Masini europene, masini americane

Stiinta, tehnica si descoperiri...
andreas

Masini europene, masini americane

Mesaj de andreas » 14 Mai 2008, 15:52

Radu scrie:oricum normele americane sunt peste cele EURO 4 si 5, deci nu pot fi produsele lor

probabil de aceea este USA alaturi de china, australia,india printre cei mai mari producatori de CO2. nefiind chimist poate ma ajuta cineva :oops:
si in loc de un fiat 500 JTD cu filtru se foloseste un Hummer sau un Cherokee barosan. sa-si traga kilogramele 200 de metri de acasa la Wal Mart.

anakin

Re: Noul val de rusi

Mesaj de anakin » 15 Mai 2008, 00:48

andreas scrie:si in loc de un fiat 500 JTD cu filtru se foloseste un Hummer sau un Cherokee barosan. sa-si traga kilogramele 200 de metri de acasa la Wal Mart.

distantele intre job si casa, in general, sunt uriase aici, iar lumea nu se duce numai la walmart, ca nici ala nu e la 200 de m. cea mai apropiata benzinarie de mine, de exemplu, e la 5 km. si lapte pot sa iau daca mai conduc inca 5 km.

ideea e ca voi din europa va permiteti sa criticati in necunostinta de cauza si fara sa notati diferentele dintre cele doua zone. voi aveti mijloace de transport in comun acolo, ce va trebuie masina solida sa reziste la drum lung zilnic, pentru cativa ani macar?

Horia

Mesaj de Horia » 15 Mai 2008, 04:52

Ana, io fac 55kkm pe an. Ma calific?

andreas

Mesaj de andreas » 15 Mai 2008, 12:52

ana scrie:
andreas scrie:si in loc de un fiat 500 JTD cu filtru se foloseste un Hummer sau un Cherokee barosan. sa-si traga kilogramele 200 de metri de acasa la Wal Mart.

distantele intre job si casa, in general, sunt uriase aici, iar lumea nu se duce numai la walmart, ca nici ala nu e la 200 de m. cea mai apropiata benzinarie de mine, de exemplu, e la 5 km. si lapte pot sa iau daca mai conduc inca 5 km.

ideea e ca voi din europa va permiteti sa criticati in necunostinta de cauza si fara sa notati diferentele dintre cele doua zone. voi aveti mijloace de transport in comun acolo, ce va trebuie masina solida sa reziste la drum lung zilnic, pentru cativa ani macar?

chiar daca suna exagerat, informatiile le am de la tatal meu care fost profesor un an acolo si de la fosti colegi de liceu impartiti cam pe peste tot. Wal mart am spus in un loc de Supermarkt sau mai nou in rominia ( pt mine cel putin) MALL. adica nu mai exista centru comercial cum zice francezu ci MALL. deci no sweat cu privire la destinatie. si atentie: nu paushalizez dar putini conduc de pilda un Ford Focus. plus ca daca nu ma insel ( acum de cind cu euro tare poate este altfel) insa pretul de benzina sau Diesel sint mult mai scazute acolo. iar in privinta distantei...am lucrat 2 ani de zile la 75 de km de casa . masina? opel ascona diesel. o cunostinta la 140 km de casa. masina? renault diesel. sint destul de convingator?

iar cind vorbesti de masini solide la care te referi, asta asa ca almanah ca nu incep sa critic sau sa polemizez? poate te referi la cei care locuiesc la "tara" si nu pot merge la sigur decit cu un 4wd?

anakin

Mesaj de anakin » 15 Mai 2008, 15:51

andreas, nu as conduce un ford acuma nici daca mi-l dai cadou, am avut o experienta super negativa cu masinile lor.

eu locuiesc la tara si ma duc la walmart cu kilograme cu tot, asa ca, fara sa polemizez nici eu, ma simt totalmente vinovata ca poluez planeta, spre deosebire de europeni care-si colecteaza pana si vanturile in borcanase de plastic, asa sunt ei de constienti ecologic. multumit de mea culpa? zi da, cat dureaza, ca uite, incep sa imi amintesc ce-a facut europa de vest in colonii, ma refer la defrisari masive si depletizarea resurselor fara sa ii pese de protectia mediului nici cat un Lastun. faptul ca US e pe primul lor la poluare nu inseamna ca primul loc e si singurul loc. astia polueaza mai mult ca-s mai multi si au pamant mai mult. europa polueaza si ea la greu. ca sa nu-mi amintesc si de romania, ca m-apuca dimineata polemizand, desi am zis ca nu am s-o fac.

