A venit timpul...

zum

A venit timpul...

Mesaj de zum » 08 Apr 2010, 00:06

...sa va alegeti o religie. Sunt asa de multe, diverse, ramificate ca nici nu stii la ce sa te uiti mai intai. E o pastoreasa pe youtube care predica ..."in bashini" dupa ce o trece cate un vant, arunca ochii peste cap si zice " Ohhhh, the Holy spirit " tocmai m-a vizitat!
Din foarte multe discutii a reiesit ca ortodoxia nu mai e buna de nimic, popii nostri sunt fonfaniti, corupti si vanduti diavolului...asa ca , tot suntem maturi ne putem uita inspre altceva, mai pur si mai adevarat. cam ce v-ar place?

sihamen

Re: A venit timpul...

Mesaj de sihamen » 08 Apr 2010, 03:31

+1

De fel, omul alege nu dupa aspect sau adevar. Ci dupa cum i se potriveste sufletului sau.

De asta ave atatea religii. (Crestine)
Altfel am fi fost toti de aceasi credinta. Caci Iisus, a predicat o singura "religie" (Pentru ca, crestinismul nu e o religie, e mod de viata).
Eu personal stiti, am ales, acum 30 de ani. Si nu vad motivul sa o schimb.

12 După aceea, S'a arătat, într'alt chip, la doi dintre ei, pe drum, cînd se duceau la ţară.
13 Aceştia s'au dus de au spus lucrul acesta celorlalţi, dar nici pe ei nu i-au crezut.
14 În sfîrşit, S'a arătat celor unsprezece, cînd şedeau la masă; şi i -a mustrat pentru necredinţa şi împietrirea inimii lor, pentru că nu crezuseră pe cei ce -L văzuseră înviat.
15 Apoi le -a zis: ,,Duceţi-vă în toată lumea, şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
16 Cine va crede şi se va boteza, va fi mîntuit; dar cine nu va crede, va fi osîndit.

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 08 Apr 2010, 08:47

sihamen scrie:Pentru ca, crestinismul nu e o religie, e mod de viata)

Canci, Isus indemna la IUBIREA MULTILATERAL DEZVOLTATA! Da stiu, era glumet si TOTAL NEREALIST privind natura umana! De aici aproape imposibilitatea crestinismului de a deveni mod de viata! E greu, e practic imposibil sa-ti iubesti inclusiv dusmanii si sa le intorci obrazul ca sa te carpeasca pe cat doresc ei!

Deci frate, mai usor cu crestinismul ca mod de viata

sihamen

Mesaj de sihamen » 08 Apr 2010, 10:20

Emanuel scrie:
sihamen scrie:Pentru ca, crestinismul nu e o religie, e mod de viata)

Canci, Isus indemna la IUBIREA MULTILATERAL DEZVOLTATA! Da stiu, era glumet si TOTAL NEREALIST privind natura umana! De aici aproape imposibilitatea crestinismului de a deveni mod de viata! E greu, e practic imposibil sa-ti iubesti inclusiv dusmanii si sa le intorci obrazul ca sa te carpeasca pe cat doresc ei!

Deci frate, mai usor cu crestinismul ca mod de viata

E PUR SI MUOVE!
SI TOTUSI E MOD DE VIATA!

Emanuele eu nu zic ca nu ai dreptate in ce ai scris referitor la " e greu la a întoarce obrazul si mai ales la dusmani ". Dar asta nu înseamna ca crestinismul este o religie care propovăduieste ceva ce este imposibil de realizat.
Nu e posibil la mine, da, cred ca la asta te-ai referit. Dar nu uita milioanele de creștini, in tot decursul secolelor, care nu numai obrazul, dar si viata si-au dat-o pentru credința lor in fața dușmanilor.
Vezi deci ca e posibil de trăit ca la Carte si inca cu mare succes, învățătura Lui Iisus. Istoria dovedește acest mare adevăr, inca din primi ani ai creștinismului când abia erau cunoscute doar poruncile fundamentale ale religiei creștine.

