Infloritoarea situatie economica a Statelor Unite

Cuviosul Ieronim

Infloritoarea situatie economica a Statelor Unite

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 14 Mar 2009, 19:44

Vezi situatia detinatorilor de titluri de stat SUA din sursa oficiala:
Major Foreign Holders of Treasury Securities
http://www.ustreas.gov/tic/mfh.txt

Total general la 31.12.2008 = 3076.9 mliarde $ (adica peste 3 TRILIOANE DOLARI !!!)

din care, pe primele 7 locuri:

1) 727 mld China
2) 626 mld Japonia
3) 197 mld Tari Bazinul Caraibe
4) 186 mld Tarile exportatoare petrol
5) 131 mld UK
6) 127 mld Brazilia
7) 116 mld Rusia

Cu alte cuvinte 3 TRILIOANE DOLARI datorie externa publica a SUA!

O situatie minunata. Ma intreb de unde spera Obama sa scoata banii astia...

Coana Mare

Re: Infloritoarea situatie economica a Statelor Unite

Mesaj de Coana Mare » 14 Mar 2009, 20:07

Cuviosul Ieronim scrie:O situatie minunata. Ma intreb de unde spera Obama sa scoata banii astia...
Din matritza

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 14 Mar 2009, 20:14

Coana Mare scrie:Din matritza

Cred ca intrebarea corecta este nu de unde scoate Obama banii astia, ci de ce ar fi nevoie sa-i scoata?
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 14 Mar 2009, 20:19

Serial Healer scrie:
Coana Mare scrie:Din matritza

Cred ca intrebarea corecta este nu de unde scoate Obama banii astia, ci de ce ar fi nevoie sa-i scoata?
raspunsul este elementar.
Pt ca in general, banii imprumutati trebuiesc dati inapoi. Altfel, risti sa ti se ia si izmenele de pe tine.

pribeag

Mesaj de pribeag » 14 Mar 2009, 22:18

Cuviosul Ieronim scrie:Cu alte cuvinte 3 TRILIOANE DOLARI datorie externa publica a SUA!

O situatie minunata. Ma intreb de unde spera Obama sa scoata banii astia...
Cuvioase, datoria publica a SUA e vreo 10 trilioane - ceea ce-ai vazut tu este datoria "externa" (Major Foreign Holders of Treasury Securities) - cam 60% este in SUA de la banci si cetateni. Obama scoate banii lunar si plateste sau emite datorie noua si-o plateste pe aia veche - cui nu-i convine ori nu mai cumpara datorie ori o vinde la altul, daca gaseste. Termenul de "datorie" e acuma de discutat - cind cumpari o casa si iei datorie de la banca, banca a 2a zi iti vinde datoria altuia si cu banii luati imprumuta pe altii si tot asa.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 15 Mar 2009, 01:28

Cuviosul Ieronim scrie:raspunsul este elementar.
Pt ca in general, banii imprumutati trebuiesc dati inapoi. Altfel, risti sa ti se ia si izmenele de pe tine.
Raspunsul dat este elementar intradevar.
Dar doar de curiozitate: cum si-ar putea pierde americanii izmenele?

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 15 Mar 2009, 05:25

Serial Healer scrie:
Cuviosul Ieronim scrie:raspunsul este elementar.
Raspunsul dat este elementar intradevar.
Dar doar de curiozitate: cum si-ar putea pierde americanii izmenele?
Elementar din nou. Prin acelasi proces prin care un numar important de americani au ajuns sa traiasca in tabere de corturi, mutandu-se din vilele in care au stat (desi nu-si permiteau asta)

Cred ca foarte curand, o buna parte din americani ( si foarte probabil si america in ansamblu) vor simti la un mod extrem de neplacut ca au trait la un nivel pe care de fapt nu si-l pot permite.
Mecanismul descris de pribeag, prin care datoriile actuale sunt infasurate in datorii din ce in ce mai mari, nu poate tine la nesfarsit. (este cumva la logica bunului simt)

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 15 Mar 2009, 05:41

Politica vestica este in felul urmator. Avind in vedera ca salariile si veniturile in general au crescut in toata zona vestica a lumii si maharii bogati si-au vazut investitiile cum o taie prin alte tari de prin Orient atunci au adus asa zisa criza la ordinea zilei...ia sa-i bagam noi in somaj sa stea fo 2-3 ani acolo fara case si fara nimic sa micsoram veniturile prostimii si lefurile ca atunci vor lua orice fel de slujba, oricit de prost platita va fi. Slujbele pe care odata le faceau imigrantii (vezi acuma cine se duce la capsuni? chiar spaniolii insusi) acuma o sa le faca localnicii, chiar daca au facultatile lu peste prajit. Veniturile prostimii vor stagna pe cind ale maharilor se vor ridica din nou la ceruri. cam asta se preconizeaza, este doar chestie de timp. Niciodata n-a dus-o muritorul de rind in zona vestica mai bine decit a dus-o in ultimii 10-20 ani...si treaba asta nu le comvine maharilor...ca ei vor totul...totul.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 15 Mar 2009, 05:52

In urmatorii ani vom asista ori la un razboi civil in Amerlocia ori la o revolutie...ceva de genul asta, care se va intinde pe intreaga planeta. 4-5 ani? Zilele amerlociei ca stat federal sint numarate, imperiile s-au sfisiat dinlauntru...se repeta istoria.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 15 Mar 2009, 06:00

Obamel este pus acolo doar pentru imagine, sa dea impresia ca amerlocia este pe drumul cel bun...pentru prostime a fost pus, dar ia uitati-va la echipa pe care o are in jurul lui...tot aia sint. Exact asa se bucura prostimea si cind a cazut ceasca in Ro si venise Ilici si Roman...credeau in naivitatea lor ca aia or sa faca cacatu praf...si ce au facut? ales bules.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 15 Mar 2009, 09:33

Emil scrie:In urmatorii ani vom asista ori la un razboi civil in Amerlocia ori la o revolutie...ceva de genul asta, care se va intinde pe intreaga planeta. 4-5 ani? Zilele amerlociei ca stat federal sint numarate, imperiile s-au sfisiat dinlauntru...se repeta istoria.
Si eu cred la fel. 4-5 ani cel mult.
Deja astia din corturile de pe strada mea vorbesc sa incepem maine. Astazi ne intalnim cu aia din corturile de pe strada ailalta si daca si ei sunt gata ii dam drumul. Scoatem Minnesota din federatie si facem un sant mare la granita Minnesotei si-l umplem cu apa sa nu ne atace aia din Iowa, ca aia sunt cu federalii. Si ne aliem cu aia din Caraibe si in felul asta ne iarta datoriile. Sper sa ne iasa pasenta, caci mare e grdina lui Dumnezeu!

