Ioan Botezatorul

sihamen

Ioan Botezatorul

Mesaj de sihamen » 15 Ian 2010, 04:53

Imitându-l pe Ioan Botezatorul ,care găsind un teren pustiu a făcut cea dintâi predica așa și eu văzând Taclaua pustie, permiteți-mi sa-mi fac și eu (re)apariția aici.
Si dacă tot vreau sa-l imit pe Ioan Botezatorul trebuie sa-i urmez stilul lui deosebit.
Precum știți cu toți, Ioan a început predica sa, cam asa:

Cap. 3

1 In vremea aceea a venit Ioan Botezatorul, si propovaduia in pustia Iudeii.

2 El zicea: Pocăiți-va, căci Împărăția cerurilor este aproape."

3 Ioan acesta este acela care fusese vestit prin proorocul Isaia, când zice: Iata glasul celui ce striga în pustie: Pregătiți calea Domnului, neteziți-I cărările."

5 Locuitorii din Ierusalim, din toată Iudea și din toate împrejurimile Iordanului, au început sa vina la el;

6 și, mărturisindu-și păcatele, erau botezați de el în râul Iordan.

Imagine

Nemo, sa nu te nu te surprindă mesajul meu, căci conform proverbului Românesc : Lac sa fie ca broaște sa aduna, sa vezi ce de păcătoși se vor aduna aici la râul Iordan al subiectului nostru, Religioase.
In primul rând, ca de obicei vor apare ca ghiocei primăvara, cei care ma înjura pe mine în toți anii aceștia pe Tacla. ( NU se poate Taclale fără domniile lor)
In al doilea rand, vor veni păcătoși, toti cei ce se simt cu musca pe căciulă.
Desigur nu vor lipsi și cei ce ma simpatizează, numai ca ei sunt mai putini ca ceilalți, dar sunt cei mai aleși, pentru care profit de aceasta ocazie sa le transmit, un An Nou cu sănătate și sa le aducă numai bucurii și binecuvântari, de la Cel ce poate sa înfăptuiască toate dorințele celor care au o inima curata.

7 Dar când a văzut pe multi din Farisei si din Saduchei ca vin sa primească botezul lui, le-a zis: Pui de năpârci, cine v-a învățat sa fugiți de minia viitoare?

8 Faceți dar roade vrednice de pocăința voastră.
9 Si sa nu credeți ca puteți zice în voi înșivă: Avem ca tata pe Avraam! Caci va spun ca Dumnezeu din pietrele acestea poate sa ridice fii lui Avraam.

10 Iata ca securea a si fost înfipta la rădăcina pomilor: deci, orice pom, care nu face roada buna, va fi tăiat si aruncat in foc.

11 Cât despre mine, eu va botez cu apa, spre pocăința; dar Cel ce vine după mine, este mai puternic decât mine, si eu nu sunt vrednic sa-I duc incaltamintele. El va va boteza cu Duhul Sfânt si cu foc.

12 Acela Își are lopata in mina, Își va curati cu desăvârșire aria, si Își va strânge griul in grânar; dar pleava o va arde într-un foc care nu se stinge."

AMIN.

Emanuel

Re: Ioan Botezatorul

Mesaj de Emanuel » 04 Feb 2010, 10:46

sihamen scrie: Lac sa fie ca broaște sa aduna, sa vezi ce de păcătoși se vor aduna aici la râul Iordan al subiectului nostru, Religioase.
[/color]
AMIN.
nu prea par sa fi dat navala

sihamen

Mesaj de sihamen » 04 Feb 2010, 15:35

Mai Manelica, dar nu ai vazut cati au citit mesajul? Nu au raspuns ca sa nu fie banati .......dau au citit si sau bucurat, ca de, ce scrie baiatu e teresant.

irina

Mesaj de irina » 04 Feb 2010, 19:09

hai mai sihamen, nu-i adevarata partea cu de frica sa nu fie banati. Parca Ana ar fi bau bau sau mai rau. Mor eu. E vorba de niscaiva orgolii si incapatinari si povesti de neuitat.

sihamen

Mesaj de sihamen » 05 Feb 2010, 04:08

Mai Irino nu te-ai prins, dar nu esti tu de vina, nu m-am exprimat eu corect.
Cand am scris ca risca sa fie banati, nu m-am referit la forumul nostru, ci la al lor.

