Este botezul la sugari un botez cu Duhul Sfint?

Serial Healer

Re: Este botezul la sugari un botez cu Duhul Sfint?

Mesaj de Serial Healer » 17 Mar 2009, 22:16

nemo* scrie: la ortodocsi nu e necesar si incerc sa va explic de ce.
Dar botezul la crestini e necesar?
Isus a venit si s-a sacrificat pentru pacatul originar. Asta este si semnificatia botezului: mori intru Adam (bagarea sub apa) si reinvii etern prin Isus (scoaterea din apa). Insa daca omenirea, sau cel putin crestiniii (putem dezbate asta), a fost salvata de Isus, de ce este nevoie sa reproduca un act al lui isus. Adica botezul? Daca Isus a facut minuni, trebuie sa facem si noi minuni ca sa aratam ca apartinem crestinismului? Mie tentativa de imitare a vietii lui Isus mi se pare o aroganta a Omului care incearca sa-l imite pe Dumnezeu. Sau incercand sa imitam forma pierdem fomdul? Din nefericire, pentru mine, devine tot mai clar ca cei care au condus biserica dea lungul timpului au avut atat posibilitatea cat si interesul sa modifice lucrurile in avantajul lor.
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

zum

Mesaj de zum » 17 Mar 2009, 23:37

nemo* scrie:apoi, cine poate spune ca dupa "antrenamentul" biblic, un copil e pregatit la 12 ani sa inteleaga in ce se baga? credinta nu e o competitie, nu-s teme pentru acasa, nu iti da nimeni dictare si nici examen, note, comuniuni dupa ce te-ai "pregatit" intr-ale credintei.
cine spune asa ceva vorbeste in necunostinta de cauza. daca 'pregatesti' un copil sa apartina de un cult oarecare e ca si cand l-ai botezat doar ca n-a trecut prin ritualul respectiv. vointa parintilor si felul cum e educat va duce inevitabil tot acolo

nemo*

Mesaj de nemo* » 18 Mar 2009, 00:00

Serial Healer scrie:
nemo* scrie: la ortodocsi nu e necesar si incerc sa va explic de ce.
Dar botezul la crestini e necesar?
Isus a venit si s-a sacrificat pentru pacatul originar. Asta este si semnificatia botezului: mori intru Adam (bagarea sub apa) si reinvii etern prin Isus (scoaterea din apa). Insa daca omenirea, sau cel putin crestiniii (putem dezbate asta), a fost salvata de Isus, de ce este nevoie sa reproduca un act al lui isus. Adica botezul? Daca Isus a facut minuni, trebuie sa facem si noi minuni ca sa aratam ca apartinem crestinismului? Mie tentativa de imitare a vietii lui Isus mi se pare o aroganta a Omului care incearca sa-l imite pe Dumnezeu. Sau incercand sa imitam forma pierdem fomdul? Din nefericire, pentru mine, devine tot mai clar ca cei care au condus biserica dea lungul timpului au avut atat posibilitatea cat si interesul sa modifice lucrurile in avantajul lor.
da, este necesar.
cat despre aroganta, o sa-ti explic si asta. cand doi oameni stau impreuna pentru multi ani, ajung sa aiba trasaturile asemanatoare, isi imprumuta ticurile, se imita inconstient unul pe celalat. totul, din dragoste, din dorinta organica de a deveni "una" cu celalalt. daramite crestinul, facut dupa chipul si asemanarea? normal ca vrem sa fim ca Iisus, el este arhetipul, doar n-oi vrea sa il imitam acum pe jack the ripper?