jeda

Mesaj de jeda » 15 Mar 2009, 09:48

good question ieronime. ca si eu mi-o pun. da ca sa vezi cu nivelul la care vorbesti eu nici nu stiu cum se scrie un trilion. . un bilion e o suta de milioane? creca da. in orice caz, obama a zis ca pana la sfarsitul presedentiei o sa scada datoria externa la jumatate. cum o sa faca habar nu am. in orice caz inca un an si scoate majoritatea trupelor din irak. m-am uitat pe un tabel si uite ce am gasit

http://www.nationalpriorities.org/costofwar_home.
posibil ca ceva bani care se duc pe razboi sa fie alocati datoriei externe.
acum eu nu stiu, cand astia fac o intelegere cu o tara nu spui si termenele? ce interese are rusia sa dea americanilor? ce primesc ei in schimb? si ei dau de unde? ca inteleg ca nici rusia de exemplu nu e pe roze. sa fiu sincera habar nu am. da observatia ta e logica, doar ca mi-ar place si un raspuns. apropos, ieri am fost la mall, unde nu ma duc decat poate o data la doi ani. m-am invartit juma de ora sa gasesc un loc de parcare. da mi-am cumparat o haina de iarna redusa de la 250 la 19 dolari. superba, am stat la coada la casa 20 minute.

jeda

Mesaj de jeda » 15 Mar 2009, 09:50

care-i deosebirea intre un miliard si un bilion/trilion/ cum se aduna una cu alta? ma scuzati cu idiotenia mea.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 15 Mar 2009, 14:01

jeda scrie:good question ieronime. ca si eu mi-o pun. da ca sa vezi cu nivelul la care vorbesti eu nici nu stiu cum se scrie un trilion. . un bilion e o suta de milioane? creca da. in orice caz, obama a zis ca pana la sfarsitul presedentiei o sa scada datoria externa la jumatate. cum o sa faca habar nu am. in orice caz inca un an si scoate majoritatea trupelor din irak. m-am uitat pe un tabel si uite ce am gasit

http://www.nationalpriorities.org/costofwar_home.
posibil ca ceva bani care se duc pe razboi sa fie alocati datoriei externe.
acum eu nu stiu, cand astia fac o intelegere cu o tara nu spui si termenele? ce interese are rusia sa dea americanilor? ce primesc ei in schimb? si ei dau de unde? ca inteleg ca nici rusia de exemplu nu e pe roze. sa fiu sincera habar nu am. da observatia ta e logica, doar ca mi-ar place si un raspuns. apropos, ieri am fost la mall, unde nu ma duc decat poate o data la doi ani. m-am invartit juma de ora sa gasesc un loc de parcare. da mi-am cumparat o haina de iarna redusa de la 250 la 19 dolari. superba, am stat la coada la casa 20 minute.
un bilion = 1000 milioane
un trilion = 1000 bilioane = 1000.000 milioane.

Cifrele sunt absolut covarsitoare. Intradevar, razboiul din Iraq a costat enorm, si cel putin pana acum se dovedeste pt america in ansamblu o investitie proasta ( sigur, Haliburton si inca cativa au castigat foarte mult, dar per total, america a pierdut)

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 15 Mar 2009, 14:35

Ca o parere, America se afla probabil foarte aproape de o criza majora, care va duce la pierderea definitiva a statutului de hegemon. Simptomele sunt destul de clare. Hipertrofierea aparatului militar pe seama unei sleiri a finantelor statului.

Exemplu clasic : Imperiul Roman. Militar, romanii au dominat lumea cunoscuta lor, intr-un mod in care America nici nu viseaza. Puterea militara a crescut permanent, in fata dusmanilor tot mai numerosi ( tot mai numerosi, datorita "intereselor" romane tot mai multe si diversificate ) Pt asta, trebuiau multi bani. Tot mai multi bani. Luati prin o impozitare tot mai accentuata, care a dus in final la ruina economica. Suna cunoscut ?

Exemplul 2, Imperiul bizantin. Continuator al celui roman. 700 de ani de ani statul a fost o putere mondiala (la nivelul lumii cunoscute atunci, desigur) Perioadele de crestere si descrestere au variat in acesti 700 de ani. In general, insanatosirea statului a avut loc in perioadele in care clasa mijlocie ( taranii din Asia Mica, placa turnanta a statului) a fost incurajata de stat. Iar clasa aristocratica a fost pusa sub un anumit control. Caderea din nivelul de putere mondiala, s-a produs in jurul anului 1080, dupa un efort militar imens, care a distrus finantele statului in mod irevocabil. Pana la desfiintarea statului au mai trecut 400 de ani, cu anumite perioada de relativa revenire. Dar, criza veacului XI a fost definitiva, si imposibil de recuperat.

Parerea mea este ca probabil america tocmai traverseaza o astfel de criza, din care revenirea la statutul avut inainte va fi imposibila. Sigur, va ramane proababil un timp o putere importanta, dar nu hegemon cum a fost in ultimii 20 de ani.

PS: cozile din mall nu inseamna ca finantele statului s-au insanatosit. La fel, faptul ca ceteateanul de rand nu sesizeaza ca e o situatie mai altfel decat in trecut, nu inseamna ca finantele nu sunt prabusite. Cand cetateanul de rand va deveni constient de buda in care se afla finantele, va fi mult prea tarziu pt orice.

bine

Mesaj de bine » 15 Mar 2009, 14:47

Cuviosul Ieronim scrie: Parerea mea este ca probabil america tocmai traverseaza o astfel de criza, din care revenirea la statutul avut inainte va fi imposibila. Sigur, va ramane proababil un timp o putere importanta, dar nu hegemon cum a fost in ultimii 20 de ani.
Intrebarea importanta pentru dominanta americana este
ce se va intimpla cu dolarul american, in ce masura va ramine moneda de rezerva internationala.
Recent, chinezii au exprimat ingrijorarea ca
americanii nu vor fi in stare sa mentina un curs al dolarului suficient de ridicat ca sa justifice rezervele in dolari.
Rusii au initiat deja discutii cu China
pentru a explora optiunile de inlocuire a dolarului american cu un alt sistem de rezerve.
Chestia asta este cu atit mai critica pentru USA, cu cit sunt mai mari avantajele americane oferite de controlul dolarului.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 15 Mar 2009, 15:23

bine scrie: Intrebarea importanta pentru dominanta americana este
ce se va intimpla cu dolarul american, in ce masura va ramine moneda de rezerva internationala.
americanii nu vor fi in stare sa mentina un curs al dolarului suficient de ridicat ca sa justifice rezervele in dolari.
pentru a explora optiunile de inlocuire a dolarului american cu un alt sistem de rezerve.
Chestia asta este cu atit mai critica pentru USA, cu cit sunt mai mari avantajele americane oferite de controlul dolarului.
Si cine ar fi sa inlocuiasca dolarul? Dolarul chinezesc sau rusesc? Euro? Asta este moneda carei tari, cine garanteaza ca valoreaza ceva? Sau poate moneda canadiana starneste incredere.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 15 Mar 2009, 15:30

Serial Healer scrie:
Cuviosul Ieronim scrie:Ca o parere, America se afla probabil foarte aproape de o criza majora, care va duce la pierderea definitiva a statutului de hegemon. Simptomele sunt destul de clare. Hipertrofierea aparatului militar pe seama unei sleiri a finantelor statului.

Exemplu clasic : Imperiul Roman. Militar, romanii au dominat lumea cunoscuta lor, intr-un mod in care America nici nu viseaza. Puterea militara a crescut permanent, in fata dusmanilor tot mai numerosi ( tot mai numerosi, datorita "intereselor" romane tot mai multe si diversificate ) Pt asta, trebuiau multi bani. Tot mai multi bani. Luati prin o impozitare tot mai accentuata, care a dus in final la ruina economica. Suna cunoscut ?

