de ce filmul The Passion e profund si visceral antisemit

calugaru' vaxile

Re: de ce filmul The Passion e profund si visceral antisemit

Mesaj de calugaru' vaxile » 20 Mai 2009, 02:38

nemo* scrie:calugaru, eu nici in ziua de azi nu pricep de ce l-au prigonit fetzele bisericesti. doar venirea lui Mesia era profetita tot de evrei, iata-L in carne si oase, toate se potrivesc, e clar ca e Mesia. atunci de ce frica?
aide mah . mi se pare ca chiar in za baibal e o pilda cu slugile care guvernau in numele stapinului si-i slaveau numele (stapinu' fiind plecat). si cind a venit stapinu' inapoi, la-u omorit sau alungat.

e ca si cum in ziua de azi ar veni gizaz si s-ar duce la vatican la raitzigar si i-ar spune: "mersi moshule pen' tot ce-ai facut, da' acu' da-te jos de pe scaunu' meu". ghici ce-ar zice raitzigar? "poftitz p-aici, duamne"? mai degraba "gaarzi, afara cu nebunu' asta".

nemo*

Mesaj de nemo* » 20 Mai 2009, 02:40

pai si daca e numai pofta de putere la alesii lui Dumnezeu, de ce se supara pe Mel cand arata diavolii in piata, pe strigatele multimii? in fond, simbolul e ca diavolul se bucura atunci cand reprezentantii religiosi duc poporul in ispita si tradeaza credinta. nu e nimic antisemit in asta.

calugaru' vaxile

Mesaj de calugaru' vaxile » 20 Mai 2009, 02:54

nemo* scrie:pai si daca e numai pofta de putere la alesii lui Dumnezeu, de ce se supara pe Mel cand arata diavolii in piata, pe strigatele multimii? in fond, simbolul e ca diavolul se bucura atunci cand reprezentantii religiosi duc poporul in ispita si tradeaza credinta. nu e nimic antisemit in asta.
absolut nimic antisemit!! din pacate, e profund uman, si mi-e teama ca povestea s-ar fi repetat cu mici variatiuni la oricare popor.

de altfel, consider ca a spune ca "evreii l-au omorit pe gizaz" e gresit. partea naspa a fiintei umane l-a omorit. privita in sensu' asta alegoric, invierea are un mesaj profund optimist, gen "perlele nu se dizolva in noroi" al lui hugo.

nemo*

Mesaj de nemo* » 20 Mai 2009, 03:03

calugaru' vaxile scrie: privita in sensu' asta alegoric, invierea are un mesaj profund optimist, gen "perlele nu se dizolva in noroi" al lui hugo.
s-o fi inspirat si el din NT antisemit, unde se apare sfatul sa nu se arunce perlele la porci.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 20 Mai 2009, 03:06

Nici mie nu mi se pare antisemita treaba. Si Pilat si rabinii au avut contributia lor la executarea lui Isus, plus ca au si manipulat masele (ce chestie politica asta nu s-a schimbat deloc) ca sa strige acolo il vrem pe Barabas (care si ala daca ziceti voi ca era capetenia rebelilor era si normal ca sa fie numit tilhar de catre clasa politica conducatoare...unde am mai auzit eu "mai animalule" ? )
Sau cum se mai spune..."le-a intunecat Dumnezeu mintile" ca sa-si ajunga el scopurile, adica ca Isus sa moara acolo pe cruce. se poate pune careva impotriva vointei lui Dumnezeu? Tot asa cum vrea el ramine. El este pina la urma autoritatea suprema.
P.S. daca stam sa ne gindim mai bine nici rabinii nici Pilat nu l-au omorit pe Isus. Ci Dumnezeu insusi. de ce a facut-o? ca sa ne mai dea noua o sansa. El ne iubeste pe noi asa cum isi iubeste propriul fiu, ca altfel l-ar fi durut undeva de noi.

nemo*

Mesaj de nemo* » 20 Mai 2009, 03:15

Emil scrie:P.S. daca stam sa ne gindim mai bine nici rabinii nici Pilat nu l-au omorit pe Isus. Ci Dumnezeu insusi.
neah, neah, nu Dumnezeu l-a omorat, ci diavolul din inimile oamenilor.
Dumnezeu a cunoscut inimile astea si a stiut cum vor reactiona la venirea lui Mesia. a lasat sa se implineasca omorul, pentru ca asta a fost pretul. dar noi am ales raul, noi il alegem pe Satana mereu, nu Dumnezeu. daca Petru s-a dezis de Iisus de trei ori, daca Toma tot a trait in indoiala pana la minunea din urma, daca Iuda a fost orbit si l-a vandut, deci daca ei, traind cu adevarul la masa, cum s-ar zice, au cazut in ispita diavolului, daramite ailalti din piata care nu L-au cunoscut, daramite pilat din pont, daramite preotii evrei?