walmart e walmart, mall e mall, doua lucruri total distincte. :)

andreas

Mesaj de andreas » 15 Mai 2008, 16:10

nu te contrazic. este o diferenta de modele si mai ales ca un Ford din Köln m-a dus 198000 km cu piese originale ( am schimbat doar bateria si delco-ul si presupun ca mai circula inca pe undeva prin fosta yugoslavie. ford-ul a fost in familie si nu am ramas ( bat in lemn) nciodata in pana, nici macar de cauciuc. dar fiecare cu gusturile lui si mai ales buzunarele lui. cit despre wal mart sau mall daca tii neaparat fa o diferenta. stiu la ce te referi dar tot te duci sa-ti faci cumparaturile.
iar poluarea exista peste tot, important este sa facem ceva. unii exagereaza dar uite ca noi platim un impozit eco de ma apuca nebunia. ca sa nu mai spun cum este cu zonele ecologice unde daca ai o masina mai veche nici nu ai voie sa intri. asa cum spuneai: cu tram-ul sau pe bicicleta.
interesant este altceva: am ajuns sa vorbim de ford si poluare si....uite-te putin mai sus: subiectul initial... :shock:

Radu
Intelectual

Mesaj de Radu » 15 Mai 2008, 16:11

ana, mai stii bancul ala care se termina cu replica (evident antiamericană si spusă de un rus - ufff, ramânem on topic) "da, da' voi ii discriminaţi pe negri"? :lol: :lol: :lol:

anonimus
cafegiu

Mesaj de anonimus » 16 Mai 2008, 00:56

Radu scrie:ana, mai stii bancul ala care se termina cu replica (evident antiamericană si spusă de un rus - ufff, ramânem on topic) "da, da' voi ii discriminaţi pe negri"? :lol: :lol: :lol:

Nope, il lua cu "da' voi ce-ati facut cu indienii" :mrgreen:
tigarile poa' sa lipseasca, da' cafeaua tre' sa prisoseasca

Emil
badaranu duplicitar

Re: Masini europene, masini americane

Mesaj de Emil » 17 Mai 2008, 00:04

Eu am doua forduri. Un Mondeo la firma si un Focus privat. Merg super n-am avut niciodata probleme cu ele, nu consuma mult, asigurarea si impozitul sint mici. La ce-mi trebe ditai dehania de masina? :???:

marissa

Mesaj de marissa » 17 Mai 2008, 00:38

eu am donat un ford la carsforkids.com, avea doar vreo 50k de mile la bord. cum zice si ana, poate doar de donatie l-as lua la randul meu. sa mai dau bani pe el, nici sa ma plateasca!!

marissa

Mesaj de marissa » 17 Mai 2008, 00:40

FYI andreas, aici controlul la poluare ti-l face la masinile noi la doi ani si dupa o anumita vechime anual si daca nu treci testul, o faci clocitoare, ca pe strada iti promit eu ca nu mai iesi cu ea.
FMI, si la voi se fac teste de-astea de fum, nu?

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 17 Mai 2008, 00:44

Este diferenta mare intre masinile facute in vestul Eropei si Japonia si cele facute in Amerlocia. Diferenta de calitate si siguranta.

rxt

Mesaj de rxt » 17 Mai 2008, 03:42

ma bate gindul sa ma procopsesc cu una pe gaz...Primesc si niste bani de la stat pt asta...parchez gratuit si e diferenta mare la consum...
Dar nu stiu nimic despre ele...Aseara am vazut ca dieselul e cu 2 kr mai scump ca benzina...care e cam scumpa :???:

She

Mesaj de She » 17 Mai 2008, 07:19

romania nu prea polueaza...fiecare tara are o anumita cota de poluanti- ca sa zic asa, si romania si-a vandut o parte din cota, ca era departe.....

SUA polueaza la greu- si nici macar n-o intereseaza normele internationale...ca deh, e tare...

la masini nu stiu- dar hai sa studiem normele...eu vorbeam la poluarea generala

andreas

Mesaj de andreas » 17 Mai 2008, 07:32

rxt scrie:ma bate gindul sa ma procopsesc cu una pe gaz...Primesc si niste bani de la stat pt asta...parchez gratuit si e diferenta mare la consum...
Dar nu stiu nimic despre ele...Aseara am vazut ca dieselul e cu 2 kr mai scump ca benzina...care e cam scumpa :???:

aici pot sa te ajut deoarece am un coleg care vine de la vreo 80 de km si numai o parte este autostrada. are un un golf kombi si rezervorul de gaz il are montat in locul rotzii de rezerva. litrul de gaz costa 60 de centi si un plin ii ajunge cam 500 de km. un plin de benzina nu a mai facut de vreo 2 luni. trebuie deci sa te gindesti ca in caz de pana de cauciuc nu ai decit acel spray care te ajuta sa ajungi pina la un service dar nu acasa daca esti in vacanta de pilda. dpdv securitate, am vazut un reportaj in care au pus un cauciuc aprins sub rezervorul de gaz care a luat dupa o buna bucata de vreme intr-adevar foc dar nu a EXPLODAT iar flacara era DIRECTIONATA in jos spre asfalt. la shock cu alta masina nu s-a inimplat absolut nimic. impresionant. cu alte cuvinte cine are drumuri lungi merita de toti banii ( la noi cam 2000 euro). sper ca am putut sa te ajut.
numai bine

andreas

Mesaj de andreas » 17 Mai 2008, 07:49

marissa scrie:FYI andreas, aici controlul la poluare ti-l face la masinile noi la doi ani si dupa o anumita vechime anual si daca nu treci testul, o faci clocitoare, ca pe strada iti promit eu ca nu mai iesi cu ea.

draga marissa, thanks FTI,
la noi se face un control tehnic complet, nu numai "fumul", la fiecare doi ani dupa ce masina a iesit din garantie ( asta pt. ca oricum se face la inspectia care face parte din contract). daca anumite piese relevante pentru siguranta rutiera nu sint in regula si masina mai poate functiona, ai o luna la dispozitie sa le dregi si vii din nou la control. daca nu, masina ramine acolo unde este, si este scoasa din circulatie. sincer sa fiu, in singura tara din lume ( daca ma insel, va rog sa ma corectati) unde cei care pot si sint destul de cretini sa o faca, unde exista peste 18% din autostrada fara limita de viteza, sa ruleze cu "normal" cu 250km/h, ma simt cit de cit mai sigur asa. am vazut un reportaj cu un businessman elvetian, care la fiecare doua saptamini, vine in nemtia, inchiriaza un Ferari si ii da drumul cu 300km/h, bata-l Domnul!
apropos de FYI: o chestie draguta: aveam in firma unde lucram inainte un product manager de origina poloneza, un cretin si badaran care le stia pe toate ( aiurea) si s-a bagat sa le dea lectii si dealer-ului nostru din USA. acesta i-a raspuns foarte politicos insa pe fax-ul din biroul nostru. un coleg si cu mine ne-am stors mintile sa descifram ce poate insemna FYI. facind legatura cu IQ-ul individului am ajuns la concluzia ca nu poate fi decit: F..K YOU IDIOT!!!! :lol: :applause:

andreas

Mesaj de andreas » 17 Mai 2008, 08:24

She scrie:romania nu prea polueaza...fiecare tara are o anumita cota de poluanti- ca sa zic asa, si romania si-a vandut o parte din cota, ca era departe.....

SUA polueaza la greu- si nici macar n-o intereseaza normele internationale...ca deh, e tare...

la masini nu stiu- dar hai sa studiem normele...eu vorbeam la poluarea generala

numai 5% vine din poluarea din cauza masinilor ( in nemtia) restul pe strada camioane vechi din est dar nu numai, si industrie, plus centrale termice, atomice elctrice...... se pune problema cit poluezi ca sa poti produce un anume obiect. iar normele sint extrem de complexe, relativ recent ( revin la masini :oops: ) am avut un scandal cu 3 firme care au produs filtre de particule pentru diesel si care nu faceau mai nimic. adica nu filtrau mai nimic.
daca am spus scandal inseamna ca a aiesit la iveala si toate filtrele au fost schimbate si firmele si-au pierdut dreptul de a mai vinde asa ceva. daca macar 10% din toate ticalosiile ecologice ar iesi la iveala si ar exista niste vinovati pedepsiti, poate am respira un aer mai curat.

shu

Mesaj de shu » 17 Mai 2008, 09:45

ana scrie:...

ana, îti dau perfecta dreptate
cu ceva timp în urma, am dat o tura mica prin Canada si US si am ramas prost ce distante-s între A si B
într-o zi pretenu-mi zice:
... ma duc repede sa iau ceva de lins ... si a venit dup-o juma' de ora:
ce-ai facut frate? ai cules strugurii? sau ai fost direct la producator?
am plecat cu el, alta data, din "Trono" pâna-n Québec City si când am ajuns acolo, l-am întrebat daca aici se atârna harta-n cui
a râs, mi-a scos o harta si mi-a aratat unde suntem ... am zis ca nu-i adevarat
tot asa, la un sf. de sapt. zice: nu-ti face program ca diseara mergem la o paranghelie la cunostinte, aproape, tot în "Trono"
... am mers cincizeci de Km. :roll:

înainte de a pleca peste balta cea mare, stateam la palavre cu-n amic din Minnesota (tot mobrist) si-mi spunea ca poti avea ocazia sa mergi si doua zile si sa nu dai peste alt participant la circulatia stradala :shock:

dar sa stii ca si-n Europa, tot cu masina te duci la cumparat de "tigari" :rotfl:

edit [quote] de dragu' ordinii
Ultima oară modificat 18 Mai 2008, 13:49 de către shu, modificat de 2 ori în total.

andreas

Mesaj de andreas » 17 Mai 2008, 10:44

shu scrie:
ana scrie:
andreas scrie:...

ana, îti dau perfecta dreptate
cu ceva timp în urma, am dat o tura mica prin Canada si US si am ramas prost ce distante-s între A si B
într-o zi pretenu-mi zice:
... ma duc repede sa iau ceva de lins ... si a venit dup-o juma' de ora:
ce-ai facut frate? ai cules strugurii? sau ai fost direct la producator?
am plecat cu el, alta data, din "Trono" pâna-n Québec City si când am ajuns acolo, l-am întrebat daca aici se atârna harta-n cui
a râs, mi-a scos o harta si mi-a aratat unde suntem ... am zis ca nu-i adevarat
tot asa, la un sf. de sapt. zice: nu-ti face program ca diseara mergem la o paranghelie la cunostinte, aproape, tot în "Trono"
... am mers cincizeci de Km. :roll:

înainte de a pleca peste balta cea mare, stateam la palavre cu-n amic din Minnesota (tot mobrist) si-mi spunea ca poti avea ocazia sa mergi si doua zile si sa nu dai peste alt participant la circulatia stradala :shock:

dar sa stii ca si-n Europa, tot cu masina te duci la cumparat de "tigari" :rotfl:

draga shu,
1. citatul este gresit, nu eu am scris de transportul in comun, ci ana.
2. daca te uiti pe harta si ai mai si vazut citeva road movie da, distantele sint mari de aceea exista easy rider, harley davidson si nu suzuki bandit :) in plus unii dintre noi au fost atenti la geografie sau este chiar meseria lor :grin:
3. suprafata tarii fiind asa de mare poate efectiv sa existe zone unde nu dai de nimeni. dar asta este si in ferentari noaptea :wink:
4. nu vad argumentul ca daca distantele sint mari nu poti folosi si masini "normale".
5. se leaga de 4: and I wonder, yes I wonder, la la la :applause: oare de ce americanii sint cazuti in mustati dupa masinile europene? nota bene: nu am zis germane. the answer my friend is stil waitin' in the net, the answer, and so on..
6. daca ai mult de carat, dau dreptate tuturor oriunde s-ar afla: te duci cu masina. desi si aici am un argument: femei batrine, singure; cumpara in oras unde au ajuns cu tram-ul si de la magazin isi cheama un taxi ( service inclu). tzigaristii sint cretini 8-)

ERGO?????

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 17 Mai 2008, 10:47

poti avea ocazia sa mergi si doua zile si sa nu dai peste alt participant la circulatia stradala

Sti de ce? ca in unele locuri nici trotoare nu sint.

pribeag

Mesaj de pribeag » 17 Mai 2008, 10:52

Emil scrie:Eu am doua forduri. Un Mondeo la firma si un Focus privat. Merg super n-am avut niciodata probleme cu ele, nu consuma mult, asigurarea si impozitul sint mici. La ce-mi trebe ditai dehania de masina? :???:

Dar daca nu costa mai mult nici la asigurare o dihanie de aia si benzina ar fi ieftina, de ce n-ai lua?

shu

Mesaj de shu » 17 Mai 2008, 10:55

andreas, am gresit [quote] dar am început cu "Ana, ..."
nu m-am referit la tine ci doar la distantele infernale
îti dau perfecta dreptate cu masinile (putem spune pe fata) germane

shu

Mesaj de shu » 17 Mai 2008, 11:00

pribeag scrie:Dar daca nu costa mai mult nici la asigurare o dihanie de aia si benzina ar fi ieftina, de ce n-ai lua?

ia zi cum e-n canada cu masinile ce-s mai fistichii?
ex. diferenta la asigurare la una alba si una ROSIE?