Exemplul 2, Imperiul bizantin. Continuator al celui roman. 700 de ani de ani statul a fost o putere mondiala (la nivelul lumii cunoscute atunci, desigur) Perioadele de crestere si descrestere au variat in acesti 700 de ani. In general, insanatosirea statului a avut loc in perioadele in care clasa mijlocie ( taranii din Asia Mica, placa turnanta a statului) a fost incurajata de stat. Iar clasa aristocratica a fost pusa sub un anumit control. Caderea din nivelul de putere mondiala, s-a produs in jurul anului 1080, dupa un efort militar imens, care a distrus finantele statului in mod irevocabil. Pana la desfiintarea statului au mai trecut 400 de ani, cu anumite perioada de relativa revenire. Dar, criza veacului XI a fost definitiva, si imposibil de recuperat.

Parerea mea este ca probabil america tocmai traverseaza o astfel de criza, din care revenirea la statutul avut inainte va fi imposibila. Sigur, va ramane proababil un timp o putere importanta, dar nu hegemon cum a fost in ultimii 20 de ani.

PS: cozile din mall nu inseamna ca finantele statului s-au insanatosit. La fel, faptul ca ceteateanul de rand nu sesizeaza ca e o situatie mai altfel decat in trecut, nu inseamna ca finantele nu sunt prabusite. Cand cetateanul de rand va deveni constient de buda in care se afla finantele, va fi mult prea tarziu pt orice.
Toate astea sunt simple speculatii. Si neinformate pe deasupra. Imperiul American este in declin? Care Imperiu American? Nu orice tara cu un teritoriu intins este un imperiu. Canada nu este un imperiu. Brazilia nu este un imperiu si nici Australia nu este un imperiu. Comparatia cu Imperiul Roman sau Bizantin nu poate fi decat fructul unei minti neinstruite sau instruite gresit (indoctrinate).

Fara indoiala Statele trec printr-o criza. Dar intregul glob trece printr-o criza. Foarte probabil ca efectele crizei nu sunt inca simtite peste tot. Inca. Globalizarea o sa faca criza absolut generala. Statele au pozitia privilegiata de a avea o economie flexibila, adaptabila. Este foarte probabil ca or sa iasa din criza asta mai bine decat alta parti ale globului. Atitudinea generala este insa, dupa parerea mea, de prezbiopie national-idiotica: bucuria de a vedea Statele la impas depaseste gravitatea crizei locale.
Evident ca sunt speculatii . La fel de valabile ca si speculatiile dvs. Doar ca istoria ne arata ca anumite greseli facute in trecut, cand sunt repetate in alte perioade istorice, duc la rezultate similare.

PS: as dori sa raportez mesajul dl Serial, in care ma jigneste cu termeni : neinstruit, indoctrinat, etc. Ma mira folosirea unor astfel de termeni, la un intelectual instruit si neindoctrinat ca dansul. As dori sa ne limitam la examinarea ideilor, si nu a pregatirii mele sau a pregatirii dl Serial.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 15 Mar 2009, 16:12

Serial Healer scrie:
Cuviosul Ieronim scrie:Ca o parere, America se afla probabil foarte aproape de o criza majora, care va duce la pierderea definitiva a statutului de hegemon. Simptomele sunt destul de clare. Hipertrofierea aparatului militar pe seama unei sleiri a finantelor statului.

Toate astea sunt simple speculatii. Si neinformate pe deasupra. Imperiul American este in declin? Care Imperiu American? Nu orice tara cu un teritoriu intins este un imperiu. Canada nu este un imperiu. Brazilia nu este un imperiu si nici Australia nu este un imperiu. Comparatia cu Imperiul Roman sau Bizantin nu poate fi decat fructul unei minti neinstruite sau instruite gresit (indoctrinate).

Fara indoiala Statele trec printr-o criza. Dar intregul glob trece printr-o criza. Foarte probabil ca efectele crizei nu sunt inca simtite peste tot. Inca. Globalizarea o sa faca criza absolut generala. Statele au pozitia privilegiata de a avea o economie flexibila, adaptabila. Este foarte probabil ca or sa iasa din criza asta mai bine decat alta parti ale globului. Atitudinea generala este insa, dupa parerea mea, de prezbiopie national-idiotica: bucuria de a vedea Statele la impas depaseste gravitatea crizei locale.
Deci, trec peste neplacuta digresiune a dl Serial, referitoare la mintea mea ( afirmatie care repet, nu-i face cinste dl Serial; mai ales ca dansul s-a declarat mereu un adversar al discutarii personanelor, si un iubitor doar al dezbaterii de idei)
1. Afirmatia dl Serial ca "Brazilia nu este un imperiu". Este o afirmatie discutabila, si dovedeste cel putin o slaba cunoastere a unor anumite realitati istorice. Cel putin formal, Brazilia a fost 70 de ani Imperiu, condusa de un Imparat.

2.Pe de alta parte, exista diferente majore intre Brazilia si Australia pe de o parte, si statele unite pe de alta parte. In primul rand, Australia are o populatie de circa 10 ori mai mica fata de statele unite. O alta diferenta majora este, ca nici Brazilia si nici Australia, nu au o retea de baze militare si instalatii militare plasate pe o zona foarte extinsa a mapamondului. Deci comparatia Statele unite versus Brazila /Australia, nu sta in picioare. Este un fel de a compara mere cu pere, si a trage apoi concluzia ca prunele nu sunt mere.

3. America este un imperiu. Sigur, intr-o forma diferita fata de cel roman. Dar, ca si imperiul roman, isi propune sa domine orice adversar care ii contesta suprematia militara si economica, aproape oriunde in lumea cunoscuta a celor 2 imperii. Sintagma de "Imperiu american" exista si este folosita in mediul academic si in mass-media (o cautare pe google, permite oricui sa se convinga de acest fapt). Pe de alta parte, asa cum am mai spus, exista instalatii militare si baze militare americane in numeroase zone strategice, in care america are interese economice. Ea isi apara aceste interese economice, intervenind politic si militar in zonele respective. A spune ca america nu este un imperiu, este deci, o afirmatie cel putin bizara.
Exista numeroase studii, in care se fac comparatii intre imperiul roman ( si cel bizantin) si imperiul american actual.

Sigur, afirmatiile mele sunt speculative, dar faptele descrise de mine sunt reale. Imperiul roman s-a prabusit dintr-o serie de cauze destul de complexe. Una din cauzele importante este distrugerea finantelor statului prin cheltuieli militare nesustenabile. Urmate firesc, de colapsul puterii militare.
Cheltuieli militare greu de justificat economic, a facut si imperiul american in Iraq .

