"si nu ne duce pe noi in ispita"

spin

"si nu ne duce pe noi in ispita"

Mesaj de spin » 26 Feb 2009, 10:39

m-am tot intrebat ce vrea sa spuna aceasta bucata de rugaciune; de ce-ar vrea dumnezeu sa ne duca-n ispita?
n-am gasit raspunsul de capul meu, insa tocmai am dat peste o posibila explicatie, in 'jurnalul intim' al lui miguel de unamuno:

si nu ne duce pe noi in ispita. sa nu ne incredem in propriile noastre forte, caci cine iubeste primejdia piere in ea.

recunosc, nu-i dau de capat.
nu vad nicio logica...de unde si pana unde ispita = increderea in propriile forte? cum naiba a ajuns unamuno la concluzia asta?

aurora

Re: "si nu ne duce pe noi in ispita"

Mesaj de aurora » 26 Feb 2009, 10:52

"si nu ne duce pe noi in ispita. sa nu ne incredem in propriile noastre forte"

nu ne ispiti sa nu avem incredere in propriile noastre forte... ci dimpotriva, sa avem incredere in noi insine... nu s-ar putea citi asa?

sau daca acela este ".", atunci "sa nu ne incredem in propriile noastre forte, caci cine iubeste primejdia piere in ea." ... cine este ispitit sa aiba prea mare incredere, fara judecata, in fortele proprii si se avanta in primejdie necugetat, poate pieri in ea.

spin

Mesaj de spin » 26 Feb 2009, 11:14

aurora scrie:"si nu ne duce pe noi in ispita. sa nu ne incredem in propriile noastre forte"

nu ne ispiti sa nu avem incredere in propriile noastre forte... ci dimpotriva, sa avem incredere in noi insine... nu s-ar putea citi asa?

nu cred.

aurora

Mesaj de aurora » 26 Feb 2009, 11:26

spin scrie:
aurora scrie:"si nu ne duce pe noi in ispita. sa nu ne incredem in propriile noastre forte"

nu cred.

dar cealalta ?

Rxt

Mesaj de Rxt » 26 Feb 2009, 11:42

spin scrie:m-am tot intrebat ce vrea sa spuna aceasta bucata de rugaciune; de ce-ar vrea dumnezeu sa ne duca-n ispita?
n-am gasit raspunsul de capul meu, insa tocmai am dat peste o posibila explicatie, in 'jurnalul intim' al lui miguel de unamuno:

si nu ne duce pe noi in ispita. sa nu ne incredem in propriile noastre forte, caci cine iubeste primejdia piere in ea.

nu vad nicio logica...de unde si pana unde ispita = increderea in propriile forte? cum naiba a ajuns unamuno la concluzia asta?

pai nu gasesti explicatie pt ca e o timpenie. de ce ne agita atita sa intelege tot ce citim chiar daca este impotriva mintii sau logicii noastre?
Nu-ti mai bate capul.

kim

Mesaj de kim » 26 Feb 2009, 11:56

Spin, crede si nu cerceta! Howgh!

NeaAlecu

Mesaj de NeaAlecu » 26 Feb 2009, 12:02

kim scrie:Spin, crede si nu cerceta! Howgh!

asta e citat de la voi din cartulicile din anii '50 :grin:

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 26 Feb 2009, 22:33

In Crestinism, Isus anunta venirea iminenta a imparatiei lui Dumnezeu pe pamant. In sensul asta Isus invata pe cei din audienta cum sa se roage si rosteste "Tatal Nostru". "Si nu ne duce pe noi in ispita" trebuie sa fie o rugaminte sa nu pacatuim, tocmai acum la sfarsit. In Crestinism, totul vine de la Dumnezeu. Deci puterea de a rezista ispitei, pacatului, dar si existenta lucrurilor care pot facilita pacatul. Cred ca ideea lui Isus a fost: rugati-va sa nu pacatuiti, caci Dumnezeu are puterea sa va indeplineasca rugaciunile". Sper ca recunoasteti aici vocea lui Serial in chip de....dar asta cred eu ca este mesajul.