Ca la noi e bine merci si democratie deplina.

Tu sa faci pozele alea cu muntele, ca de nu te duci tu la munte, vine muntele le tine. Imagine

Dealtfel cine vrea sa comunice cu mine o face pe M.P.

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 05 Feb 2010, 12:29

sihamen scrie:Mai Manelica, dar nu ai vazut cati au citit mesajul? Nu au raspuns ca sa nu fie banati .......dau au citit si sau bucurat, ca de, ce scrie baiatu e teresant.
sincer sa fiu nu m-am uitat, in general eu nu ma uit la nr de vizualizari

...plus ca-s destul de aerian eu nu mai intrasem de prin decembrie
oricum am vazut ca din decembrie pana acum nu erau multe subiecte marcate ca necitite

dupe umila mea parere forumul e cam mort, chiar daca mai sunt cativa care mai posteaza din cand in cand

chiar ca esti ca Ioan si predici in pustie

irina

Mesaj de irina » 05 Feb 2010, 15:46

uite dupa alta umila parere .. a mea.....eu zic, Emanuele sa te duci altundeva unde nu vezi morti poate chiar dincolo. daca pt. asta te-ai apucat sa scrii, ca sa ne transmiti minunata concluzie argumentata de numa ..... multumesc frumos dar nu servesc . Eu stiu ca nu valorez mare chestie pt. tine ori pt. altii, dar nu inseamna ca aci e pustiu. Eu una nu inteleg mare lucru din chestiile astea religioase, dar nici chiar pustiu nu-mi pare pe aici. Lumea munceste, vine si gaseste liniste si nu "sange" pisti tat. E relaxant sa gasesti un loc linistit, calm, fara zgomot.

plus, eu zic sa-ti verifici imprejurul.....tare mie ca s-ar putea ca pustiul sa nu fie la noi, desi m-as fi bucurat pt. tine sa ai dreptate.

irina

Mesaj de irina » 05 Feb 2010, 16:09

sihamen scrie:
Tu sa faci pozele alea cu muntele, ca de nu te duci tu la munte, vine muntele le tine. Imagine

Dealtfel cine vrea sa comunice cu mine o face pe M.P.
ghinion, in weekendul asta am liber insa ma apuc sa-i aranjez camera Stefaniei, sa-i schimb tapetul vechi, i-am cumparat pat si sifonier cum isi dorea ea si e pitit inca nu-s montate. Are si fliu fliuri din alea de tre sa chem pe careva sa bage un boltz in tavan .... sa-i cada pe patutz perdelutza, abia astept sa vad cum va primi aceasta schimbare. Muntele sper sa ma astepte pentru ca inafara de asta nu mai e decat un weekend si n-am chef sa alerg atunci sa-mi iasa sufletul.

sihamen

Mesaj de sihamen » 05 Feb 2010, 17:28

irina scrie:Eu una nu inteleg mare lucru din chestiile astea religioase, dar nici chiar pustiu nu-mi pare pe aici. Lumea munceste, vine si gaseste liniste si nu "sange" pisti tat. E relaxant sa gasesti un loc linistit, calm, fara zgomot.

.....................................................Imagine si deacord cu tine.

sihamen

Mesaj de sihamen » 05 Feb 2010, 17:29

irina scrie: Muntele sper sa ma astepte pentru ca inafara de asta nu mai e decat un weekend si n-am chef sa alerg atunci sa-mi iasa sufletul.
................................................................ Atunci Imagine degeaba

sihamen

Mesaj de sihamen » 05 Feb 2010, 17:33

Emanuel scrie:
chiar ca esti ca Ioan si predici in pustie
Multumesc, mai avansat in grad.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 05 Feb 2010, 19:35

Irina ,am inteles ca "noi" inseamna tu si cu tine.De ce nu te rezumi la "eu" ? Copulezi bine consoane cu vocale ,rezultatul este inteligibil ,mesajul transmis mai putin.