Emil scrie:Eu am doua forduri. Un Mondeo la firma si un Focus privat. Merg super n-am avut niciodata probleme cu ele, nu consuma mult, asigurarea si impozitul sint mici. La ce-mi trebe ditai dehania de masina? :???:

pai noi daca bagam talpa mai tare-n gaz, cadem în mare/ocean ... si avem strazi adevarate (cu mici exceptii)
un SUV este în Europa, numa' de show (ex. Jeep Wrangler)

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 17 Mai 2008, 11:01

pribeag scrie:

Dar daca nu costa mai mult nici la asigurare o dihanie de aia si benzina ar fi ieftina, de ce n-ai lua?

Al doilea motiv este si parcarea. Este mai nashpa sa parchezi o dehanie d-asta acilea pe strazile astea euroene mai inguste decit una mica.

pribeag

Mesaj de pribeag » 17 Mai 2008, 11:04

Emil scrie:
pribeag scrie:

Al doilea motiv este si parcarea. Este mai nashpa sa parchezi o dehanie d-asta acilea pe strazile astea euroene mai inguste decit una mica.

Sa zicem ca ai si parcari si garaj - sa zicem ca orice impediment e depasit si ca nu e nici o diferenta decit de comfort si "statut". Ce alegi?

pribeag

Mesaj de pribeag » 17 Mai 2008, 11:07

shu scrie:
pribeag scrie:Dar daca nu costa mai mult nici la asigurare o dihanie de aia si benzina ar fi ieftina, de ce n-ai lua?

Cit am trait in Canada nu m-a intrebat nimeni la asigurari ce culoare are masina - s-ar putea sa fie altfel acum. Aici la fel. Daca ai o marca deosebita, sau o antique, sau o modificata ceva se schimba chestia.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 17 Mai 2008, 11:08

Ce alegi?

Tot un M3 sau un M5 as alege. Nu cred ca mai are rost sa spun si de ce.

shu

Mesaj de shu » 17 Mai 2008, 11:30

Emil scrie:
Ce alegi?

YESSSS
exista BMW si ... masini :rotfl: :rotfl: :rotfl:

shu

Mesaj de shu » 17 Mai 2008, 11:32

pribeag scrie:
shu scrie:

Cit am trait in Canada nu m-a intrebat nimeni la asigurari ce culoare are masina - s-ar putea sa fie altfel acum. Aici la fel. Daca ai o marca deosebita, sau o antique, sau o modificata ceva se schimba chestia.

da pribi, cica daca ai una rosie, e de figuri sau nu te vede altu si creste asigurarea... mie-mi pute magaria asta ...

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 17 Mai 2008, 11:38

shu scrie:
Emil scrie:
Ce alegi?

YESSSS

Asa-i. Poti sa-mi dai tu cel mai bengos dintre suvurile alea amerloce...bemweu-i bemweu. da sa sti ca nici cu SAAB-u aero nu mie-e rusine, raportat la pret-calitate.

Radu
Intelectual

Mesaj de Radu » 17 Mai 2008, 13:57

marissa scrie:FYI andreas, aici controlul la poluare ti-l face la masinile noi la doi ani si dupa o anumita vechime anual si daca nu treci testul, o faci clocitoare, ca pe strada iti promit eu ca nu mai iesi cu ea.

in Belgia da, exista control tehnic unde te verifica si te purica la singe la toate alea inclusiv test de poluare

pribeag

Mesaj de pribeag » 17 Mai 2008, 16:22

Bai - BMW e o chestie de gust. Dar daca ai vrea sa ai cai sau barca? ai nevoie de SUV? Eeee cai, statut? Barca? Acum revad filme frantuzesti ale anilor 60-70, Alain Delon, Catherine Deneuve etc - toti barosanii aveau masini americane :?: si-i chema Johnnny

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 17 Mai 2008, 22:22

Uite ce spune Consumer Reports pribi. Si mai bune si mai rele.
Traind in Minnesota bineinteles ca vad valoarea SUV-urilor pentru condusul iarna cu zapezile de aici si pentru caratul barcii vara. "The Land of 10,000 Lakes", tot minnesotanul are barca.
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

