Educatia in USA si premiile Nobel

Serial Healer

Educatia in USA si premiile Nobel

Mesaj de Serial Healer » 06 Feb 2009, 14:51

bine scrie:Numarul de premii Nobel vine in primul rind din sumele mari investite de USA in cercetare, nu din nivelul general al educatiei americane.

Suntem off topic aici, dar nu pot sa ma abtin sa nu intreb: ce fac universitatile americane cu "sumele mari investite de USA in cercetare"? Cumpara idei geniale de pe piata ideilor geniale? Eu nu cred.
Parerea mea este ca exista o evolutie logica aici: daca universitatile americane sunt slabe, nu s-ar lua atatea premii Nobel; daca liceele americane ar fi slabe, nu s-ar ajunge la universitati de unde pleaca oameni care i-au premiile Nobel; daca scolile medii ar fi slabe, nu s-ar ajunge la licee de unde pleaca oameni la univarsitatile de unde....... Cam asta e ideea. Fiica-mea face in clasa a 10-a la Biologie, ciclul Krebs, de care in Romania nu se auzea pana la primul an de medicina la Biochimie. Exista si scoli slabe in State? Cred ca peste tot exista. Si nu e mai putin adevarat ca totul merge prost in State comparativ cu alta parti, dar grosul premiilor Nobel continua sa vina, predictibil de acum, aici.
Daca vrei sa continuam ideea, spliteaza subiectul sa nu bruiem aici.
Asta-i parerea mea si s-ar putea sa gresesc.

bine.

Re: Educatia in USA si premiile Nobel

Mesaj de bine. » 06 Feb 2009, 17:04

S-ar putea spune ca circa 80 % din americani au parte de o educatie slaba si in consecinta nu au acces la slujbe care necesita tehnologie avansata,
si de aici rezulta pentru acesti 80 % din americani un nivel de trai care a stagnat, practic la fel cum era in 1975 (dupa cum aflam de la CIA).
Ceilalti 20 % din americani, de la virful societatii, beneficiaza de multe avantaje pe care USA si le poate permite din postura de dominanta globala pe care o are.

Premiile Nobel se obtin alocind resurse pentru cercetare la nivel de virf, deci chiar cu o buna educatie dar fara resurse de cercetare nu se vor obtine premii.
De fapt in ultimul timp pare ca resursele alocate pentru cercetare in USA sunt intr-o perioada de declin, dupa cum ne avertizeaza unii cercetatori americani,
care spun ca suprematia americana in cercetare este azi in pericol.
Daca nu ar depinde de fonduri, ci de educatie, nu ar fi motiv de ingrijorare, da?

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 06 Feb 2009, 22:54

bine scrie:S-ar putea spune ca circa 80 % din americani au parte de o educatie slaba si in consecinta nu au acces la slujbe care necesita tehnologie avansata,
si de aici rezulta pentru acesti 80 % din americani un nivel de trai care a stagnat, practic la fel cum era in 1975 (dupa cum aflam de la CIA).
Ceilalti 20 % din americani, de la virful societatii, beneficiaza de multe avantaje pe care USA si le poate permite din postura de dominanta globala pe care o are.

Premiile Nobel se obtin alocind resurse pentru cercetare la nivel de virf, deci chiar cu o buna educatie dar fara resurse de cercetare nu se vor obtine premii.
De fapt in ultimul timp pare ca resursele alocate pentru cercetare in USA sunt intr-o perioada de declin, dupa cum ne avertizeaza unii cercetatori americani,
care spun ca suprematia americana in cercetare este azi in pericol.
Daca nu ar depinde de fonduri, ci de educatie, nu ar fi motiv de ingrijorare, da?

80% din americani au parte de o educatie slaba? De unde vin datele astea?
Sunt americanii singurii care aloca fonduri pentru cercetare? Canadienii nu aloca fonduri? Europenii nu aloca fonduri? Japonezii nu aloca fonduri? Am mai zis: fondurile nu sunt folosite pentru cumpararea ideilor de la cei cu educatie "puternica".
Tot pentru fonduri vin atatia straini la universitatile americane sa invete? Nu ti se pare ciudat ca un sistem de invatatmant "slab" (dupa evaluarea ta) atrage oameni din toata lumea? Eu n-as plati si pe nas sa fac scoala intr-un sistem de invatamant "slab". Tu?

bine.

Mesaj de bine. » 07 Feb 2009, 00:11

Cam ce procent din populatie ajunge sa studieze la universitatile americane?

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 07 Feb 2009, 11:25

bine scrie:Cam ce procent din populatie ajunge sa studieze la universitatile americane?

Habar n-am. Banuiesc ca cifra poate fi gasita undeva pe Internet.

kim

Mesaj de kim » 09 Feb 2009, 06:27

Serial Healer scrie:Sunt americanii singurii care aloca fonduri pentru cercetare? Canadienii nu aloca fonduri? Europenii nu aloca fonduri?Japonezii nu aloca fonduri?

Desigur, de-aia si europenii iau mai multe premii Nobel pe cap de locuitor, decit SUA :) Ah, ca tocmai veni vorba: vazusi cine a luat cel mai recent premiu Nobel pentru medicina? :grin:

http://nobelprize.org/nobel_prizes/medi ... press.html
Dar lasa ca s-au scos americanii la fizica, cu compatriotul lor Yoichiro Nambu :grin: (impartit cu 2 japonezi):

http://www.adevarul.ro/articole/premiul ... onezi.html

Rxt

Mesaj de Rxt » 09 Feb 2009, 09:33

daca un neamt, japonez sau seudez...se muta la cerere si cauta sa-si faca studiile in state si ajunge sa ia un premiu, pe linga valoare personala a respectivului mai exista si valoarea tarii care baga bani in cercetare si ofera posibilitati de gen. Deci nu vad de ce nu Statele Unite sa ia nr unu la treaba asta!

