Evanghelia

sihamen

Evanghelia

Mesaj de sihamen » 05 Mai 2009, 19:16

În acest subiect vom face un studiu despre creştinism, după percepţia lui jeda.
Vom lua fraza cu fraza şi vom analiza, în lumina scripturilor, concepţia a unor forumisti care de ani de zile baga strâmbe si bruiază masajele sănătoase ale forumistilor creştini.
Pentru că au apărut nişte indivizi si individe, care nu fac alt ceva decăt sa denatureze adevărul biblic depre Dumnezeu, cu ura si duşmănie personala si naţionala.
bibilie care desigur, scrisa o generatie si jumatate dupa evenimente, in alta limba si in alte locuri de catre oameni care nu l-au cunoscut pe isus, este numai o interpretare a ce s-a intamplat.
Da'pai dische mai fato, scrii inexactitatile astea? Sunt forumisti care nu au studiat istoricul Scripturilor si pot foarte uşor sa admită aburelile tale ca fiind adevărate.

Iată adevărul istoric:

Noul Testament începe cu evanghelia după Matei.
Matei unul dintre primii elevi al lui Iisus Hristos care au trăit lângă El, trei ani si jumătate.
Evanghelia sa, a fost scrisa în jurul anului 50 d. Hristos, (numai 16 ani mai tarziu) mai întai in limba aramaica, cu scopul de a deservi bisericilor din Palestina, pentru a arăta că Iisus a înfăptuit legea lui Moise data de Dumnezeu si El este Mesia cel ce era sa vina .
Mai târziu el a tradus Evanghelia sa şi în limba greacă.
Evanghelia lui Matei este considerata cea mai valoroasa carte a literaturi internaţionale.
Ultima oară modificat 05 Mai 2009, 20:51 de către sihamen, modificat 1 dată în total.

sihamen

Re: Evanghelia după jeda.

Mesaj de sihamen » 05 Mai 2009, 19:19

in general in film evreii sunt portretizati ca batjocorindu-l pe isus, ca cei care au fost responsabili pentru tratamentul sau oribil, filmul descriind in cele mai mici detalii acest tratament. oribil. spiritul noului testament nu este axact numai pe acest astpect, ci in special subliniaza ideile lui isus(isaa)_- _ si maretia lui.
Pardon, habar nai ce scrie in Noul Testament.
Ia de aici de la baiatu:

23 Toate noroadele, mirate, ziceau: Nu cumva este acesta Fiul lui David?"
24 Cind au auzit Fariseii lucrul acesta, au zis: Omul acesta nu scoate dracii decit cu Beelzebul, domnul dracilor!"

38 Atunci unii din carturari si din Farisei au luat cuvintul, si I-au zis: Invatatorule, am vrea sa vedem un semn dela Tine!"

39 Drept raspuns, El le-a zis: Un neam viclean si preacurvar cere un semn; dar nu i se va da alt semn, decit semnul proorocului Iona.

55 Oare nu este El fiul timplarului? Nu este Maria mama Lui? Si Iacov, Iosif, Simon si Iuda, nu sint ei fratii Lui?

56 Si surorile Lui nu sint toate printre noi? Atunci de unde are El toate lucrurile acestea?"
57 Si gaseau astfel in El o pricina de poticnire.Dar Isus le-a zis: Nicaieri nu este pretuit un prooroc mai putin decit in patria si in casa Lui."

15 Dar preotii cei mai de seama si carturarii, cind au vazut minunile pe cari le facea, si pe copii strigind in Templu si zicind: Osana, Fiul lui David!" s-au umplut de minie.

45 Dupa ce au auzit pildele Lui, preotii cei mai de seama si Fariseii au inteles ca Isus vorbeste despre ei,
46 si cautau sa-L prinda; dar se temeau de noroade, pentruca ele il socoteau drept prooroc.

3 Atunci preotii cei mai de seama, carturarii si batrinii norodului s-au strins in curtea marelui preot care se numea Caiafa;

4 si s-au sfatuit impreuna, cum sa prinda pe Isus cu viclesug, si sa-L omoare.

65 Atunci marele preot si-a rupt hainele, si a zis: A hulit! Ce nevoie mai avem de martori? Iata ca acum ati auzit hula Lui.

66 Ce credeti?" Ei au raspuns: Este vinovat sa fie pedepsit cu moartea."

67 Atunci Il scuipau in fata, Il bateau cu pumnii, si Il palmuiau.

68 zicind: Hristoase, prooroceste-ne - cine Te-a lovit?"

Cap. 27

1 Cind s-a facut ziua, toti preotii cei mai de seama si batrinii norodului au tinut sfat impotriva lui Isus, ca sa-L omoare.

2 Dupa ce L-au legat, L-au dus si L-au dat in mina dregatorului Pilat din Pont.

16 Pe atunci aveau un intemnitat vestit, numit Baraba.
17 Cind erau adunati la un loc, Pilat le-a zis: Pe care voiti sa vi-l slobozesc? Pe Baraba sau pe Isus, care se numeste Hristos?"
18 Caci stia ca din ura dadusera pe Isus in minile lui.
19 Pe cind sta Pilat pe scaun la judecata, nevasta-sa a trimis sa-i spuna: Sa nu-i faci niciun rau neprihanitul acesta; caci azi am suferit mult in vis din pricina lui."
20 Preotii cei mai de seama si batrinii au induplecat noroadele sa ceara pe Baraba, iar pe Isus sa-L omoare.

21 Dregatorul a luat cuvintul, si le-a zis: Pe care din amindoi voiti sa vi-l slobozesc?" Pe Baraba", au raspuns ei.
22 Pilat le-a zis: Dar ce sa fac cu Isus, care se numeste Hristos?" Sa fie rastignit", i-au raspuns cu totii.
23 Dregatorul a zis: Dar ce rau a facut?" Ei au inceput sa strige si mai tare: Sa fie rastignit!"
24 Cind a vazut Pilat ca n-ajunge la nimic, ci ca se face mai multa zarva, a luat apa, si-a spalat minile inaintea norodului, si a zis: Eu sint nevinovat de singele neprihanitului acestuia. Treaba voastra!"

25 Si tot norodul a raspuns: Singele Lui sa fie asupra noastra si asupra copiilor nostri."

26 Atunci Pilat le-a slobozit pe Baraba; iar pe Isus, dupace a pus sa-L biciuiasca, L-a dat in minile lor, ca sa fie rastignit.