PS "Tatal Nostru" este o superba sinteza a intregului Crestinism. Trebuie rabdare si bunavointa sa fie absorbit.
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

raluca

Mesaj de raluca » 27 Feb 2009, 00:23

Serial Healer scrie:PS "Tatal Nostru" este o superba sinteza a intregului Crestinism. Trebuie rabdare si bunavointa sa fie absorbit.
:love:

spin

Mesaj de spin » 27 Feb 2009, 03:05

Serial Healer scrie:In Crestinism, Isus anunta venirea iminenta a imparatiei lui Dumnezeu pe pamant. In sensul asta Isus invata pe cei din audienta cum sa se roage si rosteste "Tatal Nostru". "Si nu ne duce pe noi in ispita" trebuie sa fie o rugaminte sa nu pacatuim, tocmai acum la sfarsit. In Crestinism, totul vine de la Dumnezeu. Deci puterea de a rezista ispitei, pacatului, dar si existenta lucrurilor care pot facilita pacatul.

(de-ar fi sa ma iau dupa 'tatal nostru', dumnezeu nu se disociaza de 'cel rau', in ultima parte a acesteia?)

stiu care-i interpretarea rugaciunii, din punct de vedere crestin, si-am luat-o multa vreme ca atare.
logic, insa, scartaie greu "si nu ne duce (TU, PE NOI) in ispita" - aici sunt un agent si un pacient, lesene identificabili.
s-a pierdut ceva pe parcurusul traducerii?
s-a adaugat o nuanta-n plus?

si-apoi, conform carui mecanism logic a ajuns unamuno la concluzia ca increderea-n fortele proprii ar fi singura definitie a ispitei?
Cartea zice ca primu' pacat ii trufia...de-aici deriva, ma gandesc, increderea-n fortele proprii.

si, daca NU ma incred in fortele proprii, nu neg si bucata de dumnezeire din om?
prin extensie, pe dumnezeu-insusi?

spin

Mesaj de spin » 27 Feb 2009, 03:10

Rxt scrie: de ce ne agita atita sa intelege tot ce citim chiar daca este impotriva mintii sau logicii noastre?

asta o fi ispita, ma.
ce se face dumnezeu daca intelegem chiar asa, totul?
ce s-ar alege din noi, de-am fi posesorii tuturor ... misterelor, al Adevarului Absolut, prin urmare?
n-am deveni noi dumnezei?

daca ni se zice de fapt, nu-ncercati sa ajungeti ca mine, ca va trebui sa va fac una cu pamantul, lighioane ce sunteti!
si n-am loc in iad pentru toti! :lol:

glumam.
cred...

Rxt

Mesaj de Rxt » 27 Feb 2009, 03:14

Serial Healer scrie:In Crestinism, Isus anunta venirea iminenta a imparatiei lui Dumnezeu pe pamant. In sensul asta Isus invata pe cei din audienta cum sa se roage si rosteste "Tatal Nostru". "Si nu ne duce pe noi in ispita" trebuie sa fie o rugaminte sa nu pacatuim, tocmai acum la sfarsit. In Crestinism, totul vine de la Dumnezeu. Deci puterea de a rezista ispitei, pacatului, dar si existenta lucrurilor care pot facilita pacatul. Cred ca ideea lui Isus a fost: rugati-va sa nu pacatuiti, caci Dumnezeu are puterea sa va indeplineasca rugaciunile". Sper ca recunoasteti aici vocea lui Serial in chip de....dar asta cred eu ca este mesajul.

PS "Tatal Nostru" este o superba sinteza a intregului Crestinism. Trebuie rabdare si bunavointa sa fie absorbit.

cu asta de acord. Cit se poate de acord. forta consta in a trai in mijlocul ispitei si a-i sta impotriva.
Dar ca increderea in fortele proprii nu ar fi buna?
Aici ori e exprimare veche care se vrea altfel inteleasa, ori e ceva cu care eu de ex nu sint de acord. Pt ca daca acum sute si mii de ani oameni traiau numai dupa litera bisericii indiferent de ce spunea mintea omului, azi am invatat ca mintea omului este credinta insasi. Mintea sanatoasa :grin:

sakura

Mesaj de sakura » 27 Feb 2009, 03:40

spin scrie:m-am tot intrebat ce vrea sa spuna aceasta bucata de rugaciune; de ce-ar vrea dumnezeu sa ne duca-n ispita?

