Barci

anakin

Barci

Mesaj de anakin » 25 Aug 2008, 01:25

si-a luat cineva licenta de navigatie si poate sa impartaseasca aici din experienta personala?
trebuie licenta de-asta daca vrei, de exemplu, sa navighezi o barca pentru scuba diving?

shu

Re: Barci

Mesaj de shu » 25 Aug 2008, 14:47

pentru un client de-al meu, tot ce-i sub 100 picioare le considera ... barci :rotfl:
asta face numa' "barci" de lux :???:

sa revin: - vorbesc din experienta capatata de la un bun prieten ce mi-a facut capu' mare cu permisul lui
vrei barca cu motor? sau cu pânze?
vrei sa te dai pe râu sau pe mare?
pe mare, vrei pâna la 10 mile sau mai mult?

pentru apa dulce, îti trebuie permis ... de la 5 CP (ptr. barci înregistrate în Jermania)
sau de la 40 CP (ptr. barci înregistrate în Italia)
barca trebuie asigurata
îti trebuie o vesta de persoana ce-i în barca
colac salvare cu 25m coarda
extinctor cu manometru sau placheta de control
facla de urgenta ... nu mai veche de 4 ani
acte la barca :rotfl:

astea se cer în europa

daca mai aflu ceva, te anunt

bine.

Mesaj de bine. » 25 Aug 2008, 14:59

Pentru scuba diving trebuie o barca cu motor, si in afara de licenta de barca mai trebuie si diverse licente de scuba. Foarte interesanta idea, daca locuiesti in zona favorabila pentru scuba. Cred ca in general este coastal, la mai putin de zece mile off-shore in ocean (apa sarata).

shu

Mesaj de shu » 25 Aug 2008, 15:03

shu

Mesaj de shu » 25 Aug 2008, 15:10

am vaz't ca permisele difera de la tara la tara ... gândesc ca nu-i normal
permis de coasta de ex:
Germania - 12 mile marine
Franta - 11 mile marine
(cica francezii vor sa schimbe si ei la 12 mile ... nu de alta dar, au câteva insule ce-s la 23-24 mile de tarm)

trebe studiata broblema ca-i cam delicata dar nu scumpa ... bafta

bine.

Mesaj de bine. » 25 Aug 2008, 15:25

shu scrie:trebe studiata broblema ca-i cam delicata dar nu scumpa ...

Chestia cea mai delicata este cu raspunderea si asigurarea, atit in ce priveste echipamentul de scuba (mai ales rezervoarele - cred ca trebuie licenta speciala numai ca sa ai voie sa umpli rezervoare pentru altii) cit si in ce priveste nenumaratele situatii riscante sau de-a dreptul periculoase cu scufundatorii lansati in apa (echipament folosit inadecvat sau defect, recuperarea scufundatorului, atac de la vietatile marine, etc)
Plus ca e un business local, asa ca fiecare isi cam protejeaza resursele, cam la fel cu licentele de ghid pentru vinatori.

anakin

Mesaj de anakin » 26 Aug 2008, 00:04

bine scrie:Pentru scuba diving trebuie o barca cu motor, si in afara de licenta de barca mai trebuie si diverse licente de scuba. Foarte interesanta idea, daca locuiesti in zona favorabila pentru scuba. Cred ca in general este coastal, la mai putin de zece mile off-shore in ocean (apa sarata).

la ce licente te referi pentru scuba diving? eu sunt certified scuba diver, imi mai trebuie ceva?
ce e la 10 mile off shore?

e interesanta ca e mai ieftin sa inchiriezi o barca si-atat decat o barca si-un capitan cu ea, cand te duci cu gasca la scuba diving. acum, nu stiu daca licenta asta pentru barca de scuba e ok si ca sa navighezi alte tipuri de barci...

anakin

Mesaj de anakin » 26 Aug 2008, 00:07

shu scrie:ieteteeee ce mai gasii

http://www.americasboatingcourse.com/index.htm

ha! e ieftin, e online si e inveti despre toate tipurile de barci! multumesc. :cheers:
acum, ma gandesc totusi, cat de ok e sa inveti toate astea papagaliceste, fara practica?

shu

Mesaj de shu » 26 Aug 2008, 12:37

nobody scrie:ce e la 10 mile off shore?