41 Preotii cei mai de seama, impreuna cu carturarii si batrinii, isi bateau si ei joc de El, si ziceau:
42 Pe altii i-a mintuit iar pe Sine nu Se poate mintui! Daca este El Imparatul lui Israel, sa Se pogoare acum de pe cruce, si vom crede in El!
43 S-a increzut in Dumnezeu: sa-l scape acum Dumnezeu, daca-L iubeste. Caci a zis: Eu sint Fiul lui Dumnezeu!"

11 Pe cind se duceau ele, au intrat in cetate unii din strajeri, si au dat de veste preotilor celor mai de seama despre toate cele intimplate.
12 Acestia s-au adunat impreuna cu batrinii, au tinut sfat, au dat ostasilor multi bani,
13 si le-au zis: Spuneti asa: Ucenicii Lui au venit noaptea, pe cind dormeam noi, si L-au furat.
14 Si daca va ajunge lucrul acesta la urechile dregatorului, il vom potoli noi, si va vom scapa de grija."
15 Ostasii au luat banii, si au facut cum i-au invatat. Si s-a raspindit zvonul acesta printre Iudei pina in ziua de astazi.

17 Si-i invata si zicea: Oare nu este scris: Casa Mea se va chema o casa de rugaciune pentru toate neamurile? Dar voi ati facut din ea o pestera de tilhari."

18 Preotii cei mai de seama si carturarii, cind au auzit cuvintele acestea, cautau cum sa-L omoare; caci se temeau de El, pentruca tot norodul era uimit de invatatura Lui.

Cap. 14

1 Dupa doua zile era praznicul Pastelor si al Azimilor. Preotii cei mai de seama si carturarii cautau cum sa prinda pe Isus cu viclesug, si sa-L omoare.

2 Caci ziceau: Nu in timpul praznicului, ca nu cumva sa se faca turburare in norod."

14 Fariseii, cari erau iubitori de bani, ascultau si ei toate lucrurile acestea, si isi bateau joc de El.

15 Isus le-a zis: Voi cautati sa va aratati neprihaniti inaintea oamenilor, dar Dumnezeu va cunoaste inimile; pentruca ce este inaltat intre oameni, este o uriciune inaintea lui Dumnezeu.

16 Legea si proorocii au tinut pina la Ioan; de atunci incoace, Evanghelia Imparatiei lui Dumnezeu se propovaduieste: si fiecare, ca sa intre in ea, da navala.

45 Multi din Iudeii, cari venisera la Maria, cind au vazut ce a facut Isus, au crezut in El.

46 Dar unii din ei s-au dus la Farisei, si le-au spus ce facuse Isus.
47 Atunci preotii cei mai de seama si Fariseii au adunat Soborul, si au zis: Ce vom face? Omul acesta face multe minuni.

48 Daca-L lasam asa, toti vor crede in El, si vor veni Romanii si ne vor nimici si locul nostru si neamul."
49 Unul din ei, Caiafa, care era mare preot in anul acela, le-a zis : Voi nu stiti nimic;

50 oare nu va ginditi ca este in folosul vostru sa moara un singur om pentru norod, si sa nu piara tot neamul?"

51 Dar lucrul acesta nu l-a spus de la el; ci, fiindca era mare preot in anul acela, a proorocit ca Isus avea sa moara pentru neam.
52 Si nu numai pentru neamul acela, ci si ca sa adune intr-un singur trup pe copiii lui Dumnezeu cei risipiti.

53 Din ziua aceea, au hotarit sa-L omoare.

10 Preoţii cei mai de seamă au hotărît să omoare şi pe Lazăr,
11 căci din pricina lui mulţi Iudei plecau de la ei şi credeau în Iisus.

sihamen

Mesaj de sihamen » 06 Mai 2009, 05:31

NeaAlecu » 03 Mai 2009, 23:17

eu nu inteleg de ce este antisemit! daca the passion e de ce nu ar fi si Noul Testament?

Pai cine ţi-a zis ca nu e .Noul Testament este mama antisemitismului.

sihamen

Mesaj de sihamen » 06 Mai 2009, 05:46

de jeda » 04 Mai 2009, 01:58

s-a inspirat mel gibson-fapt recunoscut de el- screri pe care o emuleaza in film, in care evreii sunt portretizati ca principalii vinovati ai mortii lui, moarte care e descrisa in cele mai minic amanunte. amanunte groaznice CU SUFERINTELE AFERENTE, timp in care ei se bucura si isi bat joc de durerile lui. patrunsi si influentati de diavoliii care se plimba nestingheriti printre ei. in amanuntime.
39 ,,Tatăl nostru``, I-au răspuns ei, ,,este Avraam``. Isus le -a zis: ,,Dacă aţi fi copii ai lui Avraam, aţi face faptele lui Avraam.
40 Dar acum căutaţi să Mă omorîţi, pe Mine, un om, care v'am spus adevărul, pe care l-am auzit dela Dumnezeu. Aşa ceva Avraam n'a făcut.
41 Voi faceţi faptele tatălui vostru.`` Ei I-au zis: ,,Noi nu sîntem copii născuţi din curvie; avem un singur Tată: pe Dumnezeu.``
42 Isus le -a zis: ,,Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M'aţi iubi şi pe Mine, căci Eu am ieşit şi vin dela Dumnezeu: n'am venit dela Mine însumi, ci El M'a trimes.
43 Pentru ce nu înţelegeţi vorbirea Mea? Pentru că nu puteţi asculta Cuvîntul Meu.
44 Voi aveţi de tată pe diavolul; şi vreţi să împliniţi poftele tatălui vostru. Diavolul dela început a fost ucigaş; şi nu stă în adevăr, pentrucă în el nu este adevăr. Oridecîteori spune o minciună, vorbeşte din ale lui, căci este mincinos şi tatăl minciunii.

sihamen

Mesaj de sihamen » 06 Mai 2009, 06:12

de cineva » 04 Mai 2009, 21:32

Vrei sa punem in balanta convingerile iezuitilor cu invatamintele calugarilor de pe muntele Athos? Tot la paroxism se ajunge.
E si normal, pentru ca,-- călugării greci de pe muntele Athos sunt nişte bişniţari si umbla cu gura căscata după bani.