nemo*

Mesaj de nemo* » 18 Mar 2009, 00:03

zum scrie:
nemo* scrie:apoi, cine poate spune ca dupa "antrenamentul" biblic, un copil e pregatit la 12 ani sa inteleaga in ce se baga? credinta nu e o competitie, nu-s teme pentru acasa, nu iti da nimeni dictare si nici examen, note, comuniuni dupa ce te-ai "pregatit" intr-ale credintei.
cine spune asa ceva vorbeste in necunostinta de cauza. daca 'pregatesti' un copil sa apartina de un cult oarecare e ca si cand l-ai botezat doar ca n-a trecut prin ritualul respectiv. vointa parintilor si felul cum e educat va duce inevitabil tot acolo
depinde de parinti. cunosc parinti crestini care respecta libertatea de alegere a copiiilor si nu-i preseaza de la varste mici cu indoctrinarea. sigur, eu imi voi spune "versiunea" cand va fi cazul, voi trai in continuare conform convingerilor, dar nu ca sa-mi conving copila ca asta e calea ei automat. Dumnezeu ne vorbeste diferit fiecaruia si ni se reveleaza asisderea. cand si daca ii vine timpul, va vedea fiecare. e o responsabilitate enorma ca parinte, nu mi-o asum - daca nu-s convingatoare sau mai stiu eu si o indepartez de la o credinta care, altfel, i-ar fi fost naturala?

raluca

Mesaj de raluca » 18 Mar 2009, 00:42

nemo* scrie:[cand doi oameni stau impreuna pentru multi ani, ajung sa aiba trasaturile asemanatoare, isi imprumuta ticurile, se imita inconstient unul pe celalat. totul, din dragoste, din dorinta organica de a deveni "una" cu celalalt.
mi se umple sufletul cand te citesc, este foarte foarte adevarat ce spui in ceea ce ma priveste, cat despre parintii care-si "educa" de mici copiii intr-o directie sau alta, ai mei au fost unul ateu, altul credincios, niciunul nu mi-a insuflat nimic din credinta/necredinta lor, am ales singura...cred ca este dificil cand intr-o familie unul este de o parte a culoarului si celalalt de cealalta parte. nu stiu cum as fi "handle" situatia daca eram amandoi in "barci" diferite, dar sunt aproape convinsa ca o antinomie ne-ar fi departat. extrapolez si deviez pt emil: nu numai sexul tine doi oameni legati sufleteste pt. vesnicie, sunt legaturi mai subtile la care ajungi numai dupa ani si ani de convietuire si rutina despre care multi spun ca distruge casnicia este data doar celor care nu pot privi mai departe de lumea pamanteana

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 18 Mar 2009, 00:51

nu numai sexul tine doi oameni legati sufleteste pt. vesnicie, sunt legaturi mai subtile la care ajungi numai dupa ani si ani de convietuire si rutina despre care multi spun ca distruge casnicia este data doar celor care nu pot privi mai departe de lumea pamanteana
Stiu eu draga cum este, eu am trecut prin multe in viata si am ceva experienta.

nemo*

Mesaj de nemo* » 18 Mar 2009, 01:00

Emil scrie:ma intreb chiar daca n-ai fost botezat nu poti primi harul daca-l cauti?
eu cred ca da. nu e niciodata tarziu sa te botezi. dealtfel, botezul e numai una dintre cai.

acum, mai e ceva: nu toti cei botezati pastreaza harul, caci Sfantul Duh nu lucreaza impotriva vointei nimanui. dragoste cu sila nu se poate, asa ca ateii care au fost botezati cand erau prunci pot sta linistiti la locurile lor, nu-s contaminati.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 18 Mar 2009, 01:11

Cauta si vei gasi
bate si ti se va deschide

Astea da cuvinte frumoase si asa este, am simtit eu pe propria mea piele.

Rxt

Mesaj de Rxt » 18 Mar 2009, 06:20

Serial Healer scrie:? Mie tentativa de imitare a vietii lui Isus mi se pare o aroganta a Omului care incearca sa-l imite pe Dumnezeu. Sau incercand sa imitam forma pierdem fomdul? Din nefericire, pentru mine, devine tot mai clar ca cei care au condus biserica dea lungul timpului au avut atat posibilitatea cat si interesul sa modifice lucrurile in avantajul lor.