Dar dacă te referi la mine personal, tot nu se potrivește. Biblia spune sa întorci obrazul si buzunarul pe dos, la dușmani, nu la prieteni. Vezi, la mine e cu totul altceva, înțelegi tu ca ești mai vechi aici pe forum si stii mai multe decât alti.

De unde si provine înțeleptul proverb românesc: "Prieten, prieten, dar brânza e pe bani."

Imagine

http://www.220.ro/funny/Prieten-Prieten ... HRTTKX0FH/

zum

Mesaj de zum » 08 Apr 2010, 13:35

Emanuel scrie:Canci, Isus indemna la IUBIREA MULTILATERAL DEZVOLTATA! Da stiu, era glumet si TOTAL NEREALIST privind natura umana! De aici aproape imposibilitatea crestinismului de a deveni mod de viata! E greu, e practic imposibil sa-ti iubesti inclusiv dusmanii si sa le intorci obrazul ca sa te carpeasca pe cat doresc ei!Deci frate, mai usor cu crestinismul ca mod de viata
Nu e fiindca nu vrem noi sa fie. Alergam ca orbetii dupa cai verzi pe pereti si ajungem sa intelegem ce a vrut Isus atunci cand e prea tarziu. Eu ma simt bine la ortodocsi , n-am suferit nici o "leziune" spirituala sau de alta natura...

sihamen

Mesaj de sihamen » 08 Apr 2010, 14:53

zum scrie:
Emanuel scrie:Canci, Isus indemna la IUBIREA MULTILATERAL DEZVOLTATA! Da stiu, era glumet si TOTAL NEREALIST privind natura umana! De aici aproape imposibilitatea crestinismului de a deveni mod de viata! E greu, e practic imposibil sa-ti iubesti inclusiv dusmanii si sa le intorci obrazul ca sa te carpeasca pe cat doresc ei!Deci frate, mai usor cu crestinismul ca mod de viata
Nu e fiindca nu vrem noi sa fie. Alergam ca orbetii dupa cai verzi pe pereti si ajungem sa intelegem ce a vrut Isus atunci cand e prea tarziu. Eu ma simt bine la ortodocsi , n-am suferit nici o "leziune" spirituala sau de alta natura...

Daca ajungem sa intelegem ce a vrut Iisus?
Penca sar putea sa nu intelegem nici atunci si degeaba am trait pe lumea asta.

Si talharul de pe cruce a trait toata viata, alergand ca orbetele dupa cai verzi pe pereti, dar la sfarsitul vieti lui, adica cu 3 ore inainte de a muri, a primit cea mai valoroasa invitatie: Azi vei fi cu mine in rai.
A mai fost un talhar, prietenul lui si asociatul lui la talharii, dar a fost idiot. Cu toate ca a vazut cu ochi lui si a auzit cu urechile lui, ca, colegul lui este chemat sa-si petreaca vesnicia in Imparatia Lui Dumnezeu, el a preferat sa mearga in iad. Ca porcu la cocina. Mai cunosc eu niste cazuri!

zum

Mesaj de zum » 08 Apr 2010, 15:13

sihamen scrie: Si talharul de pe cruce a trait toata viata, alergand ca orbetele dupa cai verzi pe pereti, dar la sfarsitul vieti lui, adica cu 3 ore inainte de a muri, a primit cea mai valoroasa invitatie: Azi vei fi cu mine in rai.
A mai fost un talhar, prietenul lui si asociatul lui la talharii, dar a fost idiot. Cu toate ca a vazut cu ochi lui si a auzit cu urechile lui, ca, colegul lui este chemat sa-si petreaca vesnicia in Imparatia Lui Dumnezeu, el a preferat sa mearga in iad. Ca porcu la cocina. Mai cunosc eu niste cazuri!

