Teuda si Iuda Galileanul

sihamen

Teuda si Iuda Galileanul

Mesaj de sihamen » 13 Apr 2010, 15:34

"Deștepți" lu peste, au existat încă din antichitate.
Un caz deosebit il găsim in Biblie unde doi evrei infatuați, au păcalit o grămada de fraieri si i-au ademenit cu bla-bla si făgăduințe fastuoase conducându-i in deșert și acolo si-au gasit moartea.

Dar un Fariseu numit Gamaliel, un învăţător al Legii, preţuit de tot norodul, s'a sculat în picioare în Sobor şi le -a zis: ,,Bărbaţi Israeliţi, luaţi seama bine ce aveţi de gînd să faceţi.
Căci nu de mult s'a ivit Teuda, care zicea că el este ceva, şi la care s'au alipit aproape patru sute de bărbaţi. El a fost omorît, şi toţi cei ce îl urmaseră, au fost risipiţi şi nimiciţi.
După el s'a ivit Iuda Galileanul, pe vremea înscrierii, şi a tras mult norod de partea lui: a perit şi el, şi toţi cei ce -l urmaseră, au fost risipiţi.

Imagine

.

Sandu_grigorescu

Re: Teuda si Iuda Galileanul

Mesaj de Sandu_grigorescu » 15 Apr 2010, 03:37

Dar de evreul Iisus care a pacalit cateva miliarde de fraieri ce ar trebui sa discutam?

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 15 Apr 2010, 03:43

Sandu_grigorescu scrie:Dar de evreul Iisus care a pacalit cateva miliarde de fraieri ce ar trebui sa discutam?
Cum i-a pacalit?

Sandu_grigorescu

Mesaj de Sandu_grigorescu » 15 Apr 2010, 03:49

Emil scrie:
Sandu_grigorescu scrie:Dar de evreul Iisus care a pacalit cateva miliarde de fraieri ce ar trebui sa discutam?
Cum i-a pacalit?
Cu 5 paini si 5 pesti a a hranit 5000 de fraieri..

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 15 Apr 2010, 03:51

lea dat paine si peste inmultit (probabil E-uri si hormoni), dupe aia vin si le-o zis ca e sange si pita si le-o zis ca-i carne

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 15 Apr 2010, 03:57

Sandu_grigorescu scrie:
Emil scrie:
Cum i-a pacalit?
Pai parca ai zis c-a pacalit citeva miliarde. Bushulenga a pacalit citeva sute de milioane si nu le-a dat nimic. Decit suturi in cur.

Sandu_grigorescu

Mesaj de Sandu_grigorescu » 15 Apr 2010, 03:59

Emil scrie:
Sandu_grigorescu scrie:
Emil scrie:
Cum i-a pacalit?
Pai parca ai zis c-a pacalit citeva miliarde. Bushulenga a pacalit citeva sute de milioane si nu le-a dat nimic. Decit suturi in cur.
Pai cei care cred ca a hranit 5000 de fraieri cu 5 paini si 5 pesti sunt cateva miliarde..

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 15 Apr 2010, 04:05

Emanuel scrie:lea dat paine si peste inmultit (probabil E-uri si hormoni), dupe aia vin si le-o zis ca e sange si pita si le-o zis ca-i carne
Pai si Ceasca a facut cam la fel...le-a dat takimuri. si asa zisa bere de la Bragadiru,care avea gust de pisat de ciine.
Ultima oară modificat 15 Apr 2010, 04:18 de către Emil, modificat 1 dată în total.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 15 Apr 2010, 04:07

Sandu_grigorescu scrie:
Emil scrie:
Sandu_grigorescu scrie:
Emil scrie:
Cum i-a pacalit?
Pai cei care cred ca a hranit 5000 de fraieri cu 5 paini si 5 pesti sunt cateva miliarde..
Probabil. Si pe aia care erau paralizati de i-a facut sa mearga.O fi bagat cocaina in pestii aia.

nemo*

Mesaj de nemo* » 15 Apr 2010, 05:52

Sandu_grigorescu scrie:
Emil scrie:
Cum i-a pacalit?

sandu_grigorescu, pe forumul taclale este permisa disputa de idei, dar nu este permisa insulta aderentilor la o religie sau alta, la o doctrina politica sau alta, de o convingere sau alta. regula asta e de bun simt. te rog sa-ti respecti partenerii de dialog si sa renunti la apelative injurioase. ca nou-venit, iti recomand sa te familiarizezi cu regulile forumului.