andreas

Mesaj de andreas » 18 Mai 2008, 08:53

cred ca multi ati pus punctul pe "i", fara sa ma chem salomon :)
in final este aspectul: CITÄ masina are nevoie un om/familie. daca pribeagul pune intrebarea sub aspectul ce ar fi daca ar fi, mi se pare ca ne departam de la realitate. sau ne apropiem poate de alta mai neplacuta. daca nu ma insel benzina si diesel este in USA mult ieftin decit aici. in nemtia. pt ca in austria este cu 20 de centi mai ieftina.
este vorba deci ORI de ce ai nevoie ORI de ce poti sa-ti cumperi ca sa te simti bine avind destui bani in buzunar si netinind cont de CO2.
este clar ca atunci cind traiesti in zone unde este zapada pina la acoperis ai nevoie de un 4WD. dar asta numai daca ai probleme cu inaltimea zapezii. altfel; AUDI Allroad, Volvo idem, si in locuri cu zapezi normale orice patru roti de la audi sau chiar si SKODA!
in plus, draga emile, nu ai citit testul la Ford Kuga? este plasat la nivel calitativ cu BMW X3 dar arata mai bine si este cu 30% mai ieftin. si sta mai tapan in curbe, nu se inclina ca BMW-ul.
Eu as face un mic rezumat:
-in primul rind fiecare cu gustul, buzunarul si problemele sale cind are de cumparat o masina.
-apoi, masinile americane sint pentru america si numai citiva pomicoli isi cumpara asa ceva aici, sa cari statia de benzina cu tine, sa platesti asigurari pina la loc comanda si sa nu gasesti loc de parcare. ca sa nu vorbim de calitate. asta numai dupa ce au vazut un film american si viseaza ( inutil gasesc eu) la "libertate".. unde Doamne iarta-ma ca merg 30 de km si dai de un santier :!:
- si daca veni vorba de calitate, tocmai de aceea nu pot intelege; ca daca tot nu aveti voie sa mergeti decit cu 105 km/h la ce este nevoie de un monstru. si ma refer la masini normale nu la corvette sau Hummer sau GMC. si daca un ford ajunge la car for kids( nu stiu ce este dar este egal) ce masini are police-ul in USA? este ford sau ma insel ? la noi au toate germanismele in functie de land si procentul de criminalitate. uf, gata simt ca incep sa divaghez. un fost prieten spunea pe buna dreptate: cea mai buna masina este cea pe care o ai. Intelept fel de a gindi :applause:

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 18 Mai 2008, 11:05

andreas scrie:si daca veni vorba de calitate, tocmai de aceea nu pot intelege; ca daca tot nu aveti voie sa mergeti decit cu 105 km/h la ce este nevoie de un monstru.

Incepusesi bine si cred ca ai gasit singur raspunsul la intrebarea asta. De ce isi cumpara unii un fel de masina si altii alt fel? Pentru ca in momentul respectiv asta s-a potrivit cel mai bine la gust si buzunar. Regula generala pentru toate cumparaturile.
Si apoi nu uita ca a nu avea voie sa faci ceva nu este acelasi lucru cu a nu face. :wink:

andreas

Mesaj de andreas » 19 Mai 2008, 14:21

Serial Healer scrie:
andreas scrie:si daca veni vorba de calitate, tocmai de aceea nu pot intelege; ca daca tot nu aveti voie sa mergeti decit cu 105 km/h la ce este nevoie de un monstru.

Incepusesi bine si cred ca ai gasit singur raspunsul la intrebarea asta. De ce isi cumpara unii un fel de masina si altii alt fel? Pentru ca in momentul respectiv asta s-a potrivit cel mai bine la gust si buzunar. Regula generala pentru toate cumparaturile.
Si apoi nu uita ca a nu avea voie sa faci ceva nu este acelasi lucru cu a nu face. :wink:

adevar graieste tastatura ta! :smile:

baudolino

Mesaj de baudolino » 19 Mai 2008, 14:47

andreas scrie:-apoi, masinile americane sint pentru america si numai citiva pomicoli isi cumpara asa ceva aici, sa cari statia de benzina cu tine, sa platesti asigurari pina la loc comanda si sa nu gasesti loc de parcare. ca sa nu vorbim de calitate. asta numai dupa ce au vazut un film american si viseaza ( inutil gasesc

Ca mentalitate, esti inca prin anii '80 apropo de masinile americane si consumul lor. Stiu ca va iau fetzele Hummerele si Suburbanele, dar astea-s cam 10-15% din totalul vanzarilor.

Dupa noua directiva data de dept. de ecologie de aici, consumul mediu in regim mixt la orice masina, PRIN LEGE, pana in 2015 va trebui sa ajunga la aprox. 8.5 l/100 (32 mpg).

Nu c-as fi fan masini americane - am in curte una nemteasca 4x4 (care aparent se inclina in curbe mai mult decat un Ford, desi mie nu mi s-a intamplat inca, si crede-ma: O CALC IN CURBE) si una suedeza plina de draci sub capota, dar chestiile astea cu "caratul pompei dupa tine" sunt deja mituri. Un rahat de Chevrolet - echivalentul unui Peugeot seria 3, sa zicem - are 8l/100 acum. Astea se vand de vreo 2-3 ani incoace, nu mai musca lumea la hardughii.

pribeag

Mesaj de pribeag » 19 Mai 2008, 16:43

Eu am Nissan Versa si VW Passat combi pentru ciine si carat una alta. Nissanul merge f. putin nu e relevant dar la VW ajunge cu un mix de 87-93 (ei zic minim 91) la drum, autoruta pe la 32-35 de mile pe galon incarcat cu 3 oameni si bagaje (fara aer conditionat) daca esti civilizat si nu o bruschezi.