Pai hai sa judecam putin asa pe felii.
De o parte avem un talhar, doi talhari , de cealalta parte o filozofie noua total necunoscuta ba chiar in contra principiilor cunoscute la vremea aia.
Talharii ! Cine puteau fi ? Niste oameni simpli, probabil abrutizati de saracie si de altii, fara educatie, fara familie, niste amarati aruncati de colo colo !
Este mai mult decat posibil ca sa nu fi auzit in viata lor de Isus sau de preceptele lui si ai vrea ca auzind vorbele "azi vei fi cu mine in rai" sa se pocaiasca brusc???? Ce ar fi insemnat pentru ei asta? Nimic. Fiindca pur si simplu nu fusesera expusi la asemenea gandire. Chiar daca ar fi fost cat de cat dusi la...templu nu cred ca ar fi ineles despre ce vorbea Isus ca nu aveau cum.
Noi insa, care suntem crescuti in aceasta religie, noi STIM, ce e bine si ce e rau, nu mai avem nici o scuza....de aceea suntem mai rai decat talharul ! Noi acceptam sa facem rau, el nu stia ce face.

sihamen

Mesaj de sihamen » 08 Apr 2010, 16:44

zum scrie:
sihamen scrie: Si talharul de pe cruce a trait toata viata, alergand ca orbetele dupa cai verzi pe pereti, dar la sfarsitul vieti lui, adica cu 3 ore inainte de a muri, a primit cea mai valoroasa invitatie: Azi vei fi cu mine in rai.

Pai hai sa judecam putin asa pe felii.
De o parte avem un talhar, doi talhari , de cealalta parte o filozofie noua total necunoscuta ba chiar in contra principiilor cunoscute la vremea aia.
Talharii ! Cine puteau fi ? Niste oameni simpli, probabil abrutizati de saracie si de altii, fara educatie, fara familie, niste amarati aruncati de colo colo !
Este mai mult decat posibil ca sa nu fi auzit in viata lor de Isus sau de preceptele lui si ai vrea ca auzind vorbele "azi vei fi cu mine in rai" sa se pocaiasca brusc???? Ce ar fi insemnat pentru ei asta? Nimic. Fiindca pur si simplu nu fusesera expusi la asemenea gandire. Chiar daca ar fi fost cat de cat dusi la...templu nu cred ca ar fi ineles despre ce vorbea Isus ca nu aveau cum.
Noi insa, care suntem crescuti in aceasta religie, noi STIM, ce e bine si ce e rau, nu mai avem nici o scuza....de aceea suntem mai rai decat talharul ! Noi acceptam sa facem rau, el nu stia ce face.

SI da si nu.
Deci pe felii: Filozofia era veche, cat capul lor de evrei răutăcioși si perverși. Aceasta filozofie era binecunoscuta de toți evrei din timpul acela, încă din Vechiul Testament de pe timpul lui Moise. Dar nu voiau sa o accepte, de ai dracului ce erau.
Asta ca sa nu-ti faci si tu impresia greșita pe care o face toată lumea, sa creadă ca Iisus a venit cu o religie noua si de aia n-au putut s-o înțeleagă. Aiurea. Tot ce le-a spus Iisus, era din Cărțile lor vechi a le lui Moise. Daca citești mai bine ai sa observi ca Iisus nu le-a zis ceva deosebit din ce le-a zis Dumnezeu prin Moise. Dar in fine, astea is noțiuni prea adânci pentru cine nu a citit.
Știau si nu erau deloc contra principiilor lor cunoscute de pana atunci, ci dimpotrivă Iisus a venit printre ei ca sa le arate drumul drept pe care ei il strâmbase dupa inima lor păcătoasa.

De auzit, au auzit de EL si inca mai bine decat mine si decât tine. Numai daca crezi ca Iisus a trăit in New York, un oras cu 13 .000.000 populație si in trei ani si jumătate era imposibil sa se întâlnească cu El. Ei afla ca Iisus a trăit in Iudea si populația intreaga in epoca acea, sa fi fost cu toți, cat Braila. Eu in trei ani si jumătate am cunoscut toți pomi de tei, din care culegeam flori pentru ceai.
Toată lumea auzise se El si inca mii de oameni mâncase din mana Lui, iar alte sute si sute se vindecasera de epilepsie, lepra, paralizie, etc.