Sandu_grigorescu

Mesaj de Sandu_grigorescu » 15 Apr 2010, 06:05

nemo* scrie:
Sandu_grigorescu scrie:
Emil scrie:
Cum i-a pacalit?

sandu_grigorescu, pe forumul taclale este permisa disputa de idei, dar nu este permisa insulta aderentilor la o religie sau alta, la o doctrina politica sau alta, de o convingere sau alta. regula asta e de bun simt. te rog sa-ti respecti partenerii de dialog si sa renunti la apelative injurioase. ca nou-venit, iti recomand sa te familiarizezi cu regulile forumului.
Se pare ca s-a intamplat intocmai invers. Nu cred ca am insultat vreun crestin, nu cred ca nu am respectat pe cineva.

Inseamna ca national geographic care a difuzat zilele trecute un documentar despre "Was Jesus there to spread the food?" unde in acest documentar s-a incercat o explicatie stintifica prin care s-a demonstrat ca Iisus nu a avut cum sa dea 5000 de paini. N-are rost sa mai continui deoarece observ ca deliberat sunt atacat frontal chiar de la prima discutie. Voi incerca sa ma conformez regulilor.

nemo*

Mesaj de nemo* » 15 Apr 2010, 06:10

sandu-grigorescu, in lumea civlizata, sa-i numesti fraieri pe cei care au alta credinta, orientare sexuala, convingere, abilitate fizica, se numeste discriminare si hartuire si sunt pedepsite de lege si de opinia publica (sau ar trebui). mai mult, sa debutezi la un topic despre subiectul x implicand ca autorul, clar crestin, e fraier, mi se pare un debut cu stangul. nu-i nimic, greseala e omeneasca. imi pare rau ca ai primit o riposta insultatoare, te rog sa lasi asta in seama mea. te anunt ca eu sunt adminul acestui forum. plus, ai deturnat subiectul off topic, acela avea alt titlu. forumeala placuta in continuare.

Sandu_grigorescu

Mesaj de Sandu_grigorescu » 15 Apr 2010, 06:21

nemo* scrie:sandu-grigorescu, in lumea civlizata, sa-i numesti fraieri pe cei care au alta credinta, orientare sexuala, convingere, abilitate fizica, se numeste discriminare si hartuire si sunt pedepsite de lege si de opinia publica (sau ar trebui). mai mult, sa debutezi la un topic despre subiectul x implicand ca autorul, clar crestin, e fraier, mi se pare un debut cu stangul. nu-i nimic, greseala e omeneasca. imi pare rau ca ai primit o riposta insultatoare, te rog sa lasi asta in seama mea. te anunt ca eu sunt adminul acestui forum. plus, ai deturnat subiectul off topic, acela avea alt titlu. forumeala placuta in continuare.
Excuse me, dar Sihamen a spus ca "desteptii" lui peste au existat inca din antichitate: doi evrei infatuați, au păcalit o grămada de fraieri. Oare nu este o insulta la religia mosaica? Deci este permisa o insulta la o alta religie dar nu este permisa la alta?

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 15 Apr 2010, 06:24

Sandu_grigorescu scrie: s-a incercat o explicatie stintifica prin care s-a demonstrat ca Iisus nu a avut cum sa dea 5000 de paini.

Ba se poate Grigore, se poate usor! Ia foloseste tu functia REPLY de 5000 de ori

Gizas se pare ca a fost doar primul utilizator de play/recorder de pe vremea aia

Priveste aici ca sa te prinzi cum se procedeaza si sa inveti putina meserie:
http://www.youtube.com/watch?gl=DE&hl=d ... re=related
Ultima oară modificat 15 Apr 2010, 06:26 de către Emanuel, modificat 1 dată în total.

nemo*

Mesaj de nemo* » 15 Apr 2010, 06:25

Sandu_grigorescu scrie:Excuse me, dar Sihamen a spus ca "desteptii" lui peste au existat inca din antichitate: doi evrei infatuați, au păcalit o grămada de fraieri. Oare nu este o insulta la religia mosaica? Deci este permisa o insulta la o alta religie dar nu este permisa la alta?
corect, acum ca m-ai atentionat, am citit. in cazul asta, ai buton de raportare a mesajelor, te rog sa-l folosesti. userii mai vechi stiu ca nu citesc tot ce se scrie pe forum, deci butonul de raportare este metoda sa ma atentionezi daca te simti insultat. tot in cazul asta, avertismentul pentru tine se aplica si lui Sihamen. va rog sa va pastrati in perimetrul argumentelor, fara denigrari. multumesc pentru intelegere.