E ca si cum ai spune ca Ion al nostru, plecat din tara din cauza frustarilor dar primind toate conditiile in Franta , ajunge sa spuna ca este datorita Romaniei ca ajunge sus, nu a Frantei
Sau o fi si datorita romaniei ca l-a ajutat sa se care scirbit din tara :grin: , altfel murea un oarecare...cu talentul in cimitir ca erou necunoscut :)

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 09 Feb 2009, 10:54

kim scrie:Desigur, de-aia si europenii iau mai multe premii Nobel pe cap de locuitor, decit SUA :) Ah, ca tocmai veni vorba: vazusi cine a luat cel mai recent premiu Nobel pentru medicina? :grin:

http://nobelprize.org/nobel_prizes/medi ... press.html
Dar lasa ca s-au scos americanii la fizica, cu compatriotul lor Yoichiro Nambu :grin: (impartit cu 2 japonezi):

http://www.adevarul.ro/articole/premiul ... onezi.html

Nu era vorba de o competitie ci de infirmarea cu mijloace obiective ca sistemul american de invatamant nu poate fi "slab". Subiectiv, fiecare e liber sa creada ce vrea si-i face lui bine. :)

In ceea ce priveste originea savantilor care iau premiul Nobel pentru State , aici sunt de acord cu Rxt. Atata vreme cat mediul academic american constituie o atractie pentru alti oameni de stiinta iar americanii recunosc si recompenseaza adevarata valoare a unui savant (aparent nevalorizara in propria tara, pentru ca nimeni nu ia calea emigratiei de prea bine acasa) eu zic ca asta e un punct in favoarea mediului academia american. But that's besides the point.

kim

Mesaj de kim » 09 Feb 2009, 11:05

Mie imi spune mai mult unde sint banii cei mai multi decit cum arata nivelul mediu de invatamint. Dar, in fine, fiecare e liber sa-si aleaga interpretarea proprie. De altfel eu habar n-am cum arata invatamintul in SUA, motiv pentru care nici nu ma pronunt, zic doar ca niste rezultate la virf nu mi se par cele mai concludente. Exact ca si cu romanii premiati la nu stiu cite olimpiade de matematica. Nu pot spune din cauza asta ca nivelul invatamintului, in general, in Ro. ar fi extrem de sus. :)

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 09 Feb 2009, 12:01

De acord fiecare poate interpreta datele asa cum crede, atunci cand e de buna credinta, sau in funtie de interes, atunci cand nu e de buna credinta.
Parerea mea este ca premiile Nobel fiind acordate pentru cercetare si descoperiri deosebite in ramurile respective sunt mult mai relevante pentru nivelul academic al unei tari decat simpla rezolvare a unor probleme la care deja exista raspunsul. E chestie de opinie personala evident, dar in stiinta calitatea bate cantitatea.

BTW banii multi nu cresc in pomi. :cheers:

bine.

Mesaj de bine. » 09 Feb 2009, 13:24

Cei care vin in USA cu vize academice, deja au beneficiat de educatie din tara de origine si apoi beneficiaza de conditiile oferite pentru cercatare in USA.
Asta nu sprijina deloc ideea ca educatia americana produce premii Nobel.
Educatia americana pare a fi mult diferita intre ceea ce este accesibil la cei mai saraci 80%, prin comparatie cu ceilalti 20% mai bogati.
In vreme ce acei mai bogatiau acces la scoli bune, ceilalti 80% dupa cum comenteaza unele surse americane guvernamentale (CIA Factbook de exemplu)
si persoane cu mare influenta si putere de decizie in economia americana (Alan Greenspan) afirma ca
cei mai saraci 80% sunt incapabili, datorita slabei educatii, sa obtina slujbe in sectorul tehnologic avansat, de unde rezulta stagnarea nivelului lor de trai.
Ar fi greu de crezut ca daca slaba eductie la 80 din americani nu le permite o slujba unde se foloseste tehnologia,
aceeasi educatie ar fi cea mai potrivita pentru a obtine premii Nobel.
Deci e ca si cum ar fi doua lumi paralele, din care cei mai bogati 20% au acces la educatie mult mai buna, si mai tirziu la resursele de cercetare care eventual produc premii Nobel.
In vremea asta ceilalti 80% au parte de o educatie substandard pentru necesitatile economiei americane, care ar fi preferat muncitori mai capabili in tehnologia moderna.
Doua lumi paralele.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 09 Feb 2009, 15:31

bine scrie:Cei care vin in USA cu vize academice, deja au beneficiat de educatie din tara de origine si apoi beneficiaza de conditiile oferite pentru cercatare in USA.
Asta nu sprijina deloc ideea ca educatia americana produce premii Nobel.
Educatia americana pare a fi mult diferita intre ceea ce este accesibil la cei mai saraci 80%, prin comparatie cu ceilalti 20% mai bogati.
In vreme ce acei mai bogatiau acces la scoli bune, ceilalti 80% dupa cum comenteaza unele surse americane guvernamentale (CIA Factbook de exemplu)
si persoane cu mare influenta si putere de decizie in economia americana (Alan Greenspan) afirma ca
cei mai saraci 80% sunt incapabili, datorita slabei educatii, sa obtina slujbe in sectorul tehnologic avansat, de unde rezulta stagnarea nivelului lor de trai.
Ar fi greu de crezut ca daca slaba eductie la 80 din americani nu le permite o slujba unde se foloseste tehnologia,
aceeasi educatie ar fi cea mai potrivita pentru a obtine premii Nobel.
Deci e ca si cum ar fi doua lumi paralele, din care cei mai bogati 20% au acces la educatie mult mai buna, si mai tirziu la resursele de cercetare care eventual produc premii Nobel.
In vremea asta ceilalti 80% au parte de o educatie substandard pentru necesitatile economiei americane, care ar fi preferat muncitori mai capabili in tehnologia moderna.
Doua lumi paralele.

Astea sunt simple speculatii.
Daca ai curiozitatea uita-te la scolile absolvite de laureatii americani ai premiului Nobel si ai sa te convingi ca marea majoritate au facut scoala in State.
Despre cei 80% de americani care au parte de educatie "slaba" am mai rugat o data sa dai sursele si n-ai raspuns. De aceea raman la parerea ca sunt simple speculatii din partea ta.

bine.

Mesaj de bine. » 09 Feb 2009, 17:43

Serial Healer scrie:Astea sunt simple speculatii.

Sunt bazate pe observatii facute de CIA in Factbook, si de Alan Greenspan intr-un interviu din 2006.
Serial Healer scrie:Daca ai curiozitatea uita-te la scolile absolvite de laureatii americani ai premiului Nobel si ai sa te convingi ca marea majoritate au facut scoala in State.

Asta mai poate sa insemne ca premiile Nobel obtinute nu depind de educatia publica, ci de sumele investite in cercetare. Exact asta aiceam eu de la bun inceput.
Serial Healer scrie:Despre cei 80% de americani care au parte de educatie "slaba" am mai rugat o data sa dai sursele si n-ai raspuns. De aceea raman la parerea ca sunt simple speculatii din partea ta.

Uite citate si link-uri pentru sursele mentionate mai sus.

CIA - The World Factbook - United States scrie:The onrush of technology largely explains the gradual development of a "two-tier labor market"
in which those at the bottom lack the education and the professional/technical skills of those at the top and,
more and more, fail to get comparable pay raises, health insurance coverage, and other benefits.
Since 1975, practically all the gains in household income have gone to the top 20% of households.

Un articol unde Greenspan vorbeste despre diferentele dintre bogati si saraci in USA scrie:The Fed chief than added that the 80 percent of the workforce represented by nonsupervisory workers has recently seen little, if any, income growth at all. The top 20 percent of supervisory, salaried, and other workers has.