16 Toţi au fost cuprinşi de frică, slăveau pe Dumnezeu, şi ziceau: ,,Un mare prooroc s'a ridicat între noi; şi Dumnezeu a cercetat pe poporul Său.``
17 Vestea aceasta despre Isus s'a răspîndit în toată Iudea şi prin toate împrejurimile.

Mergeau la Templu dar nu ca nu puteau sa înțeleagă ce le spunea Iisus, ci nu voiau sa înțeleagă , penca nu le convenea.

43 Pentru ce nu înţelegeţi vorbirea Mea? Pentru că nu puteţi sa asculta Cuvîntul Meu.
44 Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentrucă în el nu este adevăr. Oridecîteori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.
45 Iar pe Mine, pentrucă spun adevărul, nu Mă credeţi.
46 Cine din voi Mă poate dovedi că am păcat? Dacă spun adevărul, pentru ce nu Mă credeţi?
47 Cine este din Dumnezeu, ascultă cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n'ascultaţi, pentrucă nu sînteţi din Dumnezeu.``
48 Iudeii I-au răspuns: ,,Nu zicem noi bine că eşti Samaritean, şi că ai demoni?

Apoi cum nu putea acel tâlhar sa se pocăiască, din numai câteva cuvinte, dar prietenul lui cum a putut? Era mai smecher?
Putea dar nu voia. Ca sa vezi cat de prost era, numai pentru faptul ca a văzut ca Iisus is zis prietenului sau ca azi va fi cu Iisus in rai trebuia sa zic si el: Doamne adu-ti aminte si de mine când vei veni in Imparatia Ta. Ce l-ar fi costat, nimic, dar de bou ce era nu a zis, Si numai asta, a găsit de cuviința sa facăsi mișto de Iisus :

39 Unul din tîlharii răstigniţi Îl batjocorea, şi zicea: ,,Nu eşti Tu Hristosul? Mîntuieşte-Te pe Tine însuţi, şi mîntuieşte-ne şi pe noi!``

Ceva asemănător cu idioți noștri de pe forum care il batjocoresc fără rușine pe Iisus Hristos. In fine, Vai de capul lor. O sa-i ai mama dracului si pe ăștia!

Dar ai văzut cum ia răspuns imediat, cellalt tâlhar care sa pocăit?

40 Dar celalt l -a înfruntat, şi i -a zis: ,,Nu te temi tu de Dumnezeu, tu, care eşti supt aceeaş osîndă?
41 Pentru noi este drept, căci primim răsplata cuvenită pentru fărădelegile noastre; dar omul acesta n'a făcut nici un rău.``
42 Şi a zis lui Isus: ,,Doamne, adu-Ţi aminte de mine, cînd vei veni în Împărăţia Ta!``

Te întreb eu acum, de unde a provenit aceasta pocăința, dacă nu Il cunoșteau sau nu auzise despre EL?
Si la ce facultate de teologie a învățat tâlharul acela sa predice atât de bine si inca unui talhar, incat Dumnezeu l-a primit in Împărăția Lui? El este primul om care intra in Raiul Lui Dumnezeu, iar nemernici de noi care dupa 2.000 de ani de catehiza si studii Biblice, tot escroci suntem si cămătari jegoși! Mai ales!
Intradevar suntem mai rai decât acel talhar, aici sunt decacord total cu tine, pentru ca acesta este adevărul adevărat.

zum

Mesaj de zum » 08 Apr 2010, 18:49

Dar as vrea sa stiu si eu cum de au ajuns cuvintele talharilor scrise cand nu erau acolo sus decat ei si Isus ?

