Cum e mai bine sa crezi in Domnul sau sa speri in semeni?

pribeag

Cum e mai bine sa crezi in Domnul sau sa speri in semeni?

Mesaj de pribeag » 08 Mai 2009, 14:52

Omul e supus greselii crezind in Domnul aspiri sus, realizezi mai mult decit asteptind de la cei din jur? Dar si invers - Domnul te lasa sa suferi sa te chinui - nu-i mai bine sa munceasca ailalti si tu doar sa culegi roadele - in fond asa e si-n soft early adopters experimenteaza si ceilalti generatia a 2a de imigranti aranjeaza lucrurile? Nici nu stii cum e bine

Rxt

Re: Cum e mai bine sa crezi in Domnul sau sa speri in semeni?

Mesaj de Rxt » 09 Mai 2009, 06:03

normal ca sa speri in semeni:))

nu asta inseamna sa crezi in Domnul?

sihamen

Mesaj de sihamen » 09 Mai 2009, 17:30

pribeag scrie::) Omul e supus greselii crezind in Domnul aspiri sus, realizezi mai mult decit asteptind de la cei din jur? Dar si invers - Domnul te lasa sa suferi sa te chinui - nu-i mai bine sa munceasca ailalti si tu doar sa culegi roadele - in fond asa e si-n soft early adopters experimenteaza si ceilalti generatia a 2a de imigranti aranjeaza lucrurile? Nici nu stii cum e bine

Adevărat nu ştii cum e mai bine?

Iţi pot spune eu.

sakura

Mesaj de sakura » 10 Mai 2009, 15:18

Sa speri in semeni? mare greseala. te vor trada cand te astepti mai putin.
Doar credinta in Dumnezeu iti da putere sa treci peste toate greutatile si sa te bucuri de toate reusitele.

nemo*

Mesaj de nemo* » 10 Mai 2009, 16:05

sakura scrie:Sa speri in semeni? mare greseala. te vor trada cand te astepti mai putin.
Doar credinta in Dumnezeu iti da putere sa treci peste toate greutatile si sa te bucuri de toate reusitele.
inclusiv puterea sa ierti si sa iubesti pe cei care te-au tradat?

sihamen

Mesaj de sihamen » 10 Mai 2009, 16:54

nemo* scrie:
sakura scrie:Sa speri in semeni? mare greseala. te vor trada cand te astepti mai putin.

Tu poti sa-i ierti, dar Dumnezeu nu-i iarta ( pe pacatosi) ( care nu se pocaiesc, sau nu se caiesc)

nemo*

Mesaj de nemo* » 10 Mai 2009, 16:55

sihamen scrie:
nemo* scrie:

Tu poti sa-i ierti, dar Dumnezeu nu-i iarta ( pe pacatosi) ( care nu se pocaiesc, sau nu se caiesc)
concluzia fiind ca daca tu nu-i ierti, nici Dumnezeu nu te iarta pe tine, ca esti pacatos pentru ca nu-ti iubesti aproapele?

sihamen

Mesaj de sihamen » 10 Mai 2009, 17:06

nemo* scrie: concluzia fiind ca daca tu nu-i ierti, nici Dumnezeu nu te iarta pe tine, ca esti pacatos pentru ca nu-ti iubesti aproapele?
Corect, dar ma refer la cei pacatosi care nu se caiesc de porcariile care le-au facut si care inca le mai fac.

sakura

Mesaj de sakura » 22 Mai 2009, 07:45

nemo* scrie:
Inclusiv puterea sa ierti si sa iubesti. Ierti si iubesti, dar de bizuit te bizui tot pe Dumnezeu.

baudolino

Mesaj de baudolino » 23 Mai 2009, 01:56

sakura scrie:Ierti si iubesti, dar de bizuit te bizui tot pe Dumnezeu.
"Ai incredere in Allah, dar leaga-ti camila." -- Proverb vechi arabesc, atribuit profetului.

sihamen

Mesaj de sihamen » 23 Mai 2009, 09:31

baudolino scrie: "Ai incredere in Allah, dar leaga-ti camila." -- Proverb vechi arabesc, atribuit profetului.

Sau : Este eficienta otrava aceasta de şoareci, dar ia si o pisica cu tine.

Rxt

Mesaj de Rxt » 23 Mai 2009, 09:36

nu stiu daca as putea supravietuiesc fara un fel de "hope" in juru-mi....in ce are viata...

i s-a intimplat de citeva ori sa am pareri gresite despre unii oameni pt ca normal, ii judec dupa etalonul meu.
Traind in strainatate, am lasat aproape de "gard" oameni cu care nu m-as fi apropiat in tara mea. Si asta m-a invatat enorm de multe despre oameni dar mai ales despre mine.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 24 Mai 2009, 01:47

Nu intotdeauna !

sihamen

Mesaj de sihamen » 25 Mai 2009, 18:06

cineva scrie:
Nu intotdeauna !
Ba, intodeuna intreaba-ma pe mine.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 26 Mai 2009, 00:12

Eu am intotdeauna incredere in oameni pina la proba contrarie. Credinta in Dumnezeu imi spune sa am incredere.

Rxt

Mesaj de Rxt » 26 Mai 2009, 06:24

eu am zis acum citeva zile ca nu as putea trai fara incredere...dar acu citva timp mi-i s-a cam naruit treaba si vad ca mai rasuflu:)

trubadur

Re: Cum e mai bine sa crezi in Domnul sau sa speri in semeni

Mesaj de trubadur » 29 Oct 2010, 23:05

P.u.s.h. - Roaga-te pana ceva se intampla !

