Obama vrea sa blocheze primele celor de la AIG

Cuviosul Ieronim

Obama vrea sa blocheze primele celor de la AIG

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 16 Mar 2009, 16:16

Sper sa si reuseasca. Ar fi un prim gest de normalitate, dupa ce companii private, care s-au bagat singure in rahat, au fost salvate cu bani publici.
Scandalul AIG: Barack Obama cere blocarea primelor de 165 mil. dolari pentru directorii companiei
de Marius Mihaiescu HotNews.ro
Luni, 16 martie 2009, 19:33 Economie | Companii

Presedintele american Barack Obama a declarat luni ca va folosi toate mijloacele legale pentru a impiedica gigantul asigurarilor AIG, salvat de la faliment din fonduri publice, sa plateasca bonusuri in valoare de 165 milioane dolari pentru directorii sai, relateaza AFP.

Intr-o declaratie sustinuta la Casa Alba, Obama s-a declarat revoltat si a afirmat ca AIG se confrunta cu probleme imense "din cauza comportamentului nesabuit si a lacomiei" de care a dat dovada in trecut.

"In aceste conditii, este dificil de inteles cum traderii acestor produse derivate pot merita vreo prima", a acuzat Barack Obama.

"In cursul ultimelor sase luni, AIG a primit din partea Trezoreriei sume importante. Am cerut secretarului Trezoreriei, Tim Geithner, sa foloseasca orice mijloc de presiune si toate caile legale pentru a bloca acordarea acestor prime si pentru a veghea la buna folosire a banului public", a subliniat el.
http://economie.hotnews.ro/stiri-compan ... paniei.htm

jeda

Re: Obama vrea sa blocheze primele celor de la AIG

Mesaj de jeda » 16 Mar 2009, 18:40

pai nu inteleg cuma au scapat astia ca obama a zis clar-cel putin mie mi-a fost clar- primesti bani publici salariu ceo ului nu depasheste 500 mii, da ai dreptate cu incercarea de normalizare, sa nu mai permita nesimtirea asta de care sunt in stare unii. ca asta nu e normal.

pribeag

Mesaj de pribeag » 16 Mar 2009, 20:29

Diavolul e-n detalii - brokerii lui AIG n-au salariu nu sint angajati la AIG sint pe firma lor care primeste "bonusuri" adica procent din vinzari. Contractele sint semnate de ani de zile asa - nefiind salariati nu platesc taxe si de banii primiti brokerii isi platesc taxele lor. In fond sint subcontractori. Exista penalizari daca urpi contractele - nu-i asa usor.

Obama poate va triumfa c-a zis ca le opreste cecul celor de AIG care-i baga in faliment, insa nici asta nu-i asa usor. Mai nasol de aia care au cumparat asigurari de la AIG - ca devin nule - care prin Iurop, Asia etc vorbim de sute de miliarde.

nemo*

Mesaj de nemo* » 16 Mar 2009, 22:21

pribi, pai aig poa sa declare bancruptcy si uite asa nu mai plateste bonusurile, adica nu mai platim bonusurile alora.

Kanata2

Mesaj de Kanata2 » 16 Mar 2009, 23:53

pribeag scrie:Diavolul e-n detalii - brokerii lui AIG n-au salariu nu sint angajati la AIG sint pe firma lor care primeste "bonusuri" adica procent din vinzari. Contractele sint semnate de ani de zile asa - nefiind salariati nu platesc taxe si de banii primiti brokerii isi platesc taxele lor. In fond sint subcontractori. Exista penalizari daca urpi contractele - nu-i asa usor.

Obama poate va triumfa c-a zis ca le opreste cecul celor de AIG care-i baga in faliment, insa nici asta nu-i asa usor. Mai nasol de aia care au cumparat asigurari de la AIG - ca devin nule - care prin Iurop, Asia etc vorbim de sute de miliarde.
Si daca dau faliment ce? Vin altii . Cind, cum asta este o alta mincare de peste
La fel ca si cu idiotii aia de la GM si Chr-Ford....