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 08 Apr 2010, 18:51

zum scrie:Dar as vrea sa stiu si eu cum de au ajuns cuvintele talharilor scrise cand nu erau acolo sus decat ei si Isus ?
minune

zum

Mesaj de zum » 08 Apr 2010, 18:52

Emanuel scrie:
zum scrie:Dar as vrea sa stiu si eu cum de au ajuns cuvintele talharilor scrise cand nu erau acolo sus decat ei si Isus ?
minune
Ce spune siha asa e , e scris dar suntem obisnuiti ....sa le luam asa cum ni se prezinta...acum eu fac pe avocatul diavolului cred ca v-ati dat cu parerea

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 08 Apr 2010, 18:56

nu te-ai mirat oare niciodata ca Isus nu a lasat nimic scris de el personal? Nici un bilet, nici o scrisoare, desi cica nu era analfabet si de fapt cum poate Dumnezeu sa fie analfabet?!

asta mi se pare mine cea mai mare enigma a crestinismului

zum

Mesaj de zum » 08 Apr 2010, 18:59

Emanuel scrie:nu te-ai mirat oare niciodata ca Isus nu a lasat nimic scris de el personal? Nici un bilet, nici o scrisoare, desi cica nu era analfabet si de fapt cum poate Dumnezeu sa fie analfabet?!asta mi se pare mine cea mai mare enigma a crestinismului
Analfabel nu era ca Biblia spune cum mergea in templu si citea scripturile de mic copil, Eu nu cred ca nu a scris dar probabil ca ceea ce a scris El nu a convenit urmasilor.....e vorba de OAMENI.....OAMENI...nimic nu s-a schimbat din psihologia omului...de fapt DUmnezeu stia ca oamenii nu se vor schimba din moment ce a pus la cale o Apocalipsa

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 08 Apr 2010, 19:07

zum scrie:
Emanuel scrie:nu te-ai mirat oare niciodata ca Isus nu a lasat nimic scris de el personal? Nici un bilet, nici o scrisoare, desi cica nu era analfabet si de fapt cum poate Dumnezeu sa fie analfabet?!asta mi se pare mine cea mai mare enigma a crestinismului
Analfabel nu era ca Biblia spune cum mergea in templu si citea scripturile de mic copil, Eu nu cred ca nu a scris dar probabil ca ceea ce a scris El nu a convenit urmasilor.....e vorba de OAMENI.....OAMENI...nimic nu s-a schimbat din psihologia omului...de fapt DUmnezeu stia ca oamenii nu se vor schimba din moment ce a pus la cale o Apocalipsa
atunci incearca sa speculezi ce a scris incat crestinii au considerat ca nu trebuie sa fie citite si aflate de altii?

eu inclin sa cred ca nu a scris, ca daca scria ramanea, ramanea macar ce ar fi convenit, un document scris de mana lui isus valoreaza mai mult decat giulgiul, graalul, sau aschiile din crucea lui la un loc

Inclin sa cred ca ori nu a existat personajul ori la timpul lui a fost un ...ilustru necunoscut, chiar si printre semenii lui contemporani! Si ca personalitatea Isus de azi a fost conturata si definitivata mult mai tarziu De aici si lipsa de documente in cronicile vremurilor lui si lipsa de dovezi, obiecte si documente personale!

Dar putini se mai gandesc acum la amanunte din astea nesemnificative

sihamen

Mesaj de sihamen » 09 Apr 2010, 05:29

Mai in toate imaginile răstigniri, vedem multa lume in jurul celor trei crucificați. Si bineînțeles si elevi Lui prezenți (in afara de Iuda, pentru ca el nu credea si a gasit de cuviinta sa se spanzure).
In al doilea rând referitor la:" când nu erau acolo sus decât ei si Isus" , cât de sus erau, de nu se putea auzi convorbirea lor? 1m, sau 2m?
Totul depinde de dispoziția noastră. Daca noi vrem ca Iisus sa nu fi vorbit , nu a vorbit. Sa nu fi scris, nu a scris, Sa nu fi existat, nu a exista. Cum vrea fiecare, asa este Iisus. Asa cum dealtfel suntem noi care credem in EL. Noi vrem ca EL sa fi existat, sa fi trăit 33 de ani si jumătate printre poporul Lui, sa perindat mai in toată țara, a predicat in Templu si in sinagogile lor, a hrănit atâta lume, a vindecat tot atâția bolnavi, sa implicat întreaga conducerea de preoți ai Templului al Ierusalimului, sa ocupat de EL guvernatorul roman Pilat, împăratul Irod, Arhierarhul Ana si Caiafa etc. Numai la Buch nu l-au dus ca peste tot la-u carat, ca nu vroia nimeni sa-L judece. Si pe deasupra întreaga populația globului pamântesc, cea civilizata ma refer, toți cred in religia creștina.
Si-au schimbat numele din cele idolatre in cele creștine, împărați, regi si milioanele de oameni din întreaga lume. Toată istoria lumi sa schimbat, se măsoară anii din ziua de naștere a Lui, se sărbătorește de doua ori pe an, nașterea si învierea Lui. Sau scris milioane de cărți istorice si filme documentare, numai cine nu vrea sa creadă are suspiciuni.