http://www.youtube.com/watch?v=lljulvQ0pEI

sihamen

Mesaj de sihamen » 06 Mai 2009, 10:58

de jeda » Ieri, , 07:02
mai mult, cei a caror epistole si povestiri sunt in noul testament, s-au nascut mult dupa ce a murit isus, nu l-au cunoscut personal, traiau in complet alta parte-alta tara, alta limba i vorbeau greceste nu arameica. alta cultura, alta viziune si alte timpuri. au scris ce au scris din credinta, din memoria altora-scrierile lor adesea se contrazic, din documente astazi de negasit-sursa q sau ce litere mai au. da in orice caz de departe. nici macar paul nu l-a cunoscut personal. deci ca sa spui ca ei au scris adevarul istoric, e cel putin suspicios.
Mai jeda dar tu eşti o enciclopedie portabila, dar de minciuni.
Cum adică sau născut mult după ce a murit Iisus.Dar când sa născut Iisus, in epoca de piatra?
Ori nu ştii când sa născut? Tot globul pământesc ştie ca doar de atunci se măsoară anii in calendar. ( Cu excepţia celor de la Al Kaida)
Matei, sau adevăratul lui nume Levi a fost unul din primi elevi al Lui Iisus si de aceasi vârsta.
Ioan era cel mai tânăr dintre elevi lui Iisus si cel mai iubit ( oare la iubit post morten)?
Luca si Pavel erau de aceasi vârsta cu Iisus.
Marcu era si el mai mic in vârsta decăt Iisus.
Iacob era fratele mai mic a lui Iisus.
Doar Petru cred ca era cu vo doi sau trei ani mai mare in vârsta de cat Iisus. Cum zici tu ca trăiau in alta parte când Domnul Slavei Lui Dumnezeu se plimba pe Marea Galileiei cu corabia apostolului Petru si Ioan, care era si colegi de pescuit.
Nu cumva si trădătorul ăla de Iuda sa născut după moartea lui Iisus.
O să cer să mă facă moderator la Religioase si o sa-ţi şterg toate mesajele referitoare la personalitatea lui Gizas pentru ca faci dezinformare la greu pe adresa Domnului Iisus Hristos.

Alta cultura alte viziuni alte timpuri, alta limba, vorbeau greceşte.
Pai de unde si pana unde analfabeţi aia de iudei pescari, vorbeau greceşte. Pe timpul acela numai cei de vita nobila vorbeau greceşte.
E ca si cum ai spune ca lipoveni din Balta Dunării vorbesc si scriu in limba engleza. Hai ca mai făcut să răd.
Ori pentru faptul ca a trecut pe acolo Alexandru Machedon cu 350 de ani in urma, de atunci toţi pescarii vorbeau greceşte? Si prin România au trecut turci, vorbim noi oare turceşte?

3 Dumnezeul lui Avraam, Isaac şi Iacov, Dumnezeul părinţilor noştri, a proslăvit pe Robul Său Isus, pe care voi L-aţi dat în mîna lui Pilat; şi v'aţi lepădat de El înaintea lui, măcar că el era de părere să -I dea drumul.
14 Voi v'aţi lepădat de Cel Sfînt şi Neprihănit, şi aţi cerut să vi se dăruiască un ucigaş.
15 Aţi omorît pe Domnul vieţii, pe care Dumnezeu L -a înviat din morţi; noi sîntem martori ai Lui.

Rxt

Mesaj de Rxt » 06 Mai 2009, 11:06

una la mina, vorbesti despre denaturarea adevarului despre Dumnezeu, unde ti se explica de catre Jeda, care habar nu am daca este "crestina au ba, dar eu ma consider a fi, cum ca Biblia este o interpretare a unor oameni ca mine si tine din alte timpuri. Chestie cit se poate de reala, adevarata, logica, si cum mai doresti sa o numesti.
In rest, daca te consideri crestin, inca mai ai de "citit" avind in vedere limbajul si felul cum alegi sa discuti la subiect..pararea mea.
Mi-e teama insa ca nu intelegi sau ca nu vei gasi niste povete legate de asta in Biblie. Cred ca unii crestini au nevoie sa o ia ft basic....adica mai intii cum sa vorbim cu "aproapele":) Pe urma, dupa ce chestii elemntare au fost satisfacute si mai ales, insusite, sa trecem la Biblie! Ca am inteles ca nu ar fi ft usoara .....

sihamen

Mesaj de sihamen » 06 Mai 2009, 11:46

Rxt scrie:una la mina, vorbesti despre denaturarea adevarului despre Dumnezeu, unde ti se explica de catre Jeda, care habar nu am daca este "crestina au ba, dar eu ma consider a fi, cum ca Biblia este o interpretare a unor oameni ca mine si tine din alte timpuri. Chestie cit se poate de reala, adevarata, logica, si cum mai doresti sa o numesti.
In rest, daca te consideri crestin, inca mai ai de "citit" avind in vedere limbajul si felul cum alegi sa discuti la subiect..pararea mea.
Mi-e teama insa ca nu intelegi sau ca nu vei gasi niste povete legate de asta in Biblie. Cred ca unii crestini au nevoie sa o ia ft basic....adica mai intii cum sa vorbim cu "aproapele":) Pe urma, dupa ce chestii elemntare au fost satisfacute si mai ales, insusite, sa trecem la Biblie! Ca am inteles ca nu ar fi ft usoara .....
Mai, tu nu ai citit mesajele mele. si textul din Quote.

de jeda » Ieri, , 07:02
mai mult, cei a caror epistole si povestiri sunt in noul testament, s-au nascut mult dupa ce a murit isus, nu l-au cunoscut personal, traiau in complet alta parte-alta tara, alta limba i vorbeau greceste nu arameica. alta cultura, alta viziune si alte timpuri.

Cat priveşte felul cum trebuie sa vorbeşti cu aproapele,vreau sa te întreb si eu ceva :
Unde erai malate cand christina si cu nexus din idiot retardat si bou, nu mă scoteau? Atunci nu puteau sa vorbeşti? Sau te distrai si tu pe seama mea?
Iar daca cineva îndrăzneşte sa întoarcă pe dos adevărurile veşnice a Bibliei, nu trebuie sa se aştepte la vre-o replica mai drăguţa ca asta.
Ia te rog Biblia si citeşte ca sa vezi cum au răspuns apostoli Lui Iisus, când au întâmpinau oamenii care cunoşteau foarte bine adevărul Biblic si îl răsuceau exact pe dos.