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 20 Mai 2009, 03:23

nemo* scrie:
Emil scrie:P.S. daca stam sa ne gindim mai bine nici rabinii nici Pilat nu l-au omorit pe Isus. Ci Dumnezeu insusi.
neah, neah, nu Dumnezeu l-a omorat, ci diavolul din inimile oamenilor.
Dumnezeu a cunoscut inimile astea si a stiut cum vor reactiona la venirea lui Mesia. a lasat sa se implineasca omorul, pentru ca asta a fost pretul. dar noi am ales raul, noi il alegem pe Satana mereu, nu Dumnezeu. daca Petru s-a dezis de Iisus de trei ori, daca Toma tot a trait in indoiala pana la minunea din urma, daca Iuda a fost orbit si l-a vandut, deci daca ei, traind cu adevarul la masa, cum s-ar zice, au cazut in ispita diavolului, daramite ailalti din piata care nu L-au cunoscut, daramite pilat din pont, daramite preotii evrei?
Prin mesajul asta imi dau a nu stiu cita oara seama cit sint de pacatos.

nemo*

Mesaj de nemo* » 20 Mai 2009, 03:28

Emil scrie:Prin mesajul asta imi dau a nu stiu cita oara seama cit sint de pacatos.
pai si io-s, toti suntem...

calugaru' vaxile

Mesaj de calugaru' vaxile » 20 Mai 2009, 03:58

nemo* scrie:
calugaru' vaxile scrie: privita in sensu' asta alegoric, invierea are un mesaj profund optimist, gen "perlele nu se dizolva in noroi" al lui hugo.
s-o fi inspirat si el din NT antisemit, unde se apare sfatul sa nu se arunce perlele la porci.
mah!! vorbeam despre pasaju' despre gavroche. si ideea lu' hugo era ca in ciuda rahaturilor prin care-a trecut de la zero ani, baiatu' ala a ramas un tip fain.

alexandru

Mesaj de alexandru » 20 Mai 2009, 04:38

jeda scrie:inteleg din intrebarea ta ca tu ai vazut si filmul si ai si citit noul testament. am sa-ti raspund pe rand. daca ai vazut filmul, ai sa recunosti viziuni care nu apar in noul testament-cum ar fi diavolii care se plimga printre evrei. in general in film evreii sunt portretizati ca batjocorindu-l pe isus, ca cei care au fost responsabili pentru tratamentul sau oribil, filmul descriind in cele mai mici detalii acest tratament. oribil. spiritul noului testament nu este axact numai pe acest astpect, ci in special subliniaza ideile lui isus(isaa)_- _ si maretia lui. desi face si partea aialalta. dar nu este esenta cum este in film. asta nu este nici macar viziunea proprie a lui gibson, ci este viziunea annei chaterine emmerich, dupa cum spune si el. gibson doaar o emuleaza...
Dimpotriva, diavolii care se plimba printre evrei, dupa parerea mea, îi descarca de responsabilitate.
În fine, desigur, ai dreptate, Vechiul Testament îi portretizeaza pe evrei ca fiind un popor blînd si împaciuitor.

zum

Mesaj de zum » 20 Mai 2009, 23:55

nemo* scrie:pai si daca e numai pofta de putere la alesii lui Dumnezeu, de ce se supara pe Mel cand arata diavolii in piata, pe strigatele multimii? in fond, simbolul e ca diavolul se bucura atunci cand reprezentantii religiosi duc poporul in ispita si tradeaza credinta. nu e nimic antisemit in asta.
Desi asa cum este descrisa povestea in Biblie, in amanuntime, cei care l-au judecat si condamnat au fost fariseii si gloata poporului eu le gasesc anumite circumstante. Nasterea si statutul lui Isus nu se potrivea ( nu se potriveste) cu profetiile.
Ce asteapta evreii de la Mesia?
-sa-i adune pe toti evreii in Israel( nu cred ca asta va fi posibil vreodata)
-sa aduca pacea in lumea si sa puna capat suferintelor ( ori de la Isus incoace a fost cam invers) Pentru ca nu a facut-o apostolii au venit cu ideea celei de a doua veniri
-sa-l faca pe Dumnezeu regele lumii
-sa fie din neamul lui David ( Isus se trage direct din Dumnezeu nu are tata pamantean)
- ultimii profeti recunoscuti de evrei au fost Hagai,Zaharia si Malachi , ei nu recunosc pe nimeni dupa fiindca nu se potrivesc cu legea.