The result of this, said Greenspan, is that the US now has a significant divergence in the fortunes of different groups in its labor market. "As I've often said, this is not the type of thing which a democratic society - a capitalist democratic society - can really accept without addressing," Greenspan told the congressional hearing.

The cause of this problem? Education, according to Greenspan. Specifically, high school education. US children test above world average levels at the 4th grade level, he noted. By the 12th grade, they do not. "We have to do something to prevent that from happening," said Greenspan.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 09 Feb 2009, 18:52

Eu zic ca noul tau post denota doar o interpretare personala a datelor:
Adica, daca americanii dau dovada de o creativitate impresionanta reflectata in multimea de premii Nobel care li se atribuie cu o regularitate remarcabila, tu spui ca asta se datoreaza banilor investiti in cercetare. Eu nu contest ca se investesc bani in cercetare dar te intreb daca crezi ca banii investiti in invatamantul superior pot sa creeze un laureat al premiului Nobel dintr-un troglodit. Eu zic ca nu. Banii n-ar putea cladi castele solide pe o fundatie subreda.

Adica, daca CIA spune ca in State exista o forta de munca "la doua nivele" si ca nivelul inferior nu are abilitatea tehnologica similara cu nivelul superior, tu deduci ca scolile americane sunt slabe. E o interpretare personala dar eu zic ca exista o multime de alte motive care explica stratificarea. Dupa cum cred ca aceasta stratificare nu este specifica Statelor.

Cat despre testele pomenite de Greenspan ce sa spun? Adica copiii americani incep bine si sfarsesc cu premiul Nobel? Si asta e o evolutie de impiedicat? :lol:

bine.

Mesaj de bine. » 09 Feb 2009, 19:58

Serial Healer scrie:Eu zic ca noul tau post denota doar o interpretare personala a datelor:
Adica, daca americanii dau dovada de o creativitate impresionanta reflectata in multimea de premii Nobel care li se atribuie cu o regularitate remarcabila, tu spui ca asta se datoreaza banilor investiti in cercetare. Eu nu contest ca se investesc bani in cercetare dar te intreb daca crezi ca banii investiti in invatamantul superior pot sa creeze un laureat al premiului Nobel dintr-un troglodit. Eu zic ca nu. Banii n-ar putea cladi castele solide pe o fundatie subreda.

Adica, daca CIA spune ca in State exista o forta de munca "la doua nivele" si ca nivelul inferior nu are abilitatea tehnologica similara cu nivelul superior, tu deduci ca scolile americane sunt slabe. E o interpretare personala dar eu zic ca exista o multime de alte motive care explica stratificarea. Dupa cum cred ca aceasta stratificare nu este specifica Statelor.

Cat despre testele pomenite de Greenspan ce sa spun? Adica copiii americani incep bine si sfarsesc cu premiul Nobel? Si asta e o evolutie de impiedicat? :lol:

Da, copii sfirsesc cu premiul Nobe, tot asa cum african americans devin presedinti. :rotfl:

Deci asta de mai sus este doar opinia ta despre informatia din sursele citate. Bineinteles fiecare are dreptul la propriile opinii.
Deci CIA si Alan Greenspan spun intr-un fel, si Serial in alt fel, de ce nu? Criterii diferite de evaluare.

Dar in opinia mea, cind doua surse care nu au nici un interes sa discrediteze USA afirma ca
deficienta in educatie devine o problema serioasa pentru 80% din americani,
mie mi se pare ca educatia americana lasa de dorit.
Deci in opinia mea, premiile Nobel rezulta din resursele alocate pentru cercetare,
mult mai mult decit din calitatea educatiei de care beneficiaza circa 80% din americani.
Daca apare ceva evidenta, informatie credibila, sunt dispus sa reevaluez.
Altfel, fiecare poate sa creada ce doreste, nu? Credinta nu necesita dovezi.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 09 Feb 2009, 21:20

bine scrie:Deci CIA si Alan Greenspan spun intr-un fel, si Serial in alt fel, de ce nu? Criterii diferite de evaluare.

Nope. CIA si Greenspan spun ceva si tu intelegi altceva.

bine scrie:Dar in opinia mea, cind doua surse care nu au nici un interes sa discrediteze USA afirma ca
deficienta in educatie devine o problema serioasa pentru 80% din americani, mie mi se pare ca educatia americana lasa de dorit.

Nope. Greenspan a spus: "The Fed chief than added that the 80 percent of the workforce represented by nonsupervisory workers has recently seen little, if any, income growth at all. The top 20 percent of supervisory, salaried, and other workers has."
Adica la 80% din lucratori, intr-o alta pozitie decat cea de la conducere, au vazut recent o crestere mica de venituri sau venituri stagnante, in vreme ce ceilalti 20% dintre lucratori, intr-o pozitie salariata de conducere, au avut recent cresteri de venituri. Recunoaste si tu ca deductia cu scolile "slabe" e trasa de par, intr-o interpretare personala. Wishful thinking, dar atat. Se vorbeste despre evolutia salariilor unui anumit grup social, intr-o perioada limitata de timp, nicidecum despre 80% dintre americani, in general. :wink:

bine scrie:Deci in opinia mea, premiile Nobel rezulta din resursele alocate pentru cercetare,
mult mai mult decit din calitatea educatiei de care beneficiaza circa 80% din americani.

La asta n-am ce sa-ti raspund. E opinia ta. Atata timp cat ti-o pastrezi pentru tine, nu trebuie sa o documentezi.

bine scrie:Daca apare ceva evidenta, informatie credibila, sunt dispus sa reevaluez.

Si eu sunt dispus sa-mi reevaluaz parerile bazat pe evidenta, informatii credibile. Ce-ai oferit pana acum e subtirel de tot, ca sa nu zic inexistent (macar efortul depus, daca nu greutatea argumentului, se cuvine recunoscut).
BTW, Canada baga bani in cercetare? Ca straluceste anual prin absenta pe lista premiilor Nobel. Sau e de vina educatia "puternica" primita de copiii canadieni care-i tine im umbra verilor lor din sud? :lol:

bine.

Mesaj de bine. » 09 Feb 2009, 21:41

Serial Healer scrie:
bine scrie:Deci CIA si Alan Greenspan spun intr-un fel, si Serial in alt fel, de ce nu? Criterii diferite de evaluare.

Nope. CIA si Greenspan spun ceva si tu intelegi altceva.

Sau poate ca tu nu intelegi, si asta e o varianta, mai ales ca nu citesti citatele in intregime.

Serial Healer scrie:
bine scrie:Dar in opinia mea, cind doua surse care nu au nici un interes sa discrediteze USA afirma ca
deficienta in educatie devine o problema serioasa pentru 80% din americani, mie mi se pare ca educatia americana lasa de dorit.