Rxt

Mesaj de Rxt » 06 Mai 2009, 15:37

omule..tu pe mine m-ai pierdut de tot....esti in toate mintile??Cine esti draga?? ca habar nu am....

ramii singurel...discutie placuta.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 06 Mai 2009, 15:38

sihamen scrie:

Vrei sa punem in balanta convingerile iezuitilor cu invatamintele calugarilor de pe muntele Athos? Tot la paroxism se ajunge.
E si normal, pentru ca,-- călugării greci de pe muntele Athos sunt nişte bişniţari si umbla cu gura căscata după bani.

http://www.youtube.com/watch?v=lljulvQ0pEI
Eu ma refeream la dogmele celor doua categorii,la felul in care (in trecut) iezuitii au inteles sa raspandeasca si sa apere crestinismul comparat cu misticismul actual al calugarilor de pe munte.Mi se par doua extreme care nu fac (nu au facut) cinste bisericii crestine.

Cat timp Jeda nu raspunde aici nu cred ca e cazul sa continui.Nu e fair.

Acu' sa trecem la Evanghelii.Intrebare: Isus si-a purtat crucea pana la capat? Ca la slujba popii asa spun.

jeda

Mesaj de jeda » 06 Mai 2009, 15:55

sihamen scrie:[ Mai jeda dar tu eşti o enciclopedie portabila, dar de minciuni.
Cum adică sau născut mult după ce a murit Iisus.Dar când sa născut Iisus, in epoca de piatra?
Ori nu ştii când sa născut? Tot globul pământesc ştie ca doar de atunci se măsoară anii in calendar. ( Cu excepţia celor de la Al Kaida)
Matei, sau adevăratul lui nume Levi a fost unul din primi elevi al Lui Iisus si de aceasi vârsta.
Ioan era cel mai tânăr dintre elevi lui Iisus si cel mai iubit ( oare la iubit post morten)?
Luca si Pavel erau de aceasi vârsta cu Iisus.
Marcu era si el mai mic in vârsta decăt Iisus.
Iacob era fratele mai mic a lui Iisus.
Doar Petru cred ca era cu vo doi sau trei ani mai mare in vârsta de cat Iisus. Cum zici tu ca trăiau in alta parte când Domnul Slavei Lui Dumnezeu se plimba pe Marea Galileiei cu corabia apostolului Petru si Ioan, care era si colegi de pescuit.
Nu cumva si trădătorul ăla de Iuda sa născut după moartea lui Iisus.
O să cer să mă facă moderator la Religioase si o sa-ţi şterg toate mesajele referitoare la personalitatea lui Gizas pentru ca faci dezinformare la greu pe adresa Domnului Iisus Hristos.
sihamen, sincer, imi pare rau ca te-ai suparat pe mine, nu as fi dorit. nu am nici o problema daca mesajele mele daca ti se par jignitoare sa le stergi, in cazul ca esti moderator si cred ca ai fi un moderator excelent pentru acest forum. nu doresc sa am dreptate aici, mi-am spus punctctul de vedere, nu esti de acord cu el, inteleg, stiu. adia simt , ca esti un om bun si un credincios sincer as sterge eu daca as mai putea, nu ca nu am pus ce am scris cu intelntiile adevarului da cred ca discutia asta nu se potriveste aici, da am o mare rugaminte si te rog i te rog sa fi sincree cu mine. tu crezi ca biserica crestina, inclusiv cea ortodoxa a contribuit la creerea si intretinerea antisemitismului in europa?

in legatura cu intrebarea ta unde eram eu cand altii isi bateau joc de tine, iti marturisec ca nu stiu. poate pe tacla poate nu, ca am si eu activitati extratacla. in orice caz, nu am intervenit prea mult in certuri si badaranii ca au fost asa de multe ca m-am tinut de o parte, pana chiar nu s-a mai putut. sper insa ca mie nu ai ce sa-mi reprosezi, sper ca intotdeauna am fost foarte politicoasa cu postarile tale, imi amintesc chiar ca ti-am cerut si inforamtii religioase, si cand mi le-ai dat pe cele pe care le stiai, ti-am fost recunoscatoare. da stiu ce inseamna sa nu intervi, de aia ajuns taclaua la pamant ca abia isi trage ramasitele, 99 la suta asfixita din lipsa de oxigen. poate de aia ar trebui sa devi sa devi moderator, la religioase ar fi perfect, si daca nu, rog moderatorii sa stearga toate posturile mele care il deranjeaza pe sihmen. cu exceptia intrebarii, la care sper sa fie dragutz sa-mi raspunda.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 06 Mai 2009, 16:11

jeda scrie: tu crezi ca biserica crestina, inclusiv cea ortodoxa
Jeda,biserica ortodoxa este o biserica crestina !

sihamen

Mesaj de sihamen » 06 Mai 2009, 17:39

Rxt scrie:omule..tu pe mine m-ai pierdut de tot....esti in toate mintile??Cine esti draga?? ca habar nu am....

ramii singurel
..discutie placuta.

Mersi frumos!

sihamen

Mesaj de sihamen » 06 Mai 2009, 17:48

cineva scrie:
sihamen scrie:

Acu' sa trecem la Evanghelii.Intrebare: Isus si-a purtat crucea pana la capat? Ca la slujba popii asa spun.
Bineînţeles ca a purtat crucea pana la capăt.

34 Şi în ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: ,,Eloi, Eloi, lama sabactani`` care, tîlmăcit, înseamnă: ,,Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentruce M'ai părăsit?``
37 Dar Isus a scos un strigăt tare, şi Şi -a dat duhul.

sihamen

Mesaj de sihamen » 06 Mai 2009, 20:27

cineva scrie:
Nu pot sa cred ca exista vre-o confesiune religioasa creştina, care sa fi contribuit la crearea si întreţinerea antisemitismului.
Masele organizate sau individuale care au creat aceasta forma de ura, asupra poporului israel, nu pot fi numite sub nici o dogma creştină.
Si nu poate fi altfel pentru ca baza creştinismului este dragostea fata de orice fiinţa omeneasca, care este creată de însuşi Dumnezeu.

Şi totuşi această situaţie, există, dar cauza nu este una religioasa. Altele sunt motivele care au creat antisemitismul. Este ciuda, invidia si gelozia care ii caracterizează pe oameni fara credinta in Dumnezeu.