Hristos a trait chiar el incercarile ispitei (atunci cand a fost ispitit de diavol, in desert) si a realizat cat se greu ii este omului sa reziste ispitei. Ispita e cea care genereaza neliniste interioara si slabeste rezistenta in fata pacatului. De aceea rugamintea ca Dumnezeu sa ne fereasca de aceasta incercare. Chiar si monahii puternici in credinta pot ceda. De aceea e bine sa nu ne incredem prea tare in credinta noastra (pacatul trufiei), sa nu ne inchipuim ca vom avea taria sa rezistam, pentru ca slabiciunea poate sa apara unde ne asteptam mai putin. Iar fortarea lucrurilor, cautarea ispitei, a primejdiei, pe principiul ca suntem indeajuns de puternici sa-i rezistam, nu vor face decat sa ne slabeasca fortele si sa ne conduca spre caderea in pacat.

Rxt

Mesaj de Rxt » 27 Feb 2009, 03:51

sakura scrie:. De aceea e bine sa nu ne incredem prea tare in credinta noastra (pacatul trufiei), sa nu ne inchipuim ca vom avea taria sa rezistam, pentru ca slabiciunea poate sa apara unde ne asteptam mai putin. Iar fortarea lucrurilor, cautarea ispitei, a primejdiei, pe principiul ca suntem indeajuns de puternici sa-i rezistam, nu vor face decat sa ne slabeasca fortele si sa ne conduca spre caderea in pacat.

Nu neaparat. Si eu cred ca niciodata nu te cunosti suficient. Ajuns intro situatie , e bine sa ai rezerve asupra ta. Dar totusi, daca te feresti permanent, nici nu vei invata sa rezisti. Si pt mine asta nu e loterie, risc. Ci altceva. Poate fi curaj.
Eu merg dupa principiul ca intentia nu neaparat trebuie sa conste( constea?)( scuze, habar nu am sa spun cuvintul ca lumea la modul si timpul asta) in a nu gresi niciodata. Pt mine ce e important de ceva timp, e ce fac dupa sau cind realizez ca am gresit. Pt mine e muult mai important dupa!
Asa cum am cam priceput ca nu experienta vietii sau trairile inseamna tot. Ci ce faci cu ele..cum le folosesti.

dar desigur, parerea mea..

sakura

Mesaj de sakura » 27 Feb 2009, 04:19

Rxt scrie:
sakura scrie:. De aceea e bine sa nu ne incredem prea tare in credinta noastra (pacatul trufiei), sa nu ne inchipuim ca vom avea taria sa rezistam, pentru ca slabiciunea poate sa apara unde ne asteptam mai putin. Iar fortarea lucrurilor, cautarea ispitei, a primejdiei, pe principiul ca suntem indeajuns de puternici sa-i rezistam, nu vor face decat sa ne slabeasca fortele si sa ne conduca spre caderea in pacat.

Nu neaparat. Si eu cred ca niciodata nu te cunosti suficient. Ajuns intro situatie , e bine sa ai rezerve asupra ta. Dar totusi, daca te feresti permanent, nici nu vei invata sa rezisti. Si pt mine asta nu e loterie, risc. Ci altceva. Poate fi curaj.
Eu merg dupa principiul ca intentia nu neaparat trebuie sa conste( constea?)( scuze, habar nu am sa spun cuvintul ca lumea la modul si timpul asta) in a nu gresi niciodata. Pt mine ce e important de ceva timp, e ce fac dupa sau cind realizez ca am gresit. Pt mine e muult mai important dupa!
Asa cum am cam priceput ca nu experienta vietii sau trairile inseamna tot. Ci ce faci cu ele..cum le folosesti.

dar desigur, parerea mea..

Nimeni nu spune sa nu gresim niciodata, ci sa fim cat mai putin in situatia de a gresi. Pentru ca rezistenta noastra are un prag. Pusa la incercare foarte des sau foarte intens, pragul asta se poate eroda.
Apoi, ispita nu se refera la orice greseala, ci la acelea considerate pacate, la incalcarile celor 10 porunci.
Experienta de viata si trairile sunt importante daca vin firesc, nu daca le provoci.

kim

Mesaj de kim » 27 Feb 2009, 05:37

Un vechi proverb ateu spune ca cel mai sigur mod de a scapa de o ispita este.. sa-i cedezi.. :grin:

alexandru

Mesaj de alexandru » 27 Feb 2009, 05:42

sakura scrie:Nimeni nu spune sa nu gresim niciodata, ci sa fim cat mai putin in situatia de a gresi. Pentru ca rezistenta noastra are un prag. Pusa la incercare foarte des sau foarte intens, pragul asta se poate eroda.
Apoi, ispita nu se refera la orice greseala, ci la acelea considerate pacate, la incalcarile celor 10 porunci.
Experienta de viata si trairile sunt importante daca vin firesc, nu daca le provoci.

