Vaccinare cu forta

Serial Healer

Re: Vaccinare cu forta

Mesaj de Serial Healer » 17 Oct 2009, 00:32

nemo* scrie:eu ti-am spus ca in Europa curentul de opinie in lumea medicala e diferit decat cel american...
Asta am inteles. Voiam sa stiu pe ce se bazeaza opinia diferita, pentru ca in State medicina sec 21 este evidence based. Doua idei medicale nu se pot baza pe date similare si sa ajunga la usor la pareri atat de divergente. Daca deciziile se iau de pilda in funcite de presiunea populara (...un grup de cetateni atacasera guvernul in justitie...) atunci am lamurit-o. Intepciunea masei nu este evidence based medicine.
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

catfish

Mesaj de catfish » 17 Oct 2009, 01:32

Serial Healer scrie: Asta am inteles. Voiam sa stiu pe ce se bazeaza opinia diferita, pentru ca in State medicina sec 21 este evidence based. Doua idei medicale nu se pot baza pe date similare si sa ajunga la usor la pareri atat de divergente. Daca deciziile se iau de pilda in funcite de presiunea populara (...un grup de cetateni atacasera guvernul in justitie...) atunci am lamurit-o. Intepciunea masei nu este evidence based medicine.
Ce mi-i Tanda, ce mi-i Manda.Ce are stiinta medicala cu drumul pe care mi-l aleg io in viata?Daca io nu vreau sa ma vaccinez de ce trebuie sa fiu penalizat?Ca am sa contaminez pe "altii"?Daca "altii" au alta opinie decat a mea, n-au decat sa se vaccineze,spre binele lor,si deci eu nu am sa contaminez decat acele persoane care mutual accepta sa fie contaminate.Common sense.

Guvernul nu-i un cioban iar indivizii din masele populare, oricat de mult se aseamana cu o turma au drepturi individuale fundamentale pe care nici o organizare politica,medicala,paramedicala,etc,nu au dreptul sa le incalce.Cand orice fel de entitate iti dicteaza ce trebuie sa faci,dincolo de "common sense laws" se numeste o entitate dictatoriala.Ce dicteaza e dictatura, si oricat de bine intentionata este tot asa se numeste.

Bine cu forta noi romanii am avut destul parte,si vorba unui cantec stupid, "viata,viata,de atata bine mi se face greata".
Treziti-va!E trecut deja de miezul noptii...

nemo*

Mesaj de nemo* » 17 Oct 2009, 03:01

Serial Healer scrie:
nemo* scrie:eu ti-am spus ca in Europa curentul de opinie in lumea medicala e diferit decat cel american...
Asta am inteles. Voiam sa stiu pe ce se bazeaza opinia diferita, pentru ca in State medicina sec 21 este evidence based. Doua idei medicale nu se pot baza pe date similare si sa ajunga la usor la pareri atat de divergente. Daca deciziile se iau de pilda in funcite de presiunea populara (...un grup de cetateni atacasera guvernul in justitie...) atunci am lamurit-o. Intepciunea masei nu este evidence based medicine.
Seri, sincer, pe mine ma cam inmarmuresc implicatiile si insinuarile tale. nu e deajuns ca medicii din europa nu practica evidence-based ca americanii, mai nou sunt si victimele presiunii sociale si vaccineaza in functie de ce zice nea gheo de peste drum. ai mai incurcat si guvernul cu spitalul. prea de tot.

alexandru

Mesaj de alexandru » 17 Oct 2009, 03:12

nemo* scrie:
Serial Healer scrie:
Seri, sincer, pe mine ma cam inmarmuresc implicatiile si insinuarile tale. nu e deajuns ca medicii din europa nu practica evidence-based ca americanii, mai nou sunt si victimele presiunii sociale si vaccineaza in functie de ce zice nea gheo de peste drum. ai mai incurcat si guvernul cu spitalul. prea de tot.

Seri are dreptate, nemo*.
EBM este un curent fondat în Canada. Cu partile lui bune si mai putin bune.
Grosso modo, experienta, capacitatea de judecata si initiativa medicului sînt înlocuite cu un protocol de actiuni clinice (Seri, daca ma însel, te rog sa ma corectezi)
În realitate, cred ca putini practicieni aplica EBM à la lettre.