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 17 Mar 2009, 02:34

sa le dea bonusuri. da sa introduca in sistem de impozite progresiv sa-i rupa. daca are curajul sa faca asta atunci o sa le mai taie din lungu nasului.

pribeag

Mesaj de pribeag » 17 Mar 2009, 08:19

Bah n-auzi - stiti care e piata lu AIG? Reasigurare la banci - adica Gigi ia de la banca imprumut, la nspe mii de imprumuturi banca isi ia asigurare de la alta banca si tot asa pina la nivelul cel mai inalt ajunge la AIG. Daca AIG declara faliment, care e posibil - zdruncinatura e de 2,3 pina la 10 de ori mai puternica decit a fost la Lehman Brothers - bursa se duce la 1-2 mii nu stiu daca realizati ce inseamna asta, azi e 7K si inainte era 14K.

Voi credeti ca mai da cineva asigurari la dealuri asa mari sau ca vor mai exista dealuri de astea dupa ce ar pica AIG? Glumiti - daca un deal mic dura 2-3 azi il verifica 1 luna minimum.

Kanata2

Mesaj de Kanata2 » 17 Mar 2009, 10:32

pribeag scrie:Bah n-auzi - stiti care e piata lu AIG? Reasigurare la banci - adica Gigi ia de la banca imprumut, la nspe mii de imprumuturi banca isi ia asigurare de la alta banca si tot asa pina la nivelul cel mai inalt ajunge la AIG. Daca AIG declara faliment, care e posibil - zdruncinatura e de 2,3 pina la 10 de ori mai puternica decit a fost la Lehman Brothers - bursa se duce la 1-2 mii nu stiu daca realizati ce inseamna asta, azi e 7K si inainte era 14K.

Voi credeti ca mai da cineva asigurari la dealuri asa mari sau ca vor mai exista dealuri de astea dupa ce ar pica AIG? Glumiti - daca un deal mic dura 2-3 azi il verifica 1 luna minimum.
Dar daca bancile ar da imrpumuturi pe care ei le garanteaza...cu lichiditati (maybe): adica nu se vor mai intinde decit ii tine plapuma?
E nevoie de mai mult se pun capra unu cu altu

Nu cumva AIG este atit de mare incit practic nu mai poate exista ca o entitate privata?

pribeag

Mesaj de pribeag » 17 Mar 2009, 13:02

Kanata2 scrie:
pribeag scrie:Bah n-auzi - stiti care e piata lu AIG? Reasigurare la banci - adica Gigi ia de la banca imprumut, la nspe mii de imprumuturi banca isi ia asigurare de la alta banca si tot asa pina la nivelul cel mai inalt ajunge la AIG. Daca AIG declara faliment, care e posibil - zdruncinatura e de 2,3 pina la 10 de ori mai puternica decit a fost la Lehman Brothers - bursa se duce la 1-2 mii nu stiu daca realizati ce inseamna asta, azi e 7K si inainte era 14K.

Dar daca bancile ar da imrpumuturi pe care ei le garanteaza...cu lichiditati (maybe): adica nu se vor mai intinde decit ii tine plapuma?
E nevoie de mai mult se pun capra unu cu altu

Nu cumva AIG este atit de mare incit practic nu mai poate exista ca o entitate privata?
Evident AIG indiferent ca-i mare sau imposibil de gestionat va fi sparta ca nu -i profitabila si va fi verificare la singe si legi noi, etc ... problema sint chestiile existente - totul e o problema de curatare in timp - diavolul e-n detalii, daca unii iau o bucata si zic noi luam fara garantie pe dealurile x,y,z care nu-s koshere si alea ating Deutsche Bank sa zicem sa vezi cum se activizeaza UE Daca la cumpararea Merrill Lynch zicea cumparatorul eu iau ML dar fara aia, aia, aia nu mai il scoteau la lectie pe asta de-a luat-o asa cum era si acuma are extemporale zilnic.

jeda

Mesaj de jeda » 17 Mar 2009, 23:20

da, cum zicea pribeagu, isi justifica impartirea de bonusuri prin obligatii contractuale. aparent e o lege in CT, unde sunt situati, care zice ca daca nu se plateste bonusul conform contractului va fi o penalizare dubla. ca raspuns la asta li se aduce exemplul altor companii care au trebuit sa modifice contractele din cauza economiei, congresul sugereaza, daca iau bonusul, o taxere 100% pentru bonus, nu stiu daca pot, si unu din senat chiar a sugerat ca inaninte de se ating de bonusurile alea sa se sinucida ca in japonia si apoi sa-si ceara iertare publicului pentru incompetenta care a dus la ruinarea companiei. parerea mea e ca pana la urma nu o sa ia bonusul ca prea multa lume protesteaza. conditiile de neluare a bonusului trebuiau puse inainte de bailout da banuiesc ca nimeni nu si-a imaginat culmile nesimtirii. acum stim.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 19 Mar 2009, 03:06

Emil scrie:sa le dea bonusuri. da sa introduca in sistem de impozite progresiv sa-i rupa. daca are curajul sa faca asta atunci o sa le mai taie din lungu nasului.
Se pare ca am avut gura aurita...ma citez singur...vor sa le bage un impozit de 90% pe bonusuri citesc acuma in presa suedeza. pai altfel nu se poate.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 19 Mar 2009, 20:42

jeda scrie:...congresul sugereaza, daca iau bonusul, o taxere 100% pentru bonus, nu stiu daca pot....
Bill-ul a trecut prin House, a fosi introdus in Senat iar Obama a zis ca-l semneaza. E adevarat taxare 90%, nu 100%.
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

Doris

Mesaj de Doris » 20 Mar 2009, 09:08

Serial Healer scrie:
jeda scrie:...congresul sugereaza, daca iau bonusul, o taxere 100% pentru bonus, nu stiu daca pot....
Bill-ul a trecut prin House, a fosi introdus in Senat iar Obama a zis ca-l semneaza. E adevarat taxare 90%, nu 100%.
Oh ! Ce drama, i-a pedepsit rau de tot ... deci cu un 10% bonus tot se aleg ...am auzit un zvon ca marimea bonusurilor era in jur de 3 mil ? Deci un $300k acolo de-o cafea tot le iese. $300k = salariile anuale a 10 someri din Detroit ... poate totusi ala e zvon aiuristic cu $3mil, o fi $300k - deci tot le iese un 30k. . Adica iei BONUS ca ai dus compania la faliment ... nu oricine poate asta, trebuie sa recunoastem ca trebuie sa fii un om deosebit ca sa reusesti.

pribeag

Mesaj de pribeag » 20 Mar 2009, 09:22

Doris scrie:
Serial Healer scrie:
Oh ! Ce drama, i-a pedepsit rau de tot ... deci cu un 10% bonus tot se aleg ...am auzit un zvon ca marimea bonusurilor era in jur de 3 mil ? Deci un $300k acolo de-o cafea tot le iese. $300k = salariile anuale a 10 someri din Detroit ... poate totusi ala e zvon aiuristic cu $3mil, o fi $300k - deci tot le iese un 30k. . Adica iei BONUS ca ai dus compania la faliment ... nu oricine poate asta, trebuie sa recunoastem ca trebuie sa fii un om deosebit ca sa reusesti.
Aparent da, practic nici vorba. Nu le iese absolut nimic pina la 300+ de milioane bonus pentru ca de restul de 10% le taxeaza guvernele statale si locale oricum - e posibil sa scoata din buzunar chiar

Doris

Mesaj de Doris » 20 Mar 2009, 09:43

pribeag scrie:
Doris scrie:
Serial Healer scrie:
Aparent da, practic nici vorba. Nu le iese absolut nimic pina la 300+ de milioane bonus pentru ca de restul de 10% le taxeaza guvernele statale si locale oricum - e posibil sa scoata din buzunar chiar
Da, ai dreptate ...

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 20 Mar 2009, 16:16

pribeag scrie:
Si n-au nici ajutor de somaj.
Unde-i ala cu plutocratia?

pribeag

Mesaj de pribeag » 20 Mar 2009, 16:55

Am citit legea e criminala, se aplica retroactiv din 31 Decembrie 2008, se aplica atit timp cit guvernul detine minim 5 miliarde la firma aia - deci toate bancile sint afectate si atinge pe oricine care la nivel de familie face 250 K si peste. Sa vezi ce-o sa dea astia banii inapoi acuma - o sa fie coada

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 20 Mar 2009, 17:17

pribeag scrie:Am citit legea e criminala, se aplica retroactiv din 31 Decembrie 2008, se aplica atit timp cit guvernul detine minim 5 miliarde la firma aia - deci toate bancile sint afectate si atinge pe oricine care la nivel de familie face 250 K si peste. Sa vezi ce-o sa dea astia banii inapoi acuma - o sa fie coada
he he he
Incepe amerlocia sa aplice fostul sistem muiedez?

pribeag

Mesaj de pribeag » 21 Mar 2009, 21:40

Nu aplica sistemul suedez - legea n-a fost votata inca de a 2a camera a parlamentului, e numai o chestie sa le arate pisica, ei singuri vor renunta. Parerea mea e ar fi o greseala enorma ca tot AIGul sa nu primeasca prime - divizia de produse financiare a jucat gresit ani de zile ar trebui rupta din AIG si sa se descurce daca poate ca asta e viata - partea aia de asigurare vinduta de divizia aia nu-i reglementata deci chiar cumparind asigurare tot ai riscuri.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 22 Mar 2009, 04:48

Este una sa primesti bonusuri atunci cind firma este in cistig...atunci primesti bonus pe merit si alta sa primesti bonus cind firma este aproape de faliment si este subventionata de platitorii de taxe. Asta este bataie de joc fatza de muritorul de rind...mie asa mi se pare.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 22 Mar 2009, 05:10

Emil scrie:Este una sa primesti bonusuri atunci cind firma este in cistig...atunci primesti bonus pe merit si alta sa primesti bonus cind firma este aproape de faliment si este subventionata de platitorii de taxe. Asta este bataie de joc fatza de muritorul de rind...mie asa mi se pare.
Corect. E deja fesenism sa-ti dai prime si bonusuri babane, din banii contribuabilului.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 22 Mar 2009, 17:10

Or sa fie totdeauna si in orice societate raufacatori care or sa beneficieze de pe urmele legii. Pe de alta parte toti avem nevoie de legi care sa ne protejeze.
Intelege fiecare ce poate.

pribeag

Mesaj de pribeag » 22 Mar 2009, 18:31

Pricep chestia insa daca intr-o firma sint 10 divizii si una din ele trage firma in jos - mi se pare injust si contraproductiv pentru 9 divizii sa ai in negocierea de compensatie - salariu + bonus si sa-ti taie bonusul ca niste idioti distrug firma.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 22 Mar 2009, 19:15

pribeag scrie:Pricep chestia insa daca intr-o firma sint 10 divizii si una din ele trage firma in jos - mi se pare injust si contraproductiv pentru 9 divizii sa ai in negocierea de compensatie - salariu + bonus si sa-ti taie bonusul ca niste idioti distrug firma.
Corect. Daca cele 9 divizii au respectat contractul facut, atunci trebuie sa primeasca bonusul prevazut in contract. Daca comportamentul lor este doar imoral si lipsit de etica dar nu contravine contractului, atunci legea nu lasa nici o alternativa decat platirea bonusurilor. Din fericire in State legea determina soarta acestor oameni, nu sentimentele presedintelui, Congresului sau populatiei in general.

Doris

Mesaj de Doris » 23 Mar 2009, 10:29

pribeag scrie:Am citit legea e criminala, se aplica retroactiv din 31 Decembrie 2008, se aplica atit timp cit guvernul detine minim 5 miliarde la firma aia - deci toate bancile sint afectate si atinge pe oricine care la nivel de familie face 250 K si peste. Sa vezi ce-o sa dea astia banii inapoi acuma - o sa fie coada
Cum adica sunt afectate familiile care fac 250K ? Au marit grila de taxare la acest income ?

Doris

Mesaj de Doris » 23 Mar 2009, 10:34

Serial Healer scrie:
pribeag scrie:Pricep chestia insa daca intr-o firma sint 10 divizii si una din ele trage firma in jos - mi se pare injust si contraproductiv pentru 9 divizii sa ai in negocierea de compensatie - salariu + bonus si sa-ti taie bonusul ca niste idioti distrug firma.
Corect. Daca cele 9 divizii au respectat contractul facut, atunci trebuie sa primeasca bonusul prevazut in contract. Daca comportamentul lor este doar imoral si lipsit de etica dar nu contravine contractului, atunci legea nu lasa nici o alternativa decat platirea bonusurilor. Din fericire in State legea determina soarta acestor oameni, nu sentimentele presedintelui, Congresului sau populatiei in general.
Mie mi se pare important cum este definit acest "bonus" in contract ...poate ar trebui sa defineasca statul notiunea de "bonus" si toate companiile sa semneze contractele cu aceasta definitie ca referinta. Ca de aia s-a ajuns sa se numeasca "bonus" si sa se acorde contractual, suma fixa, indiferent daca compania are profit sau nu. Si uite asa s-a ajuns la "bonus de sfarsit de an", "bonus de concediere", "bonus de instalare" ...etc.
In manualele scolare "bonusul" reprezinta un premiu pentru rezultate deosebite si intr-o lume ideala reprezinta un procent din PROFIT ... ce-o fi rau cu definitia asta nu stiu ...

aurora

Mesaj de aurora » 23 Mar 2009, 11:39

Inteleg ca "bonusurile" astea la voi, sunt precum "sporurile" la noi.

Fiecare (bugetari) si-au pus atatea feluri de sporuri, pana au ajuns sa aiba inzecit/insutit venitul mai mare decat salarul.

Kanata2

Mesaj de Kanata2 » 23 Mar 2009, 11:58

aurora scrie:Inteleg ca "bonusurile" astea la voi, sunt precum "sporurile" la noi.

Fiecare (bugetari) si-au pus atatea feluri de sporuri, pana au ajuns sa aiba inzecit/insutit venitul mai mare decat salarul.
Diferenta este ca la voi bugetarii le iau no matter what pe cind aici la fel.

Nu am luat un bonus , never ever, daca nu ne-am facut planul....si by the way Pribege-nu a contat ca eram in divizii diferite, doar zone geografice diferite!

aurora

Mesaj de aurora » 23 Mar 2009, 12:34

Kanata2 scrie:
aurora scrie:Inteleg ca "bonusurile" astea la voi, sunt precum "sporurile" la noi.

Diferenta este ca la voi bugetarii le iau no matter what pe cind aici la fel.

Nu am luat un bonus , never ever, daca nu ne-am facut planul....si by the way Pribege-nu a contat ca eram in divizii diferite, doar zone geografice diferite!

" no matter what " ... orice s-ar intampla ?

"bugetarii" nu-s "ai mei", nici eu nu am luat niciodata "sporuri".

pribeag

Mesaj de pribeag » 23 Mar 2009, 14:46

Kanata2 scrie:Nu am luat un bonus , never ever, daca nu ne-am facut planul....si by the way Pribege-nu a contat ca eram in divizii diferite, doar zone geografice diferite!
Ai avut noroc - in 2001 la noi s-a taiat bonusul la nivel tara (cu HQ) ca aia din alta divizie nu au facut planul etc

kim

Mesaj de kim » 25 Mar 2009, 06:14

Pe la noi in multe firme (incl. la mine in firma actuala ) bonusurile anuale sint legate direct de coeficientul de realizare a EBITDA. Anul trecut avuram bafta ca in ciuda nerealizarii integrale a cifrei globale de afaceri prevazute in bugetul planificat, totusi EBITDA a fost realizat. Anul asta insa am mari dubii ca ne mai iese stuntul asta.
Pardon de offtopicareala.

pribeag

Mesaj de pribeag » 25 Mar 2009, 12:55

Super tare articolul asta + cele 500+ comentarii

http://www.nytimes.com/2009/03/25/opini ... antis.html

Scrie răspuns