Tztztz, ai grija ca cele zece porunci fac parte din vechiul testament, cu care -umbla vorba- cel nou nu prea are mare lucru de-a face. Fii consecventa!

sakura

Mesaj de sakura » 27 Feb 2009, 05:47

alexandru scrie:
sakura scrie:Nimeni nu spune sa nu gresim niciodata, ci sa fim cat mai putin in situatia de a gresi. Pentru ca rezistenta noastra are un prag. Pusa la incercare foarte des sau foarte intens, pragul asta se poate eroda.

Tztztz, ai grija ca cele zece porunci fac parte din vechiul testament, cu care -umbla vorba- cel nou nu prea are mare lucru de-a face. Fii consecventa!

Sunt. "Legea" iubirii sintetizeaza toate celelalte zece porunci anterioare.

alexandru

Mesaj de alexandru » 27 Feb 2009, 06:00

sakura scrie:
alexandru scrie:

Sunt. "Legea" iubirii sintetizeaza toate celelalte zece porunci anterioare.

Mdap, mai ales a doua si a treia porunca, sînt profund impregnate de iubire.

Rxt

Mesaj de Rxt » 27 Feb 2009, 06:06

Chestia ca pusi la incercare ft des sau ft intens ne-ar putea eroda...Nu prea sint de acord cu ea. Eu una nu cred ca este regula. E ca si cum o fiinta umana care o duce extrem de greu, ajunge automat un ciine, ori se stie ca spiritul sau morala ..sau principiile pot ramine intacte indiferent in conditiile in care traiesti.

Experiente de viata neprovocate? Trebuie sa ma gindesc daca am avut vreuna care a venit firesc..neprovocind-o. ..Ma indoiesc.
Dar cred ca depinde din ce unghi privesti.. Dorintele...visele...sa ajungi unde-ti propui, este provocare? sau experienta fireasca?
Pt mine e provocare. Nu in a-ti atinge scopul, ci in Cum o faci.

sakura

Mesaj de sakura » 27 Feb 2009, 07:05

Rxt scrie:

Chestia ca pusi la incercare ft des sau ft intens ne-ar putea eroda...Nu prea sint de acord cu ea. Eu una nu cred ca este regula. E ca si cum o fiinta umana care o duce extrem de greu, ajunge automat un ciine, ori se stie ca spiritul sau morala ..sau principiile pot ramine intacte indiferent in conditiile in care traiesti.

Experiente de viata neprovocate? Trebuie sa ma gindesc daca am avut vreuna care a venit firesc..neprovocind-o. ..Ma indoiesc.
Dar cred ca depinde din ce unghi privesti.. Dorintele...visele...sa ajungi unde-ti propui, este provocare? sau experienta fireasca?
Pt mine e provocare. Nu in a-ti atinge scopul, ci in Cum o faci.

Ar putea, adica exista aceasta posibilitate, dar nu e ceva obligatoriu.

Ca sa-ti dau un exemplu de incercare intensa care poate eroda forta unui om, incearca sa-ti inchipui cum ar reactiona o mama care-si gaseste copilul ucis, eventual si abuzat, daca ar avea posibilitatea sa se razbune pe ucigas. Nu crezi ca ar fi tentata sa-l omoare?

spin

Mesaj de spin » 27 Feb 2009, 07:24

sakura scrie:

Hristos a trait chiar el incercarile ispitei (atunci cand a fost ispitit de diavol, in desert) si a realizat cat se greu ii este omului sa reziste ispitei. Ispita e cea care genereaza neliniste interioara si slabeste rezistenta in fata pacatului. De aceea rugamintea ca Dumnezeu sa ne fereasca de aceasta incercare. Chiar si monahii puternici in credinta pot ceda. De aceea e bine sa nu ne incredem prea tare in credinta noastra (pacatul trufiei), sa nu ne inchipuim ca vom avea taria sa rezistam, pentru ca slabiciunea poate sa apara unde ne asteptam mai putin. Iar fortarea lucrurilor, cautarea ispitei, a primejdiei, pe principiul ca suntem indeajuns de puternici sa-i rezistam, nu vor face decat sa ne slabeasca fortele si sa ne conduca spre caderea in pacat.