Urmaresc de citeva luni statisticile americane la vinzari de masini - de 2-3 ani scad SUVurile si pickup truckurile. Acuma si sistemul e perfid (profiturile maufacutrierului sint mai mari la SUV) baietii au fost destepti au introdus small SUV - adica SantaFeul Hyundai (si inca 2), RAVul si CRvul, X3 - BMW si sectorul asta small SUV statea in balanta bine 2006-2007. Anul asta si small SUV au scazut. Media scaderilor 208 fata de 2007 30%.

Adaug la ce-a zis Baudo - au pus acuma hibride pe SUVurile mari sa micsoreze consumul. In 2010 Nissan si GM vor avea masini electrice - le incarci noaptea bateria de la priza. Am stat 7 ani in Montreal Canada - cu cauciucuri de iarna si 4WD - nu-i nevoie de SUV. Am facut un drum imposibil 80 de mile Buffalo NY - Erie, PA gheata 3.5 ore 85 de mile - ninsoare si furtuna. Daca n-am vazut la SUVuri rasturnate vreo 50-60 minim. Apa de ploaie SUVul - fara manevre calme si viteza adaptata la drum. Cele mai multe rasturnate erau pickuptrucks si Jeepuri Cherokee.

Nici sa lasi monstrul la dealer nu mai merge - iti da pretul din cartea albastra pentru dealer minus 5K -deci faci socoteala si e multa benzina chiar la 4 parai galonul. Nici un Prius nu economiseste.

Asaaa Consumer Reports - dupa 14 ani anul asta am oprit abonamentul. M-am plictisit mereu - televizoare, aparate foto si la masini numai aiureli. Exemplu VW a fost in perioada 2000-2007 de la cele mai bune la cele proaste si retur. Aceleasi modele Jetta si Passat. Sint cam vrajite statisticile lor.

Dar altceva ma zdrobeste fata de ce-a spus Andreas cu 105 Km/h - de ce naibii se vind 70% din Porscheuri in America ca n-ajunge niciodata in regim?

shu

Mesaj de shu » 19 Mai 2008, 16:53

pribeag scrie:de ce naibii se vind 70% din Porscheuri in America ca n-ajunge niciodata in regim?

apropopou de procente ... dintr-o sursa netestata, cica 70% din productia de Q7 se vinde-n Romania
iar a propos de viteza în State + Canada, eu n-am condus nici macar un Km. de frica sa nu ma umplu de respect ... cam bag picioru-n gaz

Radu
Intelectual

Mesaj de Radu » 19 Mai 2008, 17:05

shu scrie:dintr-o sursa netestata, cica 70% din productia de Q7 se vinde-n Romania

Chiar 70 nu stiu dar citeva zeci de procente sigur, poate 20 - 30, stii ca-s facute in Slovacia, nu? si ca e anuntat Q5?
Acum cica vor deschide si Audi uzina in Ro si Mercedes si Mitsubishi

shu

Mesaj de shu » 19 Mai 2008, 17:21

Radu scrie:
shu scrie:dintr-o sursa netestata, cica 70% din productia de Q7 se vinde-n Romania

Chiar 70 nu stiu dar citeva zeci de procente sigur, poate 20 - 30, stii ca-s facute in Slovacia, nu? si ca e anuntat Q5?
Acum cica vor deschide si Audi uzina in Ro si Mercedes si Mitsubishi

o'shcât ... e mult ...
da, stiu cu Slovacia iar modelu' nou e Q3 ... dragut
jenanta-i treaba cu Porsche Cayenne care cica-i "Made in Germany"

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 19 Mai 2008, 18:25

shu scrie:
YESSSS

E ok daca-i integrala.Cu tractiune pe spate iarna iti pui nicovala in portbagaj ca sa tina drumu'.

Horia

Mesaj de Horia » 19 Mai 2008, 21:26

Io vreau sa-mi trag un Cadillac.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 19 Mai 2008, 21:37

Horia scrie:Io vreau sa-mi trag un Cadillac.

CTS a fost votat masina anului.
STS merge super.