3. afirmatia dl serial despre criza globala. Oarecum inexacta. Este aproape unanim recunoscut, ca actuala criza a lovit cel mai tare economiile cel mai bine "globalizate" Statele unite, fiind campioana globalizarii, a fost cel mai lovita. Economiile mai primitive, si mai putin "globalizate" au fost evident mai putin lovite de criza. Este un fapt, si orice om cu o minima luciditate stie acest lucru. Sigur, o revenire a economiei americane ar actiona ca o locomotiva pt. tot restul lumii. Dar, cel putin in acest moment nu se intrevad deloc semne ale revenirii ei. Si asta, pt ca asa cum stim cu totii, s-au facut intr-o perioada de timp destul de mare, excese de la reguli. ( ma refer la creditarea de tip ninja, practicata doar in america )
Fara banii celorlati, statele unite nu au cum sa-si revina. Tocmai datoriile excesive, pe care statele unite le au.

PS: Canada si Australia, sunt pt persoanele care au reusit sa aiba o minima cunoastere a realitatilor politice contemporane, parti ale Commonwealth-ului, si sunt conduse formal de regina Marii Britanii. Practic, parti ale fostului imperiu britanic, actualmente defunct.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 15 Mar 2009, 16:36

As vrea sa mai aduc un argument in favoarea comparatiei care am facut-o intre Imperiul Roman si America zilelor noastre. Asta, ca sa se vada ca nu doar eu am astfel de idei. Ci sunt chiar americani respectabili, care vad aceste similitudini. Si care, au tras un semnal de alarma inca din 2007, cand criza era evidenta doar pt o minoritate ( minoritate, din care evident, dl Serial nu face parte)

Articolul sesizeaza problemele, si propune si solutiile. Ignorate de administratia Bush ( si de o serie de minti needucate si indoctrinate )
Finanţele SUA au aceleaşi probleme ca Imperiul Roman înainte de destrămare
de Bogdan MUNTEANU | 15 AUGUST 2007
0 foto 0 audio 0 video 0 alte fisiere
Guvernul SUA s-a situat pe o „plită încinsă” din cauza politicilor şi practicilor nerealiste în privinţa deficitului fiscal, subfinanţării cronice a sistemului de sănătate, a imigraţiei şi angajamentelor mili tare de peste hotare.

Deja există „similarităţi frapante” între situaţia financiară a Americii anului 2007 şi ultimele decade din istoria Ro mei antice, înainte ca aceasta să se prăbuşească definitiv, avertizează David M. Walker, director al Government Accountability Office (GAO – agenţia inde pendentă a SUA, cu atribuţii similare celei ale Curţii de Conturi din România).

Oficialul american a declarat pen tru Financial Times că „e timpul să învăţăm din istorie şi să luăm măsuri pentru a ne asigura că Republica Americană va rezista în faţa testului vremurilor”. „America se află pe drumul către o explozie a datoriei publice”, consideră Walker.

El a „desfiinţat”, practic, toate politicile curente ale SUA, apreciind că nici politica privind educaţia, nici cea energetică, nici cea referitoare la mediul înconjurător, nici cea privind imigraţia şi purtarea războiului din Irak „nu pot fi susţinute”.

După nouă ani în fruntea GAO (dintr-un mandat de 15 ani), Walker consideră că America nu îşi mai poate menţine pentru multă vreme ritmul actual de creştere a prosperităţii, dacă nu investeşte miliarde de dolari pentru a-şi moderniza totul, de la autostrăzi şi aeroporturi până la sistemul de canalizare.

„Recenta prăbuşire a podului din Minneapolis a fost un semnal de alarmă”, afirmă Walker. El a spus că şi America se confruntă cu aceiaşi factori care au atras prăbuşirea Romei antice, res pectiv „decăderea valorilor morale şi a buneicuviinţe poli tice acasă, supra aprecierea şi suprasolicitarea forţelor armate în străinătate şi irespon sabilitatea fiscală a guvernului central”.

Singura scăpare ar fi reprezentată de o seamă de măsuri impopulare, precum creşterea dramatică a impozitelor. În acest sens, Walker este gata să ofere consultanţă gratuită tuturor candidaţilor pentru alegerile prezidenţiale din noiembrie 2008, doar-doar vor ţine seama de avertismentele sale. Dacă următorul preşedinte va face din „responsabilitatea fiscală” o prioritate a mandatului său, există şanse ca drumul către prăbuşirea supremaţiei americane să fie inversat. În caz contrar, „riscul unor crize majore creşte considerabil”, afirmă Walker.

„America se află pe drumul către o explozie a datoriei publice”, afirmă David M. Walker, director al Government Accountability Office, a cărui funcţie e echivalentă cu cea a unui preşedinte de Curte de Conturi
http://www.gandul.info/politica-externa ... 929;881259

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 15 Mar 2009, 17:39

Serial Healer scrie:
Cuviosul Ieronim scrie:Deci, trec peste neplacuta digresiune a dl Serial, referitoare la mintea mea ( afirmatie care repet, nu-i face cinste dl Serial; mai ales ca dansul s-a declarat mereu un adversar al discutarii personanelor, si un iubitor doar al dezbaterii de idei)
1. Afirmatia dl Serial ca "Brazilia nu este un imperiu". Este o afirmatie discutabila, si dovedeste cel putin o slaba cunoastere a unor anumite realitati istorice. Cel putin formal, Brazilia a fost 70 de ani Imperiu, condusa de un Imparat.

2.Pe de alta parte, exista diferente majore intre Brazilia si Australia pe de o parte, si statele unite pe de alta parte. In primul rand, Australia are o populatie de circa 10 ori mai mica fata de statele unite. O alta diferenta majora este, ca nici Brazilia si nici Australia, nu au o retea de baze militare si instalatii militare plasate pe o zona foarte extinsa a mapamondului. Deci comparatia Statele unite versus Brazila /Australia, nu sta in picioare. Este un fel de a compara mere cu pere, si a trage apoi concluzia ca prunele nu sunt mere.

3. America este un imperiu. Sigur, intr-o forma diferita fata de cel roman. Dar, ca si imperiul roman, isi propune sa domine orice adversar care ii contesta suprematia militara si economica, aproape oriunde in lumea cunoscuta a celor 2 imperii. Sintagma de "Imperiu american" exista si este folosita in mediul academic si in mass-media (o cautare pe google, permite oricui sa se convinga de acest fapt). Pe de alta parte, asa cum am mai spus, exista instalatii militare si baze militare americane in numeroase zone strategice, in care america are interese economice. Ea isi apara aceste interese economice, intervenind politic si militar in zonele respective. A spune ca america nu este un imperiu, este deci, o afirmatie cel putin bizara.
Exista numeroase studii, in care se fac comparatii intre imperiul roman ( si cel bizantin) si imperiul american actual.

Sigur, afirmatiile mele sunt speculative, dar faptele descrise de mine sunt reale. Imperiul roman s-a prabusit dintr-o serie de cauze destul de complexe. Una din cauzele importante este distrugerea finantelor statului prin cheltuieli militare nesustenabile. Urmate firesc, de colapsul puterii militare.
Cheltuieli militare greu de justificat economic, a facut si imperiul american in Iraq .