sihamen

Mesaj de sihamen » 09 Apr 2010, 07:54

De aici si lipsa de documente in cronicile vremurilor lui si lipsa de dovezi, obiecte si documente personale!
Sa gasit o bucata de ghidon din Harley Davidsonu lui Gizas!

zum

Mesaj de zum » 09 Apr 2010, 08:58

sihamen scrie:
De aici si lipsa de documente in cronicile vremurilor lui si lipsa de dovezi, obiecte si documente personale!
Asta nu stiu siha dar stiu de manuscrisele de la Qumran

sihamen

Mesaj de sihamen » 09 Apr 2010, 09:18

zum scrie:
sihamen scrie:
Asta nu stiu siha dar stiu de manuscrisele de la Qumran
Pune aici sa vedem si noi ca eu nu am mai auzit de asa ceva.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 09 Apr 2010, 09:22

ilustru necunoscut, chiar si printre semenii lui contemporani
Crezi tu? daca ar fi fost asa un oarecare s-ar fi raspindit invatatura lui asa de mult ?

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 09 Apr 2010, 13:22

Emil scrie:
Crezi tu? daca ar fi fost asa un oarecare s-ar fi raspindit invatatura lui asa de mult ?
daca ai apostoli plimbareti si vorbareti da

happy2

Mesaj de happy2 » 09 Apr 2010, 15:21

Emil scrie:
Ilustru necunoscut sau nu printre semenii lui contemporani, s-a dovedit a fi nemuritor intru vesnicie. Ca unora le place sau nu, accepta sau nu, tine strict de intentia lor de credinta. Poate de aia se spune ca mantuirea vine prin credinta si prin trairea in adevarul ei.
Ultima oară modificat 09 Apr 2010, 15:29 de către happy2, modificat 1 dată în total.

sihamen

Mesaj de sihamen » 09 Apr 2010, 15:27

Emanuel scrie:
Emil scrie:

Daca tu crezi ca pescari aia analfabeti au facut lucrarea asta,inseman ca nu ai auzit ca Duhul Lui Dumnezeu a facut ca toata lumea sa cunoasca adevarul si apoi sa fie judecat.
Daca religia crestnismului e o religie omeneasca atunci cu ce drept Dumnezeu va judeca lumeadupa poruncile Lui Hristos?

31 Biserica se bucura de pace în toată Iudea, Galilea şi Samaria, se întărea sufleteşte, şi umbla în frica Domnului; şi, cu ajutorul Duhului Sfînt, se înmulţea.

7 El zicea cu glas tare: ,,Temeţi-vă de Dumnezeu, şi daţi -I slavă, căci a venit ceasul judecăţii Lui; şi închinaţi-vă Celui ce a făcut cerul şi pămîntul, marea şi izvoarele apelor!`

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 09 Apr 2010, 18:52

Emanuel scrie:
Emil scrie:
Hai ma ca pe vremea aia nu aparusera inca antenele.