Radu
Intelectual

Mesaj de Radu » 17 Oct 2009, 03:39

Serial Healer scrie:Daca deciziile se iau de pilda in funcite de presiunea populara (...un grup de cetateni atacasera guvernul in justitie...) atunci am lamurit-o.
asta e democratia seri, si ea a fost la rindul ei inventata in Europa, nu ti-au ajuns anii de bushism?

nemo*

Mesaj de nemo* » 17 Oct 2009, 03:44

alex, nu pricep ce-are una cu alta. nu l-am contrazis legat de EBM, doar ma crucesc sa aflu ca medicii europeni sunt un fel de mamaligi presate social si nu au habar de medicina, atata tot. bineinteles ca medicina a fost inventata la cuca macaii in america, nu am nici un dubiu.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 17 Oct 2009, 06:07

alexandru scrie:Seri are dreptate, nemo*.
EBM este un curent fondat în Canada. Cu partile lui bune si mai putin bune.
Grosso modo, experienta, capacitatea de judecata si initiativa medicului sînt înlocuite cu un protocol de actiuni clinice (Seri, daca ma însel, te rog sa ma corectezi)
În realitate, cred ca putini practicieni aplica EBM à la lettre.
Din puctul meu de vedere *nemo n-are dreptate.
EBM este ceea ce acum 10 ani se numea epidemiologie si, cel putin in Morth America, a schimbat felul in care se practica medicina. Judecate si initiativa medicului nu au disparut. Ce a inceput sa dispara a fost practicarea medicinei dupa ureche. Un exemplu extrem: infectia intr-o plaga se poate trata cu aplicare de miere sau mupirocin. Unii jura ca mierea vindeca si au avut rezultate spectaculoase cu asta (multi uita rezultatele dezastruoase, nici medicilor nu le plac esecurile). Altii spun ca mupirocina e superioara. Cum stii ce e mai bine pentru pacient? Faci un studiu, tratezi cu ambele metode si vezi unde sunt rezultatele dorite. Publici studiul, peer-review si rezultatele se accepta sau ba. Acum o unelata obiectiva cu care poti sa-ti tratezi pacientii. Initiativa ramane, initiativa de a te documenta si a initia studii cand nu gasesti raspunsul cautat. Asta e trendul in State, mie mi se potriveste de minune, iar pacientii beneficiaza enorm.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 17 Oct 2009, 06:19

Radu scrie:asta e democratia seri, si ea a fost la rindul ei inventata in Europa, nu ti-au ajuns anii de bushism?
Adevarat, dar e genul gresit de democratie Radu. Este tipul de democratie atenian si cei care au conceput Constitutia Statelor s-au ferit de ea ca de Satana. Tocmai pentru ca este genul de democratie care inabusa meritocratia. Este genul de democratie care egalizeaza la nivelul majoritatii, care prin definitie e mediocra. Daca citesti Federalist Papers e usor de vazut asta.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 17 Oct 2009, 06:21

nemo* scrie:Seri, sincer, pe mine ma cam inmarmuresc implicatiile si insinuarile tale.
Reactia ta este la ce nu stiu eu sau la ce nu stii tu?

alexandru

Mesaj de alexandru » 17 Oct 2009, 15:27

Serial Healer scrie:...cel putin in Morth America...
Mda....

Man, acu fara nici o malitie, as fi curios cum se aplica conceptul de pilda în psihiatrie. Sînt numai urechi! Fara mijto!

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 17 Oct 2009, 16:10

alexandru scrie:Man, acu fara nici o malitie, as fi curios cum se aplica conceptul de pilda în psihiatrie. Sînt numai urechi! Fara mijto!
Conceptul de EBM? Aici Andra ar fi fost buna, dar din cate stiu nemtii folosesc foarte mult St.Johns Wort ca antidepresant. Studiile facute aici arata ca e un antidepresant de doi bani. In consecinta nu se prea foloseste daca vrei sa tratezi intr-adevar depresia.

zum

Mesaj de zum » 17 Oct 2009, 18:10

Au aparut pe ici pe colo glasuri de poporani care nu vor sa fie folositi drept cobai, cadrele medicale din NY au inaintat cazul in tribunal deci autoritatile procedeaza cu ...cap! Ca de obicei, ne bate psihologia! De vreo saptamana si mai bine se anunta prin ziare si pe unde mai citeste tot americanul , cum ca tot mai multi copii au inceput sa moara datorita acestui virus ciudat. Dar iata si problema! Nu sunt suficiente vaccinuri! Hmmm! Acum 1 luna, erau, acum, nu mai sunt? rezultatul! Azi la CVS ( un fel de farmacie supermarket) coada si lumeeeee cat coprinde. De ce? Se fac vaccinuri! Oameni simpli cu carnetul de asigurare medicala in mana asteptau de ...cateva ore sa le vina randul la vaccinat! Asa ca.....n-o sa fie vaccinare cu forta, americanii se vor bate sa apuce o intepatura, indiferent cu ce !

