sa ma izolez de ele. Comunicarea cu ele este redusa caci de fiecare data cind incep ceva, iese prost. Ne enervam cumplit si nu ajungem la nici un rezultat. Sotul meu le vede si el carentele de purtare dar una peste alta, le vede ca fiind niste fete foarte bune. Sint bune, foarte bune chiar, mai ales in comparatie cu unii foarte rai. Dar in comparatie cu unii care au fost crescuti ferm, ca de pilda copiii Serialului sau ai altor citorva de care stiu, situatia nu e buna. In fine, am impresia ca am acaparat prea mult din acest forum cu problemele mele cu fetele. Stiu foarte bine ca sint obsedata de chestiile astea cu ele si ca ar trebui, cum se zice aici sa "get a life". Cum spunea o fosta colega a mea de liceu care este psiholoaga, nu stiu cum dar copiii parintilor care se ocupa mai mult de ei insisi si nu de copii, au iesit mai bine decit ai celor care le sufla in fund. Culmea este ca ea are aceleasi probleme, aprox, cu fata ei cum am si eu cu fetele mele. Si cu propria fiica nu poate face nimic.

simona

Mesaj de simona » 30 Mar 2008, 16:28

Elie scrie:Si copilul meu intelege romaneste, dar nu vorbeste, desi noi vorbim in casa. Eu ma adresez lui in romaneste si el raspunde in engleza. Cred ca pentru a invata romaneste ar trebui fortat sa vorbeasca. Adica daca cere ceva sau spune ceva, nu ii raspunzi, nu ii dai pana nu iti spune in romaneste. Ei bine, eu nu am facut asta cu fortatul, asa ca nu vorbeste. Nici prieteni romani nu avem deloc, asta cred ca ar fi ajutat. De exemplu eu il tot trag de limba despre ce s-a intamplat la scoala, ca nu prea povesteste, asa ca ma bucur daca povesteste in engleza, asa cum a si auzit la scoala intamplandu-se evenimentele, nu am puterea sa incep sa il bat la cap sa spuna in romaneste, zic merci sa imi povesteasca in ce limba se simte el bine sa povesteasca. Ce incerc sa fac este sa mergem in Romania cat de des, sa imi aduc parintii aici samd. Cand au venit parintii aici anul trecut incepuse sa vorbeasca bine bine, cum a inceput scoala, intr-o luna a uitat iar.

Situatia cu copilul tau este similara cu situatia la noi. La tine insa mai sint parinti care vin, la care se duc dar la noi nu este cazul.

simona

Mesaj de simona » 30 Mar 2008, 16:35

In legatura cu bauturi si droguri nu cred ca sint probleme. Amindoua fetele se feresc de bautura ca dracu de tamiie. Nici nu vor sa puna gura si li se pare Yuk, oricit am zice noi sa ia o gura de bere sau sampanie sa zic la cite o sarbatoare, cind sint acasa cu noi doar. Nu stiu nici daca vor bea cind vor avea dreptul legal. Cit despre droguri, nu cred nici asta. Nici macar fumat de tigari obisnuite. Li se pare ca le asfixiaza, nu suporta deloc, nici macar in aer liber. Si atit la scoala cit si acasa, li s-a facut atita teorie despre droguri ca nu am cine stie ce griji in privinta asta. Si stiu ca daca le-am prinde, cel putin eu, as face un scandal monstru si ar fi niste repercursiuni urite. Ele spun oricum ca alti parinti sint mult mai indulgenti si ca noi am fi parinti severi. Caci alti parinti nici nu stiu pe unde sint copiii lor si nici nu le pasa. Eu ma mir la culme de acest stil american.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 30 Mar 2008, 16:35

Sincer sa fiu Simona eu nu vad nici o problema cu fetele tale. Se pare ca vor dezvolta o personalitate puternica si independenta. lasa-le asa sa fie cum sint ele, nu-ti mai face probleme.
Ajuta-le doar sa-si scoata feminitatea in evidenta, sa nu ajunga roboate.