mey! "nu ne duce pe noi ispita' presupune sau nu o existenta apriorica a intentiei lui dumnezeu de-a ne suspune ispitelor?
vorbesc de fraza asta, asa cum ii ea scrisa, semnatic vorbind!
nu de cum imi zice tata popa s-o-nteleg.

daca-ti zic io acuma 'nu ma ispiti sakura!' tu cum o-ntelegi?
ti-e limpede ca te banuiesc de anumite intentii?

ii drept ca-l rog pe dumnezeu sa nu ma duca in ispita.
da' de ce m-ar duce, ma?
parca 'cel rau' ma ispitea, nu dumnezeu!
el doar ma apara.

n-or fi rau si bun fata-revers ale aceluiasi concept divin?

jtiu.
ajungand aici, mi se va spune ca e o mare greseala incercarea de-a interpreta ad literam textul biblic.
el e doar o inlantuire de metafore si simboluri a caror interpretare e mai pofunda decat orice analiza semantica.

sakura

Mesaj de sakura » 27 Feb 2009, 07:43

spin scrie:
sakura scrie:

mey! "nu ne duce pe noi ispita' presupune sau nu o existenta apriorica a intentiei lui dumnezeu de-a ne suspune ispitelor?

da' de ce m-ar duce, ma?
el doar ma apara.

jtiu.
ajungand aici, mi se va spune ca e o mare greseala incercarea de-a interpreta ad literam textul biblic.
el e doar o inlantuire de metafore si simboluri a caror interpretare e mai pofunda decat orice analiza semantica.

Ca sa analizam semantic, ar trebui sa avem acces la textul original. Traducerile nu-s o garantie ca a fost redat sensul exact. Si chiar si atunci ne putem pune problema daca nu cumva e o greseala de "typing".
Pentru ca, din cate imi amintesc, Hristos a fost ispitit in desert de catre diavol, si nu de Dumnezeu.

Rxt

Mesaj de Rxt » 27 Feb 2009, 07:43

sakura scrie:Ca sa-ti dau un exemplu de incercare intensa care poate eroda forta unui om, incearca sa-ti inchipui cum ar reactiona o mama care-si gaseste copilul ucis, eventual si abuzat, daca ar avea posibilitatea sa se razbune pe ucigas. Nu crezi ca ar fi tentata sa-l omoare?

Normal ca da. Ar fi tentata. dar nu ea a provocat uciderea copilului.
Alt ex?

Rxt

Mesaj de Rxt » 27 Feb 2009, 07:45

spin scrie:mey! "nu ne duce pe noi ispita' presupune sau nu o existenta apriorica a intentiei lui dumnezeu de-a ne suspune ispitelor?

da' de ce m-ar duce, ma?
el doar ma apara.

jtiu.

dar de ce pe Dumnezeu il rogi sa nu cazi in ispita????

sakura

Mesaj de sakura » 27 Feb 2009, 07:46

Discutia cu provocarea era separata.
Uite, de exemplu, daca cineva s-ar juca cu mintea unui om, facandu-l sa treaca de la fericirea extrema la deznadejde, iar acel om ar reactiona intr-un mod dezastruos, nu ar fi aceasta o incercare provocata si pe care initiatorul n-o mai poate controla?
Discutia asta imi aminteste de niste nuvele de Gala Galaction.

Rxt

Mesaj de Rxt » 27 Feb 2009, 07:48

De ce rugam pe D-zeu sa nu ne duca in ispita? chiar..ca nu inteleg...
de ce zicem ca el ne duce acolo?
Voi asa credeti? Ca el e ispita in sine? Spino..daca la el te rogi pt asta, inseamna ca e clar de ce nu intelegi contextul din biblie...Normal ca daca analizezi, D-zeu este ispita in sine.

In Biblie, zic eu, ( care nu am citit-o :grin: ), fraza inseamna mai degraba "ajuta-ma sa nu fiu BOU sa fac timpenii, sa ma duca mintea SAU, cind am ispite si cad in ele...sa le vad...sa le recunosc si eventual, sa le repar....