Nope. Greenspan a spus: "The Fed chief than added that the 80 percent of the workforce represented by nonsupervisory workers has recently seen little, if any, income growth at all. The top 20 percent of supervisory, salaried, and other workers has."
Adica la 80% din lucratori, intr-o alta pozitie decat cea de la conducere, au vazut recent o crestere mica de venituri sau venituri stagnante, in vreme ce ceilalti 20% dintre lucratori, intr-o pozitie salariata de conducere, au avut recent cresteri de venituri. Recunoaste si tu ca deductia cu scolile "slabe" e trasa de par, intr-o interpretare personala. Wishful thinking, dar atat. Se vorbeste despre evolutia salariilor unui anumit grup social, intr-o perioada limitata de timp, nicidecum despre 80% dintre americani, in general. :wink:

...numai ca acelasi citat continua prin a indica educatia ca fiind cauza problemelor, in opinia lui Greenspan:

Un articol unde Greenspan vorbeste despre diferentele dintre bogati si saraci in USA scrie:The Fed chief than added that the 80 percent of the workforce represented by nonsupervisory workers has recently seen little, if any, income growth at all. The top 20 percent of supervisory, salaried, and other workers has.

The result of this, said Greenspan, is that the US now has a significant divergence in the fortunes of different groups in its labor market. "As I've often said, this is not the type of thing which a democratic society - a capitalist democratic society - can really accept without addressing," Greenspan told the congressional hearing.

The cause of this problem? Education, according to Greenspan. Specifically, high school education. US children test above world average levels at the 4th grade level, he noted. By the 12th grade, they do not. "We have to do something to prevent that from happening," said Greenspan.

Trebuie sa citesti mai mult decit primul paragraf, asa cum ziceam mai inainte, daca nu citesti poti interpreta gesit.

Serial Healer scrie:
bine scrie:Deci in opinia mea, premiile Nobel rezulta din resursele alocate pentru cercetare,

La asta n-am ce sa-ti raspund. E opinia ta. Atata timp cat ti-o pastrezi pentru tine, nu trebuie sa o documentezi.

Ba chiar ca o documentez cu argumente credibile, si o pun aici in public ca sa fie citita si discutata obiectiv de cine e interesat si poate sa discute obiectiv.

Serial Healer scrie:
bine scrie:Daca apare ceva evidenta, informatie credibila, sunt dispus sa reevaluez.

Si eu sunt dispus sa-mi reevaluaz parerile bazat pe evidenta, informatii credibile. Ce-ai oferit pana acum e subtirel de tot, ca sa nu zic inexistent (macar efortul depus, daca nu greutatea argumentului, se cuvine recunoscut).

Tu in schimb ai adus o opinie personala, ca numarul de premii Nobel americane ar fi o indicatie ca educatia americana e foarte buna.
De unde si pina unde? Asta e o masura a calitatii educatiei? Cine spune, in afara de tine?
Ce argumente ai adus ca sa sprijini opinia ta ca masura educatiei este numarul de premii Nobel obtinute?
Serial Healer scrie:BTW, Canada baga bani in cercetare? Ca straluceste anual prin absenta pe lista premiilor Nobel. Sau e de vina educatia "puternica" primita de copiii canadieni care-i tine im umbra verilor lor din sud? :lol:

Problema in discutie aici nu este daca educatia in Canada este mai buna decit in USA,
nici macar daca ar fi sa fie masurata calitatea educatiei dupa criteriul tau ad-hoc cu numarul de premii Nobel.
Daca vrei sa compari educatia in Canada vs USA, foarte bine, dar ala e alt subiect.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 09 Feb 2009, 22:38

Ba am citit paragraful cu pricina pana la capat. Numai ca sfarsitul paragrafului mi s-a parut irelevant in discutie. Dupa cum ti-am atras atentia, Greenspan nu vorbea despre 80% si 20% din populatia Statelor asa cum ai interpretat tu, ci despre un grup social. Si nu totdeauna, ci intr-o anumita perioada ("recent"). Si discutia se purta in termeni exclusiv de venit/income.
In consecinta idea lui ca diferenta era cauzata de diferenta de educatie se aplica cel mult unui grup social, la un moment dat si doar legat de venit. Confirma cel mult ideea ca "daca ai carte, ai parte", cel putin pentru un grup social, la un moment dat.

Cu premiile Nobel tind sa-ti dau dreptate. Este poate doar parerea mea personala ca o tzara care produce repetat idei revolutionare in stiinta, reflecta prin asta ceva din nivelul educatiei autohtone.

bine.

Mesaj de bine. » 09 Feb 2009, 22:49

Serial Healer scrie:Ba am citit paragraful cu pricina pana la capat. Numai ca sfarsitul paragrafului mi s-a parut irelevant in discutie. Dupa cum ti-am atras atentia, Greenspan nu vorbea despre 80% si 20% din populatia Statelor asa cum ai interpretat tu, ci despre un grup social. Si nu totdeauna, ci intr-o anumita perioada ("recent"). Si discutia se purta in termeni exclusiv de venit/income.
In consecinta idea lui ca diferenta era cauzata de diferenta de educatie se aplica cel mult unui grup social, la un moment dat si doar legat de venit. Confirma cel mult ideea ca "daca ai carte, ai parte", cel putin pentru un grup social, la un moment dat.

Interesat de remarcat ca observatia cu educatia deficitara se aplica tocmai grupului social care cistiga venituri pentru toate familiile, si anume cei care lucreaza.
Deci poate ca 80% din muncitori nu au chiar in grija lor 80% din populatie, ca ei fac copii mai putini decit aia mai educati si mai bine platiti, sau cam asa ceva? :rotfl:

Rxt

Mesaj de Rxt » 10 Feb 2009, 03:58

cred ca aveti diferite traduceri pt "educatie"....

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 10 Feb 2009, 10:16

bine scrie:Interesat de remarcat ca observatia cu educatia deficitara se aplica tocmai grupului social care cistiga venituri pentru toate familiile, si anume cei care lucreaza.
Deci poate ca 80% din muncitori nu au chiar in grija lor 80% din populatie, ca ei fac copii mai putini decit aia mai educati si mai bine platiti, sau cam asa ceva? :rotfl:

Adica cei de la conducere nu lucreaza? Sunt atatea deficiente si speculatii in idea asta ca nu stiu de unde sa incep. Cert este ca mi se pare greu de crezut ca o educatie "deficitara" (asta e mai mult sau mai putin decat "slaba"?) culmineaza cu un mediu universitar de invidiat, de unde ulterior apar multime de idei noi. Poate ar trebui si alte tari sa-si creeze propriul sistem educational "deficitar" sau "slab". :lol:

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 10 Feb 2009, 10:35

Rxt scrie:cred ca aveti diferite traduceri pt "educatie"....