aurora

Mesaj de aurora » 30 Mar 2008, 16:44

simona scrie:Nu e adevarat ca nu ma respect. Ma respect dar nu se vede poate. Problema este mai complicata si greu de detectat din afara. Am chiar prieteni, cunostiinte (online, nu cu care ma vizitez) care sint in domeniu, psihologi si si-au batut si ei gura cu mine. Nu pot sa fiu foarte ferma cum zici, pentru ca nu sint sprijinita in familie. Sint doar descurajata si ca sa-mi apar cit de cit sanatatea, tot mai mult caut sa ma izolez de ele. Comunicarea cu ele este redusa caci de fiecare data cind incep ceva, iese prost. Ne enervam cumplit si nu ajungem la nici un rezultat. Sotul meu le vede si el carentele de purtare dar una peste alta, le vede ca fiind niste fete foarte bune. Sint bune, foarte bune chiar, mai ales in comparatie cu unii foarte rai. Dar in comparatie cu unii care au fost crescuti ferm, ca de pilda copiii Serialului sau ai altor citorva de care stiu, situatia nu e buna. In fine, am impresia ca am acaparat prea mult din acest forum cu problemele mele cu fetele. Stiu foarte bine ca sint obsedata de chestiile astea cu ele si ca ar trebui, cum se zice aici sa "get a life". Cum spunea o fosta colega a mea de liceu care este psiholoaga, nu stiu cum dar copiii parintilor care se ocupa mai mult de ei insisi si nu de copii, au iesit mai bine decit ai celor care le sufla in fund. Culmea este ca ea are aceleasi probleme, aprox, cu fata ei cum am si eu cu fetele mele. Si cu propria fiica nu poate face nimic.

Simona, eu cred ca nu trebuie sa iti faci foartea mari probleme, daca fetele se incadreaza bine in societatea de acolo, in masra in care fetele sunt bune pentru societate, adica sunt corecte, invata si nu fac prostii (ma refer la prostii majore, care sa creeze probleme imediate sau pentru viitor). Nu toti copiii sunt foarte atasati de parinti. Important in situatia ta mi se pare sa obtii niste adolescente cu capul pe umeri, si care dupa 18 ani sa poate fii in stare sa se integreze social, sa se poata oricand intretine singure, sa-si poata construi un viitor. Ele in curand vor iesi de sub aripa voastra ocrotitoare, in schimb tu si sotul tau veti ramane voi, singuri, impreuna, si asta mi se pare foarte important, sa pastrezi o relatie buna si apropiata cu sotul, pentru anii cand fetele vor pleca la casele lor.
Stai pe langa fete, fii cu ochii pe ele dar fara ca ele sa simta, fii gata sa intervii sever doar daca va fi cazul. Daca tatal lor simte ca sunt fete bune, ca nu e cazul sa va faceti probleme, poate tu esti prea "mamoasa", cu prea mare grija. In ceea ce a spus jeda, eu am inteles "sa te respecti" in sensul e a avea mai multa grija de tine, de preocupari si mici placeri pentru tine, sa incerci sa te detasezi de fete, de programul lor, pentru ca ele sunt mari, le au pe ale lor, si preocupari, si prieteni, vor pleca in curand... si te vei trezi singura, dupa o viata dedicata fetelor. Si intr-adevar, ceea ce cred si eu, nu le lasa sa te conduca ele, nu le permite sa fie obraznice cu tine sau cu tatal lor. Oricata dragoste, trebuie impus respect si o oarecare "distanta" copil-parinte, ca si elev-profesor.
Dar in primul rand, important este ca fetele sa fie bune social, sa devina adulti buni, responsabili. Ca noi... ne ducem, si ei trebuie sa poata trai fara noi.

Sa nu mai zici cum ai zis "am impresia ca am acaparat prea mult din acest forum cu problemele mele cu fetele. Stiu foarte bine ca sint obsedata de chestiile astea cu ele si ca ar trebui, cum se zice aici sa "get a life".
Eu cred ca asta este si unul dintre scopurile forumului, sa putem vorbi intre noi, si sa ne sfatuim, sa ne ajutam, cu un sfat cu o idee, fara rautate, suntem cu totii parinti, fiecare cu priblemele si rezolvarile lui... si celor mai tineri le poate prinde bine, anii trec, si stii cum se zice "copii mici, problleme mici; copii mari, probleme mari"!
Sa nu crezi ca celorlati care te citesc nu le pasa, apar ganduri, idei, solutii, in mintea fiecaruia.
Si nu trebuie sa urmezi sfaturile sau zicerile noastee, dar simplu fapt ca putem discuta intre noi, si eu cred ca ne face bine, fiecaruia.
:) :love:

marissa

Mesaj de marissa » 30 Mar 2008, 16:55

simona, asta CHIAR ESTE un subiect real si il urmaresc cu mare atentie.
aurora :kiss:

aurora

Mesaj de aurora » 30 Mar 2008, 16:57

marissa scrie:simona, asta CHIAR ESTE un subiect real si il urmaresc cu mare atentie.
aurora :kiss:

marisuucă, numai bine si tie :love:

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 30 Mar 2008, 17:04

trebuie impus respect si o oarecare "distanta" copil-parinte, ca si elev-profesor.