Rxt

Mesaj de Rxt » 27 Feb 2009, 07:52

sakura scrie:Discutia cu provocarea era separata.
Uite, de exemplu, daca cineva s-ar juca cu mintea unui om, facandu-l sa treaca de la fericirea extrema la deznadejde, iar acel om ar reactiona intr-un mod dezastruos, nu ar fi aceasta o incercare provocata si pe care initiatorul n-o mai poate controla?
Discutia asta imi aminteste de niste nuvele de Gala Galaction.

Initiatorul a provocat cu adevarat niste reactii, dar lui nu-i pasa de reactille ce le provoaca..
Ideea era daca intradevar, cum ai spus tu, totul trebuie sa vina de la sine neprovocind. Eu aici ma gindesc ca discutam de oameni normali, nu care fac rau voit( sau nevoit)
Dar incerc sa inteleg ce spui, cumva daca o hotarire de-a mea face cuiva rau, sa presupunem ca nu sint constienta de asta), si deci experienta mea de a suferi vazind ca provoc la rindu-mi tristete ma invata ceva sau nu. La asta ne referim nu?
Si raspund iar. Nu pot sa nu iau decizii care vin de la sine. Sintem obligati de cele mai multe ori sa luam decizii care nu mereu sint bune pt toti( copii, soti, amici, etc). dar asta nu inseamna ca am provocat ceva. Si nici nu as putea trai fara sa actionez, sa "provoc"...

Experientele sint provocate. Nu ai cum trai altfel. Eu nu vad cum altfel..

sakura

Mesaj de sakura » 27 Feb 2009, 08:00

Fraza adusa de spina in discutie se referea la a provoca experientele primejdioase, extreme. Adica stim din start ca sunt primejdioase, dar le provocam intentionat, siguri pe taria noastra.
E vorba de situatiile limita, nu de cele normale, ale vietii.
A, si ar trebui sa ne amintim, zic eu, atunci cand provocam primejdiile, ca nu suntem singuri, ca ele ii vor afecta si pe cei din jurul nostru, care nu stim daca au la fel de multa putere sa le faca fata.

aurora

Mesaj de aurora » 27 Feb 2009, 08:43

eu asa inteleg si asa urmez rugaciunea, cu gandul asta o spun:
"si nu ne duce pe noi in ispita" ... nu ne lasa pe noi sa cadem in ispita, nu ne lasa sa gresim, da-ne puterea sa rezistam ispitei.

Si atunci cand nu spunem rugaciunea ad-literam, ci formulam o rugaciune personala, cam tot in spiritul acesta o formulam... Doamne da-mi puterea sa nu fac, sa nu spun, ceea ce este rau sau urat sau nepotrivit, Da-mi puterea de a rezista ispitei raului, nu ma duce(lasa) in ispita.

Rxt

Mesaj de Rxt » 27 Feb 2009, 09:26

sakura scrie:Fraza adusa de spina in discutie se referea la a provoca experientele primejdioase, extreme. Adica stim din start ca sunt primejdioase, dar le provocam intentionat, siguri pe taria noastra.
.

a..ok.
Eu am crezut insa ca tu cind ai spus ca experientele trebuie sa vina de la sine, nu sa le provocam, te refereai la viata..la modul general.
Pt ca intradevar, nu m-as arunca din avion fara parasuta ca sa experimentez daca voi trai sau nu...
Pt ca eu la asta ma refeream, cu tine discutam in cele din urma, nu cu fraza citata de spin...De la fraza s-a mers mai departe.

zum

Mesaj de zum » 27 Feb 2009, 09:49

ISPITA...inseamna altceva pentru fiecare

sakura

Mesaj de sakura » 27 Feb 2009, 09:57

Da, pe mine ma ispiteste acum o bucata sanatoasa de turta dulce cu martipan. :grin:

raluca

Mesaj de raluca » 27 Feb 2009, 12:02

Pt mine ce e important de ceva timp, e ce fac dupa sau cind realizez ca am gresit. Pt mine e muult mai important dupa!
Vezi tu ca de multe ori stim inainte de a intra in ispita ca este gresit, cu toate astea ignoram vocea interioara tocmai pt. ca stim ca exista un "dupa" pe care-l consideram salvator. Adica rugaciunea de "dupa" ce am facut pacatul ne intareste convingerea ca am fost iertati. Oare?