Horia

Mesaj de Horia » 19 Mai 2008, 21:39

Da, CTS. Am un dealer in fata jobului si e frumoasa coz. Sa vad daca ma lasa astia de la job, ca parca nu vazusem CTS-ul pe lista.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 19 Mai 2008, 21:48

pribeag scrie: .

Asaaa Consumer Reports - dupa 14 ani anul asta am oprit abonamentul. M-am plictisit mereu - televizoare, aparate foto si la masini numai aiureli. Exemplu VW a fost in perioada 2000-2007 de la cele mai bune la cele proaste si retur. Aceleasi modele Jetta si Passat. Sint cam vrajite statisticile lor.

Interesant. Si atunci tu ce surse de info folosesti? Daca vrei sa-ti iei un lawnmower, de examplu? Sa le incerci pe toate nu poti. Sa discuti cu cineva care le-a incercat pe toate nu poti. Care-i solutia?
Ce ma irita pe mine la CR ese ca sunt cu cel putin un model in urma. Asta le-as putea reprosa. Dar pana acum n-am luat plasa cu nimic sugerat de ei. De la masina de spalat la furnace. Poate e doar experienta personala dar mie mi se par indispensabili.
Revenim la exemplul practic: lui pribi i-a decedat Ol' Mower. Dupa ce criterii iti iei altul?

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 19 Mai 2008, 22:58

Horia scrie:Io vreau sa-mi trag un Cadillac.

Se vorbeste c-or sa le faca aici in Suedia.

pribeag

Mesaj de pribeag » 19 Mai 2008, 23:03

Serial Healer scrie:
pribeag scrie: .

Interesant. Si atunci tu ce surse de info folosesti? Daca vrei sa-ti iei un lawnmower, de examplu? Sa le incerci pe toate nu poti. Sa discuti cu cineva care le-a incercat pe toate nu poti. Care-i solutia?
Ce ma irita pe mine la CR ese ca sunt cu cel putin un model in urma. Asta le-as putea reprosa. Dar pana acum n-am luat plasa cu nimic sugerat de ei. De la masina de spalat la furnace. Poate e doar experienta personala dar mie mi se par indispensabili.
Revenim la exemplul practic: lui pribi i-a decedat Ol' Mower. Dupa ce criterii iti iei altul?

Seri -asta e prea simpla, nu se pune. Cit tine un lawn-mower 3-5-7 ani? Americanul il arunca singur inainte sa pice si-l ia la pret scazut in ultimele 2 saptamini din sezon - aici am invatat ca bateria o schimbi inainte de a pica indiferent ca mai tine poate 1 an - ca-i mai ieftin. Bine - nu fac asta nici la lawn mower - ma duc la Sears si iau craftsman parca-i marca lor exact ca cel pe care-l am acum. Costa 200 mai ieftin cu 30-40 decit ultimul.

Masina sa bat in lemn nu mai cumpar in urmatorii 6-7 ani. TVuri stiu sa cumpar - sint eco nu mai taie copacii din cauza mea.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 19 Mai 2008, 23:42

Noi avem Honda, recomandat de CR, si ne tine de 9 ani. La cheie, nu ne mai smucim umerii din incheietura (banuiesc ca si CM au asta standard, dar nu cred ca o aveau acum 10 ani), nu facem decat sa-i ascutim lamele in fiecare an. Vine omu' de la Honda si le ascute pe loc. In momentul asta nu regret cu nimic ca am ales marca recomandata de CR Le-ai incercat pe toate inainte sa optezi pentru Craftsman? Poate nu-ti dai seama ce pierzi. Daca CF te tine doar 3-7 ani, pierzi cel putin la fiabilitate.

Sorry Seri - mii de scuze. Am apasat pe edit in loc de quote si ti-am stricat din posting. Nu mi-am dat seama. Te rog modifica, daca vezi erori.Pribeag

pribeag

Mesaj de pribeag » 20 Mai 2008, 21:17

Seri CR - e offtopic - sint de acord cu ce spui, ce am vrut sa spun e ca o carticica CR o folosesc ca referinta la x luni. Numai abonament online la CR nu exista - trebuia sa platesti subscriptia lunara - nu mai vreau. Primesc un singur ziar duminica restul online. Am spus 3-5-7 ani ochiometric - principala cauza a defectarilor schimbatul uleiului. Am bulit pina acum 1 singura masina - saraca a rezistat 5 ani. Masinile de taiat iarba din zilele noastre sint 4 timpi deci pornesc la primul tras de sfoara numai cele in 2 timpi necesita mix benzina-ulei si iti rupi mina. La ascutit - e foarte bine ca faci asta eu ascut singur lama la 1-2 ani.

Scrie răspuns