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 10 Apr 2010, 00:44

Emil scrie:
Emanuel scrie: Hai ma ca pe vremea aia nu aparusera inca antenele.
abar n-ai tu Emile, i-a de colea

La o conferinta cu tema comunicatii stiintifice, se ridica reprezentantul USA:
-- Analizand descoperirile arheologice de pe teritoriul tarii noastre, am ajuns la concluzia ca stramosii nostri aveau un avansat sistem de comunicatii prin fum!
---Extraordinar!! (aplauze)
Se ridica reprezentantul Frantei:
--Mda, monsieur, sunt de acord cu dvs., insa fara a prezenta urma de discrepanta, pot sa afirm ca galii erau mult mai avansati, s-au descoperit fire prin pamant!
--Ei, si?
--Aveau cunostinte despre telefonie!!!
Se ridica ION reprezentantul Romaniei:
--Bai, fraierilor, si noi am analizat mult si n-am gasit nimic, asa ca putem sa spunem ca dacii erau cei ma tari!!HA!
---Dom'le iti bati joc de noi, cum asa?
--Cunosteau deja telefonia wireless !!

zum

Mesaj de zum » 10 Apr 2010, 01:21

sihamen scrie: Daca tu crezi ca pescari aia analfabeti au facut lucrarea asta,inseman ca nu ai auzit ca Duhul Lui Dumnezeu a facut ca toata lumea sa cunoasca adevarul si apoi sa fie judecat.
Daca religia crestnismului e o religie omeneasca atunci cu ce drept Dumnezeu va judeca lumeadupa poruncile Lui Hristos?

31 Biserica se bucura de pace în toată Iudea, Galilea şi Samaria, se întărea sufleteşte, şi umbla în frica Domnului; şi, cu ajutorul Duhului Sfînt, se înmulţea.

7 El zicea cu glas tare: ,,Temeţi-vă de Dumnezeu, şi daţi -I slavă, căci a venit ceasul judecăţii Lui; şi închinaţi-vă Celui ce a făcut cerul şi pămîntul, marea şi izvoarele apelor!`
Teoretic ai dreptate, ca asa trebuie sa fie, ca la carte...dar ceva imi spune ca suntem cu totii iertati si ca dincolo de groapa este ceva ce habar n-are nimeni.... Biserica s-a bucurat de pace...temporar si pe alocuri, Pavel a avut multe razboaie de dus.....
A venit ceasul judecatii....asa spuneau acum....2000 de ani !

zum

Mesaj de zum » 10 Apr 2010, 01:21

sihamen scrie: Daca tu crezi ca pescari aia analfabeti au facut lucrarea asta,inseman ca nu ai auzit ca Duhul Lui Dumnezeu a facut ca toata lumea sa cunoasca adevarul si apoi sa fie judecat.

Teoretic ai dreptate, ca asa trebuie sa fie, ca la carte...dar ceva imi spune ca suntem cu totii iertati si ca dincolo de groapa este ceva ce habar n-are nimeni.... Biserica s-a bucurat de pace...temporar si pe alocuri, Pavel a avut multe razboaie de dus.....

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 10 Apr 2010, 09:32

zum scrie:A venit ceasul judecatii....asa spuneau acum....2000 de ani !
aham, de atunci periodic vine sfarsitul lumii la o data fixa (se stie exact) si apropiata, sa o simta tot pacatosul si sa se gandeasca la suflet si sa cotizeze la templu
a fost 1999 (666 pe invers), 2000, 2001 (recalculat ca nu exisata acum 2000 de ani cifra ZERO), nu mai stiu altele dar urmatorul sfarsit al lumii E APROAPE Peste 2 ani 2012 , acum semnul sigur nu e dupe Isus ci dupe niste pagani sangerosi, maiasii!

Deci POCAITI-VA, SFARSITUL E APROAPE!

sihamen

Mesaj de sihamen » 10 Apr 2010, 09:43

zum scrie:

Zum nicaieri nu scrie asa ceva.
Da sursa, din scrierele lui Pavel.

sihamen

Mesaj de sihamen » 10 Apr 2010, 09:49

Emanuel scrie:
zum scrie:A venit ceasul judecatii....asa spuneau acum....2000 de ani !
aham, de atunci periodic vine sfarsitul lumii la o data fixa (se stie exact) si apropiata, sa o simta tot pacatosul si sa se gandeasca la suflet si sa cotizeze la templu
a fost 1999 (666 pe invers), 2000, 2001 (recalculat ca nu exisata acum 2000 de ani cifra ZERO), nu mai stiu altele dar urmatorul sfarsit al lumii E APROAPE Peste 2 ani 2012 , acum semnul sigur nu e dupe Isus ci dupe niste pagani sangerosi, maiasii!