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 27 Feb 2009, 12:11

Cind duc paharu cu uischi la gura ingeru pazitor zice: nu mai bea ma Emile ca-ti face rau...diavolu din mine zice...nu te lua ba fraiere dupa ala tu nu vezi ca-i timpit? ce rau poa sa-ti faca o juma de uischi acolo?
Acuma ziceti si voi de cine sa ascult? :???:

raluca

Mesaj de raluca » 27 Feb 2009, 12:12

Emil scrie:Cind duc paharu cu uischi la gura ingeru pazitor zice: nu mai bea ma Emile ca-ti face rau...diavolu din mine zice...nu te lua ba fraiere dupa ala tu nu vezi ca-i timpit? ce rau poa sa-ti faca o juma de uischi acolo?
De primul gand, adica de ingerul pazitor :)

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 27 Feb 2009, 12:15

raluca scrie:
Emil scrie:Cind duc paharu cu uischi la gura ingeru pazitor zice: nu mai bea ma Emile ca-ti face rau...diavolu din mine zice...nu te lua ba fraiere dupa ala tu nu vezi ca-i timpit? ce rau poa sa-ti faca o juma de uischi acolo?

Asa ar fi normal da uite ce face ispita din om...tu cum faci cu ciocolata? :grin: ca baniesc cu uischiu nu le ai.

raluca

Mesaj de raluca » 27 Feb 2009, 12:28

Emil scrie:
raluca scrie:

Asa ar fi normal da uite ce face ispita din om...tu cum faci cu ciocolata? :grin: ca baniesc cu uischiu nu le ai.

inainte sa mananc ciocolata nu-mi pun intrebarea daca sa o mananc sau nu, ca sa nu-mi incarc constiinta ca n-am ascultat :grin:
Dar uite ce zice zum:
ISPITA...inseamna altceva pentru fiecare

In dictionar ispita=pacat!
Eu cred ca ispita este preludiul pacatului, mai precis, pacatul este ceva mai mare si mai grav decat ispita. Cum sa calific gestul meu de ieri, cand am plecat de la job mintind ca nu ma simt bine, voiam sa merg cu sotul la piscina si m-am tot luptat cu mine daca sa plec sau sa nu plec, adica daca sa mint sau sa nu mint ca mi-e rau! Asta a fost ispita care m-a dus in pacat, pacatul de a minti dar care pt suflet nu-l consider un pacat pt. ca m-a facut sa ma simt bine. Venind din egoism si minciuna.

Rxt

Mesaj de Rxt » 27 Feb 2009, 12:42

zum scrie:ISPITA...inseamna altceva pentru fiecare

categoric.
Si eu imi dau seama de asta.

zum

Mesaj de zum » 28 Feb 2009, 00:41

Rxt scrie:

categoric.

Ori ca pohtesti la o muiere ori ca pohtesti la o inghetata...tot pacat e! Ispititorul te-a pacalit!

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 28 Feb 2009, 00:59

zum scrie:
Rxt scrie:

categoric.

Ori ca pohtesti la o muiere ori ca pohtesti la o inghetata...tot pacat e! Ispititorul te-a pacalit!

Atunci de ce a lasat 'Mniäzäu muierea pe pamint ? sau a fost Aghiuta? :lol:

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 28 Feb 2009, 01:14

spin scrie:
(de-ar fi sa ma iau dupa 'tatal nostru', dumnezeu nu se disociaza de 'cel rau', in ultima parte a acesteia?)

stiu care-i interpretarea rugaciunii, din punct de vedere crestin, si-am luat-o multa vreme ca atare.
logic, insa, scartaie greu "si nu ne duce (TU, PE NOI) in ispita" - aici sunt un agent si un pacient, lesene identificabili.
s-a pierdut ceva pe parcurusul traducerii?
s-a adaugat o nuanta-n plus?

si-apoi, conform carui mecanism logic a ajuns unamuno la concluzia ca increderea-n fortele proprii ar fi singura definitie a ispitei?
Cartea zice ca primu' pacat ii trufia...de-aici deriva, ma gandesc, increderea-n fortele proprii.

si, daca NU ma incred in fortele proprii, nu neg si bucata de dumnezeire din om?
prin extensie, pe dumnezeu-insusi?