Dacă urmăreşti istoria omenirii, inca de la început Dumnezeu a ales trei popoare cu care si-a desfaşurat Planul Sau divin: pe poporul israel, poporul antic grec si cel antic roman.
Acestor trei naţiuni a dat Dumnezeu harul si binecuvântarea Lui. Poporului evreu i-a dat credinţa, poporului grec înţelepciunea, iar poporului roman i-a dat puterea. Cu aceste trei popoare Dumnezeu a întemeiat dea lungul secolelor, religia adevărata într un Dumnezeu viu care a creat cerurile si pământul.
După distrugerea pe care a suferit poporul israel şi răspândirea lui in lume, forţele din west sau grăbit să distrugă cea mai rămas din întreaga naţiune si asta din cauza invidiei pe care o aveau, pentru succesele care le obţinuse poporul israel, cu ajutorul Lui Dumnezeu de-a lungul secolelor.
În cazul in care Grecia antică şi Roma ar fi suferit acelaşi dezastru, ar fi avut acelaşi destin cu poporul israel si nu ar mai fi putut nici după 2.000 de ani sa se mai întrunească din nou in acelaşi loc ca naţiune.
Dar grecii cu înţelepciunea si diplomaţia lor şi romani cu puterea si tehnica de război au rezistat tuturor invaziilor duşmanilor şi aşa au scăpat de a fi dizolvate ca popor si naţiune.

Din măna a barbarilor cotropitori au luat cei din west ştafeta si au completat lucrarea de distrugere a poporului israel. Dar pentru ca Dumnezeu era cu ei in tot timpul, precum promisese, i-a binecuvântat din nou si au format azi acest popor mândru care nu încape nici o îndoiala, ce este poporul ales a Lui Dumnezeu.
Din primii ani de creştinism, adevăraţi adepţi ai religiei creştine au tratat cu stima si consideraţie poporului evreu şi au apărat drepturile si tradiţiile lor.
Lucrul aceste este atestat si in statutul de credinţa creştină care este Noul Testament:

In Epistola apostolului Pavel (capitolul 9) scrisa către cei din Roma antica citim următoarele:

Cap. 9

1 Spun adevărul în Hristos, nu mint; cugetul meu, luminat de Duhul Sfînt, îmi este martor,
2 că simt o mare întristare, şi am o durere necurmată în inimă.
3 Căci aproape să doresc să fiu eu însumi anatema, despărţit de Hristos, pentru fraţii mei, rudele mele trupeşti.
4 Ei sînt Israeliţi, au înfierea, slava, legămintele, darea Legii, slujba dumnezeiască, făgăduinţele,
5 patriarhii, şi din ei a ieşit, după trup, Hristosul, care este mai pe sus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvîntat în veci. Amin!

1 Întreb dar: ,A lepădat Dumnezeu pe poporul Său?` Nicidecum! Căci şi eu sînt Israelit, din sămînţa lui Avraam, din seminţia lui Beniamin.
2 Dumnezeu n'a lepădat pe poporul Său, pe care l -a cunoscut mai dinainte. Nu ştiţi ce zice Scriptura, în locul unde vorbeşte despre Ilie? Cum se plînge el lui Dumnezeu împotriva lui Israel, cînd zice:
3 ,,Doamne, pe proorocii Tăi i-au omorît, altarele Tale le-au surpat; am rămas eu singur, şi caută să-mi ia viaţa?``
4 Dar ce -i răspunde Dumnezeu? ,,Mi-am păstrat şapte mii de bărbaţi, cari nu şi-au plecat genunchiul înaintea lui Baal.``
5 Tot aşa, şi în vremea de faţă, este o rămăşiţă datorită unei alegeri, prin har.

Dar iată legămîntul, pe care -l voi face cu casa lui Israel, după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în mintea lor şi le voi scrie în inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, şi ei vor fi poporul Meu.
11 Şi nu vor mai învăţa fiecare pe vecinul sau pe fratele său, zicînd: ,Cunoaşte pe Domnul!` Căci toţi Mă vor cunoaşte, dela cel mai mic pînă la cel mai mare dintre ei.
12 Pentrucă le voi ierta nelegiuirile, şi nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatele şi fărădelegile lor``.

Si Noul Testament se încheie cu cartea ''Apocalipsa lui Ioan'' unde se vede clar ca Planul Lui Dumenzeu se incheie cu slavirea Ierusalimului si celor douasprezece semintii ale fiilor lui Israel:

10 Şi m'a dus, în Duhul, pe un munte mare şi înalt. Şi mi -a arătat cetatea sfîntă, Ierusalimul, care se pogora din cer de la Dumnezeu,
11 avînd slava lui Dumnezeu. Lumina ei era ca o piatră prea scumpă, ca o piatră de iaspis, străvezie ca cristalul.
12 Era înconjurată cu un zid mare şi înalt. Avea douăsprezece porţi, şi la porţi, doisprezece îngeri. Şi pe ele erau scrise nişte nume: numele celor douăsprezece seminţii ale fiilor lui Israel.

nemo*

Mesaj de nemo* » 06 Mai 2009, 23:21

sihamen, desi discutia e interesanta, e destinata unui singur taclagist, asa ca te rog, ori schimbi titlul, ori mut la off topice. multumesc pentru intelegere.

jeda

Mesaj de jeda » 07 Mai 2009, 00:55

nemo* scrie:sihamen, desi discutia e interesanta, e destinata unui singur taclagist, asa ca te rog, ori schimbi titlul, ori mut la off topice. multumesc pentru intelegere.
ma scuzi te rog nemo, da daca te referi la mine, ca fiind singurlul taclagist careia i se refera discutia, e corect sa spui fost taclagista ca asta e statutul meu si sunt femeie. in primul rand. in al doilea nu ai catacticsit sa-mi raspunzi pozitiv la cerere, mi-ai mutat-o cu subiect inttreg cu tot, faci aici curatenie ca si cum nu as exista fara sa zici yes ma'm no mam. sa stiu ce fac mai departe. il rog pe baudolino, sau ce,

jeda

Mesaj de jeda » 07 Mai 2009, 01:04

sihamen scrie:
cineva scrie:
Nu pot sa cred ca exista vre-o confesiune religioasa creştina, care sa fi contribuit la crearea si întreţinerea antisemitismului.
Masele organizate sau individuale care au creat aceasta forma de ura, asupra poporului israel, nu pot fi numite sub nici o dogma creştină.
Si nu poate fi altfel pentru ca baza creştinismului este dragostea fata de orice fiinţa omeneasca, care este creată de însuşi Dumnezeu.

.
multumesc sihamen pentru raspuns. sunt de acord cu tine, ma intreb oare cati crestini sunt statistic. nu prea stiu.

sihamen

Mesaj de sihamen » 07 Mai 2009, 03:48

jeda scrie:
sihamen scrie:
cineva scrie:

.
multumesc sihamen pentru raspuns. sunt de acord cu tine, ma intreb oare cati crestini sunt statistic. nu prea stiu.

