Noroc cu Eva....

zum

Noroc cu Eva....

Mesaj de zum » 10 Iul 2009, 00:07

Cum ar fi decurs istoria lumii daca Eva n-ar fi fost curioasa? Interesant este ca ea a fost curioasa inainte de a musca din rodul cunoasterii, deci ii mergea mintea si fara stimulenti. Fara spiritul ei de pionierat, noi, n-am fi existat!

calugaru' vaxile

Re: Noroc cu Eva....

Mesaj de calugaru' vaxile » 12 Iul 2009, 10:33

zum scrie:Cum ar fi decurs istoria lumii daca Eva n-ar fi fost curioasa? Interesant este ca ea a fost curioasa inainte de a musca din rodul cunoasterii, deci ii mergea mintea si fara stimulenti. Fara spiritul ei de pionierat, noi, n-am fi existat!
numai cei crezut biblie nu existat. ailaltz totz bine mersi fost.

zum

Mesaj de zum » 31 Aug 2009, 08:24

calugaru' vaxile scrie:
zum scrie:Cum ar fi decurs istoria lumii daca Eva n-ar fi fost curioasa? Interesant este ca ea a fost curioasa inainte de a musca din rodul cunoasterii, deci ii mergea mintea si fara stimulenti. Fara spiritul ei de pionierat, noi, n-am fi existat!
numai cei crezut biblie nu existat. ailaltz totz bine mersi fost.
aha! tu te tragi dintr-o larva dragalasa ....

spin

Mesaj de spin » 31 Aug 2009, 10:24

zum scrie:Cum ar fi decurs istoria lumii daca Eva n-ar fi fost curioasa? Interesant este ca ea a fost curioasa inainte de a musca din rodul cunoasterii, deci ii mergea mintea si fara stimulenti.
dac-ar fi sa-l intrebam pe sarpe, probabil ca acesta va spune ca n-o fost curioasa, ci doar usor de manipulat.
d-aia pica si mintea stralucitoare.

Ioana

Mesaj de Ioana » 31 Aug 2009, 13:29

zum scrie: Fara spiritul ei de pionierat, noi, n-am fi existat!
probabil ca da ... dar ne-am fi plictisit de moarte

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 31 Aug 2009, 23:35

Dupa parerea mea este ciudat cum poti crede in Eva dar nu in Dumnezeu.
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

catfish

Mesaj de catfish » 01 Sep 2009, 01:03

zum scrie:Cum ar fi decurs istoria lumii daca Eva n-ar fi fost curioasa?
Care lume domnule?

zum

Mesaj de zum » 02 Sep 2009, 03:07

spin scrie:
zum scrie:Cum ar fi decurs istoria lumii daca Eva n-ar fi fost curioasa? Interesant este ca ea a fost curioasa inainte de a musca din rodul cunoasterii, deci ii mergea mintea si fara stimulenti.
dac-ar fi sa-l intrebam pe sarpe, probabil ca acesta va spune ca n-o fost curioasa, ci doar usor de manipulat.
d-aia pica si mintea stralucitoare.
1. Nimeni nu sta de vorba cu dracul in chestii sfinte
2. Eva usor de manipulat ? Io cred ca ea l-a pacalit pe dumnealui ca daca n-avea in cap sa faca o schimbare nu era la locul cu pricina. La urma urmei ...unde era Adam in tot acest timp ?

catfish

Mesaj de catfish » 03 Sep 2009, 02:22

zum scrie:[ La urma urmei ...unde era Adam in tot acest timp ?
El ramasese in urma fiindca nu avea nici o curiozitate de satisfacut.

catfish

Mesaj de catfish » 03 Sep 2009, 02:22

zum scrie:[ La urma urmei ...unde era Adam in tot acest timp ?
El ramasese in urma fiindca nu avea nici o curiozitate de satisfacut.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 05 Sep 2009, 20:01

zum scrie:aha! tu te tragi dintr-o larva dragalasa ....
Nu ca altii din Superman
Yep, embrion uman.

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 06 Sep 2009, 05:34

larva da, dar nu-i prea dragalase

alexandru

Mesaj de alexandru » 07 Sep 2009, 08:41

Ce-ar fi fost lumea daca Adam nu ar fi avut spiritul de sacrificiu cu care si-a jertfit o coasta (stiu, atît a dat, atît a primit )

nemo*

Mesaj de nemo* » 07 Sep 2009, 08:42

alexandru scrie:Ce-ar fi fost lumea daca Adam nu ar fi avut spiritul de sacrificiu cu care si-a jertfit o coasta (stiu, atît a dat, atît a primit )

nu si-a jertfit-o, i-a fost smulsa cu de-a sila. si de-atunci se tot razbuna pe Eva pentru lipsurile proprii.