In ceea ce priveste educatia in State, cu siguranta. :)

bine.

Mesaj de bine. » 10 Feb 2009, 12:17

Serial Healer scrie:
bine scrie:Interesat de remarcat ca observatia cu educatia deficitara se aplica tocmai grupului social care cistiga venituri pentru toate familiile, si anume cei care lucreaza.

Adica cei de la conducere nu lucreaza? Sunt atatea deficiente si speculatii in idea asta ca nu stiu de unde sa incep. Cert este ca mi se pare greu de crezut ca o educatie "deficitara" (asta e mai mult sau mai putin decat "slaba"?) culmineaza cu un mediu universitar de invidiat, de unde ulterior apar multime de idei noi. Poate ar trebui si alte tari sa-si creeze propriul sistem educational "deficitar" sau "slab". :lol:

Intre timp 80% din forta de munca are o eductie atit de slaba incit nu sunt in stare sa tina pasul cu progresul tehnologic, ceea ce insemana ca nu sunt capabila sa obtina slujbe care sa le permita cresterea standarduli de viata.
Deci si copii lor vor "beneficia" de aceeasi stagnare a stnadardului d eviata, cu exceptia copiior care au alte surse de venit decit parintii care muncesc slujbe prost platite.
Desigur educatia copiior e "minunata" si produce premii Nobel cu duiumul,
ceea ce totusi nu se materializeaza pentru 80% decit in incapacitatea de a tine pasul si
stagnarea dupa 1975 a standardului lor de viata, tocmai pe motiv de educatie inadecvata.

...Si nu ma pune acum din nou sa pun sursele, ca deja le-am pus de vreo doua ori si daca nu ii crezi nici pe CIA, nici pe Greenspan,
asta nu e problema mea, mai ales ca nu am vazut contraargumente, ci doar alte interpretari personale ale lui Serial.
Ceea ce este ok, fiecare cu ideile lui pe care si le poate expune aici sa le citeasca lumea si sa comenteze,
mai logic sau nu, dupa cum sunt interesati si capabili sa o faca.

bine.

Mesaj de bine. » 10 Feb 2009, 12:24

Serial Healer scrie:

Ce descrii tu este oarecum similar cu ceea ce spuneam eu despre "doua lumi paralele".
In alte tari se urmareste egalitatea sociala, probabil pentru a evita tensiunile interne.

In USA in schimb este o mare disparitate intre bogati si saraci, comparativ cu alte tari bogate (G7 de exemplu) si
disparitatea aceasta creste, in USA, de citeva decade (cam de prin anii '70).
Chestie de optiuni sociale.

Ca o paranteza, legat de evitarea sau rezolvarea tensiunilor interne, multe tari bogate cu politica sociala egalitara au fost acuzate de tendinte comuniste.
Dar oare cum vor fi rezolvate tensiunile interne intr-o societate cu disparitate sociala foarte mare si continuind sa creasca?
Unii spun ca aceasta se va face prin adoptarea unor variante de fascism,
cel mai probabil cu o puternica componenta religioasa fundamentalista, pe linga nationalismul exagerat.

(Tot Greenspan spunea ca educatia slaba a maselor pune in pericol tocmai democratia capitalista americana)

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 10 Feb 2009, 13:01

Dar oare cum vor fi rezolvate tensiunile interne intr-o societate cu disparitate sociala foarte mare si continuind sa creasca?

Politie mai multa garda nationala sa stavileasca masele revoltate.

bine.

Mesaj de bine. » 10 Feb 2009, 13:25

Emil scrie:

Politie mai multa garda nationala sa stavileasca masele revoltate.

Cam asa cum aratau in filmul Soilent Green ? :grin:

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 10 Feb 2009, 14:50

bine scrie:
Intre timp 80% din forta de munca are o eductie atit de slaba incit nu sunt in stare sa tina pasul cu progresul tehnologic, ceea ce insemana ca nu sunt capabila sa obtina slujbe care sa le permita cresterea standarduli de viata.
Deci si copii lor vor "beneficia" de aceeasi stagnare a stnadardului d eviata, cu exceptia copiior care au alte surse de venit decit parintii care muncesc slujbe prost platite.
Desigur educatia copiior e "minunata" si produce premii Nobel cu duiumul,
ceea ce totusi nu se materializeaza pentru 80% decit in incapacitatea de a tine pasul si
stagnarea dupa 1975 a standardului lor de viata, tocmai pe motiv de educatie inadecvata.

Am inteles, tie ti-a cazut cu tronc chestia cu "80%" si o aplici unde ti se nazare. Ca se potriveste sau nu asta n-are importanta pentru tine. Greenspan vorbeste de venituri, tu vorbesti de educatie. :lol: Daca nici pana acum n-am reusit sa te fac sa intelegi asta, n-am cum sa te vindec. Ideile preconcepute sunt greu de eradicat.

Privitor la educatie, ti-a scapat comentrariul in care unii Democrati se indoiesc, ca si Serial, de calitatea "slaba" a scolilor americane: "For another, some Democratic analysts believe that Greenspan's emphasis on education as a cure ignores other causal factors of inequity. Data show an income gap widening among college graduates, says Mr. Bernstein. The quality of US high schools has nothing to do with that, he says. Instead it's partly a function of overall monetary and fiscal policies." Eu parca-l aud pe Serial la faza asta spunand "It's the income, not the education...".

Cat despre ingrijorarea ta daca Statele or sa treaca la fascism sau fundamentalism (vad ca odata cu plecarea lul Bush de la Casa Alba ai lasta-o moale cu plutocratia si monerhia :lol: ) tin sa-ti citez din acelasi articol parerea ca muncitorii americani nu percep nici o crestere a diferentei dintre saraci si bogati, dimpotriva. 44% dintre participantii la un poll facut de New York Times au spus ca au avut o copilarie de "muncitori', in vreme ce doar 35% se considera in acelasi grup astazi. Iar din cei 17% considerati din clasa de jos, doar 7% se considera astazi in acelasi grup. (Nor do US workers necessarily perceive themselves on the losing end of a rigged capitalist game. A recent New York Times survey found that while 44 percent of respondents said they had a working-class childhood, only 35 percent said they were working class today, points out Bruce Bartlett, a senior fellow at the National Center for Policy Analysis. Eighteen percent said they grew up lower class, while only 7 percent said they remained in that societal segment.)
Eu zic ca speculatiile celor din afara Statelor privitoare la State raman, ca de obicei, doar speculatii de oameni neimplicati in viata americana. Cred ca viitorul fascist sau fundamentalist al Statelor o sa se duca pa apa viitorului plutocratic sau monarhic. :lol:

"Tensiuni interne"? "Mase revoltate"? :rotfl:
Voi in ce lume traiti, fratilor?