Iţi spun eu. Doar 2% si atât. ( Din caţi spun ca sunt creştini).

sihamen

Mesaj de sihamen » 07 Mai 2009, 04:12

nemo* scrie:sihamen, desi discutia e interesanta, e destinata unui singur taclagist, asa ca te rog, ori schimbi titlul, ori mut la off topice. multumesc pentru intelegere.
Da mai, pe tine te-a deranjat titlul. Uita-te mai bine la conţinut. Muta-l unde vrei, valoare lui ne se diminuează.
Daca vrei intitulează-l, Evanghelia după nemo*!

Din cauza asta a rămas taclaua pustie.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 07 Mai 2009, 13:52

sihamen scrie:
cineva scrie:
sihamen scrie:

Bineînţeles ca a purtat crucea pana la capăt.

34 Şi în ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: ,,Eloi, Eloi, lama sabactani`` care, tîlmăcit, înseamnă: ,,Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentruce M'ai părăsit?``
37 Dar Isus a scos un strigăt tare, şi Şi -a dat duhul.
Simon din Cirene iti spune ceva?

Citatele ,in combinatia propusa de tine, iL pun pe Fiu intr-o lumina destul de nepotrivita.

sihamen

Mesaj de sihamen » 07 Mai 2009, 15:20

cineva scrie:

Citatele ,in combinatia propusa de tine, iL pun pe Fiu intr-o lumina destul de nepotrivita.
Mântuirea sau mai bine zis Salvarea a întregi speciei umane, nu se bazează pe însuşi caratul cruci la deal. Pentru ca era cam urcuş drumul spre dealul Golgota.
Ci pe jertfa Domnului Iisus Hristos, care cuprinde si caratul cruci, dar mai cu seama răstignirea ,moartea si învierea Lui.
Faptul ca Iisus, istovit de puteri nu a mai putut căra crucea nici un metru si soldaţi romani l-au luat cu japca pe cipriotul ăla saracu care se întorcea de la munca si l-au pus sa care crucea v-o 10 metri mai încolo, asta nu înseamnă ca trebuie sa-l slăvim si pe el impreuna cu Iisus Hristos.

Altfel toţi hamali care cară scânduri pe strada ar trebui veneraţi ca Mantuitori.

21 Au silit să ducă crucea lui Isus pe un trecător, care se întorcea dela cîmp, numit Simon din Cirena, tatăl lui Alexandru şi al lui Ruf.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 07 Mai 2009, 17:34

sihamen scrie:
cineva scrie:

Mântuirea sau mai bine zis Salvarea a întregi speciei umane, nu se bazează pe însuşi caratul cruci la deal. Pentru ca era cam urcuş drumul spre dealul Golgota.
Ci pe jertfa Domnului Iisus Hristos, care cuprinde si caratul cruci, dar mai cu seama răstignirea ,moartea si învierea Lui.
Faptul ca Iisus, istovit de puteri nu a mai putut căra crucea nici un metru si soldaţi romani l-au luat cu japca pe cipriotul ăla saracu care se întorcea de la munca si l-au pus sa care crucea v-o 10 metri mai încolo, asta nu înseamnă ca trebuie sa-l slăvim si pe el impreuna cu Iisus Hristos.

Altfel toţi hamali care cară scânduri pe strada ar trebui veneraţi ca Mantuitori.

21 Au silit să ducă crucea lui Isus pe un trecător, care se întorcea dela cîmp, numit Simon din Cirena, tatăl lui Alexandru şi al lui Ruf.

Deci raspunsul era nu,nu? Asta ma interesa.

sihamen

Mesaj de sihamen » 08 Mai 2009, 06:08

cineva scrie:
Numai? Am scris atâtea lucruri noi.
Ex : 34 Şi în ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: ,,Eloi, Eloi, lama sabactani`` care, tîlmăcit, înseamnă: ,,Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentruce M'ai părăsit?`......

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 08 Mai 2009, 15:12

sihamen scrie:
cineva scrie:
Numai? Am scris atâtea lucruri noi.
Ex : 34 Şi în ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: ,,Eloi, Eloi, lama sabactani`` care, tîlmăcit, înseamnă: ,,Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentruce M'ai părăsit?`......
Nu ai scris,ai transcris deci nu sunt lucruri noi.Citatele intaresc o afirmatie ,nu o inlocuiesc.Subiectul este Evanghelia ,nu are importanta care.Vreau numai sa subliniez unele mici scapari ale celor care au scris aceste carti de capatai.
Nu stiu daca ai vazut tabloul lui Durer "Isus in templu".Pe mine m-a impresionat felul in care a fost reprezentat El,Copilul ,in mijlocul rabinilor .Pare un student care preda profesorilor.Episodul este amintit si in Sfintele Scripturi.Un Tanar de 12 ani reuseste sa puna in dificultate prin intrebarile Lui pe intelepti sau pe cei ce se credeau intelepti.Lasand la o parte conotatiile evenimentului,intrebarea mea este simpla.Isus vorbea ebraica?Daca da,cine l-a invatat?

sihamen

Mesaj de sihamen » 08 Mai 2009, 18:10

Nu ai scris,ai transcris deci nu sunt lucruri noi.

Am transcris dar am si scris.

cineva scrie: Lasand la o parte conotatiile evenimentului,intrebarea mea este simpla.Isus vorbea ebraica?Daca da,cine l-a invatat?

Nu înţeleg! Iisus era evreu si bineînţeles vorbea ebraica, din timpul acela.(Adică aramaica)
Daca da,cine l-a invatat?

Sa vorbeasca? Cred ca parinti Lui.

catfish

Mesaj de catfish » 09 Mai 2009, 01:32

sihamen scrie:
Daca da,cine l-a invatat?

Sa vorbeasca? Cred ca parinti Lui.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 09 Mai 2009, 03:50

sihamen scrie:

Nu înţeleg! Iisus era evreu si bineînţeles vorbea ebraica, din timpul acela.(Adică aramaica)

Pe vremea Lui Isus, in Palestina plebeii vorbeau aramaica . Predicile ,in sinagogi, se tineau in ebraica.Existau destul de multi evrei ce nu intelegeau nimic.Ebraica era limba persoanelor care apartineau unei anumite categorii sociale.Parintii Lui (ce blasfemie) oameni simpli,nu aveau de unde s-o cunoasca .Tinand cont de obtuzitatea rabinilor presupun ca dialogul care de fapt a fost un interogatoriu , a fost in ebraica si nu aramaica.

sihamen

Mesaj de sihamen » 09 Mai 2009, 17:26

cineva scrie:
sihamen scrie:

Pe vremea Lui Isus, in Palestina plebeii vorbeau aramaica . Predicile ,in sinagogi, se tineau in ebraica.Existau destul de multi evrei ce nu intelegeau nimic. Ebraica era limba persoanelor care apartineau unei anumite categorii sociale. Parintii Lui (ce blasfemie) oameni simpli,nu aveau de unde s-o cunoasca .Tinand cont de obtuzitatea rabinilor presupun ca dialogul care de fapt a fost un interogatoriu , a fost in ebraica si nu aramaica.
De ce?