Aici este greseala pe care marea majoritate o fac si pierd controlul. Distanta asta nu trebe sa existe.

aurora

Mesaj de aurora » 30 Mar 2008, 17:07

Emil scrie:
trebuie impus respect si o oarecare "distanta" copil-parinte, ca si elev-profesor.

Aici este greseala pe care marea majoritate o fac si pierd controlul. Distanta asta nu trebe sa existe.

emil, nu distanta, ai observat ca am pus " ... "... dar copilul trebuie cumva sa stie, sa simta, sa constientizeze, ca parintele este cel care detine controlul, de care trebuie sa asculte, ca parintele este cel ca "impune" legea in familie. Copilul nu este de capul lui, nu ia el deciziile. La asta m=-am referit prin "distanta".

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 30 Mar 2008, 17:15

aurora scrie:
Emil scrie:

emil, nu distanta, ai observat ca am pus " ... "... dar copilul trebuie cumva sa stie, sa simta, sa constientizeze, ca parintele este cel care detine controlul, de care trebuie sa asculte, ca parintele este cel ca "impune" legea in familie. Copilul nu este de capul lui, nu ia el deciziile. La asta m=-am referit prin "distanta".

Cu un copil cu o personalitate independenta metoda asta da gres. Tu trebe sa fi prieten cu copilul si sa-l faci in asa fel sa creada ca el ia decizii (unele din ele bineinteles) pe care de fapt tu le-ai luat. Intelegi? este un fel de manipulare ca sa-i zic asa.
Tu vrei sa impui legea in familie...ha ha ha ...pai daca as zice ca barbatul ar trebui sa impuna legea in familie ai sari de cur in sus. Asa gindeste si un adolescent la 16 ani...nimeni nu-mi impune mie ce trebe sa fac io...nici macar parintele.
Copilul nu se va simti de capul lui ci se va simti o parte decizionala un membru al echipei care este familia.

raluca

Mesaj de raluca » 30 Mar 2008, 17:16

In fine, am impresia ca am acaparat prea mult din acest forum cu problemele mele cu fetele.
Simona nici sa nu te gandesti ca ai acaparat forumul sau ca ne-ai plictisi, nici vorba :love:
Are dreptate Emil, atata timp cat alcoolul si drogurile nu sunt in viata lor prezente, fetele tale sunt absolut normale si ar trebui sa fii mandra ca au asa personalitati puternice. Sunt la varsta cand relatia intre mama-fiica se cam deterioreaza, pe masura ce cresc vor reveni la mamicuta lor, ai sa vezi, rabdare si mare atentie la influenta inconjuratoare, ar putea sa zica acum ca nu sufera fumul de tigara de bautura de droguri, dar intr-un anumit mediu, intr-un anumit context, sa fie f. vulnerabile si sa arate ca nici ele nu-s mai prejos, pier pressure... u know what i mean :wink:

aurora

Mesaj de aurora » 30 Mar 2008, 17:28

Emil scrie:
aurora scrie:
Emil scrie:Aici este greseala pe care marea majoritate o fac si pierd controlul. Distanta asta nu trebe sa existe.

Cu un copil cu o personalitate independenta metoda asta da gres. Tu trebe sa fi prieten cu copilul si sa-l faci in asa fel sa creada ca el ia decizii (unele din ele bineinteles) pe care de fapt tu le-ai luat. Intelegi? este un fel de manipulare ca sa-i zic asa.
Tu vrei sa impui legea in familie...ha ha ha ...pai daca as zice ca barbatul ar trebui sa impuna legea in familie ai sari de cur in sus. Asa gindeste si un adolescent la 16 ani...nimeni nu-mi impune mie ce trebe sa fac io...nici macar parintele.
Copilul nu se va simti de capul lui ci se va simti o parte decizionala un membru al echipei care este familia.

N-as sari deloc in sus... pentru ca in familie, pana la urma urmei barbatul este capul femiliei, si decizia finala, chiar daca dupa discutii, barbatul o ia, si eu sunt de acord cu asta. Tot asa si copilul trebuie sa stie ca in familie exista un factor decizional, si acela este tatal. Sau intretinatorul legal, in caz ca tatal nu exista. Asa cum din punct de vedere legal, in fatza legii cineva este raspunzator pentru copilul minor.
Intelegi ce vreau sa zic, emil? Asta inteleg eu prin "a impune" legea intr-o familie. Pentru ca daca acel minor face ceva rau, contrar legii, parintele raspunde pentru el.