Sandu_grigorescu

Mesaj de Sandu_grigorescu » 15 Apr 2010, 07:53

Emanuel scrie:
Sandu_grigorescu scrie: s-a incercat o explicatie stintifica prin care s-a demonstrat ca Iisus nu a avut cum sa dea 5000 de paini.

Ba se poate Grigore, se poate usor! Ia foloseste tu functia REPLY de 5000 de ori

Gizas se pare ca a fost doar primul utilizator de play/recorder de pe vremea aia

Priveste aici ca sa te prinzi cum se procedeaza si sa inveti putina meserie:
http://www.youtube.com/watch?gl=DE&hl=d ... re=related

God is one of us..

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 15 Apr 2010, 08:03

Sandu_grigorescu scrie: God is one of us..
Adevar

Imagine

Sandu_grigorescu

Mesaj de Sandu_grigorescu » 15 Apr 2010, 08:18

Crestinii asteapta de vreo 2000 de ani.. Evreii de vreo 5000.
Iar EL si-a pus semnatura pe dolar.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 15 Apr 2010, 08:19

Explicatiile stiintifice nu se potrivesc cu credinta. De unde si expresia "Crede si nu cerceta".
Parca a zis unu mai demult. "Cu cit stim mai mult cu atit ne dam seama ca nu stim nimic."

Sandu_grigorescu

Mesaj de Sandu_grigorescu » 15 Apr 2010, 08:28

Emil scrie:Explicatiile stiintifice nu se potrivesc cu credinta. De unde si expresia "Crede si nu cerceta".
Parca a zis unu mai demult. "Cu cit stim mai mult cu atit ne dam seama ca nu stim nimic."
Eronat, expresia este <<Crede sau nu, cerceteaza>> adica fie crezi fie nu crezi cerceteaza. Traducerea din limba greaca a fost perfecta ! Ala ce-a zis ca, <<un lucru stiu, ca nu stiu nimic>> a fost un mare fraier. Se numea Socrates, iar tot el a spus ca orice religie si orice credinta nu face decat sa impovareze si mai mult sufletul. Deoarece ambele maresc durata de incarcerare a sufletului. Teoria lui fiind "Corpul este puscaria sufletului". Dar astea nu-s discutii religioase, ci filozofice.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 15 Apr 2010, 08:41

Sandu_grigorescu scrie:
Emil scrie:Explicatiile stiintifice nu se potrivesc cu credinta. De unde si expresia "Crede si nu cerceta".
Eronat, expresia este <<Crede sau nu, cerceteaza>> adica fie crezi fie nu crezi cerceteaza. Traducerea din limba greaca a fost perfecta ! Ala ce-a zis ca, <<un lucru stiu, ca nu stiu nimic>> a fost un mare fraier. Se numea Socrates, iar tot el a spus ca orice religie si orice credinta nu face decat sa impovareze si mai mult sufletul. Deoarece ambele maresc durata de incarcerare a sufletului. Teoria lui fiind "Corpul este puscaria sufletului". Dar astea nu-s discutii religioase, ci filozofice.
Degeaba incerci sa-ti explici una sau alta atunci cind esti ingradit. Capacitatile intelectuale omenesti sint ingradite pentru universul asta infinit. Pe mine nu ma impovareaza religia cu nimic. Chiar imi place sa cred ca cineva acolo sus ma iubeste si are grija de mine asa cum a avut pina acum.

Sandu_grigorescu

Mesaj de Sandu_grigorescu » 15 Apr 2010, 08:49

It's ok for me, nu discut despre ceea ce fiecare crede ci despre ceea ce s-a intamplat in trecut, acu 2000 de ani. Am scris eu undeva <<Sa nu mai crezi in Dumnezeu>>? Sau, de ce crezi in Dumnezeu?

happy2

Mesaj de happy2 » 15 Apr 2010, 13:21

Si tu suferi asa tare pe chestia asta?
Li s-a intamplat fara voia lor?
Eii, da ce-s cateva miliarde de fraieri crestini acolo..
Nush de care esti tu dar inteleg ca nu de ala.
Norocosule..