Un om dormea in coliba lui, cand dintr-odata, intr-o noapte, camera s-a umplut de lumina si i-a aparut Dumnezeu.
Domnul i-a cerut sa faca o munca pentru El si i-a aratat o stanca mare din fata colibei. I-a explicat ca va trebui sa impinga piatra zilnic, cu toate puterile sale, ceea ce omul a si facut zi dupa zi.

Multi ani a muncit din greu, de la rasaritul la apusul soarelui, impingea din toate puterile, cu umerii proptiti pe suprafata masiva si rece a stancii de neclinitit. In fiecare noapte barbatul se intorcea trist si istovit in coliba lui, simtind ca intreaga zi a irosit-o degeaba.

Tocmai cand barbatul era mai descurajat, Adversarul (Satana) a decis sa-si faca aparitia in gandurile plictisite ale acestuia :"De atata timp impingi piatra si ea nici nici nu s-a clintit".

Asa omul a ramas cu impresia ca sarcina lui este imposibil de realizat si ca toata munca lui va fi un esec. Aceste idei l-au deprimat si decurajat pe barbat. Satan i-a spus: "De ce te distrugi singur pentru asta? petrece-ti timpul facand doar un efort minim si te vei simti mai bine".

Barbatul ostenit tocmai asa isi propusese sa faca, dar inainte de asta a decis sa se roage si sa-si spuna pasul Domnului.
"Doamne, a spus, am muncit mult si greu pentru Tine, adunandu-mi toate puterile sa fac ce mi-ai cerut. Acuma, dupa atata timp, nu am reusit sa misc piatra nici cu jumatate de milimetru. Ce am gresit? De ce am esuat?"

Domnul i-a raspuns intelegator: "Prietene, cand ti-am cerut sa-Mi slujesti si tu ai acceptat, ti-am spus ca sarcina ta era sa impingi cu toate puterile in stanca, ceea ce ai si facut. Niciodata nu am spus ca astept ca tu sa o misti. Sarcina ta era doar sa impingi. Si acum vii la Mine obosit spunand ca ai esuat. Dar chiar asta e realitatea? Priveste la tine. Bratele iti sunt puternice si musculoase, spatele e vanjos si bronzat, mainile iti sunt batatorite de atata apasare, picioarele ti-au devenit solide si puternice. Te-ai dezvoltat mult si capacitatile tale sunt peste ce te-ai fi putut astepta sa ai. Adevarat, nu ai miscat stanca. Dar sarcina ta a fost sa Ma asculti si sa impingi, ca sa-ti pui la incercare credinta si increderea in intelepciunea Mea. Ceea ce ai si facut. Acuma Eu, prietene, voi muta stanca."

Cateodata, cand auzim cuvantul Domnului, avem tendinta sa ne folosim gandirea noastra pentru a descifra ce vrea El, cand, de obicei, Domnul nu ne cere decat simpla ascultare si incredere in El. Cu toate ca noi credem ca prin credinta mutam muntii, de fapt tot Domnul este cel care ii muta din loc.

Cand totul pare sa-ti mearga rau, ---->> P.U.S.H
Cand nu mai ai loc de munca, ---->> P.U.S.H
Cand oamenii nu reactioneaza asa cum ai vrea, ---->> P.U.S.H
Cand nu mai ai bani si vine scadenta, ---->> P.U.S.H
Cand ceilalti nu te inteleg, ---->> P.U.S.H

P = pray (roaga-te)
U = until (pana cand) Roaga-te pana cand ceva se intampla !
S = something (ceva)
H = happens (se intampla)

sihamen

Mesaj de sihamen » 30 Oct 2010, 18:42

Emil scrie:Eu am intotdeauna incredere in oameni pina la proba contrarie. Credinta in Dumnezeu imi spune sa am incredere.
Emilica si eu la fel ca tine zic, mai...
Ultima oară modificat 30 Oct 2010, 18:55 de către sihamen, modificat 1 dată în total.

sihamen

Mesaj de sihamen » 30 Oct 2010, 18:55

1 Nu te făli cu ziua de mîne, căci nu ştii ce poate aduce o zi. -
2 Să te laude altul, nu gura ta, un străin, nu buzele tale.
3 Piatra este grea, şi nisipul este greu, dar supărarea pe care o pricinuieşte nebunul este mai grea de cît amîndouă. -
22 Cuvintele clevetitorului sînt ca nişte prăjituri, alunecă pînă în fundul măruntaielor. -
23 Ca zgura de argint pusă pe un ciob de pămînt, aşa sînt buzele aprinse şi o inimă rea.
24 Cel ce urăşte se preface cu buzele lui, şi înlăuntrul lui pregăteşte înşelăciunea.
25 Cînd îţi vorbeşte cu glas dulce, nu -l crede, căci şapte spurcaciuni sînt în inima lui.
26 Chiar dacă-şi ascunde ura în prefăcătorie, totuş răutatea lui se va descoperi în adunare. -
27 Cine sapă groapa altuia cade el în ea, şi piatra se întoarce peste cel ce o prăvăleşte.
28 Limba mincinoasă urăşte pe cei pe cari-i doboară ea, şi gura linguşitoare pregăteşte pieirea. -

Dupa ce citesti cu atentie aceste cuvinte sfinte din Biblie, intelegi daca poti sa te increzi in semeni tai, sau in Dumnezeu.

Scrie răspuns