3. afirmatia dl serial despre criza globala. Oarecum inexacta. Este aproape unanim recunoscut, ca actuala criza a lovit cel mai tare economiile cel mai bine "globalizate" Statele unite, fiind campioana globalizarii, a fost cel mai lovita. Economiile mai primitive, si mai putin "globalizate" au fost evident mai putin lovite de criza. Este un fapt, si orice om cu o minima luciditate stie acest lucru. Sigur, o revenire a economiei americane ar actiona ca o locomotiva pt. tot restul lumii. Dar, cel putin in acest moment nu se intrevad deloc semne ale revenirii ei. Si asta, pt ca asa cum stim cu totii, s-au facut intr-o perioada de timp destul de mare, excese de la reguli. ( ma refer la creditarea de tip ninja, practicata doar in america )
Fara banii celorlati, statele unite nu au cum sa-si revina. Tocmai datoriile excesive, pe care statele unite le au.

PS: Canada si Australia, sunt pt persoanele care au reusit sa aiba o minima cunoastere a realitatilor politice contemporane, parti ale Commonwealth-ului, si sunt conduse formal de regina Marii Britanii. Practic, parti ale fostului imperiu britanic, actualmente defunct.
Regret orice remarca perceputa ca negativa referitoare la mintea d-lui Cuvios si afirm ca orice remarca care face o asociere intre Imperiul Roman sau Bizantin si Statele unite trebuie privita in lumina potrivita. Ca si ideea depre afirmatiii bazate pe informatii gasite in mass-media despre "Imperiul American" care contravin celor provenite de la cei de la fatza locului. Este evident ca fiecare este liber sa interpreteze orice termen in functie de preferintele proprii ( in definitiv oricine se poate crede o piesa din jocul de sah care muta diagonal, chiar daca este suferind de o boala mintala) dar este chestie de cultura generala elementara ca imperiul este un stata monarhic condus de un imparat. Parerea mea este ca in ciuda cele gasite in mass-media si mediul academic (sic!) exista momente in viata cand judecata proprie trebuie sa iasa de sub tutela indoctrinarii ceapiste si sa priveasca dincolo de imaginea ochelarilor de cal. Este parerea mea bineinteles si s-ar putea sa gresesc.

In rest am tendinta sa fiu de acord ca tzarile dezvoltate au fost lovite primele de actuala criza in vreme ce tavalugul o sa afecteze economiile, foarte bine caracterizate ca "mai primitive", mai tarziu. In definitiv cand boierul strange cureaua, iobagul n-are inca ce strange.

Inteleg ca in viziunea interlocutorului meu Canada, Australia si Brazilia nu o pot duce mai rau pentru ca desi au teritorii largi provin din teritorii si mai largi si deci au imunitate. In directia acestei logici tin sa amintesc ca si Statele Unite fac parte din fostul Imperiu Britanic deci nu se pot prabusi mai mult decat imperiul "actualmente defunct". Mai mult chiar, conform aceleiasi logici teritorii cu mica suprafata or sa prospere perpetuu. Regatul Piemontului si Sardiniei, de pilda.

Pentru mine unele discutii de pe Tacla si mai ales logica din spatele lor sunt o permanenta sursa de uimire.
Ma tem ca discutia se indreapta spre un punct mort. Din moment ce singurele lucruri corecte si valabile, sunt conform expozeului foarte confuz si dezlanat de mai sus, doar ideile dvs proprii. De la fata loculu, ca sa folosesc termenul folosit de dvs relateaza si David M. Walker, director al Government Accountability Office (GAO – agenţia inde pendentă a SUA, cu atribuţii similare celei ale Curţii de Conturi din România).

Desi sunt sigur ca dvs vedeti foarte bine lucrurile, logica bunului simt ma face sa cred ca totusi dl Walker este ceva mai bine informat decat dvs.

PS: este evidenta luciditatea extrema a dl Doctor, claritatea de cristal a ideilor sale. Demonstratiile din carein care se compara mere cu pere si rezulta ca prunele nu sunt banane, sunt gratioase, suculente, si as indrazni sa spun chiar vezuviene.
Dar, asa cum stim, in timp ce Titanicul se scufunda, existau persoane care dansau pe puntile superioare, convinse ca apa rece si inecul este doar pt vulg. Dl Serial imi aminteste de acei dansatori, explicand tuturor ca tipetele disperate ale celor care se inecau nu sunt decat usoare accidente de parcurs care nu trebuie sa ingrijoreze pe cineva.

bine

Mesaj de bine » 15 Mar 2009, 17:45

Serial Healer scrie:
Si cine ar fi sa inlocuiasca dolarul? Dolarul chinezesc sau rusesc? Euro? Asta este moneda carei tari, cine garanteaza ca valoreaza ceva? Sau poate moneda canadiana starneste incredere.
Taci ca iar nu stii despre ce vorbesti. La fel cum comentai despre satelitul chinezesc doborit de chinezi

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 15 Mar 2009, 17:47

Serial Healer scrie:
Cuviosul Ieronim scrie:PS: as dori sa raportez mesajul dl Serial, in care ma jigneste cu termeni : neinstruit, indoctrinat, etc. Ma mira folosirea unor astfel de termeni, la un intelectual instruit si neindoctrinat ca dansul. As dori sa ne limitam la examinarea ideilor, si nu a pregatirii mele sau a pregatirii dl Serial.
Imi pare rau ca dl.Cuvios se simte jignit de afirmatiile facute de mine. Nu sunt sigur insa cum ar trebui tratate de acum dovada lipsei flagrante de cunoastere si a unei gandiri retrograde in sensul bunei functionari a Taclalei. In spirit pacifist si in lipsa oricarui beneficiu de pe urma acestui schimb de idei, eu ma declar de acord sa ignor mesajele anti-americane ale d-lui Cuvios.
Parerile dvs despre gandirea mea sunt irelevante. Logica dvs in schimb este putin bizara. Descrierea succesiunii unor fapte din trecut, si sublinierea unor similitudini cu fapte din prezent, este catalogata de dvs ca anti-americana. In mod bizar, istoria in intregul ei, este dupa logica dvs de fier, antiamericana si retrograda.

PS: ma vad nevoit sa raportez din nou modul in care dl Serial tinde sa inflameze inutil si artificial discutia. Sigur, explicatia este ca de obicei, lipsa de argumente de care in general dl Serial sufera atunci cand isi prezinta anumite fixatii pe post de axiome.
Este de asemeni foarte interesant, cum in lipsa de argumente si idei, dl serial recurge mereu la aceleasi mijloace deja plictisitoare si neinteresante: provocari (prin care se spera ingroparea discutiei) si amenintari cu ignorarea ( dl Serial crede ca este probabil suficient sa inchida televizorul, pt ca efectele crizei sa dispara, si istoria sa revina la ceea ce dl Serial isi imagineaza ca fiind realitatea )

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 15 Mar 2009, 17:48

bine scrie:
Serial Healer scrie:
Taci ca iar nu stii despre ce vorbesti. La fel cum comentai despre satelitul chinezesc doborit de chinezi
Pare sa fie o constanta a gandirii dl Serial, confundarea propriile fabulatii cu realitatea.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 15 Mar 2009, 18:07