sunt permise de coasta ptr. o fâsie de 10 mile marine sau mai multe ... alt permis
la primul, daca te prinde paza de coasta mai departe de 10 mile, poti s-o iei pe cocoasa

nobody scrie:e interesanta ca e mai ieftin sa inchiriezi o barca si-atat decat o barca si-un capitan cu ea, cand te duci cu gasca la scuba diving. acum, nu stiu daca licenta asta pentru barca de scuba e ok si ca sa navighezi alte tipuri de barci...

o fi mai ieftin sa închiriezi, nu te contrazic dar, cineva tot trebuie sa aibe permis de dat cu barca

anakin

Mesaj de anakin » 26 Aug 2008, 23:33

shu scrie:o fi mai ieftin sa închiriezi, nu te contrazic dar, cineva tot trebuie sa aibe permis de dat cu barca

eu vreau sa-mi iau. :)

aurora

Mesaj de aurora » 22 Sep 2008, 05:50

anakin scrie:
shu scrie:o fi mai ieftin sa închiriezi, nu te contrazic dar, cineva tot trebuie sa aibe permis de dat cu barca
eu vreau sa-mi iau. :)

anakin scrie:
bine scrie:Pentru scuba diving trebuie o barca cu motor, si in afara de licenta de barca mai trebuie si diverse licente de scuba. Foarte interesanta idea, daca locuiesti in zona favorabila pentru scuba. Cred ca in general este coastal, la mai putin de zece mile off-shore in ocean (apa sarata).
la ce licente te referi pentru scuba diving? eu sunt certified scuba diver, imi mai trebuie ceva?
ce e la 10 mile off shore?

e interesanta ca e mai ieftin sa inchiriezi o barca si-atat decat o barca si-un capitan cu ea, cand te duci cu gasca la scuba diving. acum, nu stiu daca licenta asta pentru barca de scuba e ok si ca sa navighezi alte tipuri de barci...

ia ziceţi, cum ar fi să...

mergi cu prietenii într-o croazieră în weekend, pe un yacht închiriat. Vreme frumoasă, oceanul liniştit, săriţi cu toţii în apă să înotaţi.
Dar... ghinion, uiţi să laşi scara la apă, înainte de a sări... şi nu mai puteţi să urcaţi înapoi la bord.

Ce faci în situaţia asta?

bine.

Mesaj de bine. » 22 Sep 2008, 09:44

aurora scrie: ia ziceţi, cum ar fi să...

mergi cu prietenii într-o croazieră în weekend, pe un yacht închiriat. Vreme frumoasă, oceanul liniştit, săriţi cu toţii în apă să înotaţi.
Dar... ghinion, uiţi să laşi scara la apă, înainte de a sări... şi nu mai puteţi să urcaţi înapoi la bord.

Ce faci în situaţia asta?

Multe yachturi lasa o fringhie atirnata la spate (la "pupa"), ca un fel de ultim punct de contact, si de asemenea tot la spate au mici platforme folosite de scufundatori pentru intrat si iesit din apa.Dar ca sa te cateri pe fringhia uda nu este tocmai la indemina oricui. Yachturile cu pinze de multe ori sunt construite asa incit pupa este aproape la nivel cu apa, din motive de siguranta pe timp de furtuna cu valuri mari (daca valul ajunge pe punte, se scurge mai usor peste bord).
In general, sa abandonezi ambarcatiunea pentru orice motiv, cind esti "in larg" este cel mai periculos lucru la care te expui.
Din fericire balizele de salvare individuale sunt atit de mici astazi, incit le poti lua cu tine chiar atunci cind inoti, de exemplu acest model.
Desigur daca toti sunt in apa fara sa fie atenti la detalii cum ar fi revenirea la bord, e posibil sa nu se gindeasca nici la radio-baliza...
Caz de selectie naturala. :grin: Disparut fara urma. S-au vazut cazuri.
E mult mai rau decit atunci cind te stergi de pe un forum... :)

shu

Mesaj de shu » 22 Sep 2008, 10:17

bine scrie:[...]

E mult mai rau decit atunci cind te stergi de pe un forum... :)

:lol: si mai lasi si urme :lol:

Scrie răspuns