Are we real?

Stiinta, tehnica si descoperiri...
sihamen

Are we real?

Mesaj de sihamen » 31 Ian 2009, 11:01

Imagine

Are we real, or are we quantum interactions on the edges of the universe - and is that just as real anyway?

http://www.dailygalaxy.com/my_weblog/20 ... ution.html

Unii cercetători susţin că ceea ce se petrece in jurul nostru si sunt percepute de simturile noastre, in asa zisa lumea noastra vizibila este o proiecţii a unui caleidoscop , care se afla la limitele universului într-o zonă marginală pe care noi numim Univers.

bine.

Re: Are we real?

Mesaj de bine. » 01 Feb 2009, 01:41

Da, suntem reali, si diferite modele ale realitatii pot sprijini dezvoltarea unor aplicatii interesante.

sihamen

Mesaj de sihamen » 01 Feb 2009, 13:03

Aşa zic si eu, dar nu sunt prea sigur.

Veronica

Mesaj de Veronica » 01 Feb 2009, 15:46

Sint citeva lucruri bune deprinse in Romania comunista, una ca percep lumea in mod materialist. Daca voi aveti indoieli daca sinteti sau nu reali, incercati sa va intepati cu un ac lung si gros. Cred ca veti capata un raspuns foarte clar si unic asupra realitatii persoanei dvs.

bine.

Mesaj de bine. » 01 Feb 2009, 15:47

sihamen scrie:Aşa zic si eu, dar nu sunt prea sigur.

Dupa cum gindesc eu, ar trebui testat.
O buna regula de a distinge realitatea poate fi;
"Ceea ce nu dispare, chiar daca incetam sa mai credem in acel ceva". :)

sihamen

Mesaj de sihamen » 01 Feb 2009, 16:49

bine scrie:

Corect, un ex. reprezentativ este dragostea!
Ea nu dispare, indiferent dacă noi nu mai credem in ea.

bine.

Mesaj de bine. » 01 Feb 2009, 17:21

sihamen scrie:
bine scrie:

Nu dispare? :grin:

sihamen

Mesaj de sihamen » 01 Feb 2009, 17:51

bine scrie:
sihamen scrie:

Nu dispare? :grin:

Chiar pui sub semnul întrebări afirmaţia mea?

Dragostea nici o data nu va dispare.

Κορινθίους Α' 13

1 Chiar dacă aş vorbi în limbi omeneşti şi îngereşti, şi n'aş avea dragoste, sînt o aramă sunătoare sau un chimval zîngănitor. 2 Şi chiar dacă aş avea darul proorociei, şi aş cunoaşte toate tainele şi toată ştiinţa; chiar dacă aş avea toată credinţa aşa încît să mut şi munţii, şi n'aş avea dragoste, nu sînt nimic. 3 Şi chiar dacă mi-aş împărţi toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aş da trupul să fie ars, şi n'aş avea dragoste, nu-mi foloseşte la nimic. 4 Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mîndrie, 5 nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mînie, nu se gîndeşte la rău, 6 nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr, 7 acopere totul, crede totul, nădăjduieşte totul, sufere totul. 8 Dragostea nu va pieri niciodată. Proorociile se vor sfîrşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfîrşit. 9 Căci cunoaştem în parte, şi proorocim în parte; 10 dar cînd va veni ce este desăvîrşit, acest ,,în parte`` se va sfîrşi. 11 Cînd eram copil, vorbeam ca un copil, simţeam ca un copil, gîndeam ca un copil; cînd m'am făcut om mare, am lepădat ce era copilăresc. 12 Acum, vedem ca într'o oglindă, în chip întunecos; dar atunci, vom vedea faţă în faţă. Acum, cunosc în parte; dar atunci, voi cunoaşte deplin, aşa cum am fost şi eu cunoscut pe deplin. 13 Acum dar rămîn aceste trei: credinţa, nădejdea şi dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.

bine.

Mesaj de bine. » 01 Feb 2009, 18:21

sihamen scrie:rămîn aceste trei: credinţa, nădejdea şi dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.

Asta imi suna foarte bine.
Daca am putea sa admitem ca nu toti avem aceeasi credinta, atunci ar fi perfect! :)

shai hulud

Mesaj de shai hulud » 01 Feb 2009, 22:16

nici prostia nu dispare, desi incetam a mai crede in ea ...

bine.

Mesaj de bine. » 01 Feb 2009, 22:50

shai hulud scrie:nici prostia nu dispare, desi incetam a mai crede in ea ...

Deci e reala! :grin:

shai hulud

Mesaj de shai hulud » 01 Feb 2009, 23:43

bine scrie:

ba, sa ma iertz! din iesperenta mea de pe tackla, creca prostia e de-a dreptu' complexa ...

bine.

Mesaj de bine. » 02 Feb 2009, 00:35

shai hulud scrie:
bine scrie:

ba, sa ma iertz! din iesperenta mea de pe tackla, creca prostia e de-a dreptu' complexa ...

Complexa, multidimensionala, multilateral dezvoltata, molipsitoare, persistenta, etc etc etc :wink:
Dar daca intelegem macar ca nu se poate dragoste cu forta, atunci tot mai sunt sperante de recuperare. :)

shai hulud

Mesaj de shai hulud » 02 Feb 2009, 01:11

bine scrie:
shai hulud scrie:
bine scrie:

Complexa, multidimensionala, multilateral dezvoltata, molipsitoare, persistenta, etc etc etc :wink:
Dar daca intelegem macar ca nu se poate dragoste cu forta, atunci tot mai sunt sperante de recuperare. :)

aha. in schimb prostia cu forta se poate ... io n-am nimic impotriva, desigur ... intotdeauna mi-am zis ca la tackla gasesc mereu raspuns la intrebareile legate de aversiunea fatza de romani.

bine.

Mesaj de bine. » 02 Feb 2009, 02:46

shai hulud scrie:
bine scrie:
shai hulud scrie:
bine scrie:

aha. in schimb prostia cu forta se poate ... io n-am nimic impotriva, desigur ... intotdeauna mi-am zis ca la tackla gasesc mereu raspuns la intrebareile legate de aversiunea fatza de romani.

..Si cind se intimpla asa, atunci ce e de facut? De plusat la prostie, fie ea reala sau imaginara, ne-am cam lamurit unde se ajunge.
De aia ziceam ce ziceam. Plus ca mai sunt si alte strategii de joc care merita incercate.

shai hulud

Mesaj de shai hulud » 02 Feb 2009, 02:52

da, da' merita? io creca nu.

bine.

Mesaj de bine. » 02 Feb 2009, 03:09

shai hulud scrie:da, da' merita? io creca nu.

E doar un joc. Divertisment. Uneori sunt momente mai bune, alteori nu prea.
Unele momente sunt chiar memorabile si merita efortul,
desi nu trebuie sa speri prea multe din astea ca sa nu fii dezamagit.

Scrie răspuns