Cuviosul Ieronim scrie:Dar, asa cum stim, in timp ce Titanicul se scufunda, existau persoane care dansau pe puntile superioare, convinse ca apa rece si inecul este doar pt vulg. Dl Serial imi aminteste de acei dansatori, explicand tuturor ca tipetele disperate ale celor care se inecau nu sunt decat usoare accidente de parcurs care nu trebuie sa ingrijoreze pe cineva.
Evident, evident.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 15 Mar 2009, 18:09

bine scrie:
Serial Healer scrie:
Si raspunsul tau la moneda care ar fi sa inlocuiasca dolarul american este........satelitul chinezec doborat de chinezi? Iata o logica care impresioneaza. Chiar si din spatiul cosmic.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 15 Mar 2009, 18:13

Cuviosul Ieronim scrie:Pare sa fie o constanta a gandirii dl Serial, confundarea propriile fabulatii cu realitatea.
Presupun ca ati vrut sa spuneti "propriilor". In rest, vax albina crema flora.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 15 Mar 2009, 18:16

Cuviosul Ieronim scrie:
PS: ma vad nevoit sa raportez din nou modul in care dl Serial tinde sa inflameze inutil si artificial discutia. Sigur, explicatia este ca de obicei, lipsa de argumente de care in general dl Serial sufera atunci cand isi prezinta anumite fixatii pe post de axiome.
Este de asemeni foarte interesant, cum in lipsa de argumente si idei, dl serial recurge mereu la aceleasi mijloace deja plictisitoare si neinteresante: provocari (prin care se spera ingroparea discutiei) si amenintari cu ignorarea ( dl Serial crede ca este probabil suficient sa inchida televizorul, pt ca efectele crizei sa dispara, si istoria sa revina la ceea ce dl Serial isi imagineaza ca fiind realitatea )
Evident, evident.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 15 Mar 2009, 18:29

Serial Healer scrie:
Cuviosul Ieronim scrie:Pare sa fie o constanta a gandirii dl Serial, confundarea propriile fabulatii cu realitatea.
Presupun ca ati vrut sa spuneti "propriilor". In rest, vax albina crema flora.
exact. "propriilor". un typo.

Vad ca uneori reusiti sa prindeti litera explicatiilor mele . pacat ca va scapa spiritul acestor explicatii. Eu zic ca sunt facute la un nivel destul de accesibil, dar inteleg dificultatile dvs de intelegere. In fond dvs, ati ramas la nivel "vax albina". Pare sa va fie foarte greu sa evoluati ... Dar in spiritul pacifist al acestui forum, voi depune eforturi cu dvs

jeda

Mesaj de jeda » 15 Mar 2009, 19:56

in ceea ce ma priveste america poa sa dea linistita locu 1 oricarei tari civilizate cu inarmare cu tot, ca ca cetateana obisnuita toata tevatura asta cu razboi cu responsabilitate, cu americanii in sus si in jos, sa ma arate toata lumea cu degetu ma enerveaza de-mi sar capacele. pe de o parte. pe de alta parte e o tara extraordinara si orice s-ar schimba sper sa-si pastreze principiile de guvernare, ajustate pe ici pe colo, pe care in sfarsit am inceput sa le pricep si eu. deci spre deosebire de unii de pe aici cand ma intrebi de america pai sa te tii ca nu ma mai opresc atatea am de spus, ca depre orice iubesc.

jeda

Mesaj de jeda » 15 Mar 2009, 20:05

Cuviosul Ieronim scrie:
bineinteles, da eu care ma duc foarte rar la mall am fost extrem de surprinsa de aglomeratie. desi nu e perioada de sale-uri hainele si o buna parte din bunuri de consum sunt relativ ieftine si desigur poate nu-mi iau o masina noua acum da o toala de 20 de dolari in special ca era redusa de la 250 am luat cu bucurie. cetateanu obisnuit e perfect constient de ce se intampla ca nimeni nu cumpara obiecte importante-masini, case, renovari, excursii, nothing, nada. e e un fel de catch 22 ca daca nu cumperi nu se produce, nu se produce oamenii isi pierd lucru, n-au lucru isi pierd casele, municipalitatile nu mai iau bani de taxe pe case si taie servicii, nu sunt servicii municipale, scolile isi pierd profesorii, de aia oamenii trebuie sa inceapa sa cheltuiasca daca vor ca economia sa inceapa sa se miste.

jeda

Mesaj de jeda » 15 Mar 2009, 20:09

ma intreb care o fi datoria externa a unei tari din europa de vest, franta italia, germania raportat la bugetul lor national, sa -mi dau si eu seama in ce rahat suntem.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 15 Mar 2009, 21:47

jeda scrie:ma intreb care o fi datoria externa a unei tari din europa de vest, franta italia, germania raportat la bugetul lor national, sa -mi dau si eu seama in ce rahat suntem.
jeda, cred ca nu cifra conteaza ci prestigiul. Statele isi platesc datoriile la timp, Congo nu.

jeda

Mesaj de jeda » 16 Mar 2009, 00:20

uite ce am gasit pe cine intereseaza subietul cu datoriile externe ale usa si cine are timp si rabdare sa citeasca-e cu poze colorate, usor de citit. si destul de clar.
http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_public_debt
in orice caz usa a avut datorii externe-explic mai jos ce sunt astea, va rog sa ma corectati daca gresesc, de la inceptie.

multumesc ca va certati pentru tara in care locuiesc, ca asa mai pot sa invatz si eu cate ceva despre ea. deci va rog sa ma corectati daca am inteles gresit. aceaste datorii externe ale statelor unite sunt de fapt valoarea investitiilor acestor tari, vad majoritatea din lumea a treia, cum ar fi singapore, brazilia, in usa, china fiind investitorul major.

parerea mea asa la plezneala, e ca la ora actuala cel putin china nu are nici un interes sa -si scoata investitiile ca usa so far e un important furnizor de brate de munca in china. nu zic ca e unicul da e major. ca asta era parca frica.

jeda

Mesaj de jeda » 16 Mar 2009, 07:46

eu sper ca discutia, nu- ba tu ba tu -sa continue, sa profit si eu de economia asta scazuta, ca o groaza din jurul meu profita. ma gandesc si eu cum sa intru in miscarea buy low. seriale, daca china cere banii si nu-i dai nu esti solvabil, daca profesorii cer pensiile si nu le ai la fel, la fel si social security care de cativa ani se zice ca nu-s banii contribuabililor. asta inseamna datorie si trebuie platita. obama nu a avut de ales -ca si bush- sa semneze pachetul ala de noi datorii, sa propteasca tara. acu trebuie sa o faca si bine, adica sa dea afara pe toti capii bancilor ca conditie a imprumutului si sa supravecheze tot ce se intampla cu banii publici cu o conducere noua. da parerea mea e ca nu are coaiele necesare, ca o sa strige aia, ne iei libertatile. si mai pune un video de o propozitie sa demonstreze.

pribeag

Mesaj de pribeag » 16 Mar 2009, 08:39

Cuviosul Ieronim scrie:As vrea sa mai aduc un argument in favoarea comparatiei care am facut-o intre Imperiul Roman si America zilelor noastre. Asta, ca sa se vada ca nu doar eu am astfel de idei. Ci sunt chiar americani respectabili, care vad aceste similitudini. Si care, au tras un semnal de alarma inca din 2007, cand criza era evidenta doar pt o minoritate ( minoritate, din care evident, dl Serial nu face parte)

Articolul sesizeaza problemele, si propune si solutiile. Ignorate de administratia Bush ( si de o serie de minti needucate si indoctrinate )
Guvernul SUA s-a situat pe o „plită încinsă” din cauza politicilor şi practicilor nerealiste în privinţa deficitului fiscal, subfinanţării cronice a sistemului de sănătate, a imigraţiei şi angajamentelor mili tare de peste hotare.