Ca totul se discuta, se explica, in familie, ca nu te comporti ca un tiran cu copilul, asta este altceva. Il faci sa inteleaga, discuti cu el.
Uite un exemplu... fata noastra ear in clasa IX-a, deci 15-16 ani, si in noiembrie zice "ma duc in week-end la munte"... noiembrie, munte, vreme schimbatoare de la o ora la alta, profesor necunoscut... taica-su zice "nu te duci" ... eu ?!?!?!... ea nu si nu, ca ar vrea... mai trec cateva zile, mai discutam, ma mai informez eu despre ce era vorba... mai discut cu sotul, mai discut cu ea... le explic cand lui, cand ei... eu eram mediator intre ei. Pana la urma s-a dovedit ca sotul avea dreptate, argumentele lui au fost cele mai bien documentate si expuse... si el a luat decizia finala: nu a lasat-o! Morala: insusi profesorul care avusese ideea excursiei, a ajuns la concluzia ca nu este un moment bine ales noiembrie pentru munte! si nu a mai facut excursia.

Cred ca si la noi in familie a fost intr-un fel sotul mai tolerant, ca la Simona, dar deciziile finale, el le-a luat, si le=a luat pe cele mai bune, pentru copil si pentru familie. Iar fata este extrem de apropiata de el, dar si respectuoasa, dar si cu foarte mare personalitate. Sotul este berbec! si fata peste! si eu intre ei sa le tin piept cand se incontreaza :lol:

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 30 Mar 2008, 17:37

Eu sint adeptul altor metode mai moderne, metode pe care le-am invatat aici in tara asta de pe la cunoscuti din discutii din experiente de la prieteni de pe la colegii mei de servici.
Nimeni nu impune nici o decizie ca este el jmecherul familiei. Deciziile se iau in urma discutiilor a negocierilor si de comun acord. Peste tot nu numai in familie. Bineinteles avind in vedere ca, copilul are deja o virsta si este capabil sa contribuie. Asa ii dezvolti peronalitatea independenta si capacitatea de a negocia de a colabora. Asa il pregatesti mai tirziu pentru viata in societate.

Elie

Mesaj de Elie » 30 Mar 2008, 19:24

Daca nu beau, nu fumeaza, nu umbla cu droguri si prieteni dubiosi, isi vad de scoala, mie nu mi se pare ca fetele Simonei au cine stie ce probleme. Putin rasfatate, isi revin ele cand or da cu capul de pragul de sus in viata.

jeda

Mesaj de jeda » 30 Mar 2008, 19:28

ai dreptate simona, m-am ambalat cam tare. sint sigura ca sint fete bune, care nu ar face rau ci probabil ca ar face bine de cite ori au ocazia. ce m-a deranjat a fost ca in propria ta casa nu ai voie sa aduci pe cine vrei din cauza lor, si ca ele iti impun cum si cit sa cheltuiesti-ca-s nemultumite cu statulul casei etc. restul, ca vor sa fie cu prietenii si nu cu parintii asta mi se pare de laudat, bineinteles ca asa e si a asa a fost intotdeauna. poate vorba lui emil ar trebui sa te relaxezi in ceece le priveste si o sa fie si ele mai relaxate in ceece ce te priveste. chestia cu drogurile insa in orasele mici si bogate e reala, stiu citiva patiti cu copiiii lor. si mi s-a povestit ce miscare de vinzare/cumparare e prin scoli pe acolo. cu banii nu stiu de ce am chestia asta ca trebuie cu socoteala si responsabilitate, poate pina la urma nu are nici o importanta, poate copilul iese bine adica functional si cu potential de fericire, independent de cum a fost crescut in raport cu banii. poate asta e pur si simplu o prejudecata a mea. eu m0am laudat cu progenitura, si stai ca abia am inceput, acum te rog sa te lauzi si tu. ce iti place cel mai mult la fata cea mare si dupa aia la fata cea mica. tin minte ca le0am vazut pozele si sint foarte frumoase.la fata mea cel mai mult imi place simtul umorului, te pisi de ris cind esti cu ea, nu stiu de unde le scoate.

raluca

Mesaj de raluca » 30 Mar 2008, 19:36

tin minte ca le0am vazut pozele si sint foarte frumoase
:evil: unde ai avut tu privilegiul asta si eu de ce nu-l am? Simona?
:mrgreen: :)

anakin

Mesaj de anakin » 31 Mar 2008, 01:15

Simona, nu-ti mai face probleme ca acaparezi, discutia e super interesanta, eu citesc avid!

ziceati de plictiseala la varsta adolescentei...zilele trecute era un report la NPR despre supraincarcarea adolescentilor cu activitati extra-scolare, teme, sporturi, etc - adica activitati organizate. organizate in special de parintii speriati ca daca tinerii ar avea timp liber (nestructurat), ar lua-o pe cai gresite. si un specialist intr-ale educatiei zicea ca parintii ar trebui, de fapt, sa se ingrijoreze daca tinerii lor copii nu spun niciodata "ma plictisesc". suna paradoxal, stiu...

simona

Mesaj de simona » 31 Mar 2008, 15:45

Emil scrie:Sincer sa fiu Simona eu nu vad nici o problema cu fetele tale. Se pare ca vor dezvolta o personalitate puternica si independenta. lasa-le asa sa fie cum sint ele, nu-ti mai face probleme.
Ajuta-le doar sa-si scoata feminitatea in evidenta, sa nu ajunga roboate.