A Nation of Sheep Begets a Government of Wolves ( Edward Murrow )

catfish

Mesaj de catfish » 17 Oct 2009, 21:04

zum scrie:Au aparut pe ici pe colo glasuri de poporani care nu vor sa fie folositi drept cobai, cadrele medicale din NY au inaintat cazul in tribunal deci autoritatile procedeaza cu ...cap! Ca de obicei, ne bate psihologia! De vreo saptamana si mai bine se anunta prin ziare si pe unde mai citeste tot americanul , cum ca tot mai multi copii au inceput sa moara datorita acestui virus ciudat. Dar iata si problema! Nu sunt suficiente vaccinuri! Hmmm! Acum 1 luna, erau, acum, nu mai sunt? rezultatul! Azi la CVS ( un fel de farmacie supermarket) coada si lumeeeee cat coprinde. De ce? Se fac vaccinuri! Oameni simpli cu carnetul de asigurare medicala in mana asteptau de ...cateva ore sa le vina randul la vaccinat! Asa ca.....n-o sa fie vaccinare cu forta, americanii se vor bate sa apuce o intepatura, indiferent cu ce !

A Nation of Sheep Begets a Government of Wolves ( Edward Murrow )
Aia de stateau la rand au stat pt seasonal flu vaccine si nu pentru vaccinul impotriva h1n1 ,fiindca da, se vaccineaza un numar mai mare de oameni anul asta din mai multe motive,unul ar fi ca CVS ofera vaccinul gratis celor ce si-au pierdut jobul,iar astia nu sunt putini,si ce ti s-a parut tie a fi asigurari medicale ar putea fi proof of unemployment,mai ales ca majoritatea,daca nu toate asigurarile nu acopera adultilor vaccinurile impotriva gripei.

Si inca ceva:
Zum,stii ce e aia flip-flopper?

zum

Mesaj de zum » 17 Oct 2009, 22:39

Vitamina C face minuni imotriva racelilor

Flip....stiu de la taclale

zum

Mesaj de zum » 07 Apr 2010, 20:09

Tare as vrea sa stiu cum mai e cu gripa aia porceasca, cati de la taclalele vechi sau noi au facut-o din lipsa de vaccin? Eu am fost racit toata iarna dar n-am avut gripa...probabil ca trebuia sa fac cel putin 10 vaccinuri!

calugaru' vaxile

Mesaj de calugaru' vaxile » 07 Apr 2010, 23:49

zum scrie:Tare as vrea sa stiu cum mai e cu gripa aia porceasca, cati de la taclalele vechi sau noi au facut-o din lipsa de vaccin? Eu am fost racit toata iarna dar n-am avut gripa...probabil ca trebuia sa fac cel putin 10 vaccinuri!
oh, din pacate pentru serialu' s-a cam dat pe fatza ca a fost tzeapa cu gripa aia porcina

zum

Mesaj de zum » 07 Apr 2010, 23:59

calugaru' vaxile scrie:
zum scrie:Tare as vrea sa stiu cum mai e cu gripa aia porceasca, cati de la taclalele vechi sau noi au facut-o din lipsa de vaccin? Eu am fost racit toata iarna dar n-am avut gripa...probabil ca trebuia sa fac cel putin 10 vaccinuri!
oh, din pacate pentru serialu' s-a cam dat pe fatza ca a fost tzeapa cu gripa aia porcina
Dar el a fost printre primii care s-au vaccinat cu intreaga familie cu titlu de 'paza buna trece primejdia rea' si pentru ca are incredere oarba in "ce vine de sus" ! Mde, astia de ne-am dus traiul sub ceausescu ramanem cu fel de fel de sechele

calugaru' vaxile

Mesaj de calugaru' vaxile » 08 Apr 2010, 00:09

zum scrie:
calugaru' vaxile scrie:
Dar el a fost printre primii care s-au vaccinat cu intreaga familie cu titlu de 'paza buna trece primejdia rea' si pentru ca are incredere oarba in "ce vine de sus" ! Mde, astia de ne-am dus traiul sub ceausescu ramanem cu fel de fel de sechele
voi astia mai batrini, poate

zum

Mesaj de zum » 08 Apr 2010, 00:40

calugaru' vaxile scrie:Dar el a fost printre primii care s-au vaccinat cu intreaga familie cu titlu de 'paza buna trece primejdia rea' si pentru ca are incredere oarba in "ce vine de sus" ! Mde, astia de ne-am dus traiul sub ceausescu ramanem cu fel de fel de sechele
[/quote]

Depinde ce numesti "batran", la 45 de ani serialu nu mi se pare 'batran' doar in comparatie cu cei de la gradinita...

calugaru' vaxile

Mesaj de calugaru' vaxile » 08 Apr 2010, 01:36

zum scrie:
calugaru' vaxile scrie:Dar el a fost printre primii care s-au vaccinat cu intreaga familie cu titlu de 'paza buna trece primejdia rea' si pentru ca are incredere oarba in "ce vine de sus" ! Mde, astia de ne-am dus traiul sub ceausescu ramanem cu fel de fel de sechele
Depinde ce numesti "batran", la 45 de ani serialu nu mi se pare 'batran' doar in comparatie cu cei de la gradinita...[/quote]

hooo, pi la rivulutie avea 25. a fost pionier, utecist si poate si comunist sau fdus. batrin.

Scrie răspuns