Este absolut normal ca evreii sa vrea sa-l omoare in aceste circumstante, mai ales ca Isus a sustinut ca el este Fiul lui Dumnezeu si a "marturisit" despre sine.
El a inteles lucrul acesta cel mai bine de aceea a si spus sa ie iertati. Erau depasiti de timp si de evenimente.

1."De se va ridica în mijlocul tău prooroc sau văzător de vise şi va face înaintea ta semn şi minune,
2.Şi se va împlini semnul sau minunea aceea, de care ţi-a grăit el, şi-ţi va zice atunci: Să mergem după alţi dumnezei, pe care tu nu-i ştii şi să le slujim acelora,
3.Să nu asculţi cuvintele proorocului aceluia sau ale acelui văzător de vise, că prin aceasta vă ispiteşte Domnul Dumnezeul vostru, ca să afle de iubiţi pe Domnul Dumnezeul vostru din toată inima voastră şi din tot sufletul vostru.
4.Domnului Dumnezeului vostru să-I urmaţi şi de El să vă temeţi; să păziţi poruncile Lui şi glasul Lui să-l ascultaţi; Lui să-I slujiţi şi de El să vă lipiţi.
5.Iar pe proorocul acela sau pe văzătorul acela de vise să-l daţi morţii, pentru că v-a sfătuit să vă abateţi de la Domnul Dumnezeul vostru, Cel ce v-a scos din pământul Egiptului şi v-a izbăvit din casa robiei, dorind să te abată de la calea pe care ţi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să mergi; pierde dar răul din mijlocul tău.
Deuteronomul 13

In plus evreii sustin ca Biblia este tradusa cu tendinta...la care n-am replica fiindca n-am argumente valabile.

nemo*

Mesaj de nemo* » 20 Mai 2009, 23:59

zum scrie: Este absolut normal ca evreii sa vrea sa-l omoare in aceste circumstante, mai ales ca Isus a sustinut ca el este Fiul lui Dumnezeu si a "marturisit" despre sine.
El a inteles lucrul acesta cel mai bine de aceea a si spus sa ie iertati. Erau depasiti de timp si de evenimente.
scuza-ma, zum, dar nu am inteles de ce e absolut normal.

zum

Mesaj de zum » 21 Mai 2009, 00:03

nemo* scrie:
zum scrie: Este absolut normal ca evreii sa vrea sa-l omoare in aceste circumstante, mai ales ca Isus a sustinut ca el este Fiul lui Dumnezeu si a "marturisit" despre sine.
scuza-ma, zum, dar nu am inteles de ce e absolut normal.
E normal ca atunci cand nu stii ce faci, sa gresesti.

nemo*

Mesaj de nemo* » 21 Mai 2009, 00:04

stai asa. deci profetia il vesteste pe Mesia, iar cand apare Mesia, evreii nu stiu ce fac? era profetia lor, nu a romanilor...

calugaru' vaxile

Mesaj de calugaru' vaxile » 21 Mai 2009, 00:09

nemo* scrie:stai asa. deci profetia il vesteste pe Mesia, iar cand apare Mesia, evreii nu stiu ce fac? era profetia lor, nu a romanilor...
viewtopic.php?f=21&t=19454&start=50#p570657

zum

Mesaj de zum » 21 Mai 2009, 00:11

nemo* scrie:stai asa. deci profetia il vesteste pe Mesia, iar cand apare Mesia, evreii nu stiu ce fac? era profetia lor, nu a romanilor...
Dar ei nu au crezut ca El era Mesia fiindca nu a indeplinit canonul. Evreii inca il asteapta pe Mesia !

Daca si in ziua de azi evreii NU cred in Isus=Mesia este clar ca vorbim de doi Dumnezei dieriti, unul din VT , al evreilor si altul , Tatal lui Isus , Dumnezeul crestinilor.

nemo*

Mesaj de nemo* » 21 Mai 2009, 00:11

pe-aia cu puterea pot s-o inteleg, pe-asta ca nu stiau ce fac mi-e mai greu. adica fariseii nu cunosteau profetia?

zum

Mesaj de zum » 21 Mai 2009, 00:12

nemo* scrie:pe-aia cu puterea pot s-o inteleg, pe-asta ca nu stiau ce fac mi-e mai greu. adica fariseii nu cunosteau profetia?
Pai mai nemo draga, tocmai ca o cunosteau. Ei asteptau o ruda de-a lui David...ori Isus nu e!

nemo*

Mesaj de nemo* » 21 Mai 2009, 00:15

zum scrie:
Dar ei nu au crezut ca El era Mesia fiindca nu a indeplinit canonul. Evreii inca il asteapta pe Mesia !