S-ar putea sa ai dreptate, nu zic. Tu deobicei scri bine, cam cum gindesc si eu. In general tind sa fiu de acord cu tine 100% sau invers, 0%. In cazul asta, nu pot spun ca nu sint deloc de acord cu tine. Asa ca mai bine sa fiu de acord, ca e si in interesul meu sa nu-mi fac atita singe rau permanent. Fetele deja au o personalitate extrem de independenta si puternica nu mai pomenesc. Si feminine cit cuprinde. Numai in oglinda ar sta sa se gateasca, sa se aranjeze, sa fie cit mai dichisite. Cel putin cea mare este mult prea aratoasa ca sa nu-mi fac griji. Caci la 16 ani arata mult mai dezvoltata decit eram eu la 19 cind am terminat liceul.

simona

Mesaj de simona » 31 Mar 2008, 15:50

Sa nu crezi ca celorlati care te citesc nu le pasa, apar ganduri, idei, solutii, in mintea fiecaruia.
Si nu trebuie sa urmezi sfaturile sau zicerile noastee, dar simplu fapt ca putem discuta intre noi, si eu cred ca ne face bine, fiecaruia.
... Eu nu mă supăr pe nimeni, că poate nu mai am timp să mă împac.
aurora
Mesean

Locaţie: pe tarlauă

Multumesc mult de ce ai scris. Foarte simtit.

simona

Mesaj de simona » 31 Mar 2008, 15:56

Emil scrie:

Uite aici nu-ti dau dreptate. Sau cu inima iti dau dar cu capul nu. Stiu ca trebuie ca fie un grad de respect al copilului catre parinte. Ori in familia noastra nu exista deloc respect pentru noi la ele. Ele ne critica tot timpul. Au mai mult respect si intelegere pentru oricine altcineva, dar pentru noi nu. Noi tot ce facem este prost. Un exemplu recent: cea mare l-a criticat rau, aspru si indelung, repetat, pe taica-sau ca a indraznit sa le ofere citeva feliii de cozonac proaspat, facut de mine, la doua fete, prietene din copilarie cu ele, care venisera la noi. Dupa ele, daca oferim ceva la altii, noi personal, inseamna ca 'we take advantage of those people". Adica profitam de ei.

simona

Mesaj de simona » 31 Mar 2008, 16:05

raluca scrie:
In fine, am impresia ca am acaparat prea mult din acest forum cu problemele mele cu fetele.
Simona nici sa nu te gandesti ca ai acaparat forumul sau ca ne-ai plictisi, nici vorba :love:
Are dreptate Emil, atata timp cat alcoolul si drogurile nu sunt in viata lor prezente, fetele tale sunt absolut normale si ar trebui sa fii mandra ca au asa personalitati puternice. Sunt la varsta cand relatia intre mama-fiica se cam deterioreaza, pe masura ce cresc vor reveni la mamicuta lor, ai sa vezi, rabdare si mare atentie la influenta inconjuratoare, ar putea sa zica acum ca nu sufera fumul de tigara de bautura de droguri, dar intr-un anumit mediu, intr-un anumit context, sa fie f. vulnerabile si sa arate ca nici ele nu-s mai prejos, pier pressure... u know what i mean :wink:

Da, si eu ma tem de peer pressure. Caci amindoua sint moarte sa aiba prieteni, sa fie in gasca. Chiar ieri ii spuneam Amandei (cea de 16 ani) sa nu cumva sa se apuce si ea sa faca intreceri, curse intre masini cum aud ca fac alti tineri. Caci acum invata fata sa sofeze. Chiar glumeam cu ea ieri ca stiu ca este foarte puternica presiune sa te conformezi cu gasca, dar oricit i-ar zice cineva "Amanda, esti o timpita, nu esti cool, nu mai vrem sa fim prieteni cu tine", tot sa nu cedeze. Si ea zice fireste ca da, stie, si n-o sa cedeze. Sper si eu sa fie la fel de puternica cu prietenii cum este cu noi cind ne da la cap. PIna una alta, vad ca ieri era foarte incintata, ma complimenta de zor ca am facut o mica lectie de driving cu ea si zicea ca i-a placut mai mult cu mine, ca am fost calma. Eram calma pe dinafara dar crispata in forul meu caci mi-e frica sa nu intre intr-un stilp sau si mai rau, intr-un om.