Serial Healer

Re: Evanghelia

Mesaj de Serial Healer » 09 Mai 2009, 17:56

Doar o scurta interventie. In vremea lui Isus, datorita lui Alexandru si urmasilor lui, limba unificatoare a Imperiului Roman (deci si a Palestinei) era.....greaca. Nu latina si nu aramaica. Elenizarea lumii mediteraneene a timpului era completa la vremea aia, iar greaca era franceza secolului 19 si engleza/americana a secolului 20-21. Probabil ca Isus vorbea aramaica, desi banuiesc ca putea vorbi orice limba, dar Evangheliile au fost scrise in greaca. Nu stiu sa existe nici o dovada ca au fost scrise in aramaica si au fost traduse in greaca (orice indicatie contrarie ar fi apreciata). Pe de alta parte Vechiul Testament, asa cum numesc crestinii Tanakh, a fost tradus din ebraica in greaca (Septuagint, in 70 de zile de 70 de translatori in Alexandria )
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

sihamen

Mesaj de sihamen » 09 Mai 2009, 20:11

Serial Healer scrie:Doar o scurta interventie. In vremea lui Isus, datorita lui Alexandru si urmasilor lui, limba unificatoare a Imperiului Roman (deci si a Palestinei) era.....greaca. Nu latina si nu aramaica. Elenizarea lumii mediteraneene a timpului era completa la vremea aia, iar greaca era franceza secolului 19 si engleza/americana a secolului 20-21. Probabil ca Isus vorbea aramaica, desi banuiesc ca putea vorbi orice limba, dar Evangheliile au fost scrise in greaca. Nu stiu sa existe nici o dovada ca au fost scrise in aramaica si au fost traduse in greaca (orice indicatie contrarie ar fi apreciata). Pe de alta parte Vechiul Testament, asa cum numesc crestinii Tanakh, a fost tradus din ebraica in greaca (Septuagint, in 70 de zile de 70 de translatori in Alexandria )
Felicitări Seriale, putini oameni cunosc acest adevăr.

Imagine

Limba aramaică
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Limba aramaică este o limbă aproape moartă, vorbită în special în Antichitate. Câteva capitole din cărţile lui Ezra (4:8 – 6:18; 7:12-26) şi Daniel (2:4 – 7:28), un verset din cartea lui Ieremia (10:11) şi un cuvânt din Geneză (31:47) sunt scrise în aramaică şi nu în vechea ebraică, ca de altfel şi Gamara, o parte din Talmud. Aramaica se înrudeşte cu ebraica aşa cum spaniola se aseamană cu portugheza. Diferenţele dintre aramaică şi ebraică sunt mai mari decât acelea dintre dialecte; de aceea cele două sunt privite ca două limbi distincte.
Răspândirea aramaicii
Locul de baştină al aramaicii a fost Mesopotamia. Triburile de aramei, caldeii, au locuit fie la sud de Babilon, în jurul oraşului Ur, fie in Mesopotamia Superioară între râul Chebar (Khabur) şi marea cotitură a Eufratului care are zona Haran în centru. Probabil datorită faptului că Avram, Isac şi Iacov au avut legături cu Haranul, Moise spune că Iacov a fost "arameu" (Deuteronom 26:5). De acolo din nordul Mesopotamiei aramaica s-a răspândit către sud, pe teritoriul întregii Siria de azi. Când cetăţile siriene, a căror populaţie vorbea aramaica, au fost distruse de asirieni în secolul VIII i.Hr., populaţia lor a fost mutată în diferite părţi ale imperiului asirian. Acest fapt a determinat răspândirea rapidă a aramaicii, care era tot atât de uşor de învăţat ca şi cele mai multe dintre celelalte limbi ale vechiului orient apropiat. În final, aramaica a devenit lingua franca, o limbă internaţională a unei lumi civilizate, şi limba oficială mai întâi pentru imperiul neo-babilonian şi apoi şi pentru Imperiul Persan.La momentul actual,limba aramaică mai este vorbită în viaţa de zi cu zi în mici comunităţi din Orientul Mijlociu (în Siria-satul Ma'aloulah,precum şi în Liban,Iraq sau Cipru-creştinii maroniţi);de asemenea are o mai largă răspandire ca limbă liturgică în aceleaşi zone.
Secţiunile aramaice ale Bibliei
Motivul pentru care unele părţi ale Bibliei au fost scrise in aramaică a fost faptul că aramaica a devenit o limbă internatională în timpul imperiului babilonian şi persan. Oficialii care au trăit printre babilonienii vorbitori de aramaică, precum Daniel, sau şi cei care lucrau pentru perşi, precum Ezra, au folosit aramaica în vorbire şi scriere la fel ca şi limba lor maternă, ebraica. Cartea lui Daniel reflectă foarte clar abilităţile lingvistice ale autorului ei. Descrierea experienţei pe care Daniel a avut-o in legătură cu visul lui Nabucadnetar a fost scrisă în prima parte in ebraică, însă când ajunge la momentul în care prezintă discursul înteleptilor care vorbeau "aramaica" în faţa împăratului (Daniel 2:4), el schimbă – probabil fără să-şi dea seama – limbajul cu cel al acestor oameni şi continuă să scrie astfel câteva capitole până se întoarce din nou la limba ebraică. A fost un timp când aceste porţiuni aramaice ale cărţilor lui Daniel şi Ezra au fost considerate o dovadă a scrierii târzii a acestor cărţi. Însa deoarece numeroase documente aramaice din timpul lui Daniel si al lui Ezra au fost descoperite în aproape toate locurile vechiului orient apropiat, s-a putut demonstra că nu era ceva nepotrivit pentru aceşti oameni să introducă în cărţile lor documente aramaice, aşa cum a făcut-o Ezra, sau să relateze evenimente istorice în aramaică, aşa cum au facut-o atât Daniel cât şi Ezra. Aramaica a fost şi limba folosită de Hristos. Ca urmare a captivităţii babiloniene, în ultimele secole ale epocii pre-creştine, iudeii au adoptat aramaica în locul limbii ebraice.
Limba maternă a lui Hristos
În timpul lui Hristos limba maternă a populaţiei Palestinei era aramaica. Expresiile aramaice din Noul Testament arată clar că aceasta era limba folosită de Hristos. "Talitha cumi" (Marcu 5:41), "Ephphatha" (Marcu 7:34) şi "Eli, Eli, lama savachthani?" (Marcu 15:34) sunt câteva dintre expresiile aramaice folosite de Hristos. În timpul lui Hristos, în sinagogi, Biblia era încă citită în limba ebraică, însă mulţi oameni, în special femeile, nu o înţelegeau. Din această cauză, cei care citeau în sinagogi au introdus obiceiul să traducă scripturile în aramaică. Mai târziu au apărut traduceri scrise ale Vechiului Testament în aramaică, numite Targumuri. În perioada pre-creştină ebraica vorbită era deja ieşită din uz şi ea a suferit doar modificări artificiale; însă aramaica s-a păstrat ca limbă vorbită până în ziua de azi, şi este încă folosită în anumite zone mici ale Orientului apropiat, unde este cunoscută sub numele de siriacă.
Patimile lui Iisus
În filmul "Patimile lui Iisus" regizat de Mel Gibson, toate replicile actorilor sunt rostite în limbile aramaică şi latină, şi nu în limba engleză. În viziunea regizorală extrem de contestată pentru violenţa ei, Gibson îl pune pe Iisus să converseze cu guvernatorul roman Pilat din Pont direct în limba latină. De altfel soţia acestuia avea să devină una dintre primele creştine, după ce Iisus i-a apărut cu o seară înaintea execuţiei sale într-un vis, iar centurionul, un comandant militar al armatei romane, a apelat la ajutorul lui Hristos pentru a-şi vindeca fata bolnavă. Sunt semnele că religia lui Iisus Hristos avea să devină în scurtă vreme una universală. De altfel capitala creştinătăţii va deveni la scurtă vreme Roma, iar Vaticanul, situat în apropiere, va deveni "Mecca" sa.