Noi ramanem resemnati cu educatia noastra "slaba" si universitatile noastre generatoare de premii Nobel.

bine.

Mesaj de bine. » 10 Feb 2009, 15:43

Serial Healer scrie:tin sa-ti citez din acelasi articol parerea ca muncitorii americani nu percep nici o crestere a diferentei dintre saraci si bogati, dimpotriva. 44% dintre participantii la un poll facut de New York Times au spus ca au avut o copilarie de "muncitori', in vreme ce doar 35% se considera in acelasi grup astazi. Iar din cei 17% considerati din clasa de jos, doar 7% se considera astazi in acelasi grup. (Nor do US workers necessarily perceive themselves on the losing end of a rigged capitalist game. A recent New York Times survey found that while 44 percent of respondents said they had a working-class childhood, only 35 percent said they were working class today, points out Bruce Bartlett, a senior fellow at the National Center for Policy Analysis. Eighteen percent said they grew up lower class, while only 7 percent said they remained in that societal segment.)
Eu zic ca speculatiile celor din afara Statelor privitoare la State raman, ca de obicei, doar speculatii de oameni neimplicati in viata americana. Cred ca viitorul fascist sau fundamentalist al Statelor o sa se duca pa apa viitorului plutocratic sau monarhic. :lol:

Articolul ala era din 2006, cind se vehiculau idei "Ei si ce daca sunt probleme, treaba merge binisor"
Dupa "surpriza" cu criza, ia sa vedem acum ce perceptie mai au aia care si-au pierdut si casele si salariile?
Si daca o tine tot asa vreo citiva ani, desigur ca aia care au resurse or sa zica la fle ca si pina acum "we are fine" si or sa desconsidere orice le tulbura iluziile,
dar ailalti care o duc de azi pe miine s-ar putea sa fie receptivi la cine stie ce idei de "salvare nationala".

De fapt shock doctrine si disaster capitalism se potrivesc perfect cu un sistem autoritar sau chiar totalitar, dar mai putin cu un sistem democratic.
Asta e lumea in care traim cu totii, unii mai favorizati decit altii, dar nici unii suficient de izolati ca sa nu fie deloc afectati.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 10 Feb 2009, 17:19

bine scrie:
Articolul ala era din 2006, cind se vehiculau idei "Ei si ce daca sunt probleme, treaba merge binisor"
Dupa "surpriza" cu criza, ia sa vedem acum ce perceptie mai au aia care si-au pierdut si casele si salariile?
Si daca o tine tot asa vreo citiva ani, desigur ca aia care au resurse or sa zica la fle ca si pina acum "we are fine" si or sa desconsidere orice le tulbura iluziile,
dar ailalti care o duc de azi pe miine s-ar putea sa fie receptivi la cine stie ce idei de "salvare nationala".

De fapt shock doctrine si disaster capitalism se potrivesc perfect cu un sistem autoritar sau chiar totalitar, dar mai putin cu un sistem democratic.
Asta e lumea in care traim cu totii, unii mai favorizati decit altii, dar nici unii suficient de izolati ca sa nu fie deloc afectati.

Iar legatura dintre peroratia asta si educatia americana este.....?
"Shock doctrine", "disaster capitalism". All dressed up with nowhere to go? :lol:
BTW articolul este din 2005 si tu l-ai adus in discutie.

bine.

Mesaj de bine. » 10 Feb 2009, 21:34

Serial Healer scrie:
bine scrie:

Iar legatura dintre peroratia asta si educatia americana este.....?
"Shock doctrine", "disaster capitalism". All dressed up with nowhere to go? :lol:
BTW articolul este din 2005 si tu l-ai adus in discutie.

Legatura este aia facuta de tine cind ai adus vorba ca de fapt muncitorii americani nici nu realizeaza ce se intimpla de fapt.
Iar daca articolul e din 2005, cu atit mai mult acum e diferita situatia si
multi care traiau din salariu in USA isi cam dau seama cine sufera si cine pacaleste pe cine in sistemul american.

shai hulud

Mesaj de shai hulud » 10 Feb 2009, 22:10

serialu' pune semnu' egal intre lipsa de educatie americana si bunastare. ma abtin de la orice comentariu ...

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 11 Feb 2009, 00:15

bine scrie:
Legatura este aia facuta de tine cind ai adus vorba ca de fapt muncitorii americani nici nu realizeaza ce se intimpla de fapt.
Iar daca articolul e din 2005, cu atit mai mult acum e diferita situatia si
multi care traiau din salariu in USA isi cam dau seama cine sufera si cine pacaleste pe cine in sistemul american.

Eu n-am zis ca muncitorii nu realizeaza ce se intampla de fapt. Este o alta interpretare personala pe care o dai unor lucruri complet diferite. Eu am spus ca multi muncitori americani, asa cum se arata in poll-ul din New York Times, considera ca avanseaza nicidecum ca raman in urma asa cum percep cei care traiesc inre-o lume a lor, dar nu in State.

Fa un efort si incearca sa intelegi si punctul de vedere al celui care scrie, ca lumea nu scrie pentru tine. :lol:

nemo*

Mesaj de nemo* » 11 Feb 2009, 02:44

bine scrie:Articolul ala era din 2006, cind se vehiculau idei "Ei si ce daca sunt probleme, treaba merge binisor"

mi se pare mie sau tu confunzi educatia cu specializarea?

shai hulud

Mesaj de shai hulud » 11 Feb 2009, 03:00

nemo* scrie:
bine scrie:Articolul ala era din 2006, cind se vehiculau idei "Ei si ce daca sunt probleme, treaba merge binisor"

mi se pare mie sau tu confunzi educatia cu specializarea?

specializarea e unu' din rezultatele educatiei :)

nemo*

Mesaj de nemo* » 11 Feb 2009, 04:30

shai hulud scrie:specializarea e unu' din rezultatele educatiei :)

corect, dar asta nu le face sinonime. concluzia lui Bine e ca, daca n-au crescut salariile, muncitorii ie de vina, ca ie needucati. super logic, nu crezi? #-o

shai hulud

Mesaj de shai hulud » 11 Feb 2009, 04:58

nemo* scrie:

corect, dar asta nu le face sinonime. concluzia lui Bine e ca, daca n-au crescut salariile, muncitorii ie de vina, ca ie needucati. super logic, nu crezi? #-o

parerea mea e ca managerii ie de vina, si consultantii. da' pana la urma ... they don't give a fuck. sunt acolo ca sa faca bani la actionari. pana la urma, si aia is de vina.

chestia cu muncitorii ie cam asa: atat platesti, atata ai ... d-aia obama are dreptate cu reinchiderea pietelor. toata ideea de piata mondiala a fost cretina, oricum. poate e timpu' sa isi recunoasca aia greseala.

Emil
badaranu duplicitar

Mesaj de Emil » 11 Feb 2009, 06:50

Singura solutie este ca amerlocia si ue-ul sa bage taxe la importuri sa-i rupa pe chinezoi si pe ceillati. sa se reintoarca liniile de productie de unde au plecat. o sa fie acaretele mai scumpe dar si someri mai putini.
globalizarea lu peste

bine.

Mesaj de bine. » 11 Feb 2009, 11:48

nemo* scrie:

Concluzia asta apartine lui Alan Greenspan si CIA, pe care i-am citat de citeva ori.
Logica mea imi spune ca daca logica ta nu accespta respectivele surse, e dreptul tau, dar nu e logica mea e de vina.
Daca ai ceva contra argumente la ce spunea Greenspan si CIA, de ce nu le prezinti?
De exemplu Serial a bagat surse Democrate contra la sursele mele Republicane :grin:
Aia ziceau ca nu educatia e de vina, ci politica; adica aia de la conducere au stabilit pur si simplu sa-i tina saraci pe 80% din americani...
E si asta o logica, nu? (din sursele lui Serial).

bine.

Mesaj de bine. » 11 Feb 2009, 11:55

Emil scrie:Singura solutie este ca amerlocia si ue-ul sa bage taxe la importuri sa-i rupa pe chinezoi si pe ceillati. sa se reintoarca liniile de productie de unde au plecat. o sa fie acaretele mai scumpe dar si someri mai putini.
globalizarea lu peste

Printre altele, globalizarea asta a facut corporatiile mai tari decit guvernele statelor unde actioneaza corporatiile.
Dar din pacate nu mai poti sa dai ceasul inapoi.

nemo*

Mesaj de nemo* » 11 Feb 2009, 13:38

bine scrie:
nemo* scrie:

Concluzia asta apartine lui Alan Greenspan si CIA, pe care i-am citat de citeva ori.
Logica mea imi spune ca daca logica ta nu accespta respectivele surse, e dreptul tau, dar nu e logica mea e de vina.
Daca ai ceva contra argumente la ce spunea Greenspan si CIA, de ce nu le prezinti?
De exemplu Serial a bagat surse Democrate contra la sursele mele Republicane :grin:

sorry, dar nu-s purtatorul de cuvant al nimanui. concluzia mea e ca inghetarea salariilor are de-a face cu economia, nu cu studiile.

bine.

Mesaj de bine. » 11 Feb 2009, 16:13

nemo* scrie:
bine scrie:
nemo* scrie:

sorry, dar nu-s purtatorul de cuvant al nimanui. concluzia mea e ca inghetarea salariilor are de-a face cu economia, nu cu studiile.

Asa, si?
Deci cum zicea CIA: dupa 1975, circa 80% din familii (households) nu au mai vazut practic nici o imbunatatire in standardul de viata.
CIA si Greenspan zic ca este edcuatia de vina, si Democratii zic ca este decizie politica.
Poate ca e o combinatie din amindoua, in diverse proportii.

Dar oricare ar fi explicatia, disparitatea dintre bogati si saraci creste si
ma indoiesc ca aia saracii ("nespecializatii") au vreo o mare bucurie
ca sunt multe premii Nobel acordate unor oameni de stiinta americani.

Practic sunt doua lumi paralele, una cu banii si cu premiile Nobel si
ailalta cei 80% mai saraci si mai needucati care stagneaza, din diverse motive.

nemo*

Mesaj de nemo* » 11 Feb 2009, 16:22

bine scrie:Asa, si?
Deci cum zicea CIA: dupa 1975, circa 80% din familii (households) nu au mai vazut practic nici o imbunatatire in standardul de viata.

cu alte cuvinte, numarul absolventilor de college ar fi trebuit sa ramana la fel sau sa scada, corect?
well, realitatea zice ca e incorect, a crescut. ceea ce demonstreaza ca interpretarea raportului pe care o dai tu e si ea incorecta. in ziua de azi, stii cati absolventi de univ si college sunt someri? sau cati presteaza joburi pentru care sunt supracalificati?

sa spui ca USA a stagnat la nivelul anului 1975 dpdv al educatiei si economiei mi se pare de natura ozenistica.

bine.

Mesaj de bine. » 11 Feb 2009, 16:40

nemo* scrie:
bine scrie:Asa, si?

cu alte cuvinte, numarul absolventilor de college ar fi trebuit sa ramana la fel sau sa scada, corect?
well, realitatea zice ca e incorect, a crescut. ceea ce demonstreaza ca interpretarea raportului pe care o dai tu e si ea incorecta. in ziua de azi, stii cati absolventi de univ si college sunt someri? sau cati presteaza joburi pentru care sunt supracalificati?

...deci educatia aia nu prea e buna sa gasesti o slujba, da? Pai exact asa ziceau si sursele citate de mine.

nemo* scrie:sa spui ca USA a stagnat la nivelul anului 1975 dpdv al educatiei si economiei mi se pare de natura ozenistica.

Cine spune asa? Eu nu!Nici sursele citate de mine!

Sursele citate de mine, cum ar fi CIA Factbook, spun ca
80% din familii nu au vazut practic nici o crestere a standardului de viata, dupa 1975,
din motive de educatie deficienta.

Cum ti se pare tie chestia asta, nu schimba cu nimic situatia.
Dar fiecare e liber sa aiba opinii personale, justificate dupa cum vad ei argumentele cele mai potrivite.

nemo*

Mesaj de nemo* » 11 Feb 2009, 17:25

bine scrie:...deci educatia aia nu prea e buna sa gasesti o slujba, da? Pai exact asa ziceau si sursele citate de mine.

tu chiar vorbesti serios? ce-are educatia cu economia? iti amintesti de explozia joburilor in IT? toata lumea calare pe universitati sa se reprofileze si, recent, joburile in IT s-au dus pe apa sambetei. din asta deduci tu ca absolventii de univ n-au invatat cum trebuie la scoala sau universitatile nu si-au facut datoria? mai Bine, ce rationament e asta?

nemo* scrie:sa spui ca USA a stagnat la nivelul anului 1975 dpdv al educatiei si economiei mi se pare de natura ozenistica.

Cine spune asa? Eu nu!Nici sursele citate de mine!

80% din familii nu au vazut practic nici o crestere a standardului de viata, dupa 1975,
din motive de educatie deficienta.[/quote]

spui exact acelasi lucru: ca economia si educatia americana sunt la nivelul 1975.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 11 Feb 2009, 20:26

shai hulud scrie:pi n-ai propus tu sa micsorezi gradu' de educatie la alte popoare, mai educate decat us, ca sa ajunga la gradu' de prosperitate al us, mah vacare?

Mai citeste odata, ce-am scris, stai putin si rumega, scarpina-te pe meninge si spune daca ai inteles in cele din urma. Eu am rabdare, vezi tu? Dar aia din comisia de selectare a celor buni doar pentru Orient nu au. Acu' intelegi de ce au scapat de alde tine? Ca eu inteleg. Esti prea domol la cujet. :lol:
Ultima oară modificat 11 Feb 2009, 21:10 de către Serial Healer, modificat 1 dată în total.

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 11 Feb 2009, 20:47

bine scrie:Logica mea imi spune ca daca logica ta nu accespta respectivele surse, e dreptul tau, dar nu e logica mea e de vina.
Aia ziceau ca nu educatia e de vina, ci politica; adica aia de la conducere au stabilit pur si simplu sa-i tina saraci pe 80% din americani...
E si asta o logica, nu? (din sursele lui Serial).

Logica ta nu ajunge sa discearna ca Greenspan si CIA vorbea de una si tu vorbesti de alta. Nu e vorba de acceptat sursele, ce faci tu este sa prezinti o sursa intr-o traducere proprie. Aici e buba. Adica daca Greenspan zice ca recent veniturile a 80% din muncitorii americani au crescut putin sau sau stagnat, repet: crescut putin sau stagnat, tu deduci pur si simplu ca 80% din americani sunt saraci! Tu esti mandru de logica ta? Are logica ta vreo legatura cu ce a spus Greenspan sau cu "acceptarea" vreunei surse? :lol:

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 11 Feb 2009, 21:08

bine scrie: Practic sunt doua lumi paralele, una cu banii si cu premiile Nobel si
ailalta cei 80% mai saraci si mai needucati care stagneaza, din diverse motive.

Aaaaa, am inteles. Si tu le plangi de mila alora. Pentru ca ei considera ca progreseaza. :lol:
Pe tine asta te roade nu-i asa? Ca dupa socotelile tale in State trebuia de mult sa fie revolutie anti-plutocratica, anti-fascista si anti-dictatoriala si muncitorul american isi vede de-ale lui? :lol: Well, poate socotelile tale sunt gresite. Sau ce spun eu? Cu siguranta socotelile tale sunt gresite! :lol:
Asta in medicina se cheama viziune periferica. Eu as numi-o viziune de biblioteca. Stii, cum a dedus Marx victoria comunismului de pe mesele bibliotecilor din Londra. [-X

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 11 Feb 2009, 21:44

bine scrie:
din motive de educatie deficienta.

Uite pun aici intregul citat din CIA Factbook si accentuez paragraful care face baza opiniilor tale privitor la educatia americana:

The US has the largest and most technologically powerful economy in the world, with a per capita GDP of $48,000. In this market-oriented economy, private individuals and business firms make most of the decisions, and the federal and state governments buy needed goods and services predominantly in the private marketplace. US business firms enjoy greater flexibility than their counterparts in Western Europe and Japan in decisions to expand capital plant, to lay off surplus workers, and to develop new products. At the same time, they face higher barriers to enter their rivals' home markets than foreign firms face entering US markets. US firms are at or near the forefront in technological advances, especially in computers and in medical, aerospace, and military equipment; their advantage has narrowed since the end of World War II. The onrush of technology largely explains the gradual development of a "two-tier labor market" in which those at the bottom lack the education and the professional/technical skills of those at the top and, more and more, fail to get comparable pay raises, health insurance coverage, and other benefits. Since 1975, practically all the gains in household income have gone to the top 20% of households. The war in March-April 2003 between a US-led coalition and Iraq, and the subsequent occupation of Iraq, required major shifts in national resources to the military. Hurricane Katrina caused extensive damage in the Gulf Coast region in August 2005, but had a small impact on overall GDP growth for the year. Soaring oil prices between 2005 and the first half of 2008 threatened inflation and unemployment, as higher gasoline prices ate into consumers' budgets. Imported oil accounts for about two-thirds of US consumption. Long-term problems include inadequate investment in economic infrastructure, rapidly rising medical and pension costs of an aging population, sizable trade and budget deficits, and stagnation of family income in the lower economic groups. The merchandise trade deficit reached a record $847 billion in 2007, but declined to $810 billion in 2008, as a depreciating exchange rate for the dollar against most major currencies discouraged US imports and made US exports more competitive abroad. The global economic downturn, the sub-prime mortgage crisis, investment bank failures, falling home prices, and tight credit pushed the United States into a recession by mid-2008. To help stabilize financial markets, the US Congress established a $700 billion Troubled Asset Relief Program (TARP) in October 2008. The government used some of these funds to purchase equity in US banks and other industrial corporations. President Barack OBAMA has announced his intention to support an additional $825 billion fiscal stimulus package - two-thirds on additional spending and one-third on tax cuts - to create jobs and to help the economy recover."

Trec peste lucrurile cunoscute de cei care traiesc o viata normala in State (adica populatia Statelor minus zum si alti cativa neadaptati), cea mai puternica economie tehnologica, in care persoanele si firmele private iau cele mai multe decizii, de o flexibilitate fara egal in Europa de Vest si Japonia..... Deci trec peste aceste triusme, sa ajung la paragraful cu pricina si unde se spune clar ca viteza de aplicare a noilor tehnologii a creat o piata de lucru cu doua nivele: cei care au cunostinte tehnologice si cei care nu le au. Surpriza! Apoi se spune ca din 1975 practic toate castigurile de venit s-au inregistrat la top 20 din households. De aici, concluzia logica a unora, ca sa nu zic unuia, este ca invatamantul american e slab! :lol:

shai hulud

Mesaj de shai hulud » 11 Feb 2009, 21:54

seri, io tot nu inteleg ce te deranjeaza la ce-a zis tovarasu' admin. nu faci decat sa confirmi ce-a zis el, cu citatu' tau.

and let me stress ... 20% din households nu inseamna 20% din workforce. "household" include si familiile care nu fac nimic pentru a castiga bani, pentru ca au bani. mai include actori, cintaretz, sportivi, popi, etc, care desi au incomuri uriase, n-au practic educatie. p-orma, desigur, e discutabil daca avocatii (in numar oribil de mare-n us) care iar castiga cu caru', au cunostinte tehnice.

posibil ca procentu' de indivizi cu educatie mare din aia 20% enuntati sa fie fro 40%. jalnic!!

Serial Healer

Mesaj de Serial Healer » 12 Feb 2009, 10:29

shai hulud scrie:
sincer, batzarane dilavaci, creca nici tu n-ai inteles ce-ai zis. da' nu conteaza. nobody cares about loser minesotta peasants.

Tecuci, scrie si tu Minnesota cu 2n, nu 2t. Sa pari mai scolit. :lol:

Scrie răspuns