rxt

Mesaj de rxt » 31 Mar 2008, 16:17

am si eu o intrebare: in afara de marea fericire( mare de altfel,cum sa nu..) ca ai nostri copii nu beau, nu se drogheaza sau nu sint pramatii, alte griji aveti ca parinti asupra Omului, caracterului lor?
ca eu aici imi fac cele mai mari probleme, evident....pt ca nu au altele...
Oare ce ar fi de prefrat? un copil care s-a apucat de baut dar are un caracter desavirsit, un om plin de compasiune, inteligent, saritor si bun sau un nealcoolic dar de care nici paduchii nu se lipesc si de care fuge lumea din cauza grandomaniei, obrazniciei, stilului superior fata de altii, rautatii?
ce ati prefera?

Radu
Intelectual

Mesaj de Radu » 31 Mar 2008, 16:18

rxt scrie:Oare ce ar fi de prefrat? un copil care s-a apucat de baut dar are un caracter desavirsit, un om plin de compasiune, inteligent, saritor si bun sau un nealcoolic dar de care nici paduchii nu se lipesc si de care fuge lumea din cauza grandomaniei, obrazniciei, stilului superior fata de altii, rautatii?
ce ati prefera?

nici una nici cealalta :lol:

rxt

Mesaj de rxt » 31 Mar 2008, 16:19

Radu scrie:
rxt scrie:Oare ce ar fi de prefrat? un copil care s-a apucat de baut dar are un caracter desavirsit, un om plin de compasiune, inteligent, saritor si bun sau un nealcoolic dar de care nici paduchii nu se lipesc si de care fuge lumea din cauza grandomaniei, obrazniciei, stilului superior fata de altii, rautatii?
ce ati prefera?

nici una nici cealalta :lol:

iesi afara, treci la colt :lol: :lol:

Radu
Intelectual

Mesaj de Radu » 31 Mar 2008, 16:25

:grin: :love:

simona

Mesaj de simona » 31 Mar 2008, 16:35

rxt scrie:am si eu o intrebare: in afara de marea fericire( mare de altfel,cum sa nu..) ca ai nostri copii nu beau, nu se drogheaza sau nu sint pramatii, alte griji aveti ca parinti asupra Omului, caracterului lor?
Oare ce ar fi de prefrat? un copil care s-a apucat de baut dar are un caracter desavirsit, un om plin de compasiune, inteligent, saritor si bun sau un nealcoolic dar de care nici paduchii nu se lipesc si de care fuge lumea din cauza grandomaniei, obrazniciei, stilului superior fata de altii, rautatii?
ce ati prefera?

In general am observat ca ele sint super preocupate sa nu cumva sa jicneasca pe cineva, sa supere chiar si indirect pe altii, de virsta lor sau adulti, cunoscuti sau straini. Pentru ele toata lumea are dreptate, in afara de noi, parintii lor. In general au frica de autoritate dar nu de noi. Chiar eu le mai spuneam ca sint extrem de fricoase, prea prapastioase sa nu jicneasca nici cu un gind. Pe altii. Sint extrem de bune si saritoare cu altii. Ar da si face totul pentru prieteni. Fara sa astepte nimic de la ei. In schimb iau totul de la noi si nu acorda nici o atentie. Si chiar ne critica des si mult.

raluca

Mesaj de raluca » 31 Mar 2008, 16:46

Simona, e clar, din ce povestesti fetele sunt absolut ok, doar intr-o criza acuta de personalitate si de rebeliune, putin rasfatate, o sa le treaca, chiar daca va fac voua acum "morala" mai tarziu or sa gandeasca altfel, incearca sa intri in pielea lor si mai ales in societatea asta atat de diferita fata de cea in care am crescut noi si nu ziceam nici "pas" in fata parintilor. Daca sunt frumoase, cochete, se tin de scoala, nu au inceput prostii cu altii, ce vrei mai mult?

aurora

Mesaj de aurora » 31 Mar 2008, 17:19

simona scrie:Uite aici nu-ti dau dreptate. Sau cu inima iti dau dar cu capul nu. Stiu ca trebuie ca fie un grad de respect al copilului catre parinte. Ori in familia noastra nu exista deloc respect pentru noi la ele. Ele ne critica tot timpul. Au mai mult respect si intelegere pentru oricine altcineva, dar pentru noi nu. Noi tot ce facem este prost. Un exemplu recent: cea mare l-a criticat rau, aspru si indelung, repetat, pe taica-sau ca a indraznit sa le ofere citeva feliii de cozonac proaspat, facut de mine, la doua fete, prietene din copilarie cu ele, care venisera la noi. Dupa ele, daca oferim ceva la altii, noi personal, inseamna ca 'we take advantage of those people". Adica profitam de ei.