Isus face parte dintre "profetii apocaliptici". Cei care-i relaeaza viata spun ca Apocalipsul parea iminent in perioada aia. La un moment dat i s-a cerut lui Isus sa ne invete cum sa ne rugam. Si el a rostit "Tatal Nostru", sugarand ca asta ar trebui sa includem in rugaciune. Banuiesc ca atunci, ca si acum, oamenii sunt cuprinsi de incertitudine. Inclusiv de incertitudinea vietii 'in pacat'. Daca cineva ti-ar spune ca intr-o saptamana este Judecata de Apoi, ai putea sincer sa spui daca te indrepti spre Imparatia lui Dumnezeu (care intre noi fie vorba, este aici pe pamant nu in alta parte) sau spre Gheena? Banuiesc ca este greu sa fim obiectiv icu noi. Stim cu totii ca am facut si chestii bune si chestii de care ne jenam. Care atarna mai greu? Greu de spus. Cred ca asta este momentul cand cel mult putem sa ne rugam la Dumnezeu sa nu mai facem prostii. "Si nu ne duce pe noi in ispita" suna ca o rugaminte ca macar sa nu stricam ceea ce avem, daca avem ceva. Cred ca asta este mesajul frazei cu pricina. Isus anunta Apocalipsul care pare iminent. Si de aceea indeamna credinciosii sa se roage sa nu greseasca mai mult, pentru ca e posibil sa nu mai fie timp destul pentru indreptare. Macar atat, in speranta ca asta o sa fie suficient pentru acceptarea in Imparatia lui Dumnezeu.
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

Rxt

Mesaj de Rxt » 28 Feb 2009, 05:34

spin scrie:si nu ne duce pe noi in ispita.[/i] sa nu ne incredem in propriile noastre forte, caci cine iubeste primejdia piere in ea.

nu vad nicio logica...de unde si pana unde ispita = increderea in propriile forte? cum naiba a ajuns unamuno la concluzia asta?[/quote]
Spino..Care e draga mea nelamurirea ta? ca eu am inteles una, si discutia aluneca spre fraza" nu ne duce pe noi in ispita". Tu la asta ultima aveai nelamuriri sau la ce a zis ..."ala"..ca sa nu ne incredem in propriile forte pt ca asta duce la pierzanie?
Ma lamuresti si pe mine?

Primejdia..care este aia? Cind un medic bun alege sa faca bine in utatele sate din muntii americii de sud? sau prin africa? Cind revolutionarii gindirii omenesti au fost arsi pe rug? Cind femeile au divortat prima data batjocorite fiind dupa aceea ca sint curve? Cind barbatii au plecat la razboi sa apere un "ceva" si poate ca nu era cazul?
Ce numim primejdie? a nu te juca cu ispita? A nu evolua? Pe vremuri, sa dansezi rock pe muzica lui Presley era motiv de inchisoare...deci ispita!!!

Mie nu-mi este clar ce numim toti ispita? sa ucizi? sa minti? Ca astea nu-s ispite, astea-s altceva... :???:

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 28 Feb 2009, 06:30

Diferenta dintre ispita si pacat...ispita este doar gindul de a face un pacat iar pacatul este fapta deja comisa.
Pe mine ma ispiteste Raluca si tare mult mi-as dori sa pacatuiesc cu ea. Stiu ca Dumnezeu m-ar ierta pe urma ca ce-i frumos si lui ii place. :lol: :cheers:

Coana Mare

Mesaj de Coana Mare » 28 Feb 2009, 15:53

Emil scrie:Pe mine ma ispiteste Raluca si tare mult mi-as dori sa pacatuiesc cu ea. Stiu ca Dumnezeu m-ar ierta pe urma ca ce-i frumos si lui ii place. :lol: :cheers:

No ImagineImagineImagine before marriage... :rotfl:

zum

Mesaj de zum » 28 Feb 2009, 17:11

Diferenta dintre ispita si pacat...ispita este doar gindul de a face un pacat iar pacatul este fapta deja comisa.
Pe mine ma ispiteste Raluca si tare mult mi-as dori sa pacatuiesc cu ea. Stiu ca Dumnezeu m-ar ierta pe urma ca ce-i frumos si lui ii place.

Io nu cred ispita e in noi, ea vine din afara si e peste tot.Cand ne lasam dusi de ea suntem 100% umani, cand rezistam apare si acel neinsemnat 1% divinitate care zice-se ca il avem.

In cazul de fata Raluca nu este ispita fiindca ea nu pare a fi "ispitita". Deci nici o grija, n-o sa pacatuiti!

Scrie răspuns