Sandu_grigorescu

Mesaj de Sandu_grigorescu » 15 Apr 2010, 13:31

Referitor la suferinte, Sihamen a inceput primul sa sufere din cauza evreilor fraieriti.
Nu cred ca ne cunoastem, nu va cunosc si nu ma cunoasteti, dar vad ca ma atacati in draci din toate colturile.

Administratorul Nemo mi-a trimis un MP very strange, cred ca s-au incurcat multe borcane pe aici.

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 15 Apr 2010, 14:08

nu chiar toata lumea

happy2

Mesaj de happy2 » 15 Apr 2010, 14:21

Emil scrie: "Cu cit stim mai mult cu atit ne dam seama ca nu stim nimic."
Eu am ras la argumentatia cu oamenii de stiinta si mareata lor demonstratie.
Pai stiinta ce au avut-o sarmanii aia la indemana, in mare spus, se contureaza pe legi si baze cunoscute. Asta inseamna ca altele nu mai exista?
Poti fi un om de asta ce le stie si demonstreaza pe toate dar posibil sa n-ai habar cu cine-ti umbla nevarta pe acasa. La cine-i adevarul?

nemo*

Mesaj de nemo* » 15 Apr 2010, 14:28

Sandu_grigorescu scrie:
Eronat, expresia este <<Crede sau nu, cerceteaza>> adica fie crezi fie nu crezi cerceteaza. Traducerea din limba greaca a fost perfecta !
Marx vorbea greceste? expresia "crede si nu cerceta" ii apartine.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 15 Apr 2010, 16:08

happy2 scrie:
Emil scrie: "Cu cit stim mai mult cu atit ne dam seama ca nu stim nimic."
Eu am ras la argumentatia cu oamenii de stiinta si mareata lor demonstratie.
Pai stiinta ce au avut-o sarmanii aia la indemana, in mare spus, se contureaza pe legi si baze cunoscute. Asta inseamna ca altele nu mai exista?
Poti fi un om de asta ce le stie si demonstreaza pe toate dar posibil sa n-ai habar cu cine-ti umbla nevarta pe acasa. La cine-i adevarul?
Se contureaza mai mult pe teorii. Teoria Bigbangului, adeka universu asta s-a format asa din nimic, teoria evolutionista si multe altele. Sa vedem ce-or sa zica aia din Elvetia d-acolo ca de cind se chinui esa gaseasca "particula lu Dumnezeu". Cica in nucleul atomului acoloshea nu exista nici o lege...dar asta o spun matematicienii abstracti fara sa fie dovedita de fizica.

happy2

Mesaj de happy2 » 16 Apr 2010, 07:34

Sandu_grigorescu scrie:Nu cred ca ne cunoastem, nu va cunosc si nu ma cunoasteti, dar vad ca ma atacati in draci din toate colturile.

Pai la felul in care ai binevoit sa te introduci, sa nu-mi mai zici ca te asteptai la altceva. Administratorul Nemo a fost finutz cu tine, parerea mea. Eu cred ca ar trebui sa-ti ceri scuze de la o parte din cei prezenti pentru ca i-ai insultat intr-un aspect care tine strict de optiunea lor si in care tu nu ai nici un motiv sa te simti lezat.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 16 Apr 2010, 11:20

nemo* scrie:
Sandu_grigorescu scrie:
Eronat, expresia este <<Crede sau nu, cerceteaza>> adica fie crezi fie nu crezi cerceteaza. Traducerea din limba greaca a fost perfecta !
Marx vorbea greceste? expresia "crede si nu cerceta" ii apartine.
Marx vorbea o germana foarte curata ,in sensul de ingrijita.Din pacate ,expresia nu-i apartine.El a discutat-o.Unii i-o atribuie lui Celso .Este tot un fals.Acesta din urma ii critica pe crestini datorita dogmelor .Una dintre ele :“Non fare domande,credi e basta”adica “nu pune intrebari ,crede si gata” ,nu prea se “pupa “ cu “crede si nu cerceta”.In ambele cazuri verbul “a crede “ este la imperativ dar optiunile subiectului, in context,sunt nu diferite ,ci inegale.As putea sa fac cercetari fara sa pun intrebari .Probabil ca asta fac oamenii de stiinta.