'we take advantage of those people". Adica profitam de ei

eu nu inteleg engleza... daca traduc mot-a-mot, asta ar insemna ca "luati avantaj asupra acestor oameni", adica va situati cumva deasupra lor? ca aveti mai mult ca ei, daca le oferiti ceva?
Asta ma uimeste foarte mult... la noi, in ROmania, stii bine ca asa crestem, daca iti vine cineva in casa, ii dai macar un pahar cu apa, daca mai mult nu ai sa il servesti... si mai ales cum a fost situatia cu cozonacul proaspat, asa ceva nu gasesti toata ziua.

Cred ca sunt rasfatate, prea rasfatate, au avut tot timpul totul sub nas... si cred ca e deja prea tarziu sa schimbi ceva in felul lor de a fi.
Singura schimbare o poate aduce viata, cum zice Ioana, cand vor da ele cu capul de pragul de sus... daca se va intampla ceva sa le schimbe conceptuia, dar si asta nu prea cred.
Dar nu-ti face griji, in viata se vor descurca, si vor fi probabil aas cum societatea de la voi le va forma, chiar daca acel model nu se potriveste cu ceea ce stii tu din viata ta.
Ele isi vor face viata lor de adulti, voi veti avea viata voastra, cu prietenii vostri, ca daca ele pleaca la casele lor, tot numai tu cu sotul veti ramane :)

Elie

Mesaj de Elie » 31 Mar 2008, 18:18

rxt scrie:am si eu o intrebare: in afara de marea fericire( mare de altfel,cum sa nu..) ca ai nostri copii nu beau, nu se drogheaza sau nu sint pramatii, alte griji aveti ca parinti asupra Omului, caracterului lor?
ce ati prefera?

Problema e ca drogurile/alcoolul si alte alea nu ii duc pe ei, pe copii, catre o viata lunga si frumoasa. Cum ai putea sa te incante o asa perspectiva ca parinte? Daca e betiv/drogat, poate muri tanar, poate sa ajunga in mizerie, sa nu isi poata tine serviciul,familia samd. In schimb, daca are un caracter nasol, pe langa faptul ca probabil are pe cine mosteni si/sau educatia ta a avut ceva de-a face cu asta :mrgreen: macar e sanatos si poate multumit in jigodenia personala (daca nu fericit). Si ramane copilul tau, probabil nici nu ii vezi/judeci caracterul la fel cum i-l vad altii.

simona

Mesaj de simona » 31 Mar 2008, 18:26

[url]members.aol.com/simonagscu/girls.jpg[/url]

Nu prea clara poza dar va lamuriti....

aurora

Mesaj de aurora » 31 Mar 2008, 18:27

simona scrie:[url]members.aol.com/simonagscu/girls.jpg[/url]

Nu prea clara poza dar va lamuriti....

ceva nu e ok, ca nu se vede poza

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 31 Mar 2008, 21:57

Frumoase fete ai Simona. Sa-ti traiasca. :applause: :applause:

raluca

Mesaj de raluca » 31 Mar 2008, 23:02

Ce frumoase, ca cea mare e superba, urmeaza si aia mica, au cu cine semana.. acum gata, m-am lamurit, Simona exagereaza la greu in legatura cu ele:mrgreen:

jeda

Mesaj de jeda » 31 Mar 2008, 23:02

pai ce ziceam si eu, exact. toti avem copii superbi da tre sa recunoastem ca a lui dragos si aia mica lui meg sint cele mai delicioase, ah si mititica lui rxt.

jeda

Mesaj de jeda » 31 Mar 2008, 23:03

db

Andra

Mesaj de Andra » 01 Apr 2008, 00:09

Jedissima, in chestia cu drogurile si restul sfaturilor, ai tot respectul meu. Am citit cu nesatz tot ce ai scris.
la fel si pe tine, Simona, nu te teme ca ne plictisesti, sint subiecte reale de viata, nu imaginare, si cred ca solutia iti va veni tot scriind si scriind si ventilind problema c noi aici. Tu singura o vei descoperi la un moment dat.

In materie de poze, pe linga acelea enumerate imi amintesc si de gemenelele Spinei, ca tare mi-au placut si fetita Aquariei, mai tineti minte?