Deci POCAITI-VA, SFARSITUL E APROAPE!

Manelica nici o data pocaiti din intreg globul, nu au spus asa ceva. Dimpotriva cei ce cunosc adevarul Biblic, stiu ca ziua acea nimeni nu o cunoaste decat numai Tatal (Dumnezeu).

33 Tot aşa, şi voi, cînd veţi vedea toate aceste lucruri, să ştiţi că Fiul omului este aproape, este chiar la uşi.
34 Adevărat vă spun că, nu va trece neamul acesta pînă se vor întîmpla toate aceste lucruri.
35 Cerul şi pămîntul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
36 Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

37 Cum s'a întîmplat în zilele lui Noe, aidoma se va întîmpla şi la venirea Fiului omului.
38 În adevăr, cum era în zilele dinainte de potop, cînd mîncau şi beau, se însurau şi se măritau, pînă în ziua cînd a intrat Noe în corabie,
39 şi n'au ştiut nimic, pînă cînd a venit potopul şi i -a luat pe toţi, tot aşa va fi şi la venirea Fiului omului.
[/color]

Mai, mai, nu stiu cum faci tu si inca cativa ca tine, ca le spuneti lucrurilor numai pe dos! Oare intamplator, din greseala de tipar, sau intentionat?

E normal daca am boala pe cineva, sa scriu numai impotriva lui, da, dar nu si minciuni, ca ma fac de cacat! Si e rusine apoi, si rade lume de mine!

zum

Mesaj de zum » 10 Apr 2010, 10:40

sihamen scrie:Mai in toate imaginile răstigniri, vedem multa lume in jurul celor trei crucificați. Si bineînțeles si elevi Lui prezenți (in afara de Iuda, pentru ca el nu credea si a gasit de cuviinta sa se spanzure).
Dat fiind faptul ca isi spusese rege al iudeilor nu cred ca romanii ar fi permis populatiei sa stea prea aproape. In conditiile respective Isus era pedepsit pentru ca blasfemiase scripturile, populatia l-ar fi omorat cu pietre daca ar fi putut. Oare de ce romanii , daca tot s-au spalat pe maini, nu au permis asta?
Totul depinde de dispoziția noastră. Daca noi vrem ca Iisus sa nu fi vorbit , nu a vorbit. Sa nu fi scris, nu a scris, Sa nu fi existat, nu a exista. Cum vrea fiecare, asa este Iisus. Asa cum dealtfel suntem noi care credem in EL. Noi vrem ca EL sa fi existat, sa fi trăit 33 de ani si jumătate printre poporul Lui, sa perindat mai in toată țara, a predicat in Templu si in sinagogile lor, a hrănit atâta lume, a vindecat tot atâția bolnavi, sa implicat întreaga conducerea de preoți ai Templului al Ierusalimului, sa ocupat de EL guvernatorul roman Pilat, împăratul Irod, Arhierarhul Ana si Caiafa etc. Numai la Buch nu l-au dus ca peste tot la-u carat, ca nu vroia nimeni sa-L judece. Si pe deasupra întreaga populația globului pamântesc, cea civilizata ma refer, toți cred in religia creștina.
Sunt de acord, credem fiindca vrem sa credem.
Si-au schimbat numele din cele idolatre in cele creștine, împărați, regi si milioanele de oameni din întreaga lume. Toată istoria lumi sa schimbat, se măsoară anii din ziua de naștere a Lui, se sărbătorește de doua ori pe an, nașterea si învierea Lui. Sau scris milioane de cărți istorice si filme documentare, numai cine nu vrea sa creadă are suspiciuni.
Nu sunt foarte convins ca Isus a vrut asa ceva

Scrie răspuns