Deja există „similarităţi frapante” între situaţia financiară a Americii anului 2007 şi ultimele decade din istoria Ro mei antice, înainte ca aceasta să se prăbuşească definitiv, avertizează David M. Walker, director al Government Accountability Office (GAO – agenţia inde pendentă a SUA, cu atribuţii similare celei ale Curţii de Conturi din România).

Oficialul american a declarat pen tru Financial Times că „e timpul să învăţăm din istorie şi să luăm măsuri pentru a ne asigura că Republica Americană va rezista în faţa testului vremurilor”. „America se află pe drumul către o explozie a datoriei publice”, consideră Walker.

El a „desfiinţat”, practic, toate politicile curente ale SUA, apreciind că nici politica privind educaţia, nici cea energetică, nici cea referitoare la mediul înconjurător, nici cea privind imigraţia şi purtarea războiului din Irak „nu pot fi susţinute”.

După nouă ani în fruntea GAO (dintr-un mandat de 15 ani), Walker consideră că America nu îşi mai poate menţine pentru multă vreme ritmul actual de creştere a prosperităţii, dacă nu investeşte miliarde de dolari pentru a-şi moderniza totul, de la autostrăzi şi aeroporturi până la sistemul de canalizare.

„Recenta prăbuşire a podului din Minneapolis a fost un semnal de alarmă”, afirmă Walker. El a spus că şi America se confruntă cu aceiaşi factori care au atras prăbuşirea Romei antice, res pectiv „decăderea valorilor morale şi a buneicuviinţe poli tice acasă, supra aprecierea şi suprasolicitarea forţelor armate în străinătate şi irespon sabilitatea fiscală a guvernului central”.

Singura scăpare ar fi reprezentată de o seamă de măsuri impopulare, precum creşterea dramatică a impozitelor. În acest sens, Walker este gata să ofere consultanţă gratuită tuturor candidaţilor pentru alegerile prezidenţiale din noiembrie 2008, doar-doar vor ţine seama de avertismentele sale. Dacă următorul preşedinte va face din „responsabilitatea fiscală” o prioritate a mandatului său, există şanse ca drumul către prăbuşirea supremaţiei americane să fie inversat. În caz contrar, „riscul unor crize majore creşte considerabil”, afirmă Walker.

„America se află pe drumul către o explozie a datoriei publice”, afirmă David M. Walker, director al Government Accountability Office, a cărui funcţie e echivalentă cu cea a unui preşedinte de Curte de Conturi
GAO - nu e in nici un caz curtea de conturi pentru ca nu are nici atributii de control preventiv nici de control ulterior.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 16 Mar 2009, 15:44

pribeag scrie:
Cuviosul Ieronim scrie:As vrea sa mai aduc un argument in favoarea comparatiei care am facut-o intre Imperiul Roman si America zilelor noastre. Asta, ca sa se vada ca nu doar eu am astfel de idei. Ci sunt chiar americani respectabili, care vad aceste similitudini. Si care, au tras un semnal de alarma inca din 2007, cand criza era evidenta doar pt o minoritate ( minoritate, din care evident, dl Serial nu face parte)

GAO - nu e in nici un caz curtea de conturi pentru ca nu are nici atributii de control preventiv nici de control ulterior.
Acest fapt nu face cu nimic mai putin relevante parerile dl Walker. Ideea este ca exista multe persoane care gasesc similitudini intre politica fiscala a imperiului roman in fata sa de prabusire, si actuala politica fiscala americana

bine

Mesaj de bine » 16 Mar 2009, 17:02

Cuviosul Ieronim scrie: Ideea este ca exista multe persoane care gasesc similitudini intre politica fiscala a imperiului roman in fata sa de prabusire, si actuala politica fiscala americana
Pe mine ma intereseaza urmatorul aspect din politica fiscala:
USA beneficiaza enorm de pe urma statutului dolarului ca moneda de rezerva.
Care dintre alternativele existente pentru dolar, si in ce conditii, in prezent sau in viitorul previzibil,
ar putea afecta serios situatia dolarului si implicit situatia USA?

Una din alternative in mod special apare ca fiind interesanta: Special Drawing Rights

Cu atit mai mult cu cit nu implica devalorizarea dolarului, deci tranzitia spre SDR nu afecteaza pe acei care au rezerve semnificative in dolari.
In mod formal, SDR este controlat de catre IMF.
Dar informal, China si Rusia (si altii mai mici) cam asta au facut acum citiva ani,
cind au diversificat rezervele nationale de US$ in combinatii de US$ si Euro.

Ce e de asemenea interesant, se pare ca SDR nu are nevoie pentru a functiona de consensul formal al statelor ale caror monede sunt folosite in combinatia de rezerva.
IMF foloseste SDR inca din 1969, fara sa fie nevoie de acordul formal al celor 4 (foste 5) state ale caror monezi sunt folosite ca rezerva, in combinatie.
Interesant ca proportia monedelor nationale folosite variaza dupa cum ponderea economica se schimba:
In prezent combinatia este: US$ 44%, Euro 34%, Japan Yen 11%, UK pound 11% .

Dar, inca din 2006, pentru tranzactiile comerciale volumul de Euro a intrecut volumul de US$.
Unde e inca suprem US$ este la rezervele nationale, unde acopera circa 66% din rezervele internationale.

Ar fi interesant de ghicit ce se va intimpla dupa actuala criza cu proportiile din SDR,
care vor fi recalculate de IMF in 2010, pentru urmatorii cinci ani.
Si mai interesant ar fi de discutat ce s-ar intimpla daca tranzactiile petrolifere ar fi facute in SDR, in loc de US$.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 16 Mar 2009, 17:42

tin minte acum vreo 2 ani, ca a scos isarescu la vanzare ceva dolari, si s-a depreciat dolaru' cu 0.5%... De unde e foarte clar cat de tare e dolaru'...

bine

Mesaj de bine » 16 Mar 2009, 18:13

Cuviosul Ieronim scrie:tin minte acum vreo 2 ani, ca a scos isarescu la vanzare ceva dolari, si s-a depreciat dolaru' cu 0.5%... De unde e foarte clar cat de tare e dolaru'...
Argumentul pnetru dolar, acelasi folosit si cind a fost anulata acoperirea in aur, este ca dolarul va famine singura optiune de facto.
De aceea ar fi bine de stiut la ce se refereau rusii cind le propuneau in principal chinezilor, dar si intregului grup BRIC,
sa construiasca un alt sistem financiar international, deoarece sistemul actual e instabil.

De observat ca IMF, atunci cind au combinat monede in SDR, au folosit monedele predominante in blocul NATO.
SDR s-a remarcat imediat prin stabilitate.
Multe tari care isi fixeaza total sau partial moneda nationala dupa monede de rezerva, privesc cu interes evolutia SDR.
E drept ca, deocamdata, numai Arabia Saudita si Syria isi fixeaza cursul intern dupa cursul SDR.
Dar IMF foloseste inca din 1969 SDR pentru tranzactii internationale, din dorinta de stabilitate.