NeaAlecu

Mesaj de NeaAlecu » 09 Mai 2009, 20:25

imi permit sa fac o completare: limba arameica este o limba de sine statatoare din familia de limbi semitice... nu este o varianta de ebraica! limba ebraica a fost preluata de catre evrei de la localnicii filisteni in momentul in care au sosit in "tara fagaduita"! in VT este numita la inceput "limba din Canaan", tot o limba din familia limbilor semite! pe timpul vietii lui Isus devenise deja "limba de cult" folosita numai in Sinagogi!
Ultima oară modificat 09 Mai 2009, 20:54 de către NeaAlecu, modificat 1 dată în total.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 10 Mai 2009, 05:33

sihamen scrie:
cineva scrie:
sihamen scrie:

Pe vremea Lui Isus, in Palestina plebeii vorbeau aramaica . Predicile ,in sinagogi, se tineau in ebraica.Existau destul de multi evrei ce nu intelegeau nimic. Ebraica era limba persoanelor care apartineau unei anumite categorii sociale. Parintii Lui (ce blasfemie) oameni simpli,nu aveau de unde s-o cunoasca .Tinand cont de obtuzitatea rabinilor presupun ca dialogul care de fapt a fost un interogatoriu , a fost in ebraica si nu aramaica.
De ce?
Pentru ca Maria L-a nascut, a fost numai mama naturala a Lui.Iosif ,logodnicul Mariei nu putea sa-i fie tata.Poate ca ar trebui sa reflectezi asupra conceptului Trinitate,e vorba despre triunghiul cu ochiul in mijloc.

Claudiu

Mesaj de Claudiu » 10 Mai 2009, 05:55

sihamen scrie:
Serial Healer scrie:Doar o scurta interventie. In vremea lui Isus, datorita lui Alexandru si urmasilor lui, limba unificatoare a Imperiului Roman (deci si a Palestinei) era.....greaca. Nu latina si nu aramaica. Elenizarea lumii mediteraneene a timpului era completa la vremea aia, iar greaca era franceza secolului 19 si engleza/americana a secolului 20-21. Probabil ca Isus vorbea aramaica, desi banuiesc ca putea vorbi orice limba, dar Evangheliile au fost scrise in greaca. Nu stiu sa existe nici o dovada ca au fost scrise in aramaica si au fost traduse in greaca (orice indicatie contrarie ar fi apreciata). Pe de alta parte Vechiul Testament, asa cum numesc crestinii Tanakh, a fost tradus din ebraica in greaca (Septuagint, in 70 de zile de 70 de translatori in Alexandria )
Felicitări Seriale, putini oameni cunosc acest adevăr.

Imagine

Facand o scurta(vorba doctorului) analiza pe texte ,Evanghelia dupa Matei a fost scrisa in aramaica si a fost tradusa in greaca.Daca eu am citit-o in romana sau botswaneza n-are importanta,tot o traducere ramane.
Acum pentru doctoru'.Daca Isus putea vorbi orice limba inseamna ca iti dai seama cine era.

sihamen

Mesaj de sihamen » 10 Mai 2009, 12:49

cineva scrie:
Pentru ca Maria L-a nascut, a fost numai mama naturala a Lui.Iosif ,logodnicul Mariei nu putea sa-i fie tata.Poate ca ar trebui sa reflectezi asupra conceptului Trinitate,e vorba despre triunghiul cu ochiul in mijloc.
Cred ca mai toată lumea cunoaşte acest lucru. Dar nu e blasfemie, pentru ca si in Biblie tot părinţi sunt numiţi.

48 Cînd L-au văzut părinţii Lui, au rămas înmărmuriţi; şi mama Lui I -a zis: ,,Fiule, pentru ce Te-ai purtat aşa cu noi? Iată că tatăl Tău şi eu Te-am căutat cu îngrijorare.``
49 El le -a zis: ,,Dece M'aţi căutat? Oare nu ştiaţi că trebuie să fiu în casa Tatălui Meu?``

43 Apoi, dupăce au trecut zilele praznicului, pe cînd se întorceau acasă, băiatul Isus a rămas în Ierusalim. Părinţii Lui n'au băgat de seamă lucrul acesta.

41 Părinţii lui Isus se duceau la Ierusalim în fiecare an, la praznicul Paştelor.

7 El a venit în Templu, mînat de Duhul. Şi, cînd au adus părinţii înlăuntru pe Pruncul Isus, ca să împlinească cu privire la El ce poruncea Legea,

Scrie răspuns