irina

Mesaj de irina » 06 Feb 2010, 14:25

Claudiule, mai reciteste mesajul meu scris mai sus (da daca te oboseste, atunci mai bine nu ... nu ma supar daca nu e receptat asa cum m-am gandit eu, stii bine ca am renuntat de demult sa mai scriu si sa vreau sa fiu si inteleasa ) dar daca totusi ...... ai sa observi ca e scris clar doar din punctul meu de vedere, in numele meu. Logic ca am scris "la noi" cand m-am referit la acest loc, pentru ca nu e mosia mea adusa de acasa si nici nu m-am comportat ca si cum ar fi a mea si nici nu am chef sa fie a mea(eu chiar fug de tampenii din astea, am eu locul meu unde daca ma supar pe lume pot spune lejer ca e al meu, pt. ca este al meu), dar daca te uiti inca mai sunt catziva pe aici si ar fi fost urat din partea mea sa scriu LA MINE cand m-am referit la taclale, asa cum era opinia mea despre aici. Indiferent ca-ti place, ca nu-ti place....e cumva olecutza si al tau si al altora, chiar daca s-au suparat, asa cum m-am suparat si eu de mii de ori. Daca ai avut ceva sa-mi zici cat sa crezi ca ma poti supara, ai grija ca de data asta ti-ai dat cu stanga in dreapta. Si eu care credeam ca ma citesc doar eu si sihamen. Ptiu.
Ultima oară modificat 06 Feb 2010, 15:21 de către irina, modificat 1 dată în total.

irina

Mesaj de irina » 06 Feb 2010, 14:38

sihamen scrie:
irina scrie: Muntele sper sa ma astepte pentru ca inafara de asta nu mai e decat un weekend si n-am chef sa alerg atunci sa-mi iasa sufletul.
................................................................ .... degeaba
mi-am promis ca ajung si la munte. Daca ai sti cate am amanat, dar daca nu fac acum camera Stefaniei, banii ii cheltui si apoi iar nu-mi place ce vad cand intru la ea. MI-a pus tapetul ca aseara am frecat de mi-a sarit capacele la perete si a dat tavanul. Maine imi pune parchetul si vopsesc tocaria, si bag toate in camera si basta. Apoi schimb aerul din bucatarie si baie, cu olecutza vinarom pe tavane si dau cu chestie din aia ca nush cum ii zice printre gresie si faianta. Si gata. Pai camera mea era facuta si a ei nu era. Ea o vruse pe ea mea dar n-am avut unde baga mobila mea decat in camera aia ca deh aveam mobila inainte de a avea casa. Si i-am promis ca io fac cum vrea ea la schimb si asa am facut. Lasa ca PUN poze ca sa vezi cum va fi. Ea si-a ales totul, doar de pat si sifonier inca nu stie.

sihamen

Mesaj de sihamen » 06 Feb 2010, 16:19

Mult succes si mult curaj, intai casa si apoi pozele. Ce ma mira insa cel mai mult, este sifonerul, draga mea. Uite ca de 35 de ani nu am mai vazut sifoner. Sau tualeta, daca nu ma insel, i se se zicea la oglinda aia de langa pat. Eu nu am aici asa ceva. Cand aveam oglinda aia rotunda, m-am trezit o data din somn tulburat din cauza uni vis urat si cand m-am vazut in oglinda, am strigat ajutoooor. Am crezut ca e cineva in camera cu mine. brrrrrrrr..........
Dar, fiecare cu stilul si moda lui.
Dac ai asa mult de lucru atunci nu Imagine degaba.

irina

Mesaj de irina » 09 Feb 2010, 18:02

gata camera Stefaniei. Da facand asa, m-am gandit sa aranjez si holurile pe langa baie si bacatarie
Ei cam asa arata camera Stefaniei:
Imagine
aici ar trebui sa doarma ea, insa doarme dansa, Tigrella pt ca altfel nu se putea: Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

irina

Mesaj de irina » 09 Feb 2010, 18:09

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine