Infloritoarea situatie economica a Statelor Unite

pribeag

Re: Infloritoarea situatie economica a Statelor Unite

Mesaj de pribeag » 18 Mar 2009, 16:08

Am vazut interviul cu Walker unde a expus chestia ca nici o democratie "moderna" n-a rezistat 300 de ani si a vorbit despre asemanari cu momente din decaderea Imperiul Roman. Americanii au un cult al romanilor, senatul, cladirile etc probabil de la ceata de rascultati care a vrut sa faca democratie adevarata. In primul rind interviul este din 2007 Walker (a demisionat putin dupa aia) si i se adresa direct lui bush pentru erori - acuma romanika a beneficiat cu virf si indesat de acele erori intrarea in NATO, UE, baze militare, parteneriat in Irak si poate si vize - ce vroiam sa spun e ca Walker, e democrat, e presedintele fundatiei private de studii Peter Peterson si este consultat de Obama.

Detalii la http://www.pgpf.org/about/leadership/dmw/

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 18 Mar 2009, 16:14

pribeag scrie:Am vazut interviul cu Walker unde a expus chestia ca nici o democratie "moderna" n-a rezistat 300 de ani si a vorbit despre asemanari cu momente din decaderea Imperiul Roman. Americanii au un cult al romanilor, senatul, cladirile etc probabil de la ceata de rascultati care a vrut sa faca democratie adevarata. In primul rind interviul este din 2007 Walker (a demisionat putin dupa aia) si i se adresa direct lui bush pentru erori - acuma romanika a beneficiat cu virf si indesat de acele erori intrarea in NATO, UE, baze militare, parteneriat in Irak si poate si vize - ce vroiam sa spun e ca Walker, e democrat, e presedintele fundatiei private de studii Peter Peterson si este consultat de Obama.

Detalii la http://www.pgpf.org/about/leadership/dmw/
De acord. Fara politica gresita a lui Bush, probabil ca Romania nu intra in Nato si UE. Cum ti-am zis nu sunt antiamerican. Sunt doar ingrijorat de faptul ca, singurul stat suficient de puternic sa dea garantii de securitate romaniei, este in faliment si pe cale sa-si piarda puterea militara.

pribeag

Mesaj de pribeag » 18 Mar 2009, 16:44

Normal domne, discutam ideea - problemele lasate de Bush nu sint mari, sint enorme. Proportional Bush senior - era vazut ca un presedinte destul de slabut a urcat in clasament, datorita lu fiisu. Muncesc astia la greu, zi lumina, week-enduri nu iti poti inchipui ce este aici. Si va mai dura 2-3 ani la minim. Atmosfera in Congres incepe sa se schimbe - democrati, republicani regasesc teme si interese comune, se revine la valorile care au facut tara asta ce era. Mai e nevoie si de chestii de astea sa te trezeasca - e clar ca pierderile de anul trecut si de anul asta si ce va mai fi vor influenta major o generatie.

Si ce vezi asta nu e tot - oameni in pragul pensiei vor mai ramine la munca niste ani, vinzarea caselor stagneaza si va fi slaba ani de-a rindul, constructia de case nu mai vorbesc, in invatamintul superior va fi o drama costul cursurilor la masterat in domenii gen MBA sau drept nu va mai justifica incasarile de la viitorul job, sa vezi cind or incepe sa taie din programe si profi etc

Deja se vad schimbari de comportament - oamenii se imbraca mai proletar restaurantele in zone bune sint jumate-goale insa nu le merge prea rau - oamenii comanda la to go sau delivery sa nu fie vazuti ca benchetuiesc in restaurante nu mai e OK sa fii vazut in ultimul model de BMW, Mertzan etc se vind mai multe masini scumpe vechi ca e ok sa fie modelul precedent.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 18 Mar 2009, 18:34

Pacat ca este asa. Amerlocia a fost de-a lungul anilor un fel de locomotiva un fel de exemplu pentru lumea asta. A fost o tara unde ai avut a doua sansa cind pe aici prin Europa se murea de foame sau erau tot felul de regimuri dictatoriale. Pacat ca nu s-a continuat asa si goana avida a alora dupa bogatii cit mai mari a stricat-o.

bine

Mesaj de bine » 18 Mar 2009, 22:09

Emil scrie:Pacat ca este asa. Amerlocia a fost de-a lungul anilor un fel de locomotiva un fel de exemplu pentru lumea asta. A fost o tara unde ai avut a doua sansa cind pe aici prin Europa se murea de foame sau erau tot felul de regimuri dictatoriale. Pacat ca nu s-a continuat asa si goana avida a alora dupa bogatii cit mai mari a stricat-o.
Exact. Dar nu te poti pune cu lacomia impinsa dincolo de limitele rationale. Ca in fabula cu broasca si scorpionul care treceau riul.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 19 Mar 2009, 09:27

jeda scrie: seriale, daca china cere banii si nu-i dai nu esti solvabil
Repeat intrebarea pusa putin mai-nainte: de ce ar cere China banii? Imprumuturile se fac cu contracte, "imi dai atata, ti-i dau inapoi cu atata dobanda, in 5 ani". Nu poti sa te razgandesti in 2 ani si sa zici "eu acuma vreau banii". Mai mult, tu nu poti sa-i spui celui caruiai ii imprumuti banii ce sa faca cu ei, decat prin contract. Statele isi platesc datoriile si de aia China continua sa imprumute Statele cand e nevoie.
Chestia cu "ce se fac Statele daca China vrea toti banii acum" tine de domeniul jocurilor intelectuale, pe aceeasi trapta cu "ce s-ar fi intamplat daca Napoleon castiga la Waterloo".
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

jeda

Mesaj de jeda » 19 Mar 2009, 15:26

seriale, eu cum am zis habar nu am, invatz si eu cat maduce capu si incrc sa filtrez masa de informatii. banuiesc ca daca am sa am rabdare sa sap suficient pana la urma o sa se lipeasca ceva si de mine, da pana atunci sunt in aer. bunul simtz imi spune ca chinezii au tot interesul ca americanilor sa le mearga bine, noi fiind cei mai mari consumatori pe departe ale bunurilor produse de ei. stiu ca multe companii au dat faliment si acolo de cand nu ne merge noua bine. o revenire a economiei noastre i-ar avantaja fara discutii, nu o prabusire.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 19 Mar 2009, 20:32

pribeag scrie:Am vazut interviul cu Walker unde a expus chestia ca nici o democratie "moderna" n-a rezistat 300 de ani si a vorbit despre asemanari cu momente din decaderea Imperiul Roman. Americanii au un cult al romanilor, senatul, cladirile etc probabil de la ceata de rascultati care a vrut sa faca democratie adevarata. In primul rind interviul este din 2007 Walker (a demisionat putin dupa aia) si i se adresa direct lui bush pentru erori - acuma romanika a beneficiat cu virf si indesat de acele erori intrarea in NATO, UE, baze militare, parteneriat in Irak si poate si vize - ce vroiam sa spun e ca Walker, e democrat, e presedintele fundatiei private de studii Peter Peterson si este consultat de Obama.
pribi, sti care-i chestia? Istoria are viziune perfecta asupra evenimentelor trecute. In orice perioada statistic, din cauza variabilitatii oamenilor, cineva o sa prezica corect viitorul. Din nefericire nu se stie cine iar idei sunt cati oameni. Precis in momentul asta cineva prezice ca Recovery and Reinvestment Act sa fie un succes de rasunet, altul prezice ca o sa fie un dezstru total si tot spectrul dintre ele. In 10 ani unul dintre ei o sa spuna "v-am spus eu". Si o sa aiba dreptate. Intrebarea este, care din aia care-si dau cu parerea o sa aiba dreptate.
Trebuie sa admitem ca W a avut o presedntie cun nu multi au avut: a inceput cu Sep.11, a avut Katrina la mijloc si s-a incheiat pe fondul crizei financiare actuale. Trei evenimente fara precedent in istoria Statelor. Nu putem sa stim cum ar fi evoluat presedentia lui daca Sep.11 nu ar fi avut loc. Banuiesc ca n-ar fi existat razboaiele din Afganistan si Iraq si toate lucrurile negative care decurg din ele. Ipotetic, poate acum stim ca existau solutii sa se previna atacul de la Sep.11. Dar asta este privire istorica, retrospectiva si perfecta.
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

Scrie răspuns