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 01 Apr 2008, 00:14

Mie mi-a placut a lu Raluca. Frumoasa ca si ma-sa. :applause:

raluca

Mesaj de raluca » 01 Apr 2008, 00:25

[
quote="Emil"]Mie mi-a placut a lu Raluca. Frumoasa ca si ma-sa. :applause:
[/quote]termina draga, a mea e capra deja :lol: , vorbim despre bibelouri si papusi de fete :)
eu sunt curioasa de fetita anei :) ca am vazut-o micuta si era o dulceata, acum a crescut dar mamica ei o tine ascunsa :cool:

aurora

Mesaj de aurora » 01 Apr 2008, 03:57

Simonel, sa-ti traiasca fetele, sunt superbe, cea mare e deja frumoasa ca o artista, dar asa cum zic si celelalte fete, cred ca iti faci prea multe griji. :)

rxt

Mesaj de rxt » 01 Apr 2008, 05:35

sa-ti triasca Sim,ona..niste fete frumoase foc ai!!
Nu mi le imaginam zimbind din descrierile tale...ce bine ca o fac:)

rxt

Mesaj de rxt » 01 Apr 2008, 05:39

Elie scrie:
ce ati prefera?

Problema e ca drogurile/alcoolul si alte alea nu ii duc pe ei, pe copii, catre o viata lunga si frumoasa. Cum ai putea sa te incante o asa perspectiva ca parinte? Daca e betiv/drogat, poate muri tanar, poate sa ajunga in mizerie, sa nu isi poata tine serviciul,familia samd. In schimb, daca are un caracter nasol, pe langa faptul ca probabil are pe cine mosteni si/sau educatia ta a avut ceva de-a face cu asta :mrgreen: macar e sanatos si poate multumit in jigodenia personala (daca nu fericit). Si ramane copilul tau, probabil nici nu ii vezi/judeci caracterul la fel cum i-l vad altii.

Niciuna din variante nu este de preferat, bineinteles..si totusi?daca se intimpla?
Un copil, adolescent, cu un suflet mare, are sanse sa isi revina, sa iasa din negura. pe cind unul rau si meschin, mai greu. daca nu chiar imposibil...

rxt

Mesaj de rxt » 01 Apr 2008, 05:39

Elie scrie:
ce ati prefera?

era sa uit..Eu le vad toate defectele copiilor mei, mai rau ca cei straini..Crede-ma...

rxt

Mesaj de rxt » 01 Apr 2008, 05:40

simona scrie:
ce ati prefera?

In general am observat ca ele sint super preocupate sa nu cumva sa jicneasca pe cineva, sa supere chiar si indirect pe altii, de virsta lor sau adulti, cunoscuti sau straini. Pentru ele toata lumea are dreptate, in afara de noi, parintii lor. In general au frica de autoritate dar nu de noi. Chiar eu le mai spuneam ca sint extrem de fricoase, prea prapastioase sa nu jicneasca nici cu un gind. Pe altii. Sint extrem de bune si saritoare cu altii. Ar da si face totul pentru prieteni. Fara sa astepte nimic de la ei. In schimb iau totul de la noi si nu acorda nici o atentie. Si chiar ne critica des si mult.

e clarm, nu ai de ce sa-ti faci griji. Intro buna zi, vor fi cu voi asa cum sint si cu altii.
Ale mele talibance sint cam la fel...ce fac in alte parti, nu fac acasa....asa ca....Nu iti face griji DELOC. Important e sa iasa oameni intre alti Oameni!

Elie

Mesaj de Elie » 01 Apr 2008, 07:59

Mie dc. imi critica cineva copilul ii sar la beregata :mrgreen: E cel mai si cel mai si cel mai. Iti dai seama ce soacra voi fi? Brrrr :mrgreen:

aurora

Mesaj de aurora » 01 Apr 2008, 08:19

Elie scrie:Mie dc. imi critica cineva copilul ii sar la beregata :mrgreen: E cel mai si cel mai si cel mai. Iti dai seama ce soacra voi fi? Brrrr :mrgreen:

:lol: soacra ta cum e?

Elie

Mesaj de Elie » 01 Apr 2008, 08:54

aurora scrie: :lol: soacra ta cum e?

Brrrrr :mrgreen:

poem

Mesaj de poem » 01 Apr 2008, 09:05

toate-s la fel cred.

aurora

Mesaj de aurora » 01 Apr 2008, 09:37

hm... asa o sa zica si de voi, nurorile si ginerii? ce faceti in sensul asta, pentru a evita dezastrul? :nutty2:

Scrie răspuns