Emanuel

Mesaj de Emanuel » 07 Sep 2009, 09:03

ca Isus pt ca n-o murit pe-o canapea!

cioran

happy2

Mesaj de happy2 » 07 Sep 2009, 09:32

alexandru scrie:Ce-ar fi fost lumea daca Adam nu ar fi avut spiritul de sacrificiu cu care si-a jertfit o coasta (stiu, atît a dat, atît a primit )

spin

Mesaj de spin » 10 Sep 2009, 04:52

pi de-aia nu i-a sacrificat mnezeu mintea, de exemplu ... ca n-avea ce sa-i deie-napoi.

zum

Mesaj de zum » 24 Sep 2009, 15:55

spin scrie:
pi de-aia nu i-a sacrificat mnezeu mintea, de exemplu ... ca n-avea ce sa-i deie-napoi.
pai chiar asa, de ce s-a oprit Dumnezeu neaparat la o coasta? Doar facuse atatea alte organe interesante!

nemo*

Mesaj de nemo* » 24 Sep 2009, 16:44

zum scrie:pai chiar asa, de ce s-a oprit Dumnezeu neaparat la o coasta? Doar facuse atatea alte organe interesante!
pai ca sa ne transmita mesajul ca pe adami ii doare in spate de eve.

sihamen

Mesaj de sihamen » 24 Sep 2009, 17:05

Draga nemo
Dacă ai fi știut grecește nu ai fi scris cele de mai sus.

1) Nu a luat din călcâiul lui Adam ca sa n-o calce in picioare, cu toate ca uni neghiobi mai practica acest lucru.
2) Nu a luat din capul lui ca sa nu-i sa urce in cap.
3) A luat din coasta sa, ca sa fie mereu aproape de inima lui si sa-i fi e o protecție. Precum protejează toracele inima si celelalte organe sensibile vitale.

Coasta in românește nu reprezinta mai nimic pentru relația intre oameni.
Dar in grecește, precum cred ca si in alte limbi reprezinta multe.

Πλευρό= coastă
Θέλω να σε έχω πάντα στο πλευρό μου.= Vrea sa te am mereu lângă mine. ( Lângă coasta mea) (Sau in locul coastei mele care îmi lipsește) Tocmai de acea după ce a făcut-o pe Eva ia zis Lui Adam: Deaceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de nevasta sa, şi se vor face un singur trup.
Ultima oară modificat 24 Sep 2009, 17:33 de către sihamen, modificat de 2 ori în total.

jeda

Mesaj de jeda » 24 Sep 2009, 17:14

sihamen scrie:Draga nemo

1) Nu a luat din călcâiul lui Adam ca sa n-o calce in picioare, cu toate ca uni neghiobi mai practica acest lucru.
2) Nu a luat din capul lui ca sa nu-i sa urce in cap.
3) A luat din coasta sa, ca sa fie mereu aproape de inima lui si sa-i fi e o protecție. Precum protejează toracele inima si celelalte organe sensibile vitale.

Coasta in românește nu reprezinta mai nimic pentru relația intre oameni.

Πλευρό= coastă
Θέλω να σε έχω πάντα στο πλευρό μου.= Vrea sa te am mereu lângă mine. ( Lângă coasta mea)

frumos spus sihamen, caz clar de lost in translation.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 24 Sep 2009, 21:31

jeda scrie:frumos spus sihamen, caz clar de lost in translation.
Bine dar Vechiul Testament n-a fost scris in greaca. Ce spune Tanakh despre geneza femeii?

jeda

Mesaj de jeda » 24 Sep 2009, 21:42

Serial Healer scrie:
jeda scrie:frumos spus sihamen, caz clar de lost in translation.
Bine dar Vechiul Testament n-a fost scris in greaca. Ce spune Tanakh despre geneza femeii?
good question, eu nu stiu limba, da am un rabin pe forumul alalalt las sa treaca sarbatoarea si il intreb si iti spun, daca imi raspunde. zic ca l-ai intrebat tu.

nemo*

Mesaj de nemo* » 24 Sep 2009, 21:51

sihamen scrie:Draga nemo
draga sihamen, daca as fi avut io simtul umorului, ai fi inteles tu gluma. a fost o gluma.

happy2

Mesaj de happy2 » 25 Sep 2009, 06:45

nemo* scrie:
zum scrie:pai chiar asa, de ce s-a oprit Dumnezeu neaparat la o coasta? Doar facuse atatea alte organe interesante!
pai ca sa ne transmita mesajul ca pe adami ii doare in spate de eve.
Mai, e cu voia Domnului, deci se pune

zum

Mesaj de zum » 25 Sep 2009, 09:30

sihamen scrie: Coasta in românește nu reprezinta mai nimic pentru relația intre oameni.

Πλευρό= coastă
Θέλω να σε έχω πάντα στο πλευρό μου.= Vrea sa te am mereu lângă mine. ( Lângă coasta mea) (Sau in locul coastei mele care îmi lipsește) Tocmai de acea după ce a făcut-o pe Eva ia zis Lui Adam: Deaceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de nevasta sa, şi se vor face un singur trup.
Foarte interesant ! Totusi iar ne impiedicam de traduceri ceea ce ma face sa ma gandesc ca , probabil la origine era altceva.

spin

Mesaj de spin » 25 Sep 2009, 10:33

Θέλω να σε έχω πάντα στο πλευρό μου.= Vrea sa te am mereu lângă mine. ( Lângă coasta mea)
sau...imi stai ca un spin in coaste.

Scrie răspuns