Nu se stie exact cum va evolua BRIC, dar dupa estimarile actuale aceste patru tari controleaza resurse, populatie si teritoriu semnificative international.
Deci ce s-ar intimpla daca ar aparea o alta moneda echivalenta ca principiu cu SDR, si constituita dintr-o combinatie a monedelor nationale din BRIC?

jeda

Mesaj de jeda » 16 Mar 2009, 18:33

Cuviosul Ieronim scrie:tin minte acum vreo 2 ani, ca a scos isarescu la vanzare ceva dolari, si s-a depreciat dolaru' cu 0.5%... De unde e foarte clar cat de tare e dolaru'...
acu daca ce tii tu minte nu ar fi suficient de suspect, m-as pune pe cautat sa aflu cine e iscarescu, da este mai mult decat suspect asa ca sa nu mai obosesc. no offence, ca imi esti suficient de simpatic, da crec ca decand ne cunoastem am mai crescut cu totiii in varsta si nu stiu anatomic ce se intampla cu varsta ca am uitat, da ceva precis se intampla. multe minunatii am auzit pe forumul asta si unii chiar cred cand spun ce spun.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 16 Mar 2009, 18:42

jeda scrie:
acu daca ce tii tu minte nu ar fi suficient de suspect, m-as pune pe cautat sa aflu cine e iscarescu, da este mai mult decat suspect asa ca sa nu mai obosesc. no offence, ca imi esti suficient de simpatic, da crec ca decand ne cunoastem am mai crescut cu totiii in varsta si nu stiu anatomic ce se intampla cu varsta ca am uitat, da ceva precis se intampla. multe minunatii am auzit pe forumul asta si unii chiar cred cand spun ce spun.
isarescu este guvernatorul BNR.
A vrut sa inlocuiasca o parte din dolarii din rezerva nationala cu altceva. Urmarea a fost ca s-a destabilizat imediat piata. 0.5% in cateva ore.

bine

Mesaj de bine » 16 Mar 2009, 18:50

Cuviosul Ieronim scrie:isarescu este guvernatorul BNR.
A vrut sa inlocuiasca o parte din dolarii din rezerva nationala cu altceva. Urmarea a fost ca s-a destabilizat imediat piata. 0.5% in cateva ore.
Si acum chinezii, care finanteaza reconstructia americana prin achizitionarea de US gov bonds,
se arata ingrijorati de capacitatea guvernului american sa mentina dolarul la un nivel acceptabil.
De fapt i-au si avertizat pe americani in privinta asta.

jeda

Mesaj de jeda » 16 Mar 2009, 19:03

deci n-ascazut dolarul cu juma de punct din cauza tranzactiei lui iscarescu doar s-a destabilizat piata cu juma de punct. aha, cred ca am inteles.whatever. apropos romania la detinere de dolari e trecuta posibil la others ca nu e pe lista. fiti va rog cat de clari e osibil domle cand postati ceva, ca nu suntem aici laureati nobel la economie nici aia care zicem nici aia care citim. eu macar recunosc.

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 16 Mar 2009, 19:05

jeda scrie:deci n-ascazut dolarul cu juma de punct din cauza tranzactiei lui iscarescu doar s-a destabilizat piata cu juma de punct. aha, cred ca am inteles.whatever. apropos romania la detinere de dolari e trecuta posibil la others ca nu e pe lista. fiti va rog cat de clari e osibil domle cand postati ceva, ca nu suntem aici laureati nobel la economie nici aia care zicem nici aia care citim. eu macar recunosc.
ca sa fiu mai clar. dolarul s-a depreciat cu 0.5% fata de euro, dupa ce BNR a vandut cateva zeci de milioane de dolari. Treaba e mai veche, a fosta cum vreo 2-3 ani, nu mai tin minte exact. Toata lumea a fost uimita, decat de slab e dolarul,daca fluctueaza asa tare, de la o vanzare de 3 lei.

jeda

Mesaj de jeda » 16 Mar 2009, 19:11

e o vorba la americani care zice: daca nu pare real probabil ca nu e. cine stie ce influente coincidentale avea dolaru la ora aia, da asa e si mie mi se pare ca america e centrul universului si precis da precis nu e. daca as fi in australia probabil ca epicentrul lumii ar fi acolo. e normal.

bine

Mesaj de bine » 16 Mar 2009, 19:28

Cuviosul Ieronim scrie:ca sa fiu mai clar. dolarul s-a depreciat cu 0.5% fata de euro, dupa ce BNR a vandut cateva zeci de milioane de dolari. Treaba e mai veche, a fosta cum vreo 2-3 ani, nu mai tin minte exact. Toata lumea a fost uimita, decat de slab e dolarul,daca fluctueaza asa tare, de la o vanzare de 3 lei.
Stii cumva ce au cumparat in locul dolarilor? Sau care e acum componenta si proportia de valute de rezerva la BNR?
Ar fi normal sa fie o combinatie de valute, fiind in UE. Probabil asta si urmareau.

pribeag

Mesaj de pribeag » 16 Mar 2009, 19:55

bine scrie:
Cuviosul Ieronim scrie:ca sa fiu mai clar. dolarul s-a depreciat cu 0.5% fata de euro, dupa ce BNR a vandut cateva zeci de milioane de dolari. Treaba e mai veche, a fosta cum vreo 2-3 ani, nu mai tin minte exact. Toata lumea a fost uimita, decat de slab e dolarul,daca fluctueaza asa tare, de la o vanzare de 3 lei.
Stii cumva ce au cumparat in locul dolarilor? Sau care e acum componenta si proportia de valute de rezerva la BNR?
Ar fi normal sa fie o combinatie de valute, fiind in UE. Probabil asta si urmareau.
Daca raportul dolar-euro se stabileste in Romania unde guvernatorul Bancii Nationale era inainte de 89 la o unitate militara a Securitatii a darimat toate bancile comuniste cu o excpetie si-a fost responsabil cu cautarea banilor ascunsi ai lui Ceasca

Cuviosul Ieronim

Mesaj de Cuviosul Ieronim » 17 Mar 2009, 13:47

bine scrie:
sincer habar nu am. Stiu ca o buna parte este aur, o buna parte euro, si o parte mai mica inca dolari. Si probabil bonuri de tezaur USA...

bine

Mesaj de bine » 17 Mar 2009, 17:22

Cuviosul Ieronim scrie:
bine scrie:
sincer habar nu am. Stiu ca o buna parte este aur, o buna parte euro, si o parte mai mica inca dolari. Si probabil bonuri de tezaur USA...
Asa e cel mai stabil, ceea ce e important pentru rezerve. Au trecut vremurile cind dolarul era rezerva exclusiva.
De remarcat ca SDR pare a fi mai utila decit aurul in ce priveste rezervele,
deoarece proportia valutelor copiaza dimensiunile relative ale economiilor care emit valutele respective.
In consecinta pare a fi mult mai greu de manipulat SDR, decit aurul sau oricare din valutele individuale.
Stabilitatea asta pare a fi foarte apreciata pentru rezerve.

Scrie răspuns