Sandule,traducerea ta din greaca "Crede sau nu,cerceteaza" nu prea ma convinge. Este un pic ambiguu.Daca ai fi spus "Crezi sau nu ,cerceteaza" ,"Crede dar cerceteaza",as fi inteles.

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 16 Apr 2010, 11:58

Claudiu scrie: “nu pune intrebari ,crede si gata” “crede si nu cerceta”..
in general indemnurile de genul asta caracterizeaza lucrurile sustinute de credinta ALTORA! Uneori se mai foloseste argumentul DACA CREDE ATATA LUME ...... intra in randul lumii! Sau Sunt atatia oameni destepti, mai destepti decat tine CARE CRED ....
Desigur sunt oameni MAI DESTEPTI DECAT MINE CARE CRED IN Allah, Visnu, Budha, ca pamantul e plat, ca pe noi ne-au facut extraterestrii, Unicornul mov, Stumful roz de pe Jupiter, Dumnezeu, Zeus, Manitou, Ra, etc
Claudiu scrie: As putea sa fac cercetari fara sa pun intrebari .Probabil ca asta fac oamenii de stiinta.
Nupe oamenii de stiinta pun intrebari la greu si lor si altora si cerceteaza....si apoi iara-si isi pun intrebari daca experimentele nu ies cum se asteptau, daca ies cum se asteptau iar isi pun intrebari (de ce asa??!!), asti-as nesimtiti si nerezonabili rau, de asta nici nu-i sufera cei care cred fara sa-si puna intrebari
nu de alta dar astia din cand in cand mai descopera cate ceva inedit si-i fac pe aia de se incredeau in revelatii divine, fara intrebari de bun simt sa se simta cam penibil

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 16 Apr 2010, 12:38

iar isi pun intrebari (de ce asa??!!),
Si iar isi pun intrebari si uite asa intr-o veselie. Si vin cu tot felul de teorii care de care mai penibile, neputind sa le demonstreze prin dovezi. Pe urma se mai gindesc ei putin...ahhh...evrika ! nu teoria aia este cea buna ci asta de acuma...iar fara putinta de a o dovedi.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 16 Apr 2010, 13:25

In particular ,eu spuneam ca acestea sunt indemnuri ,nimic mai mult.In acest caz credinciosii (nu conteaza religia) si ateii sunt de acord.Nu poti sa crezi in ceva fara sa ai o baza,fundamentata sau nu.Contradictia apare in momentul sustinerii argumentelor.De obicei cei ce neaga anumite concepte sunt mult mai bine pregatiti ca aceia ce le accepta fara cracnire.Din punctul meu de vedere,ultimii se bazeaza pe suportul moral al celor ce le-au fost mentori si considera ca supusenia este o datorie.As fi vrut sa spun “calitate “ dar nu e.Nimeni nu ma poate condamna de cred sau nu in ceva.Credinta poate fi un medicament sau o otrava,depinde cum este administrata.

happy2

Mesaj de happy2 » 17 Apr 2010, 19:02

Emanuel scrie:
Claudiu scrie: As putea sa fac cercetari fara sa pun intrebari .Probabil ca asta fac oamenii de stiinta.
Nupe oamenii de stiinta pun intrebari la greu si lor si altora si cerceteaza....si apoi iara-si isi pun intrebari daca experimentele nu ies cum se asteptau, daca ies cum se asteptau iar isi pun intrebari (de ce asa??!!), asti-as nesimtiti si nerezonabili rau, de asta nici nu-i sufera cei care cred fara sa-si puna intrebari
nu de alta dar astia din cand in cand mai descopera cate ceva inedit si-i fac pe aia de se incredeau in revelatii divine, fara intrebari de bun simt sa se simta cam penibil
Eu astept faza cand niste oameni de stiinta, da altii decat aia care fac lumea sa se simta penibil, in virtutea a ceea ce fac ei intr-un mod nesimtit de obicei, o sa descopere ceva care le va permite sa demonstreze de ex faza cu painile ..sau altele. Caci pot sa ma astept la asta deoarece nerezonabilii astia n-au nici o limita mereu vor sa descopere cate ceva. Na, acum nici nu vreau sa ma gandesc cine or fi urmatorii penibili..

Scrie răspuns