Daca si in ziua de azi evreii NU cred in Isus=Mesia este clar ca vorbim de doi Dumnezei dieriti, unul din VT , al evreilor si altul , Tatal lui Isus , Dumnezeul crestinilor.
ne ne ne, faptul ca ei nu cred nu inseamna ca-s doi Dumnezei.
Iisus este din neamul lui David.

ce canon?

zum

Mesaj de zum » 21 Mai 2009, 00:21

nemo* scrie:e ne ne, faptul ca ei nu cred nu inseamna ca-s doi Dumnezei.
Iisus este din neamul lui David.
Matei 1
1.Cartea neamului lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.........................
16.Iacov a născut pe Iosif, logodnicul Mariei, din care S-a născut Iisus, Care se cheamă Hristos.

Da, ai dreptate...dar atunci nu e Fiul lui Dumnezeu ci fiul lui Iosif

nemo*

Mesaj de nemo* » 21 Mai 2009, 01:21

zum scrie: Matei 1
1.Cartea neamului lui Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.........................
16.Iacov a născut pe Iosif, logodnicul Mariei, din care S-a născut Iisus, Care se cheamă Hristos.

iar m-ai pierdut. pamanteste e din neamul lui David. este Fiul intrupat in fiul lui Iosif.

calugaru' vaxile

Mesaj de calugaru' vaxile » 21 Mai 2009, 03:50

nemo* scrie:
zum scrie: Matei 1

iar m-ai pierdut. pamanteste e din neamul lui David. este Fiul intrupat in fiul lui Iosif.
phardon?
de unde pina unde "fiu' lu' iosif"? sori, da' la faza asta spui prostii.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 21 Mai 2009, 04:28

Din punct de vedere juridic, a fost fiul lui Iosif.

calugaru' vaxile

Mesaj de calugaru' vaxile » 21 Mai 2009, 04:33

Emil scrie:Din punct de vedere juridic, a fost fiul lui Iosif.
aici se discuta despre linii genetice. si btw, esti sigur ca stii legea iudaica a filiatiei?

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 21 Mai 2009, 04:35

calugaru' vaxile scrie:
si btw, esti sigur ca stii legea iudaica a filiatiei?
Habar n-am

calugaru' vaxile

Mesaj de calugaru' vaxile » 21 Mai 2009, 04:38

Emil scrie:
calugaru' vaxile scrie:
si btw, esti sigur ca stii legea iudaica a filiatiei?
Habar n-am
Imagine

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 21 Mai 2009, 04:56

Misto sursa de informare.

calugaru' vaxile

Mesaj de calugaru' vaxile » 21 Mai 2009, 05:04

Emil scrie:Misto sursa de informare.
hai ca-tz sta misto cu palarie

Radu
Intelectual

Mesaj de Radu » 21 Mai 2009, 05:12

misto cartea, pe bune

zum

Mesaj de zum » 21 Mai 2009, 23:27

Radu scrie:
misto cartea, pe bune
Am avut-o si eu, exact cu coperta de mai sus, asa da orice sa o mai am.

Revenind la fiul lui David......*nemo

Tot Matei 1
16. Iacov a născut pe Iosif, logodnicul Mariei, din care S-a născut Iisus, Care se cheamă Hristos.
18. Iar naşterea lui Iisus Hristos aşa a fost: Maria, mama Lui, fiind logodită cu Iosif, fără să fi fost ei înainte împreună, s-a aflat având în pântece de la Duhul Sfânt.
19.Iosif, logodnicul ei, drept fiind şi nevrând s-o vădească, a voit s-o lase în ascuns.
20.Şi cugetând el acestea, iată îngerul Domnului i s-a arătat în vis, grăind: Iosife, fiul lui David, nu te teme a lua pe Maria, logodnica ta, că ce s-a zămislit într-însa este de la Duhul Sfânt.

Daca ne luam dupa 16 se intelege ca Isus este din samanta lui Iosif care descinde din David.
Daca ne luam dupa 18 el nu a apucat sa-si lase samanta ca altcineva i-a luat-o inainte, 20 ne spune ca Duhul Sfant Deci contributia lui Iosif este nula

Nu e incurcata rau?

baudolino

Mesaj de baudolino » 22 Mai 2009, 00:08

zum scrie:18. Iar naşterea lui Iisus Hristos aşa a fost: Maria, mama Lui, fiind logodită cu Iosif, fără să fi fost ei înainte împreună, s-a aflat având în pântece de la Duhul Sfânt.
Imagine

Scrie răspuns