Rxt

Mesaj de Rxt » 18 Mar 2009, 06:27

nemo* scrie:
Rxt scrie:
Serial Healer scrie: E frumos, e emotionant dar e necesar?
eu consider ca ar fi necesar atita timp cit ne botezam unii din noi copiii fara aprobarea lor
la o anumita virsta, li se da posibilitatea sa stie despre ce este vorba, constient. Sau ma rog...cit de constient poti fi la 15, 17 ani in privinta religiei presupunind ca o ai.
la ortodocsi nu e necesar si incerc sa va explic de ce.
biserica nu e o asociatie de locatari unde pui un down payment cand faci 12 ani, ca si chezasie ca ramai rentier in blocul cu pricina. nu semnezi contracte, doar primesti harul prin botez. ti se da, nu ti se ia. nu e pe baza de abonament, obligatie, news letters.

daca vrei sa oferi inapoi, ai toata viata pentru asta, nu numai de la 12 ani in sus. ceremonia comuniunii e frumoasa, dar pentru ortodocsi e lipsita de sens - copiii botezati au primit harul. iar daca vor sa-l anunte pe Dumnezeu ca il accepta, pot face asta zilnic, pentru restul zilelor.

apoi, cine poate spune ca dupa "antrenamentul" biblic, un copil e pregatit la 12 ani sa inteleaga in ce se baga? credinta nu e o competitie, nu-s teme pentru acasa, nu iti da nimeni dictare si nici examen, note, comuniuni dupa ce te-ai "pregatit" intr-ale credintei.
Sint ft de acord cu ce spui.
Dar faptul ca la 12 ani ti se explica ce ti s-a intimplat ATUNCI, nu poate dauna. Din contra...iti deschide niste usi.
Comportamentul fata de Dumnezeu de care spui il ai sau nu in functie, adevarat, de cum te formezi ca om din punct de vedere religios. Dar nu as spune ca nu e nevoie de constientizarea, sau de incercarea bisericii de a te face sa iei in serios ceea ce altii au decis asupra ta.
Eu cred ca a explica unui copil de 12 ani what is all about, mai ales cind parintii nu o fac, si multi nu o fac Ana draga, stii asta, este extraordinar.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 18 Mar 2009, 12:13

nemo* scrie:
da, este necesar.
cat despre aroganta, o sa-ti explic si asta. cand doi oameni stau impreuna pentru multi ani, ajung sa aiba trasaturile asemanatoare, isi imprumuta ticurile, se imita inconstient unul pe celalat. totul, din dragoste, din dorinta organica de a deveni "una" cu celalalt. daramite crestinul, facut dupa chipul si asemanarea? normal ca vrem sa fim ca Iisus, el este arhetipul, doar n-oi vrea sa il imitam acum pe jack the ripper?
Inteleg. Dar filozofic vorbind nu emotional, putem sa tindem spre perfectiunea lui Dumnezeu? Si daca nu, de ce sa incercam daca esecul este singurul rezultat?

nemo*

Mesaj de nemo* » 18 Mar 2009, 13:23

Serial Healer scrie:
nemo* scrie:
Inteleg. Dar filozofic vorbind nu emotional, putem sa tindem spre perfectiunea lui Dumnezeu? Si daca nu, de ce sa incercam daca esecul este singurul rezultat?

stii ca venim din rai, nu? :-))
esecul...adica acum nu mai tratam pacientii, ca oricum mor?

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 18 Mar 2009, 13:44

nemo* scrie:
Cateodata pacientii scapa, in ciuda tratamentului.
Dar perfecti ca Dumnazeu nu putem fi niciodata. Sa ramanem in limitele aceleasi comparatii, e ca si cum ai trata pe cei deja morti, fara sa fii de la pompe funebre.

nemo*

Mesaj de nemo* » 18 Mar 2009, 14:08

Serial Healer scrie:
nemo* scrie:
Cateodata pacientii scapa, in ciuda tratamentului.
Dar perfecti ca Dumnazeu nu putem fi niciodata. Sa ramanem in limitele aceleasi comparatii, e ca si cum ai trata pe cei deja morti, fara sa fii de la pompe funebre.

ei, acum aflu si io ca suntem suflete moarte, ca la gogol, da' umblatoare.
comparatia e exacta.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 19 Mar 2009, 01:17

nemo* scrie: comparatia e exacta.
Poate. Si ma bucur ca spui asta.

Scrie răspuns